• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    LINKOS: ja se na to divam tak : jakmile si neco oplotis - privlastnis si to, tak na sebe beres odpovednost se o to celkove postarat. a pokud z toho chces navic tezit svoje zivobyti, tak to ssebou vetsinou nese fakt, ze veci posouvas do stavu, kdy je na tobe jejich fungovani do velke miry zavisle. tim, ze ploty omezis a o kus zeme se dokazes podelit, tak ze sebe cast te tihy setreses.
    zadny tridni boj v tom neni :)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    JAZZZ: hele kámo, co to je za blbost?
    "muzes se stavet na hlavu, ale dokud se o zahradku nedokazes podelit, nebude fungovat optimalne."
    Mám takový tušení, že někdo strávil příliš času v knihovně čtením Marxe
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    možná to sem úplně nepatří, ale když už jste to tak pěkně nakousli:

    http://osviceni.unas.cz/osobnosti/krishnamurti.html
    Jeho otec byl správním a soudním zaměstnancem v britské koloniální správě. Později působil v ústředí teosofické společnosti v Adjaru. Zde v r.1909 chlapce poznal blízký spolupracovník Annie Besantové jasnovidec C.W.Leadbeater, který o něm prohlásil, že má neobyčejnou duchovní auru a stane se velkým řečníkem a duchovním učitelem. Chlapec byl pak poslán na výchovu do Francie a Anglie a připravován na dráhu nobého učitele světa a spasitele lidstva. Měl tím napnit poslání Teosofické společnosti. Roku 1911 byl pro tento účel založen "Řád hvězdy východu", přejmenovaný v r. 1927 na "Řád hvězdy". Krishnamurti však ještě téhož roku odmítl přijmout připravenou úlohu oficiálního spasitele lidstva a Řád hvězdy rozpustil. Pravda je podle něj "zemí bez cest", "nemůže být organizována" a nelze ji snést z jejich výšin, podobně jako vrchol hory nelze snést do údolí. Jedinec "se musí vynasnažit na něj vyšplhat". Během své bezmála sedmdesátileté přednáškové činnosti, kdy téměř každoročně cestoval kolem světa, Krishnamurti důsledně odmítal jakoukoli formu institucionalizace svého duchovního poselství a rovněž odmítal být přiřazen k jakékoli známe dychovní tradici.
    DRUDRIGER2
    DRUDRIGER2 --- ---
    jako myslim ze v PK najdes jedince ktery te docela jasne poslou nekam dokad nejses poradnej PK.pouzivaji slova jako pseudopermakultura a budou si stat za svim i kdyby te mneli roztvrtit.a ty uz to vlastne vytvorili aniz by chteli.vlastne vybudovali to proti cemu bojuji. i proto se rika ze permakultura je ideologie.....
    proto se radsi oznacuji jako drudriger a prispivam sem do PK fora. Jinak aby se pomalu zalozilo auditko pseudoPK.
    ten obraz homlgena co mam v obyvaku ten do toho nepatri a doufam ze maj vsichny peknou PK tapetu na plose.
    INU...
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    DACUBE: no vis jak, kdyz muzes mit nabozenskou svobodu jako ze dlouhy fousy, cepicku na hlave a nebo nebejt rovnou videt a zapadni spoelcnost si kvuli tomus edne na zadek..tak proc kurnik to respektovani nabzoenskych svobod nepouzit k necemu uzitecnymu? ale zase si rikam ze proc s tim uz davno neprisel nekdo jinej?
    DACUBE
    DACUBE --- ---
    OGMIOS: To by bylo Boži :-))
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    OGMIOS: no kdyz muze mit letajici spagetovy monstrum svoji cirkev tak proc nemit nejakou uzitecnou cirkev taky jednou konecne :D
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    DACUBE: no ale zase nase zapadni spolecnost pry cti vsechna vyznani. tak jsem si rikal ze bych z toho udelal nabozenskou vec a zasadit se o cisty prostredi a udrzitelnost sveta a vyresil veskery problemy moderniho sveta :D
    DACUBE
    DACUBE --- ---
    protože církev a víra nemají moc společného
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    proc jeste nezalozil nikdo permakulturni cirkev? cirkev co ma viru v cistej vzduch, vodu, zemi, jidlo a potom az to bude oficialni tak zazalovat vsechny ty znecistovatele za utllacovani nabozenskejch svobod..nebo tak nejak?
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    OGMIOS: Není svoboda jako svoboda, imho momentalne máme dost svobody vsichni !!
    XAJA: Dnes mi jeden "stál" 20 cm před ksichtem a asi sekundu jsme na sebe koukali, to je fakt dost jiný level, a respekt :)
    XAJA: Podle mně užovky a ježkové jsou v literatuře dost přeceňovaní .. Ale mám je na zahradě rád a patří tam, on člověk do ježčího nebo užovčího světa nevidí :)
    XAJA: POZOROVÁNÍ .. a o to de, on si to ten lidský mozek nějak přebere :)
    XAJA
    XAJA --- ---
    ANABEL_LEE: tie hniezda sú vyslovene krásne:) večer ešte pohľadám nejaké fotky.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    tady je nějaká věda o zahradních jezírcích, koupací i nekoupací. vydala to Asociace biobazénů a jezírek.

    http://www.jezirka-biobazeny.cz/UserFiles/File/standardy_uzamcene.pdf
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    XAJA: tyyjo! zajimavy pohled!
    XAJA
    XAJA --- ---
    XAJA
    XAJA --- ---
    ANABEL_LEE: tu včelám nevadili - úle sú dosť ďaleko, vyššie na lúkach a pod horami. tu v doline ich nemá nikto.
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    XAJA: srsen jsem tady u nas videla jen jednou, ale to je asi dobre, kamarad vcelar si k nam na louku dal par ulu, vcera privezl roj a koukali jsme jak "tece" z cesna do ulu... tak to by vcelky asi nebyly rady, kdyby na ne nastoupila srsni armada :)
    XAJA
    XAJA --- ---
    LA_PIOVRA: ale teda priznávam, že keď sa zjavili u nás prvýkrát, tak som uvažovala, že zavolám nejakých tých ddd či hasičov, bála som sa. sme tu síce len dospelí, a tak si vieme dávať pozor, ale bála som sa o zvieratá, predsa len mačky aj psi hmyz radi lovia, tak aby nedostali pár štípancov.

    ale bolo mi ľúto tej ich práce, čo si s cca polmetrovým hniezdom už dali. asi v takej veľkosti som ho totiž objavila. tak že im dáme pár dní, aby sme videli, čo to bude robiť. no, nedialo sa nič.

    sršne si udržiavali stále určitú letovú výšku, takú, pri ktorej sme do nejakého bezprostredného kontaktu nikdy neprišli:)) tak sme ich nechali. prvý rok bez problémov, druhý som bola prekvapená, že sa teda vrátili, tretí som sa na ne vyslovene tešila:) jediná práca s nimi bola v tom, odstrániť staré hniezdo, ktoré v priebehu zimy spadlo, no a dať nádobu nad vchod, pretože v sezóne z neho vedela odkvapkávať dosť nepríjemne páchnutca tekutina. ale nie vo veľkom množstve, tak sa to dalo.

    jediné nebezpečenstvo hrozilo večer pri zasvietení svetla nad vchodom. ako zasvietiť, aby človek trafil kľúčom do zámku sa dalo, ale nechať svietiť dlhšie, tak už sa tam zhromažďovali, no a to bolo príliš blízko našich hláv. tak sme večer nad vchodom nevysvecovali.

    no a potom na jeseň, keď dochli. on to bol skutočne taký tanec, krútili sa vo vzduchu, potom padli na zem a ešte chvíľu žili. a to bolo jediné zaznamenané žihadlo, keď mi na takéhoto spadnutého stúpil pes, dostal to do packy. navečer som najskôr mŕtvoly zametala, ale potom som si všimla, že to do rána vyčistia práve ježkovia. takže už som nemusela robievať ani to.

    takže toľko z trojročnej skúsenosti spolunažívania so sršňami pár metrov nad hlavou:)

    XAJA
    XAJA --- ---
    LA_PIOVRA: tak mne okrem kliešťov (tých tu je plno) a komárov (tých tu naopak zase máme veľmi málo) nevadí v podstate nič. a čím menej tu do toho zasahujem, týv lepšie sa to drží v akejsi rovnováhe tak, že síce nejaké "straty" máme, ale nie je to nič hrozné. zatiaľ dokážeme prežiť všetci:D

    ako s tými slimákmi. iste, tiež sa rozmnožili, predminulý rok mi zožrali všetky cukety. no tak som ich od minulého roku začala sadiť do obrovských plechových sudov (na očiach to nie je, je to v kúte, takže ani nejaký estetický dojem to nekazí) a pred tie sudy proste pohadzujem rôzne šupky z ovocia, pokosenú trávu, a tak. slimáky sa napasú a ďalej nelezú. no a tento rok mi teda začali pomáhať tie užovky. a asi aj ježkovia, mám také podozrenie:)
    DACUBE
    DACUBE --- ---
    OGMIOS: sršni jsou dravci
    KAREN
    KAREN --- ---
    KUATO: ha! na to jsem nikde nenarazila, asi jsem se malo pidila... safra) tak na podzim lepe;))
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam