• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    CYBERBARA
    CYBERBARA --- ---
    hele a co ačokča... máte s ní zkušenosti? a opět - kde sháníte semínka???
    Průběžně děkuji za všechny odkazy, zkoumám, zpisuju, pilně studuju :)
    KAREN
    KAREN --- ---
    CYBERBARA: od lidi z nyxu nebo treba z

    Staré odrůdy - Gengel o.p.s.
    http://gengel.cz/

    CYBERBARA: vypiplas, pokud to neni nejaka ta f1... google napovi;)
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    ZRNKO: a ty igelitky tam strihas jako hnojivo?
    CYBERBARA
    CYBERBARA --- ---
    a ještě všeobcný dotaz: proč musím rajčata přepíchávat? Mě by se líbila představa, že dám po jednom semínku do 0,5l kelímku od jogurtu, pěkně to zalívám, vykládám pohádky na dobrý růst a starám se, mno a až už je to velké silné, tak to přesadím na finální místo, u mě tedy na terasu do kýblů/květináčů... proč 3x přepíchávat???
    CYBERBARA
    CYBERBARA --- ---
    ZRNKO: dík za detailní popis terasového záhonu :) budu to stejně muset udělat z něčeho plastového, páč čím méně zatížím terasu, tím lépe... ony ji totiž podepírají vodorovné trámy, které vybíhají zpod baráku a nemají zatím žádnou výztuhu kolmo od země...
    A s těma hodně penězma za sazenice rajčat: já bych to tak rozhodně nepřepočítávala, nevím jak dendrobata, ale já jako začátečník jsem nadšenec, tudíž jakmile to roste, tak ať to stojí co to stojí :)))
    CYBERBARA
    CYBERBARA --- ---
    ZATAMOKO: indické běžce jsem promýšlela, ale u nás na pozemku ne, oni potřebujou hodně velký prostor, aby se proběhli a mohli celý den hledat něco k snědku a já mám na zahradě psa (a chci ještě dalšího). Mohla bych je nějak střídat - vypouštět chvíli psy a chvíli běžce, ale člověk na sebe nechce šít pasti, lepší je cesta nejmenšího odporu - se zeleninou na terasu, tam slimáci nemůžou a po zahradě luční kvítka, povijnice, ovocné stromky a měsíčky...
    Nevím, co je F1 :) jsem opravdu prozatimní zahradkářský mimoň :))
    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    to cyberbara:
    rajče vyroste samo tam kde to spadne do hliny,netřeba sazenic,marek je slušné mičurinec,semínka budou OK

    rajče je jediný semeno co vám vyklíží ikdyž se bude roky válet v žumpě,jezdil jsem z hovnocucem,resp.jsem měl na starosti partu blbečků co s nim jezdila,žumpa se vyvezla na čističku,ale v tom fekále zůstavalo pár lopat sedimentu,které sme museli vyškrábnout za garáže,z toho vyrostly rajčata totálně bez plísně,a ten rok byl na plíseň prevít,všem to shořelo už v červenci,mě na zahradě i na poli,ale ty rajčata z žumpy nic,vyrostly,rostly a dozrály bez jakékoliv asistence,a od té doby to tak pěstuju,nechám to válet,kór divoký rajčata

    pokud terasa,tak jestli je po ruce někdo šikovné, udělé na terasu truhlík co největší,doporučuji cihly,vyskládat z nich obr truhlík ,dno opatřit folii tak aby tvořila mísu,vanu,pár dír ať odteče přebytečná voda,nebo trámy,fošny hůře desky,60 cm výška 60 cm šířka délka jak potřebuješ,a mužeš v tom jet cokoli,já bych to udělal z cihel a dospod bych nastříhal igelit-ky,cihly pijo vodu a vubec je to květináč jak lusk a možná bude i levnější než nějaký nezničitelný plastový mrchy a mužeš to variabilně no hrát si jak z legem,dřevěné z trámů hned tak jen neodsmýkáš,čím větší objem tím menší starosti....

    to dendrobata:
    první hybridizace se dá ještě sníst,tykve se kříží dobře,pokud nechceš riskovat zakoupíš semeno,nehledě na to ,že to oranžový by nikdo v japonsku nenazval hokiado,protože hokaido je v japonsku zelený a uvnitř žlutý,měl jsem origo semena made in japan,to naše oranžový jak se během pár let zvyklo říkat hokaido je hybrid hokaida a goliáše,nevím jak teď ale dřív to byla jediná odrůda povolená v čr

    takže to bych dal za 150 rajčat 1500 tak to mě poser záda,to jsme na sebe přísní
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    CYBERBARA: Z hokaida koupeného v makru my vyrostlo zase hokaido.. až jsem čumněl, zelená Kuri Kabocha, něco oranžové .. rajčata jsem kupoval silné sazenice na zahr. výstavě po 10,- kč
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CYBERBARA: na slimáky zkus indické běžce (prý to fakt funguje) a k tomu budeš mít od nich i vajíčka

    Dýni bych koupil nějakou F1, zkusil jsem jednou co se mi na zahradě pokřížilo a samej mutant :) pěstuju teda jen hokkaida
    CYBERBARA
    CYBERBARA --- ---
    ZRNKO: celý náš dlouhý pozemek lemuje potok... celý pozemek je svažitý, takže jsme tam nadělali takové ty terásky ze dřeva... slimáky jsme sbírala třeba hodinu a stále se objevovali noví a noví... byl to slimáčí horor... a šneky jsem si chtěla nosit na zahradu, jenže jsem je nikde nenacházela. Rajčata prostě půjdou na terasu... jinak bych se zbláznila...
    Třeba až budu mít víc zkušeností, zkusím to jinak, ale teď mi to v našich podmínkách přijde nejjednodušší tímto způsobem...
    CYBERBARA
    CYBERBARA --- ---
    ZATAMOKO: tak uý je mám taky objednané :)
    ---
    děkuju za podnětnou diskuzi jak na rajčata... zkusím ty pytle a kýble. Mám taky přesah střechy, takže do nich nemusí celý den rvát slunko... a zkusím pod ně nainstalovat nějakou "vanu", nebo prostě jen takovou tu misku, co se dává pod truhlíky.
    A když si koupím dýni hokajdo - třeba - tak z jejich semínek asi nevypiplám nic, co??
    CYBERBARA
    CYBERBARA --- ---
    KAREN: a kde se shání "divoká rajčata"??
    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    to excite:
    ano to je pravda,ale je tu i rychlost fotosyntezy a to je 15 až 25 u 30 se téměř zastaví,je to i v tom linku na wiki-rychlost fotosyntézy

    DANNY_OCEAN
    DANNY_OCEAN --- ---
    ZRNKO: takhle jsem letos jel, akorat jsem to mel DYI - stary kyble s dirou ve dně a celkem pohoda, nemusis plet jen to mas zaveseny a obcas to zalijes
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    ZRNKO: úžasná zahrada a výhled!
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    U všech brundibárů, a je to víte kde že :)
    Španělka koupila Slunce, chce vybírat daně od jeho uživatelů - iDNES.cz
    http://revue.idnes.cz/...ane-od-jeho-uzivatelu-pq1-/zajimavosti.aspx?c=A101129_110510_zajimavosti_nh
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    Zahrádka v demižonu: 80letý muž ho neotevřel od roku 1972, přesto se rostlinám daří | Extrastory.cz
    http://extrastory.cz/...ari.html?utm_source=Facebook.com&utm_medium=Social-organic&utm_campaign=daor
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    ZRNKO: tu teplotu jsem si musel ověřit, protože se mi to nějak nezdálo (v tropech je teplota přece mnohem vyšší)
    Pro rostliny mírného pásu by mělo být optimum mezi 25-30°C a maxima 35-40°C, teplomilné až 50°C.
    Fotosyntéza – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Fotosynt%C3%A9za#Teplota

    Tady se uvádí pro mírné pásmo rozsah 7°C až 40°C
    http://kfrserver.natur.cuni.cz/studium/bakalar/prace/BP_Mahrlova.pdf
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    Loni jsem měl rajsky v pytlích od obilí (tkaná textilie) na jižní straně u domu pod přesahem střechy, v pytlích směs zahradní zeminy, kompostu a kuřinců .. 4 odrůdy, mezi nima Tornádo F1 a sklizel jsem až do října.. Pliseň nepřišla, povrch subtratu mulčován slámou .. nutno zalívat aspon každy 3–4 den v tech vedrech .. přišla koncem léta invaze svilušek ale nějak se s tím ty rostlinky popraly..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam