• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DARJEELMakrobiotika a výživa podle pěti elementů
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    Myslím, že pro všechny, kteří v makrobio řeší víc ty jin-jing vztahy by mělo být "zdravotní povinností" být si vědom určitých "nepřesností" v této oblasti v dílech Kushiho a jeho kopírovačů:

    odkaz na článek Guláš zvaný makrobiotika

    Možná to zdejší osazenstvo dávno ví, ale pro jistotu -- Kushi v některých případech uvádí nebezpečné věci kdy plete jin a jang, v praxi se to u ortodoxního dodržovatele jin-jangového vyvažování DLE KUSHIHO projeví třeba jako neustálý pocit chladu (dojmem že to a ono je jangové a "hřejivé" tělo omylem dostává další jin, může to být v případě nekritického následování dost blbá pozitivní zpětnovazebná smyčka).

    IMHO nehrozí vážnější riziko u toho, kdo
    - "jinovost" a "jangovost" nevnímá primárně podle toho co kdo kdesi napsal, ale podle toho, jak to cítí ve vlastním těle,
    - se neřídí dělením stravy dle Kushiho či Průchové, ale podle původních a správných rozdělení z tradiční čínské medicíny,
    - se makrobiotikou jen inspiruje, ale nepočítá na miskách vah co je jak moc jin a jang,
    - se při posuzování co je chladné a dostředivé, a horké a odstředivé řídí spíš selským rozumem, lidovou moudrostí, tradičními metaforami nebo třeba i "západním" polárním systémem Slunce--Luna (IMO analogie k jang--jin).
    SELMICKA
    SELMICKA --- ---
    ::Uz zitra::

    ...jste srdecne zvani!
    vice na:
    www.nesehnuti.cz
    SHI
    SHI --- ---
    Vsechny ty kurzy mi pripadaji super...
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    ten kurz 16.9. o vareni pro zaludek, slinivku a slezinu, to vypada hodne uzitecne :)
    KAREN
    KAREN --- ---
    nemate nekdo zkusenost s temahle kurzama? http://sazavska.unas.cz/kurzy.html
    konkretne me zajimaj moznosti posileni imunity stravou...
    SHMAIDA
    SHMAIDA --- ---
    :))))
    BOSSORKA
    BOSSORKA --- ---
    :D jak jsou ty vzdalenosti relativni ;)
    LILY
    LILY --- ---
    SHMAIDA: Ani ne. Např. z Prahy je to cca 2 a půl hodiny.
    SHMAIDA
    SHMAIDA --- ---
    KERRAY: eh...škoda že Brno trochu z ruky :)))
    BOSSORKA
    BOSSORKA --- ---
    KERRAY: tyjo uz se tesim az tam zajdu :)
    KERRAY
    KERRAY --- ---
    v Brně je konečně makrobiotická restaurace, je to na Jaselské, tři jídla na výběr, a vaří tam Jana, bývalá tajemnice a kuchařka Makrobioklubu v Dobrušce... a jako dobrý je to :)
    SVA
    SVA --- ---
    ty jo parada, internet je fakt zuzo:-)))na tohle jsem narazila ted nahodou
    http://www.volny.cz/belousoval/vyziva/tabulky.htm
    SVA
    SVA --- ---
    asi to vsichni znate, ale co kdyby nahodou se tady objevil zelenac jako ja:-)

    Naše schůzky se konají každý druhý čtvrtek v měsících září až červen v 17hodin v Praze 1, Spálené ulici č.9. Na schůzce vždy uvítáme nové zájemce, zacvičíme si tělesná, dýchací či energetická cvičení, poreferujeme si o přednáškách, seminářích, výstavách, knihách a časopisech, které nás zaujaly. Na pořadu setkání je vždy přednáška na aktuální téma, připravená našimi členy nebo hosty, kteří se věnují příbuzným oborům. Schůzky jsou spojeny s ochutnávkou zdravých jídel. Hosté přispívají 30,-Kč, které jsou určeny na pronájem prostor.

    http://www.makrobio.cz/
    LILY
    LILY --- ---
    DAJDALOS: Kroupy s jogurtem? To já raději kroupy samotné (s troškou soli a oleje).
    DAJDALOS
    DAJDALOS --- ---
    SVA: Já s teď dělám hodně právě ty kroupy s obyč jogurtem. Přidám nějaké semínka, bio skořici a někdy i ovoce. Je to dobrůtka :)
    SVA
    SVA --- ---
    DAJDALOS: jo to jo cibule dela fakt divy, hlavne takova na velke kusy nakrajena, jemne osmahla, krupava, nam:-))jinak tenhle recept znam jeste s dob vegetariansvi, moc dobry, jednoduchy a vyzivny

    ten s.jogurt urcite zkusim treba s tema kroupama, ty sem zatim moc nejedla,
    ja prave pouzivam jen to sojovy mliko v kombinaci s cerealiemi
    DAJDALOS
    DAJDALOS --- ---
    SVA: Například. Makrobiotici to asi znají, ale pro mě to byla v té době novinka - rýže s čočkou a zapékaná cibule s mrkví. Je to dobrůtka - s cibulí se vůbec dají dělat věci. Pak jsem tam jednou okukoval co to přidávaji ke quinoe (nevím jestli to píšu správně) za zeleninu. a tak.

    Jinak není špatné si občas koupit nějaký ten sojový jogurt (pokud Ti nevadí, tak klidně i obyčejný) a smíchat ho třeba s uvařenou pohankou nebo kroupama. Pak se tam dá ještě přihodit kde co a je to taková dobrůtka na které se nedá moc zkazit. Takové dobrůtky já dělám rád :)))
    SVA
    SVA --- ---
    muzes dat nejaky ten priklad insirace, ja si posledni dobou varim jen 5 jidel do kola, jestli se ti chce teda:-)
    DAJDALOS
    DAJDALOS --- ---
    SVA: Je to normoš čajovna. Jen tam začali vařit makrobiotické menu, které je každý den jiné. Já tam chodíval pro inspiraci a pak si to doma zkoušel vařit. Teď si tam chodím zpravit žaludek, když mám období, kdy můj jídelníček je fakt ubohý..
    SVA
    SVA --- ---
    tak to tam musim taky zajit, jeste jsem v makrobioticky cajovne(?)nebyla:-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam