• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    SVAN
    SVAN --- ---
    MAR_TINA: Skalku jsem umořila rozchodníkem, jak jsem sem dávala z jara fotku, dala jsem si sní práci, valounky hezky mezi netřesky a nakonec jsem je přidušené lovila v džungli :))

    KASTA
    KASTA --- ---
    SVAN: ja taky ne, z dnesniho pohledu nechapu, ze na tech prvnich zahonech vubec neco vyrostlo. ted kdyz prehazim kompost, ziskam kazdorocne tak 60 kyblu do zahonku, takze kazdy rok jsou lepsi. a navic kdyz me na jare videli sousedi, tak ze si pry muzu vzit jejich letity kompost, takze dalsi desitky az stovky kyblu cekaji na odnos...
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SVAN: jak píše KASTA: na začátku dost zabrat a pak už stačí málo.
    A jestli chceš nechat na záhonu 12x3 m víkend, pořiď si skalku :)
    SVAN
    SVAN --- ---
    KASTA: takhle je to nejlepší, my prostě v začátku ještě neměli kompostu
    SVAN
    SVAN --- ---
    MAR_TINA: nemám naučený takovýto proplívání průběžně, vždycky to dojde do průseru a pak na tom trávíme moc času, ale příští rok to zkusím, jak si tady stěžuju tak mě to akorát vytočilo :)) musím to zase o level posunout to zahradničení
    KASTA
    KASTA --- ---
    SVAN: tyjo, pekny

    ja buduju vyvyseny zahony podle toho jak mi pribyva kompost, kazdy rok nejaky z nich navysim a padne to tam. na tech zavedenych zahonech uz se mi to bez pleti celkem dari - jen v ty prvni fazi, nez se ta zelenina zvetsi tak jeste ne. potom, jakmile tam vznikne zeleninova dzungle, plevel uz je prirozene potlacenej a jen jeho zbytky tam zivori
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SVAN: dneska jsem svázala na zimu obří trs trávy a pod jeho stínem při kraji v naprostém nedostatku světla a vody hromada zku... svláčku s oddenky půlmetr pod zemí.

    Já prostě na ředkvičky bez plevelu neveřím. Tak dám mezi ně špenát a vypleju si pak pěťour a pejřavku z ředkviček a špenátu.
    Mulč funguje, to jo. Ale nemulčvací věci asi ne.
    SVAN
    SVAN --- ---
    MAR_TINA: pracný asi spíš na to plánování, jinak seješ a sklízíš víc, prostě využiješ prostor na maximum, určitě míň práce než to pletí to je u nás na několik dní několikrát za rok to už mě fakt ....
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SVAN: a není to pracnější než to občas přeplít a vzít motyčkou? :)
    A než cibule vzejde, je místo na plevel, který rostě prostě rychleji.
    SVAN
    SVAN --- ---
    MAR_TINA: Nepletí formou osázení dalších rostlin mezi cibule a spol, tak aby se zakryl co nejvíce záhon a nezůstalo právě to nic pro plevel, ale pro mě je to zatím velká strategie, ty kombinace, co k čemu, co dřív a co později. Četla jsem to tolikrát, že už bych to měla mít v hlavě, ale ... nejradši bych měla zahradníka :)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SVAN: krásný je máš.
    Nepletí je podle mě sci-fi. Vzduchem a ptačím trusem létají semínka a oddenky plevelů, který se prostě chytnou v každým kousku hlíny. Máme rostlinky i ve spárách zámkový dlažby. Příroda tak pionýrský rostliny vynalezla a neumím si představit záhon, kde se nechytí a nebudou. Jakože cibule a kolem ní hlína a nic? To asi nejde.
    SVAN
    SVAN --- ---
    SITH: ano tý hlíny tam padlo hrozně moc, i když jsme tam dávali do spod od klacků, po listí, kompost i zpátky drny co jsme nejdřív vykopávali a ještě hnůj koňský a stejně to hlíny spolykalo nečekaně moc. A to jsme měli dost svojí smíchanou s kompostem a stejně jsme ještě museli sehnat.
    SITH
    SITH --- ---
    SVAN: slušný farmář :) mě jen vadí to množství zeminy, které do vyvýšených musím dát, resp koupit. Takže zatím dělám nové každý rok a vždy udělám o prkno menší, až příští rok udělám jen dvou prkno nahoru. Na něco s krátkými kořeny to stačí
    SVAN
    SVAN --- ---
    YEMANJA: Máme obojí vyvýšené i klasiku. Vyvýšené jak píšeš byly pracné, ale pravda je že teda jedou fest. Loni v létě (první léto po založení) jsme to nestačili jíst ani rozdávat, ještě teď máme zavařeniny. Ty klasické jsem založila co jsem to tady pořídila asi 6 let. Soused mi pomohl a zryl je. Od té doby už jsem do nich nijak neryla, pouze přiživujeme koňským hnojem, kompostem a plejem, jak píše MART1NKA Což mě trochu .... nějak se nemůžu dostat přes tuhle klasiku, sice střídáme plodiny, a společenstva, ale dostat to na ten level nepletí se nám nedaří. Nejspíš tomu nevěnujeme tolik času kolik by na to bylo průběžně, alespoň z počátku třeba. Ale zase ty vyvýšený se plejou skvěle :)



    KASTA
    KASTA --- ---
    KAIRRA: ono to není vždycky až tak strašný, má tam samozřejmě spoustu vzrostlých kěřů za (deseti)tisíce, to není pro normální lidi, ale třeba ten dub po slevě vyšel na 550,- a je to zapěstovaný keř přes metr výšky v 12i litrovým květináči. Kupuju tam to, co se jinde blbě shání, koupil jsem tam třeba stálezelenou hlošinu ebbingeovu, která má i jedlý plody, a moc mě baví
    KAIRRA
    KAIRRA --- ---
    Havlis je fakt drahej, ale tři keře od něj se mi ujaly a hned začaly bujaře přirůstat, narozdíl od hornbachovek co vždycky nejdřív shodí listí a pár větví než se chytí
    KASTA
    KASTA --- ---
    jeden tip: jestli sháníte větší, zakořeněný keře, hlavně stálezený nebo rarity apod a nevadí vám připlatit za kvalitu, tak Safro v Praze Stodůlkách (havlis.cz) má listopadovou slevu 20% na vše. já dostal za úkol zařídit, aby zahrada byla zelená i zimě, a současně, aby zůstala divoká a užitková (takže žádný thuje, bobkovišně, buxusy nebo panašovaný brsleny). takže jsem vybral dub cesmínový a uvidíme jak dá klima u nás na zahradě...
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    BHA: Zadrhel je v potrebnem mnozstvi, treba u levandule vytezek z cca 50litru (napechovany) hmoty asi 30ml oleje. Destilujes normalne vodni parou, varak treba ze sudu od piva. Libovolna kolona na paleni koralky je dobra i na tohle.
    KUATO
    KUATO --- ---
    XCIDER: jj, k te pracnosti - jednou jsem zkousel destilovat parni destilaci azulen z hermanku, mel jsem skoro cely plny 60ti litrovy kotel kvetu a vysledek byl neco pres 10ml oleje plus 5 litru hermankove vody, ktera presla taky.. po druhe uz bych do toho nesel a radeji budu budovat republiku jinou smysluplnejsi praci :o)
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam