• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    ARZA
    ARZA --- ---
    EXCITE: takze ti taky takhle vsechno zezloutne a opada?
    ARZA
    ARZA --- ---
    KAREN: vypadalo to dost podobne jako ted. Mam ji fakt dva roky. Akorat vetve poporostly. Fakt je neprorezana? (uznavam, ze v tomhle mam znacny mezery). Na druhou stranu mi nepripada, ze by to mohl bejt duvod k opadu vsech plodu hned v pocatku.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    TADEAS: s tim svahem by me to zajimalo. Zvazuju v nejnizsim miste zahrady udelat retencni nadrz, prevazne na destovku ze strech. Prave toho sesuvu se trochu bojim.
    Napadlo me pouzit korpus pro nadzemni bazen pro tu hlubsi cast (zapusteny do zeme) a melky zbytek uz nechat na terenu. Podobny "samonosny" reseni jsem kdysi potkal na netu a celkem me to zaujalo.
    Jde mi v zasade o par m3 (do 50). Ze strech mi rocne nakape cca 120 m3 vody a zahrada toho vypije pomerne hodne.
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    ARZA: Mám něco podobnýho, je to slivoň, má už 5m a za 10 let jsem z ní měl asi 10 slív. Počítám,že bude cizosprašná. Zkusil jsem vysadit poblíž mirabelku jako opylovače, letos poprvé trochu kvetla,tak jsem zvedavej, jestli na tý slívoni něco zůstane.
    KAREN
    KAREN --- ---
    ARZA: a koupilas to v jakym tvaru, melo to uz zalozenou korunku nebo to byl jen proutek? to mas jakysi neprorezany...
    ARZA
    ARZA --- ---
    KAREN: odrůdu bohužel netušim:( Tady je ještě fotka celýho stromu: http://arza.rajce.idnes.cz/nyx/#noname_11.jpg - Je v nádobě na maltu, tipuju 80l
    Třešeň to samý a už na ní dozrává spousta třešní:)
    KAREN
    KAREN --- ---
    ARZA: a co presne to je za svestku (odruda, "tvar")? a v cem ji mas zasazenou, v kvetinaci? tu tresen taky?
    ARZA
    ARZA --- ---
    Neporadíte někdo? Mám na terase švestku:)) ale bohužel neplodí. Sice mě to nijak zásadně netrápí, protože je to hezkej strom sám o sobě, ale i tak bych ráda věděla, čím to je. Na jaře vždycky rozkvete, pak se udělají maličký plody, ty následně zežloutnou a všechny opadají. Na listech přitom nic zásadního vidět není.
    http://arza.rajce.idnes.cz/nyx/#noname_9.jpg a http://arza.rajce.idnes.cz/nyx/#noname_10.jpg
    O kus dál je přitom třešeň, která plodí jak divá.
    Napadlo mě, že to dělají nosatci, se kterýma už druhej rok bojuju, ale zase si říkám, že by to bylo znát i na listech.
    Někde jsem se dočetla, že by to mohlo být tím, že v okolí není jiná švestka a květy tak zůstanou neoplozený.. Je to možný?
    NYA
    NYA --- ---
    k té vodě je moc pěknej dokument Harvesting water od Geoffa Lawtona

    harvesting water - Ulož.to
    https://www.ulozto.cz/hledej?q=harvesting+water
    SANCHA
    SANCHA --- ---
    Poradíte kterak na mandelinku mátovou? Takový ten lesklý modrý brouk? Děkuji
    BUTHRAKAUR
    BUTHRAKAUR --- ---
    TADEAS: jooo - dik. jsem slepej :/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    BUTHRAKAUR: odkazy v TADEAS jsou malo konkretni?
    BUTHRAKAUR
    BUTHRAKAUR --- ---
    EXCITE: na jare a na podzim to v pohode je, ale v tech poslednich suchych letech to byl brutal - vsechno mozny mi tam na sucho pochcipalo a trava krupala pod nohama jak klacky v lese :/ Na ty fotce to vypada pekne zelene jarne, coz trochu klame. Zahony na zeleninu apod tam vylozene rozsirovat nechci - neco uz tam mam a vic bych nestacil rozumne obhospodarit, takze bych chtel zasazet nejaky relativne bezudrzbovy keriky, stromky apod, aby se ta zahrada trochu zastinila. + zachytit tu vodu pomoci swales. Na ty terasy to neni dost prikrej kopec mi prijde a taky by terasy byly o totalnim prekopani zahrady, coz ted nezvladnu. Takze neco jako ty swales nebo jezirko, ale potrebuju vymyslet jak to presne udelat a kam umistit, aby to dobre fungovalo. Je na to nejaka dobra knizka nebo blogisky nekde? Neco jsem googlil, ale vsechno je to dost obecny...
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    BUTHRAKAUR: to je zahrádka úplně napohodu..
    Hlavně záleží natom,co tam chceš mít... a podle toho řešit opatření..Záhony ano/ne..

    Ale jedna zásada platí pro všechny zpsůoby využití..používá se to už tisíce let i na horších svazích. Překapivě jsou to terasy :)
    BUTHRAKAUR
    BUTHRAKAUR --- ---
    Jeste ad KAREN: jedna se o moji zahradu - uvital bych tipy na nejakou tu literaturu/clanky kolem toho jak udrzet vodu na zahrade. Jde o to, ze zahrada je mirne z kopce, je to jizni svah a puda je dost kamenita a misty i melka (na skale) - foto tady. Skoro vsechna voda aktualne pri vetsim desti odtece ze zahrady do pryc na cestu pod nama, tak bych s tim rad neco udelal a vubec celou tu zahradu dal trochu do kupy. Puvodni majitele se vyzivali v tujich, ale jinak tam nic extra neroste a vetsina je pres leto totalne vyschla trava, tak bych s tim rad neco udelal. Napadly mne ty swales, ale moc do toho nevidim, tak se potrebuju dovzdelat :) Nasledne tam provest nejaky tereni upravy a chtel bych tam zasazet vic keru a stromku, aby ta zahrada zvladala sucho trochu lip...
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    Quack squad on the hunt | The Wider Image | Reuters
    https://widerimage.reuters.com/story/quack-squad-on-the-hunt
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    chicken traktory (ridgedale permaculture farm)

    NYA
    NYA --- ---
    NYA: nebo kamarád, co spolupracoval při vytváření oázy ve španělsku, obnovování flory ve vznikající poušti, říkal, že prostě zakopali mrtvou kládu a na ní zasadili novej strom
    NYA
    NYA --- ---
    KAREN:
    podélné rýhy v zemi (svejly) a naplnit je organickou hmotou která vodu nasákne - kmeny, větvemi, slámou, trávou, a překrýt hlínou a pěstovat na tomto .. takové 'vyvýšené záhony podle seppa holzera', ale schované v zemi
    LITTLEPUNKK
    LITTLEPUNKK --- ---
    KAREN: na malý výměře asi nemůžeš chtít zázraky . Jak už kdosi psal swejly/terasovité záhony a chytat vodu ze střech...rybníček/mokřad se hold všude nehodí ....
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam