YEMANJA: část jsme využili na batáty, ty sklízíme technikou rozebrat ohrádku a ručně je vyhrabat ze zeminy - jsou křehké, nejdou vyrývat, tam to je jasný. Menší část jsme zatí měli umístěnou dočasně, tak jednak přijde přesun a jednak to dřevo přes zimu dost trpí, na jaře vyndáme pěkně suché a natřeme znova. Nechat to na zahradě, je to za pár let kaput.
Jinak zkušenost z trvalých záhonů na naší dost jílovité půdě je, že je každý rok tužší a více vysychá / zamokřuje se. Květinové záhony mám založené na směsi - naše půda, písek, kompost nebo rašelina, dle výsadby a nějakým tím kypřením hnojením to +/- udržuju. Ale na větší plochu si to moc neumím představit - vyměňovat nebo vylepšovat půdu na 200 m2. V části sad s trávou je půda vcelku příšerná, ale tam to nevadí / sotva lze měnit. Prostě pěstujeme stromy a hnojíme a zaléváme a sekáme dle účelu 2x ročně něco a něco (posezení, chůze) častěji.
Na druhou stranu uznávám, že zrýt spolu se zbytkama zelené hmoty před zimou, na jaře přidat kompost / hnůj a pak sázet dělám proto, že "se to tak dělá". Dost věcí zjišťujeme, měníme, zkušíme nové postupy, ale pořád na tom základě zahrádkaření naučeném od předků.