jak jsem uz napsal, idealismus jako takovy neexistuje a dalo by se to vymezit opakem toho co tvrdi realismus.
idealismus rozdeluje moralne na dobro a zlo, toto moralni rozdeleni se vyrazne promita do politiky. idealismus si totiz predstavuje sjednocene univerzum, jeho predstavou je svetovy stat a to jako imperium anebo jako kosmopolis - suverenita jednotlivych uzemi je tak potlacena a dochazi k vymiceni anarchie spolu s rozplynutim mezistatniho prostoru. pokud jednotlive strany sdileji jeden rozum a jednu ideu spravedlnosti, pak mohou konflikty resit racionalnim vyjednavanim nebo moralni argumentaci. silove reseni tak prichazina radu kdyz takoveto pojitko chybi (coz je pozice, ktera je podle realistu plne legitimni). idealismus ma ovsem dve tvare: jedna mirova a druha valecna (svata valka dobra proti zlu, ktera nastoli novy svetovy poradek)
liberalismus ve smyslu racionalismu dle terminologie M. Wighta je jakymsi prechodem mezi idealismem a realismem (nebo soft realismem), nebot kombinuje viru v minimalni moralni rozum sdileny vsemi lidmi s realistickym uznanim neprekonatelnosti a kulturni mocenske plurality.
zatimco v realistickem pohledu je domaci politika striktne oddelena od te mezinarodni, liberalismus se svym nastupem prichazi s postupnym odbouravanim teto bariery. ruzne liberalni teorie jako pluralismus, teorie vzajemne zavisloti, teorie svetove spolecnosti, teorie globalni spolecnosti a neoliberalismus atd. jsou pak podle realistu projevem idealismu.
liberalismus totiz vyzdvihuje za relevantni aktery mezinarodnich vztahu i mez. organizace a rezimy, ktere realismus vylucuje, pro nej je striktim a dominantnim akterem pouze stat. zvysena pozornost je venovana ekonomice, kulture a mediim. vojensko-politicka moc statu jejednim z aspektu mez. politiky, ekonomicke a kulturni vztahy, transnacionalni a nevladni akteri do ni spadaji take (valka tak neni vyloucena z letimnich prostedku mezinarodni politiky)
(neo)liberalove zduraznuji moznost kooperace a dulezitost komunikace a obrazu, ktery o sobe akteri vytvareji. prave udrzovani a zkvalitnovani komunikace a komunikacnich kanalu oddaluje moznost konfliktu.
huh, snad se v tom neztratite a bylo tosrozumitelny...
pokud vas to zajima, tak doporucuju cist knizky od prof. Pavla Barsi, je to ctivy, filozoficky a dobre napsany.
ja se o tohle moc nezajimam, ale vypada to ze si teorii mez. vztahu budu muset ozivit.