• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    CUKI
    CUKI --- ---
    JAZZZ: jo to je hustej bussiness
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    údaje se různí, ale v nejlepší případě, na dobrém místě za optimálních podmínek lze z řepky získat přibližně 2litry paliva na 1 litr paliva spáleného při výrobě ( v tom by měla být zahrnuta i výroba a transport všech hznojiv a postřiků, ale je možné, že to nebude úplné a výsledný poměr tam je ještě horší )

    EROEI je pro porovnání asi nejlepší obecně používaná metodika, která ale nebere v úvahu environmentální dopady jako zhutňování půdy, erozi a nebo zaplavování území ( hydro z toho tak vychází nejlíp )

    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: 14 postriku je v metodickem postupu,. Otazka neni ani kolikrat vic toho sklidis,ale kolik vlozis energie a kolik ji ziskas, tedy zvlaste u tech biopaliv.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZORB: Znám vlastníka-provozovatele :-)
    jinak zajímavá (alespoň pro mě) tabulka: http://user.mendelu.cz/xvaltyni/systemy/projekt/files/vynosy.html.

    Dále co si pamatuju může mě tu někdo znalý opravit:
    náklady na obdělání jednoho ha se pohybují od cca 10k-15k (vyjímečně i 20k)
    Přitom lze na dotacích automaticky získat až polovinu paušálně a pak různé náhrady apod. Dále je hodně i za neúrodu.
    Ptal jsem se místního zemědělce proč to každej rok sazí když to každej rok zaorává a on mi přiznal že na dotacích za neúrodu má víc než je výtěžnost pole i kdyby se staral. Že by z toho něco sice mohlo být, ale nestojí to za vynaložené prostředky a není to nikdy jisté. Jedno takové pol je patrně hned u nás (akorát jiný majitel)

    Problém tohoto pole je, že je ve sklonu a moc velké. Na konci léta tam jsou vždy hluboké koryta od deště a jinak je to suché až na pár ostrůvků.

    Místo toho aby se tam vytvořil remízek s tůňkou (který tam kdysi byl) tak se jede naprázdno!
    ZORB
    ZORB --- ---
    CUKI: Ne nejsou to vyjímečné případy. A to ty máš na to pole namířenou kameru a děláš časosběr s vyhodnocením pohybu mechanizace? Nebo od zasetí po sklizeň nonstop sleduješ pole ?
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: množství
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: 50 ti nasobek v cem,ve vynalozene energii?
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZORB: Tak to jsou fakt nějaký výjimečný případy ne? O svém okolí mám celkem přehled, je pravda že tu jsou často osazovaná pole jen na dotaci, ale i ty s výnosem takto obdělávány nikdy nebyli
    ZORB
    ZORB --- ---
    CUKI: Řepka je náchylná na kde co. Těch postřiků se dělá mnohem více něž dva za sezónu. Stříká se vždy podle toho co na tom poli děje, zaleží jak se rostlinám daří a jak utočí plísně a škůdci.
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: Musíš to brát na množství. A dost pochybuju že někdo 14x stříká řepku či cokoliv jinýho čímkoli. Minulej rok jsem měli řepku na poli pod kopcem a nevěřím, že tam byl někdo 2x.
    Díval jsem se teď na vydatnost řepky a vychází to na 50ti násobek vstupu...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: z jakych surovin a odkud se vyrabi? Nejde jen o hnojina,napriklad repka prochachazi 14 postriky.
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: No hnojiva si vyrábíme tady, to je jedna z mála věcí ve které český chem průmysl celkem dominuje. A i kdyby dovézt toho kamion, tak ti to stačí min pro celý středočeský kraj :-)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: nejsem schopen ti rict odkud se sem vozi jednotliva umela hnojiva,ale napriklad Babis pred revoluci pracoval v Maroku a tam je maji z okupovane zapadni sahary. Zkusim ten clanek najit
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: Aha teď už to čtu správně :-)
    To se mi ale fakt nezdá. Předpokládám, že v článku byla uvedena nějaká specifická plodina, ideální pro tento případ, ale stejně tomu nevěřím. Jaká plodina by to musela být, aby jsi pro vypěstování jednoho kamionu najezdil eq. 4000Km v kamionu?
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    CUKI: js bych radsi volil si stromky na sad predpestovat sam nez se kvuli tomu zadluzit.
    A musim rict ze ty kamiony jsou masakr. Minuly pondeli jsem jel z wroclawi po dalnici a ten 160km kus nez jsem sjel byl plnej kamionu, kazdejch 50-100metru kamion celou cestu jen v mym smeru. Tisicovku jsem jich musel predjet minimalne, to je nehorazne prepravovanejch tun. To byl peknej masakr, my lidi jsme sileni vsechno vozit takhle sem a tam.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: rozdil je bio nebio,ne u nas nebo ve spanu
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS:Takže u nás musí víc postřikovat? Nechápu
    Jinak Škodovka je u nás dražší než kde jinde. V Anglii seženeš ten samý model v plné výbavě často levněji než tady v očesané verzi která se tam ani neprodává...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: spis jsem to myslel tak,ze cim vic potrikujes tim vic toho projezdis a nejak se k tobe ty postriky musi dostat atd.
    Kdyby byli vyrobky z dane zeme levnejsi tezko by retezce prodavali prebytky z jinych zemi, politika retezcu? (Treba wv davno rozhodl,ze skodovky se budou prodavat v cr draz nez v nemecku,aby tu udaly i svoje auta.)
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: Tomu druhýmu odstavci nerozumím, to ten zemědělec ve Španělsku tu naftu nespotřebuje?

    Kvalita je problém, pokud je rozdílná tak to neřeším, pak by se měl dotyčný zamyslet jestli chce prodávat dál odpadky. To že si doma nevypěstuješ kokosák, avokádo a banány taky chápu a je podle mě ok je dovézt s tím problém nemám ani v nejmenším. Ale to že kamiony dnem i nocí jedou bezcílně Evropou a vozí dříví do lesa to je něco co neumím překousnout.

    A to není jen o tom, že by byla nějaká země zvýhodněná. Například výše zmiňované Španělsko dováží z blízkého východu mandle, které sami posílají pryč. Mandle jsou přitom u nich dražší než ty které koupíš v Německu a Čechách ze Španělska. Jogurty a sýry z německého mléka jsou zase podstatně levnější ve Španělsku. (Jedná se o identický produkt a to i složením ze stejného řetězce).
    Ve Francii se zase vyrábí šampóny, které dovezou do Polska kde je zabalí (nalejou do flakónků) a pošlou zpátky do Francie, protože je to daňově zvýhodněno.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: ja nez zase zavadet cla bych spise ocenil jisty tlak spolecnosti po urcite kvalite a pripadne i ceske/mistni produkci.
    Napriklad uz nekolik dni mam chut na hruskovy most a zatim jsem na nej v kramu nenarazil,tedy vim kde ho maji s jistotou,ale tam ted nejedu. Pochopitelne napoji a hruskovou PRICHUTI najdes nekolik. Me trochu vadi ta nahrazkovost. Misto kurete s koupis kureci vyrobek s nazvem krechcene kure, kde mas fosfaty a vodu,jen aby to vazilo vic.

    Jinak cetl jsem, ze energeticky se vyplati dovezt BIO potraviny ze spanelska,nez kupovat konvekcni potraviny od sousedniho zemedelce. Jednoduse protoze spali vic nafty jezdenim po poli a samozrejme vsechna ta hnojiva postriky ,se taky musi odnekud dovest a nejak vyrobit.
    CUKI
    CUKI --- ---
    DARJEEL: Je to moc práce protože ty dovezený jsou za takovou cenu, že se ti to nevyplatí sbírat. Ty hranice tady dřív nebyli jen tak. Jsem sice proti jakémukoliv omezování svobody, ale pokud je odstraníme, tak tyhle věci kontrolovat musíme nějak jinak. Kdyby nebyli dotace, tak se to většinou vyřeší samo. Prostě ty potraviny by tu byli dražší a tím by se místní zemědělec dostal zase do "potravního řetězce".
    Ale pokud nějaká EU (kde máme naprosto mizivý hlas) Rozhodne právem většiny, tak ty s tím nic nezmůžeš. Je sice pěkné že z těch dotací taky využíváme nemálo, ale už to není o tom jestli je to potřeba, ale o tom jestli mi mé snažení dotace zaplatí.
    Další problém je že dotace jsou naprosto nelogické a tudíž nepředvídatelné.
    Takže si představ že jako český zemědělec si vezmeš nemalou půjčku na to aby jsi tu udělal třešňový sad (běžná lokální plodina). S tím že to budeš dlouhé desetiletí splácet a s první úrodou můžeš počítat až po X letech. No a sotva se dostaneš k tomu že to na sebe začne vydělávat. Tak nějakej kterén z EU vyhandluje to, že Francouzi sem ty třešně dostanou de facto za cenu dopravy, protože dotace na ně bude pokrývat náklady na pěstovaní. To si pak můžeš hodit mašli. Tohle není ochrana národních zájmů. Kdyby tu byli hranice, tak jednoduše na třešně udělíš dostatečně vysoký clo.
    Tohle je u mě stejnej zločin jako jakejkoliv jinej dumping. A subvenční politika mnoha jižních států je dost vysoká (jedno jestli přímá nebo nepřímá), protože jim to řeší nezaměstnanost.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam