• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    MAR_TINA: To nedokážu posoudit, zkusím to na jaře vyzkoušet :)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    HOUBA: cibule by hnila, si myslím. ta chce fakt sucho
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    SVAN: Tak třeba cibule a pórek a i další druhy, co se nedávají úplně k sobě, by se daly možná pořešit třeba tou slámou nebo jinou mulčí.
    KASTA
    KASTA --- ---
    KASTA
    KASTA --- ---
    vyvyseny zahony se plejou dobre :) jinak SVAN: mozna zkus neco sazet husteji, kdyz tam je dost kompostu, tak ty rostliny se tam vejdou a kdyz je to dzungle, plevel uz nema sanci. cibuli ani porek nepestujem ale mrkev, petrzel, fazolky s repou, salatky to vzdycky vytvori takovy porost, ze tam neni videt. tuhle fotku jsem sem uz daval, je na ni videt jak treba salaty nepleju - rozeseju plosne seminka (zadny radky) vypleju jen kdyz je to malinky a pak uz jen postupne vytrhavam salaty ze zahonu a ty diry po nich se do par dnu zaceli :)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    A beze srandy.
    Cibule se dá ochcat motyčkou, stejně je lepší ji přihrnout. Je nezalévací. Potřebuje světlo, slunce. Ale neexistuje způsob, jak ji pěstovat s něčím a nemít plevel.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SVAN: a pleješ už 35 let?
    SVAN
    SVAN --- ---
    MAR_TINA: Je mi 40 :))
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SVAN: a ještě se to jednotí... Já jsem si časem zvykla :) Dej tomu pár let, v deseti jsem byla naštvaná, že mě posílejí plít, ve 40 je to relax. :)))
    SVAN
    SVAN --- ---
    MAR_TINA: No to se právě u nás neděje, protože cibule nic nezastíní, mrkve taky ne, řepa, porek nic. Zatím jsme pěstovali jen to co opravdu jíme, ale chybí tam právě ty košaté zakrývače, Jak píše KASTA. Já nemám problém s počáteční dřinou, ale nebaví mě celoroční dokola to samé na jednom záhoně. Prostě špatná kombinace a málo využitý prostor
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KASTA: já mám ještě ambice tam mít konkrétní kytky, takže ty rychleji rostoucí zmenšuju a držím ty slabší a tak. Prostě sklaka je má zábava na mnohe světlých dní :)
    KASTA
    KASTA --- ---
    MAR_TINA: hele ja cast travnaty plochy premenil na skalku. nejdriv jsem ji plel, ale ted jak uz to komplet prorostlo, je to nejvic bezudrzbova cast zahrady, ty bylinky tam uz proste nic nepusti
    SVAN
    SVAN --- ---
    MAR_TINA: Skalku jsem umořila rozchodníkem, jak jsem sem dávala z jara fotku, dala jsem si sní práci, valounky hezky mezi netřesky a nakonec jsem je přidušené lovila v džungli :))

    KASTA
    KASTA --- ---
    SVAN: ja taky ne, z dnesniho pohledu nechapu, ze na tech prvnich zahonech vubec neco vyrostlo. ted kdyz prehazim kompost, ziskam kazdorocne tak 60 kyblu do zahonku, takze kazdy rok jsou lepsi. a navic kdyz me na jare videli sousedi, tak ze si pry muzu vzit jejich letity kompost, takze dalsi desitky az stovky kyblu cekaji na odnos...
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SVAN: jak píše KASTA: na začátku dost zabrat a pak už stačí málo.
    A jestli chceš nechat na záhonu 12x3 m víkend, pořiď si skalku :)
    SVAN
    SVAN --- ---
    KASTA: takhle je to nejlepší, my prostě v začátku ještě neměli kompostu
    SVAN
    SVAN --- ---
    MAR_TINA: nemám naučený takovýto proplívání průběžně, vždycky to dojde do průseru a pak na tom trávíme moc času, ale příští rok to zkusím, jak si tady stěžuju tak mě to akorát vytočilo :)) musím to zase o level posunout to zahradničení
    KASTA
    KASTA --- ---
    SVAN: tyjo, pekny

    ja buduju vyvyseny zahony podle toho jak mi pribyva kompost, kazdy rok nejaky z nich navysim a padne to tam. na tech zavedenych zahonech uz se mi to bez pleti celkem dari - jen v ty prvni fazi, nez se ta zelenina zvetsi tak jeste ne. potom, jakmile tam vznikne zeleninova dzungle, plevel uz je prirozene potlacenej a jen jeho zbytky tam zivori
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SVAN: dneska jsem svázala na zimu obří trs trávy a pod jeho stínem při kraji v naprostém nedostatku světla a vody hromada zku... svláčku s oddenky půlmetr pod zemí.

    Já prostě na ředkvičky bez plevelu neveřím. Tak dám mezi ně špenát a vypleju si pak pěťour a pejřavku z ředkviček a špenátu.
    Mulč funguje, to jo. Ale nemulčvací věci asi ne.
    SVAN
    SVAN --- ---
    MAR_TINA: pracný asi spíš na to plánování, jinak seješ a sklízíš víc, prostě využiješ prostor na maximum, určitě míň práce než to pletí to je u nás na několik dní několikrát za rok to už mě fakt ....
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SVAN: a není to pracnější než to občas přeplít a vzít motyčkou? :)
    A než cibule vzejde, je místo na plevel, který rostě prostě rychleji.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam