• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    KASTA
    KASTA --- ---
    BHA: podle mě univerzální postup je, že použiješ nějaký organický rozpouštědlo, který ti vezme ten olej z bylinky a z něj ho pak musíš dostat - nejspíš destilací, nebo by možná šlo to rozpouštědlo jen i nechat odpařit (eter), ale to mi přijde trochu problematický kvůli výsledný čistotě toho oleje, nevím. Jestli máš nějakej jednoduchej návod, sem s ním!
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    BHA: není na to potřeba destilační přístroj?
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    MAR_TINA: tak jsem zase o něco poučenější, DĚKUJI!!!!!!
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ANNONKA: hledej canadian cranberry harvest
    oni to pěstují v takových poldrech, které na konci sezony zaplaví vodou, brusinky vyplaví a pak udělají zátah jak na leklý ryby :)
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    JO............................JÚ..............................OPRAVDU
    Jak to roste než to sklidí?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ANNONKA: ty velký, kanadský. na tom detailnám záběru je i vidět uschlé okvětí
    canadian cranberry harvest - Google Search
    https://www.google.com/...P5rmeKA&bih=1068&biw=1920&client=firefox-b-d&safe=off#imgrc=dUmNV6Bkk4jK8M
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    Tak to asi nebude pravda, pokud jeden plod brusinky není velký jako střední cibule..................... navíc to video je o sklízecích strojích a ty tam na začátku nějak ryjí-hrabou... a pak teprve plavou ty plodiny a jsou stahovány sítí
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ANNONKA: brusinky. se jenom v té vodě plaví, nerostly tam.
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    Prosím vás, víte někdo jaká plodina je sklízena na tomto videu jako první? V tom "rybníku".....
    https://www.youtube.com/watch?v=KJHBaUs7vWc
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    YEMANJA: Mám levné zvýšené zahony z Hornbachu natreté eko náterom. Nerozoberám ich. Zároveň nečakám, že vydržia viac ako 3-4 roky. Mám ich v Prahe len 2 ks na takú tú zeleninu, o ktorú sa treba každý deň starať - rajčata, okurky a nejaké rezané kvety, čo treba polievať. Na druhej záhrade ich mám tiež, ale ako ochranu proti hrabošom a pod nimi mám pletivo. Ale je to fakt skôr na malé pozemky stylu urban gardening. Na veľkú plochu je to podľa mňa pracné a príliš drahé.
    K no dig (mimo zvýšené) - to kartónovanie na začiatku mi je trochu proti srsti, na to sme sa vyflákli, ale čo som urobila je, že som odstránila drny a korene pampelišek a tú dieru zasypala kompostom, trochu to premiešala s tým, čo sa uvoľnilo pri vyrývaní drnov a odvtedy len odplevelujem. Mne príde rozumné si z permakultúry vziať tú dôležitosť dodávania prírodných hnijúcich zložiek na povrch pôdy namiesto sústavného odstraňovania odumretých častí rastlín a následného hnojenia umelými hnojivami. Kopem keď vyberám alebo sadím, nie preto, že je podzim.
    KASTA
    KASTA --- ---
    YEMANJA: je to samozrejme o vyuzivany plose, my mame vsechny zahony vyvyseny (nebo spis terasovity) ve svahu v divocine, ale na plochu toho zase tolik neni. Nadsenci typu J. Svobody na jejich zakladani radi najmout si bagr! My jsme tu na jilu ale veskerou zeleninu pestujeme vlastne v kompostu. Par mensich vyladenych zahonku a zbytek je prirodni zahrada.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    YEMANJA: část jsme využili na batáty, ty sklízíme technikou rozebrat ohrádku a ručně je vyhrabat ze zeminy - jsou křehké, nejdou vyrývat, tam to je jasný. Menší část jsme zatí měli umístěnou dočasně, tak jednak přijde přesun a jednak to dřevo přes zimu dost trpí, na jaře vyndáme pěkně suché a natřeme znova. Nechat to na zahradě, je to za pár let kaput.

    Jinak zkušenost z trvalých záhonů na naší dost jílovité půdě je, že je každý rok tužší a více vysychá / zamokřuje se. Květinové záhony mám založené na směsi - naše půda, písek, kompost nebo rašelina, dle výsadby a nějakým tím kypřením hnojením to +/- udržuju. Ale na větší plochu si to moc neumím představit - vyměňovat nebo vylepšovat půdu na 200 m2. V části sad s trávou je půda vcelku příšerná, ale tam to nevadí / sotva lze měnit. Prostě pěstujeme stromy a hnojíme a zaléváme a sekáme dle účelu 2x ročně něco a něco (posezení, chůze) častěji.

    Na druhou stranu uznávám, že zrýt spolu se zbytkama zelené hmoty před zimou, na jaře přidat kompost / hnůj a pak sázet dělám proto, že "se to tak dělá". Dost věcí zjišťujeme, měníme, zkušíme nové postupy, ale pořád na tom základě zahrádkaření naučeném od předků.
    YEMANJA
    YEMANJA --- ---
    MAR_TINA: a kvůli čemu to každý rok rozkládáte/skládáte? já jsem na to víceméně sama (muž se v hlíně nevyžívá) a pole velký, takže musím rozvažovat síly.

    Legenda (a permaknihy) praví, že orba narušuje půdní mikrokosmos, anaerobní bakterie se dostanou ven kde vesměs pozdechaj a naopak. Celý ten zvěřinec se pak musí od jara znovu vybudovat místo toho, aby si v poklidu žil bez těchle pogromů. Ale jaký jsou vlastně v tomhle smyslu bilance u hluboké a ruční orby nevím.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    YEMANJA: míváme pár vyvýšených záhonů a krom dvou malých (vlastně truhlíků) na bylinky je každý podzim rozebereme a každé jaro stavíme znova. Dřina pro dva na víkend či dva. Náklady taky větší (a to máme dřevěnou skládačku od kamaráda zadarmo), plus se to ohrazení musí někde skladovat. A udržovat.
    Má to výhody pro některé plodiny a pěkně to vypadá, ale pro část plodin (brambory, řípa, mrkev, cibule) v potřebném množství si to nechci představit.
    Rovné políčko před mrazem zryjeme, na jaře zapravíme kompost nebo hnůj, projedeme kultivátorem a je připraveno na setí nebo sadbu.

    V čem je výhoda bezorebné techniky proti nehluboké ruční orbě , tj. rytí nebo řekněme mělkému pluhu za hobby strojem?
    YEMANJA
    YEMANJA --- ---
    KASTA: tak to je určitě méně násilná cesta. No ve smyslu show off, že to funguje i jinak by to u nás nezabralo (nejde o výsledky, ale o zvyk a bohužel už i zkraty paměti), jako fyzická bariéra by to bylo ovšem spolehlivé :) Kolik lidí tady reálně zakládá zahloubené/vyvýšené záhony? já to řešila na jaro a teď s druhou půlkou skleníku (a to ani ne nijak důkladně) a je to tak náročný na práci a materiál, že mi to přijde totálně sci-fi...
    XL1
    XL1 --- ---
    CUKI: ANo kiwi velkoplodé chlupaté zelené dorzaje v říjnu...tak sháním žlutoplodé. má někdo a dal by pár roubů reps je třeba za něco vyměnil ?
    KASTA
    KASTA --- ---
    YEMANJA: hele, ja na to jdu s mamkou tak, ze ji uprostred toho jejiho "hospodarstvi" vytvorim jeden vyvyseny zahonek. Jen at vidi :)
    YEMANJA
    YEMANJA --- ---
    LAETATIO: *pramen icí o kterých psala KAREN je po domluvě k dispozici, pokud teda slíbíte, že v tom nebudete máchat žádné bobule a nebudete to zapíjet softdrinky:) Když budeš mít cestu na jiho-jih, tak se ozvy. A jestli je ten RR na fotce fenka, tak rádi seznámíme s naším ;)

    končím komerční přestávku a ať nejsem úplně OT: první rok sdílím s našima zahradu a začínám pochybovat, že zvládnu nějak ukočírovat tátovu "péči". Má traktorko-sekačku a seká a seká... trávník bych snad i skousla, ale na podzim tak jednou týdně porajduje záhony a šmelcuje tam zbytky slunečnic, listí, plevel, ... a metoda srovnání terénu po bramborách při které se divoce drandí se zaplou trakto-sekačkou po záhonu mě dostala do kolen.. Nicméně je tam úrodná, ale těžká hlinito-jílovitá půda, zatím jsem vzdala ambici bezorebných záhonů, ale ráda bych strukturu půdy časem nějak vylepšila a třeba se na jedné části k tomu nerytí dopracovala..otázka je, jak moc je funkční tohle kombo vrstvení, mulčování, terrapreta, kompost a jiný serepetičky s následný udusání a na zimu orba těžkou technikou... občas propadám beznaději, že moje snaha je k ničemu a mám čím dál častěji představy, ve kterých figuruje sekačka a kladivo...
    KAIRRA
    KAIRRA --- ---
    KASTA: super, s těmi mám výbornou zkušenost, ale asi už to taky nechám na jaro..
    KASTA
    KASTA --- ---
    KAIRRA: ja bral na jare v ekozahradnictvi olsolisty Thiessen (ten je pidobny jako Martin) a zaujalo me, co jich tam meli, spoustu odrud, ktery jsem ani neznal.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam