• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    XAJA: srsen jsem tady u nas videla jen jednou, ale to je asi dobre, kamarad vcelar si k nam na louku dal par ulu, vcera privezl roj a koukali jsme jak "tece" z cesna do ulu... tak to by vcelky asi nebyly rady, kdyby na ne nastoupila srsni armada :)
    XAJA
    XAJA --- ---
    LA_PIOVRA: ale teda priznávam, že keď sa zjavili u nás prvýkrát, tak som uvažovala, že zavolám nejakých tých ddd či hasičov, bála som sa. sme tu síce len dospelí, a tak si vieme dávať pozor, ale bála som sa o zvieratá, predsa len mačky aj psi hmyz radi lovia, tak aby nedostali pár štípancov.

    ale bolo mi ľúto tej ich práce, čo si s cca polmetrovým hniezdom už dali. asi v takej veľkosti som ho totiž objavila. tak že im dáme pár dní, aby sme videli, čo to bude robiť. no, nedialo sa nič.

    sršne si udržiavali stále určitú letovú výšku, takú, pri ktorej sme do nejakého bezprostredného kontaktu nikdy neprišli:)) tak sme ich nechali. prvý rok bez problémov, druhý som bola prekvapená, že sa teda vrátili, tretí som sa na ne vyslovene tešila:) jediná práca s nimi bola v tom, odstrániť staré hniezdo, ktoré v priebehu zimy spadlo, no a dať nádobu nad vchod, pretože v sezóne z neho vedela odkvapkávať dosť nepríjemne páchnutca tekutina. ale nie vo veľkom množstve, tak sa to dalo.

    jediné nebezpečenstvo hrozilo večer pri zasvietení svetla nad vchodom. ako zasvietiť, aby človek trafil kľúčom do zámku sa dalo, ale nechať svietiť dlhšie, tak už sa tam zhromažďovali, no a to bolo príliš blízko našich hláv. tak sme večer nad vchodom nevysvecovali.

    no a potom na jeseň, keď dochli. on to bol skutočne taký tanec, krútili sa vo vzduchu, potom padli na zem a ešte chvíľu žili. a to bolo jediné zaznamenané žihadlo, keď mi na takéhoto spadnutého stúpil pes, dostal to do packy. navečer som najskôr mŕtvoly zametala, ale potom som si všimla, že to do rána vyčistia práve ježkovia. takže už som nemusela robievať ani to.

    takže toľko z trojročnej skúsenosti spolunažívania so sršňami pár metrov nad hlavou:)

    XAJA
    XAJA --- ---
    LA_PIOVRA: tak mne okrem kliešťov (tých tu je plno) a komárov (tých tu naopak zase máme veľmi málo) nevadí v podstate nič. a čím menej tu do toho zasahujem, týv lepšie sa to drží v akejsi rovnováhe tak, že síce nejaké "straty" máme, ale nie je to nič hrozné. zatiaľ dokážeme prežiť všetci:D

    ako s tými slimákmi. iste, tiež sa rozmnožili, predminulý rok mi zožrali všetky cukety. no tak som ich od minulého roku začala sadiť do obrovských plechových sudov (na očiach to nie je, je to v kúte, takže ani nejaký estetický dojem to nekazí) a pred tie sudy proste pohadzujem rôzne šupky z ovocia, pokosenú trávu, a tak. slimáky sa napasú a ďalej nelezú. no a tento rok mi teda začali pomáhať tie užovky. a asi aj ježkovia, mám také podozrenie:)
    DACUBE
    DACUBE --- ---
    OGMIOS: sršni jsou dravci
    KAREN
    KAREN --- ---
    KUATO: ha! na to jsem nikde nenarazila, asi jsem se malo pidila... safra) tak na podzim lepe;))
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    OGMIOS: nejhorsi je ze voni vsechny nakousaj takze to pak hnije jeste na strome ikdyz to neni poradne zraly.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    XAJA: no me prave zerou hlavne hrusky a to jeste na strome takze sklidim tak jednu dve hrusky ze 4 stromu.
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    XAJA: kez by meli vsichni k srsnum takovy vztah.
    XAJA
    XAJA --- ---
    OGMIOS: tie tri roky sa u nás v dome nevyskytla jediná mucha, jediná mäsiarka, nič:) sad mám ďalej, obžieranie hrušiek som si nevšimla. na tie nám chodia hlavne osy. ale to sú zanedbateľné straty (5 obrovských stromov hrušiek, takže pár obžražých plodov prežijem:)
    XAJA
    XAJA --- ---
    mám kdesi aj lepšie fotky, ale našla som narýchlo len toto. je to v strešnom výklenku priamo nad vchodovými dverami.
    Picasa Web Albums - alica xxii - hniezdo2
    https://picasaweb.google.com/...491/Hniezdo2?authuser=0&authkey=Gv1sRgCJOEzJ_Hi8rZCQ&feat=directlink

    sú to inak úžasné stavby, druhý rok bolo hniezdo najväčšie, malo na dĺžku takmer dva metre.

    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    XAJA: to se nekdo ma, me srsni jen sezerou vsechny hrusky a much si ani nevsimnou...
    XAJA
    XAJA --- ---
    LA_PIOVRA: to ja viem, tanec smrti na jeseň bol vlastne jediný čas, kedy hrozilo nebezpečenstvo nechceného uštipnutia od nich.

    dokonca som niekde čítala, že kráľovná sa nevracia na to isté miesto. resp. že málokedy sa zjaví nové hniezdo na rovnakom mieste. no, boli u nás tri roky za sebou, možno už to bolo pridlho. stále sú niekde v blízkosti, prelietavajú tu, ale už to nie je také účinné:)

    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    DRUDRIGER2: on taky pouziva vetu "lidem nemuzes jen tak dat svobodu to nefunguje" pri nasich pivnich rozhovorech :D
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    XAJA: srsni s koncem podzimu umiraji a zustavaji jen matky. Ta tvoje zrejme nedokazala uspesne prezimovat.
    KUATO
    KUATO --- ---
    KAREN: pokud mas jen jednu rostlinu, nebude to plodit. my to tak meli par let, nez nam nekdo rekl, ze se musi sadit u sebe vic rostlin a jeste odlisnych kultivaru. tak jsme dokoupili a dosadili a letos mame uz par plodu jak na te stare rostline, tak na tech mladych, i kdyz to neni kdovijak moc. predpokladam, ze se to casem zlepsi, az male porostou.
    XAJA
    XAJA --- ---
    ANABEL_LEE: áno. mačka mi začala nosiť domov ulovené užovky. spravidla živé. do minulého roka som ich odnášala späť k potoku, ale nakoniec som ich začala nechávať na mieste. nejako sa na záhrade udomácnili a pozorujem rapídne zníženie stavu slizoňov:)

    ešte nalákať naspäť sršne, ktoré, keď nám tu po tri roky hniezdili priamo nad dverami, dokázali zlikvidovať všetky muchy a ostatné lietajúce otravy. ale teraz sa tu už dva roky nezahniezdili, neviem prečo.
    DRUDRIGER2
    DRUDRIGER2 --- ---
    LITTLEPUNKK:
    prosimte, ty mi urcite odborne poradis s rizkovani zimolezu.ten co si tu sazel je peknej vzrostel dva sou. sem je tendle rok i pohnojil popelem a kompsotem poradnem. tak jak anto. kdy ted na jare nebo na podzim...rad se necham poucit mozna i jini.....
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    LITTLEPUNKK: ja to pouzivam, pac nemam moralku na to kazdorocne pestovat bez uspechu, a funguje to. akorat musis pravidelne a rovnomerne sypat. Taky se doporucuje pestovat ropuchy a uzovky, to tu mame taky. Indicti bezci pravda chybi, ale aspon uz mame slepice :)
    KAREN
    KAREN --- ---
    DENDROBATA: tyyjo z jak staryho kere to mas? staras se o nej nejak specialne? mam zimolez kamcatskej asi druhej rok, a co jsem koukala nekdy predminulej vikend, bylo tam jen par zelenejch minisisticek...
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    Chtěl jsem napsat že zahrada jako ekosystém je složitá soustava vzájemně propojených dějů, do nich spadá výskyt člověka, i toho plzáka .. Kdyby nebyly supermarkety napraskany jidlem a náž život závisel na tom si vypěstujem, tak by člověk lítal v noci po zahradě s baterkou, nebo klidně sypal ten Feramol, páč by to byla otázka přežití a ne nějakého hobby pěstování si vlastní zeleniny .. Jo taky pěstuju, vice či méně úspěšně ale vidím tu širší souvislost než to že mi slimák sežral všecky dýně (ano i mně se to stalo před dvěma lety, 30 sazenic) Takže normálně nakupuji, podporuji lokály a pomalými krůčky se blížím jakemusi stavu kdy mám i nějaké vlastní produkty, ať už je to odkaz předku ve formě několika desitek ovocných stromů, nebo pár hektarů louky ..
    A pro potěchu oka přikládám foto prvního ovoce letošního roku :)


    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam