• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    KASTA
    KASTA --- ---
    MAR_TINA:
    SITH: taky síť dole nemáme, letos jsme na to trochu dojeli u petržele, od příštího roku jí pěstujeme raději v sudech. Ale letos to byl s hlodavcema vážně extrém, doufám že okolní ekosystém sestávající z 5i sousedovic koček, kun, lišek, prasat, sov a užovek si s nima napříště už konečně poradí
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SITH: nedáváme. Letos máme na myši Tlustého Edu

    SITH
    SITH --- ---
    SITH: jen v návodu není ta síťovina proti hlodavcům, tu tam musíš vždy dát :)
    SITH
    SITH --- ---
    FINSON: ne, nopovku jen z boku, aby chránila dřevo. Dolů dej síť proti myším a nech to zespoda dýchat. Dřevo ošetřit můžeš, ale nemusíš. Záleží na tvém názoru na chemii/lak dřeva do tvé permakultura zahrádky
    FINSON
    FINSON --- ---
    SVAN: Ahoj, inspirovala jsi nás pro naši pomalu vznikající užitkovou zahradu. Chci se zeptat na tu nopovku, je i zespodu pod hlínou? Dřevo je nějak ošetřené proti hnilobě a škůdcům?
    KASTA
    KASTA --- ---
    SVAN: ja jsem vykonnosti tech vyvysenych zahonu s kompostem tak nadsenej, ze jinak uz ani nepestuju, nestoji to za to. ale my u nas nemame skoro zadnou rovnou plochu, takze hezky jako v Nepalu, teraska, nanosit hlinu a udelat zahonek :) a ten zahon pak at je radsi dzungle, misto plevelu pleju (a rovnou pouzivam) tu dorustajici zeleninu. Na plochu toho ale mam mnohem min nez ty, jde fakt hlavne o to, kde sehnat dost dobry pudy. Na posledni velky normalni zahon ted seju takovy ty jedly plevely co si to tam samy poresi: brutnak, lebedu ap...
    SVAN
    SVAN --- ---
    KASTA: to jo to se poddá mě v bylinkách jedou ostružiny a s těma teda fakt nevím co
    SVAN
    SVAN --- ---
    KASTA: Možná se naštvu a jak tu z jara bude bagr kvůli budoucí větší chatě, tak ty v zemi nechám vybrat a udělám z nich další vyvýšený a bude klid.
    KASTA
    KASTA --- ---
    SVAN: ne vazne, ty vyvyseny se mi plejou hrozne pohodlne, ja si pak vzdycky rikam, jak je super mit ty zahony jako terasy. Problemy mivam s cerstvym kompostem, asi na nej specham, takze tech seminek je tam vzdycky vic, ale druhej rok uz pohoda. A ten kompost, co jsem dostal od sousedu! dal jsem ho do skalky a zasadil tam tymiany. Po 14 dnech prijedu a misto skalky houstina z kopriv a vlastovicniku! ale to se podda
    SVAN
    SVAN --- ---
    KASTA: :)) se mi směj. Ale ty vyvýšený se fakt plejou skvěle oproti těm v zemi. Hlavně v těch vyvýšených máme kapustičky, brokolice, květák jsme zkusili a ředkve, saláty, okurky, to všechno vypleju jednou z jara než to zaroste a pak už je klid jak píšeš.

    SVAN
    SVAN --- ---
    Já Vám to příští rok vyfotím a popovídáme si o relaxaci :) Všude kolem je louka, divočina, kanci a všechno bujně roste, vedle toho jsou ty záhonky a velice rychle se to tam přesune, slamu použiju příští rok znova, bylo to rozhodně lepší a cibule stejně spokojená jako roky předtím, ale stejně tu skladbu rostlin budu muset přeházet
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    porek mulčuju slámou. Má rád vysoké přihrnutí. Čím je víc schovaný, tím má větší bílou část rostliny. Nechávám ho i v zimě v záhoně a tak ho to možná i před mrazem chrání. Cibuli jsem zatím pěstovala jen naťovou a tu jsem nasela řídce a postupně protrhávala. Byla fajn. Na jaře chceme zkusit i klasickou, tak pak poreferuju :)
    SVAN
    SVAN --- ---
    cibuli to nijak nevadilo
    SVAN
    SVAN --- ---
    HOUBA: slámu letos jsme zkusili a pomohlo to trochu
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    HOUBA: ok, jeden řádek zamulčujem a zybtek ne.
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    MAR_TINA: To nedokážu posoudit, zkusím to na jaře vyzkoušet :)
    SVAN
    SVAN --- ---
    KASTA: saláty taky nepleju :))))
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    HOUBA: cibule by hnila, si myslím. ta chce fakt sucho
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    SVAN: Tak třeba cibule a pórek a i další druhy, co se nedávají úplně k sobě, by se daly možná pořešit třeba tou slámou nebo jinou mulčí.
    KASTA
    KASTA --- ---
    KASTA
    KASTA --- ---
    vyvyseny zahony se plejou dobre :) jinak SVAN: mozna zkus neco sazet husteji, kdyz tam je dost kompostu, tak ty rostliny se tam vejdou a kdyz je to dzungle, plevel uz nema sanci. cibuli ani porek nepestujem ale mrkev, petrzel, fazolky s repou, salatky to vzdycky vytvori takovy porost, ze tam neni videt. tuhle fotku jsem sem uz daval, je na ni videt jak treba salaty nepleju - rozeseju plosne seminka (zadny radky) vypleju jen kdyz je to malinky a pak uz jen postupne vytrhavam salaty ze zahonu a ty diry po nich se do par dnu zaceli :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam