• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MESKPeak Oil - zlom ropy
    Baktérií v Petriho misce exponenciálně přibývá, ale jen dokud nespotřebují všechny zdroje potravy. Od tohoto bodu se celá jejich populace zhroutí. Přitom je polovina dostupných zdrojů spotřebována jen jednu jedinou generaci před tou poslední, která skončí kolapsem. Baktérie nevnímají ani náznak nastávajícího problému až do okamžiku, kdy je zřejmé, že všechny vyhladoví.

    Rozbor problematiky v angličtině - www.lifeaftertheoilcrash.net
    www.energybulletin.net
    Dokument Oil Crash Movie- www.oilcrashmovie.co/
    Wiki - en.wikipedia.org/wiki/Peak_oil
    Cena ropy - www.petrol.cz
    Cena ropy - www.oil-price.net
    Oil market report - omrpublic.iea.org
    Kurz dolaru - kurzy.divoch.net/usd.php
    rozbalit záhlaví
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VSOUKOLOHLOR: naprosto výborný text z toho druida je tenhle:
    The Archdruid Report: The Politics of Time's Shape
    http://thearchdruidreport.blogspot.cz/2013/05/the-politics-of-times-shape.html
    ... nejspíš odměna pro mě za pokus oslavit včerejší Buddhovy narozeniny (první jarní úplněk) uspořádáním psytrance party poháněné solární energií (bohužel bylo pod mrakem, ale stejně jsme trochu dobíjeli)

    je to crosspost asi do pěti fór, ale ten text je tak dobrý, že to možná přeložím do češtiny: This is one of the core reasons, I’ve come to believe, that peak oil has been the red-haired stepchild of the environmental movement since the contemporary peak oil scene began to emerge in the late 1990s. There have been any number of attempts to force it into a Joachimist patterm—think of all the attempts to claim that we can overcome the challenge of peak oil through some great collective leap to a better world—or an Augustinian one—think of all the attempts to extract a satisfyingly sudden cataclysm from the long slow downward arc of fossil fuel depletion—but the great collective leaps have proven embarrassingly out of reach, and the sudden cataclysms contrast awkwardly with the reality of rising energy costs, disintegrating infrastructure, and economic dysfunction that peak oil is helping to bring about right now. If peak oil and the wider impact of the limits to growth define the future we actually face, both the winners and the losers are out of luck.
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Divus | LEVICE A KONZUMNÍ SPOLEČNOST | diskuze
    http://www.divus.cc/praha/cs/article/b-levice-a-konzumni-spolecnost-b-diskuze

    Debata sdružení SOK. Hosté: Ilona Švihlíková, Michael Hauser, Rudolf Převrátil

    Diskuze o směrech kritiky konzumerismu v době ekonomické krize. Jaký význam má tato kritika pro levicové hnutí? Je pro ni vůbec relevantní? Nutí ji k revizi dosavadních přístupů? Má levice k této kritice dál přispívat a rozvíjet ji? Nebo jsou možné a žádoucí ještě nějaké jiné přístupy?

    Jako východisko pro seminář poslouží texty Johna Michaela Greera, http://thearchdruidreport.blogspot.cz a jeho knihy, např. The Long Descent: A User's Guide to the End of the Industrial Age. Zajímavý pohled vycházející ze zkušenosti rozpadu sovětského bloku nabízí drobná knížka Dmitry Orlova, Reinventing Collapse.
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CHEMIK: myslel jsem to přesně jak píšeš, zásoby se tím defacto obnovujou, ale na to sme se ptali vyučujícího (rndr. slobodník) jestli to probíhá je v rentabilních číslech, načež odpověděl že ne
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    BIDAK: Paleontolog jen zminil, ze ropa je v geologickych vrstvach hodne mobilni, a tedy napr. uz vycerpane lozisko se muze casem obnovit, protoze porad bude fungovat jako past na ropu. Proste tam pomalu pritece odjinud. S tim ze i jinde vznikla z mrtvolek. Odhaduju, ze to psal pro doplneni, objasneni, jak se tam ta ropa ocitne. Ale mozna ze mu vkladam do klavesnice vlastni myslenky...
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    Já nereaguju, já alergicky bublám dycky, když slyším o abiogenezi. :)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    BIDAK: já reaguju na myšlenku doplňování ropy v r.pastech, na marginální původ těžený ropy, ale nevím, na co reaguješ ty :)
    mimoto je to složitejší, záleží na procesech fosilizace
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    PALEONTOLOG: No tak každej kdo byl někdy na zkamenělinách tak ví, že vevnitř některejch zkamenělejch živočichů se občas najde kapka ropy.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    hlavně je potřeba znát mechanismus akumulace ropy, v tzv. ropných pastech, kde migrací ropy ve vodní emulzi se v příhodných podmínkách se rozdělí a v nějaký kopulovitý ropný pasti zůstane ta lehčí fáze.. samo nejlehčí fází je plyn, po něm nějaká ta kapalná organika a pak až voda.... a doplňování ropy v ropných pastech zčásti probíhá, stejně jako "ropná voda" stále migruje porézními sedimenty..
    ale osobně na ten abiotickej původ ropy nevěřím,
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    Z morskyho planktonu ktery pada na dno a tvori cerny bahno v jezerech nebo morich. Z preslicek vzniklo uhli a z dinosauru sice asi ropa, ale to by ji bylo desne malo.
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    SCHWEPZ: Platí neplatí. Zdá se, že spíš z dinosaurů. :o)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    BIDAK: no a tak...zatím tedy platí, že ropa "vznikla z dinosaurů a přesliček" pod tlakem?
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    SCHWEPZ: Ale jo, mě už to jenom štve jak se to furt vrací.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    MESK: BIDAK: díky za doplnění, nedal jsem to sem, jako zastánce této teorie, ale proto, že je to k tématu ,)
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    SCHWEPZ: Osobně tuhle teorii považuju za mrtvou, ale periodicky se vrací. Něco jako když ve středověku zavírali doly na cín, protože si mysleli, že cín se pomalu mění na stříbro a stačí počkat...

    V hloubce země asi nějaký uhlovodíky vznikat budou - methan. Ale určitě ne nějak signifikantní množství.
    MESK
    MESK --- ---
    SCHWEPZ: tak jestli je to pravda, v Texasu se brzo naplnej ropny pole "odplynovanim" z hloubky utrob Zeme a zacnou zase tocit Dallas forever :))
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---

    :: OSEL.CZ :: - Tichý pohřeb pohádky o ropném zlomu
    http://www.osel.cz/index.php?clanek=6903

    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    V Mexickom zálive postaví Shell najhlbší ropný vrt na svete | Firmy | ekonomika.sme.sk
    http://ekonomika.sme.sk/c/6794308/v-mexickom-zalive-postavi-shell-najhlbsi-ropny-vrt-na-svete.html#ixzz2SsKJZe6W
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    E2E4: "It's absolutely true that we will never "run out" of oil--there will always be oil resources that are too expensive to produce that will stay in the ground--but since 2004 we have seen the undisputable evidence that affordable oil is slipping away from us, and that the rising price of oil has contributed to the stalling of the global economy. If the world could tolerate $300 a barrel, there might be no reason for concern about future oil supply. But it cannot. As the IEA's executive director recently noted, U.S. oil and gas prices need to go higher (through exports) to "avoid [the] shale boom turning to bust." But prices for refined products like gasoline and diesel are already near the upper limit for American consumers."
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Mann also offers no data on tight oil production and price, but here are the key facts. In 2012, according to data from the U.S. Energy Information Administration, the U.S. consumed about 18.5 million barrels a day (mb/d) of liquid fuels and produced about 11 mb/d. Only about 7 mb/d of that 11 was actual crude oil, and about 1 mb/d of that was from tight oil. The non-crude liquids the US produced have less energy content than crude, and some of it cannot be made into vehicular fuel.

    One cannot easily make a case for incipient U.S. "energy independence" on the basis of 1 mb/d of new tight oil production. A host of dubious assumptions and data distortions underlie the recent energy independence forecasts which I will not delve into here, but I have examined and debunked most of the reports that Mann cites, including those from the IEA (here and here), Ed Morse at Citigroup (here and here), and Leonardo Maugeri.

    Are Methane Hydrates Really Going to Change Geopolitics? - Technology - The Atlantic
    http://www.theatlantic.com/technology/print/2013/05/are-methane-hydrates-really-going-to-change-geopolitics/275275/
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Peak oil does not occur when we run out of oil. Peak oil occurs when the marginal consumer is no longer willing to pay the cost of extracting and processing the marginal barrel of oil. And we can actually calculate what the related numbers are.

    To begin with, we refer to the price a nation’s oil consumers are willing to pay as its “carrying capacity.” For the US, carrying capacity is about $95-100 Brent [per-barrel oil price in London]. If the oil price is above this level, oil consumption will decline—which is exactly what we see and what we predicted four years ago. But carrying capacity is not a static number. It changes over time, specifically, with three things: GDP growth, efficiency gains in the use of oil, and dollar inflation. So if GDP goes up, efficiency goes up and the CPI goes up, then the amount that consumers are willing to pay for oil will increase. For China, by the way, we estimate the carrying capacity at around $115-120 / barrel Brent. So oil consumption will increase in China at $115 Brent, but fall in the advanced economies—exactly the pattern we’ve seen in the last few years.

    Interview with Steve Kopits - capital expenditures in the oil industry
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam