ad anke:
Jsem majitel psa - (ne prvního), mám malé půlroční štěně borderkolie (velmi temperamentní plemeno) a jsem pro povinný vícvik psa. Ale i zde bych uděla jisté vyjímky u malých plemen jako jsou jorkšíři, maltézáci a jiní smetáci, jsou to sice uštěkaní, vzteklí a vlezlí "šmejdi" ale jejich výchova je zvládnutelná i doma. Poslušností se od nich moc neočekává a i jejich majitelé se mnohdy bojí je pustit z vodítka. Když už náhodou takový pes vyjede po člověku, natrhne mu max. nohavici u kalhot.
U větších psů (dalo by se to dělit dle "gramáže" plemen) je důležitý výcvik, který lze zakončit zkouškou. V každém městě je cvičiště, kde se pohybují zkušení lidí, kteří mají mnoho znalostí metodik výcviku, za poplatek (cca 1000,- za rok) jsou ochotní předat své znalosti psovodovi. Pak už záleží na psovodovi, zda zvládne komunikaci se psem a ve smečce (psovod/pes) se dostane na pozici "Alfa samec". Toto sanžení lze pak zakončit zkouškou, např.: BH viz:
http://www.cz-pes.cz/zkusebni-rad-schh.php
Já sama navštěvuji cvičák již od 3 měsíců štěněte, protože je důležitá socializace psa a jeho pružnosti se dá velmi dobře využívat. Jsem členem svazu záchranných brigád kynologů (vstup možný až po složení zkoušky ZZZ) a velmi mě mrzí, že město Hradec Králové jako jedno z posledních, nemá pro takové psovody vyjímky. Pro pohyb se psem po městě je platná vyhláška: Obecně závazná vyhláška č. 6/2007 města Hradec Králové
http://www.hradeckralove.org/cz/Magistrat/odbory/usek_tajemnika/kancelar_tajemnika/odd_pravni/_vyhl_mesta/vyhl_6_07.html o pravidlech pro pohyb psů na veřejném prostranství, účinnost od 27. 12. 2007.
V této vyhlášce mají vyjímku jen psi služební při výkonu práce. Jiná města mají pro psy se speciálním výcvikem, což je i záchranařina, vyjimků také.