• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    VOLEMIKI
    VOLEMIKI --- ---
    OGMIOS: Zničeho nic moc vody , to ti udělá i kedlub
    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    moc vody v závěru růstu, když už je tvrdý a téměř hotový, pak praskne a musí se zpracovat
    letos jsem vyřezal jen hlávky zbytek bude zelené ještě v listopadu pro kozy,
    je takový sucho že snad zaleju řepu...
    zemědělci seli špaldu hotová pouštní bouře,traktorista to bral jen proti větru....,nejůrodnější hlína šup do lesa do mechu okyselit...,brutální eroze

    pokud ta buble folie bude z odpadu,tak ok,ale každé rok specialně pořizovat novou,to asi nebude udržitelný
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    Ja mam topnou sezonu zari-kveten. Rostliny zacinaj rust v cervenci. Ale i tak to staci. Musim se naucit pestovat tak aby neco rostlo i pres to chladny obdobi. A zeli jsem mel letos poprvy, rostlo pekne ale nema ten spravnej riz. Par hlavek mi taky zaclo hnit ale ty byly nahlodany od slimaku. Jo a nevite proc praskaj hlavky?
    VOLEMIKI
    VOLEMIKI --- ---
    ZRNKO: Tak tohle idiotský počasí platí i pro Kolín , Je to čtrnáct dnů co mě kolegové s označením idiote odsekávali z kola . Oni škrábali skla ....a trávu jsem letos posekal po druhé ! Sucho a vedro kámo ! Přemejšlím o tom mongolským velbloudovi , bude tady klima akorát pro něj , no a o bublinové folii . Když to napnu na sponky na PPR konstrukci , s neomezeným přísunem . Budu to měnit co rok....
    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    jenže u nás(rýmařovsko) přestane mrznout v pulce května a v pulce září začne znova,teď v týdnu párkrát mrzlo a v jeden moment bylo -6 přízemní teplota,hokaido namrzlo už v září,takže u nás letos byla zima pak ty vedra no a zima je zase zpátky,pokud budou takový radiace není nad stíněné větrané skleník ,větr mi ho taky nevysušší,a sucho bude čím dál větší,letos mi to UV spálilo zelí tak že mi začalo hnít,to je pro mě novinka stejně jak proto zelí....,budu to muset stínit ....
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    Ja zacinam naopak nabyvat dojmu ze by pochutiny mely rust na vzduchu a slunci a nebyt stinene sklenikem. Ten budu mit hlavne na sazenicky a zimni uschovu.
    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    v technickém listu materiálů na skleníky se udává propustnost a spektrum co to pustí
    materiály co rozpylují světlo mají jistou výhodu
    loni v zimě u nás mrzlo 2 měsíce aj -17 bylo ,ten chlápek co má solár říkal že mu rajčata nezmrzly,tak mu to letos v zimě i na jaře okouknu,moc se mi to nezdá....
    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    nejsem kaktusář,ale prošel jsem skrz skleníky jejich fóra,používaj to jako doplněk jako izolaci do skleníků přes zimní období i jako stínění- rozptyluje světlo,ale myslím že by z toho šel snad i foliáček,ono taky záleží na tom jak jsou ty bubliny velký-dělaj se různý, z těch velkých si to nedokážu představit, bez uv stabilizátoru to nepřežije zimu
    VOLEMIKI
    VOLEMIKI --- ---
    ZRNKO: K těm fóliím , nezkoušel jste někdo použít pevnou , bublinovou fólii ? Mám jí něco a říkal jsem si že by to fungovalo i jako tepelná izolace .
    VOLEMIKI
    VOLEMIKI --- ---
    ZRNKO: Nezapomeň na to že plexi a sklo ti propouští každé jiné spektrum . Mám za to že plexi je na tom líp .
    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    těch zelených je hodně,tahle to není,ta "moje" byla víc jak meloun-kulatá nejtmavěji zelená a nenarostla tak velká,navíc kdyby byla podobná tak může mít docela odlišnou chuť- oříšková mléčná muškátová a bůhví jaká ještě...

    v rumunsku pěstují tykve aj melouny v kukuřici,maj široký řádky,kukuřici přihrnují,ale ty se nepnou
    letos jsem je zasadil do pařeňáku a výhony jsem vyhodil ven do trávy

    nedokážu si koupit nic lacinýho co by mě mělo nasrat

    že je to sklo těžké považuju za výhodu,když jsem viděl co udělal sousedův skleník z polykarbonátu ve vichřici,ty tabule byli všude po okolních pozemcích,navíc se sklo běžně recykluje,ale vrtá mi že bych z toho udělal na solár jen střechu,přece to jen dobře izoluje,ale zas mi tam zaletí jiskra nebo nějaký idiot(najde se jich dost) mi tam hodí vajgla a mě jebne,navíc si myslím ,že uv nepropustí nic,folie i polykarbonát(z jedné nebo i ze dvou stran) mají filtry proti uv jinak by se rozpadly na kašu jako klasická folie

    folii mám vyzkoušenou a bezproblémů vydrží tak těch 5 let,když ju necháš i vzimě na konstrukci,pokud ju sundáš tak asi právě těch 12,no řekl bych dvojnásobek oproti tomu kdybys ji neschoval,a mě 5 let přijde málo,navíc jak se to rozesere na těch deset tisíc drobivejch kousků tak kdo to je schopnej posbírat...,letos bylo takový UV ,že jsem poprvé měnil obyč folii 2x za sezonu (použil jsem ji protože jsem ji našel na půdě celej balík) ,jak se začne trhat nečekám až to mráz rozdrobí
    konstrukci si bezproblémů posvařuju,na větší foliák je dobrej oblouk z kari sítí...
    JAGA
    JAGA --- ---
    Jak zdravě skladovat potraviny - Akademie soběstačnosti
    http://www.akademiesobestacnosti.cz/program/jak-zdrave-skladovat-potraviny
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    ZRNKO: tak to je dobré s tou hokkaido, že se pne.
    Není ta zelená tahle http://www.farmavicemil.cz/sortiment/dyne-hokkaido-modra ?

    Teď jsi mě přivedl na myšlenku, že bych pro dýně udělal samostatnou plochu a rotoval je mimo záhony třeba s kukuřicí, bramborami a fazolemi/hráškem. Promyslím to :)

    ad skleník: plexi je drahé, bohužel. Polykarbonát se dá sehnat i nekomůrkový (desky nebo vlnky), ale taky to není žádná láce.
    Sklo je fajn, ale filtruje UV a další části spektra, což je škoda, neb na to řada rostlin reaguje pozitivně. Navíc je těžké = nutná adekvátní konstrukce.
    Takže jsem zatím skončil u HDPE folie (životnost 5-12 let), pokud nebude úplně na padrť, tak pak půjde využít ještě na pařeniště.
    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    chci dělat jen foliové kryt(malý nizký tunel),víc kusů,skrz sucho...
    skrz sucho vykopu díru na zachytávání vody,jsme na kopci,nechcu tomu říkat jezirko,spíš nádrž na podmok,takové soukromé mokřad s pár kubíkama vody,jakákoliv nádrž je pro mě ohyzdná a malá a stejně bych ji zakopal,taky nádrž co udrží 40 kubíků ,to už není žádná sranda oproti díře 8x5 m 1,2 hloubka,malá nádrž bude ve skleníku,ale ta se dá udělat pěkně
    vzledem k udržitelnosti se mi s-potřeba folie nezdá dobrá,asi se budu trápit ponejvíc se sklem ikdyž v modě jsou vychvalovaný polykarbonáty,trocha mě lakaj ale furt mě děsí to že bych v tom měl řasy .že to změní barvu,máte někdo zkušenosti?že to dávno na západě nepoužívaj,v holandsku a nemecku už 30 let
    použivaj plexisklo, celoroční skleník bude solární konstrukce ,nebude velke abych mohl přitápět,sezonní produkční skleník bude velke nebudu tam topit takže dobré pro protáhnutí sezonny na podzim a na jaře

    škoda že mi to neposílá fotky
    hokaido ,rádo šplhá ikdyž to nepotřebuje,zaštipování nemá vliv na růst "bambulí",pěstoval jsem ho vrůzných podmínkách a to i na poli,kde jsem sklidil asi pul tuny,tam narostlo největší jaký sem viděl,sranda byla že z potoka vylezl bobr a do té největší se pustil,měl jsem i origo hokaido z japonska,to je zelené,není ani uvnitř oranžové a chutná zcela jinak,nenaroste velké,to oranžové rozšířené v našich krajích je hybrid prošlechtěné goliášem,pokud někdo zvládá japonsky muže si na tamních webech udělat představu kolik že těch dýní hokaido, a dýní vůbec, je a s jakými"příchůtěmi"
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    ZATAMOKO: Já nezkoušel hokaido,ale kalebasy a těm se pnout vůbec nechce..
    KAREN
    KAREN --- ---
    ZATAMOKO: mi to loni rostlo po smrckach a prilehlejch kerich, a zadnej zazrak teda - rekla bych, ze je vhodny zastipovat vyhony; jinak vim, ze dost lidi na opore pestuje s uspechem (ruzny "kozy", pergoly a kdovicovsechno...)
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    DACUBE: hmm tak z korenu mi jeste nikdy nic nevyrostlo a to je uklizim ve skleniku po lonskych rajcatech az tak v dubnu, kvetnu.
    MRTS
    MRTS --- ---
    ZATAMOKO: Letos jsem nechal hokkaido pnout po plotě a po šeříku. Neutrhlo se, urodily se asi čtyři bambule. (Rostlo z loňského kompostu, se zaléváním to nebylo moc slavné, kvůli orientaci zahrady rostlo v polostínu.)
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Zkoušel jste někdo Hokkaido na opoře? Třeba na oblouku z kari sítí?
    Sice jsem letos plochu, kam přerůstají výhony, vyložil netkanou textilií, ale i tak to byla děsná Adéla :)
    Napadlo mě, že bych udělal oblouky a na ně vyvedl tak 5 výhonů/rostlina, zbytek bych zaštípával.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    ZRNKO: zkoušel jsem stavět z 20mm PPR trubek a je to málo, kácí se to. Asi by to šlo nějak vyztužit, ale pak je otázka cena konstrukce. A silnější trubky jsou už drahé.
    Kromě velikosti trubek byl asi problém i v rozměru foliáku, plánoval jsem 4 x 12 metrů :)
    Takže jsem se vrátil k tomu, že to udělám ze 14mm roxorů, na radu Martina z http://www.farmavicemil.cz
    PPR trubky použiju na rozvod závlahy a na kryty vyvýšených záhonů.

    Folii jsem koupil http://www.chovanec.cz/cira--clear--folie/folie-ginegar-12x6m-cira/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam