• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SVAN: cestička není perma, ale mám to. Jak asi tušíš, znamená to plít cestičky ;))
    Ale jde to líp, bereš všechno, neřešíš, co je mrkev. Doporučuju koupit superklekátko pod kolena.
    Pod tím kamínkovým lemem je sice geotextilie, ale jak je to staré pár let (asi 10?) zafoukají mezi kamínky semínka a hlína a prostě to tam leze. Tak 3x -4x ročně čistit stačí.

    SITH
    SITH --- ---
    MAR_TINA: pěknej. K nám chodí kočky bohužel jen sr*t na záhony .)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SITH: nedáváme. Letos máme na myši Tlustého Edu

    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    MAR_TINA: Ja teda nemám megazáhon (i z dôvodu nedostatku času), ale plieť ma tiež baví, beriem to ako meditáciu z okruhu činností alo polievanie a presádzanie pokojovek :). Ako dieťa som to neznášala, ale naši sadili veci inak, omnoho ďalej od seba ako ja a potrebovali mať hnedé záhony s čistou zeleninou. Ja vyberám len agresívny plevel, pcháč, pýr, šťovík tupolistý. Na zbytok kašlem. Plela som tento rok 2-3x.

    Máte nieko tip, ako sa aspoň trochu zbaviť šťovíku tupolistého v lúke, aby som ho mohla nahradiť lúčnym kvítím? Čo také tie vyberače na pampelišky?
    SVAN
    SVAN --- ---
    ANNONKA: :)) asi začnu lézt po skalách
    SVAN
    SVAN --- ---
    FINSON: Ahooj to mě těší, jak píše SITH jen z boku a dolu síť, nijak jsme to nenatírali
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    SVAN: nakonec proroste VŠECHNO. Pýr je snad nějaká odrůda bambusu :-) a bršlice husí noha má neskutečnou tajnou podzemní činnost :-((
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    Jsou i mistři :-) https://www.youtube.com/watch?v=sHyrO_nYN4I&feature=youtu.be

    místo dřeva možno: https://www.recyklace.cz/eshop/pro-dum-a-zahradu/vyrobky/vyvysene-zahony -drahé, ale na celý život, recyklované. nevýhoda - ve velikém vedru kolem desky vysychá, nutno denně zalít :-)

    Jak jsem mohla žít bez vyvýšených záhonůůůůů??????????? :-))
    Jdu mořit dřevo, které jsem dostala darem "na spálení", jsou to dokonalé díly na další záhony, ale letos už je asi nepostavím, záleží na počasí............................
    SVAN
    SVAN --- ---
    KASTA: rozhodně těm se fakt nic zazlívat nedá, až na ten nákladný začátek.
    V tom políčku na zemi (co mě štve to pletí) je zase ale úplně jiná půda, kterou nedocílím když to budu sama mixovat ve zvýšeným. Je tam přirozeně a mým postupným připomáháním dobrá půda právě pro ty cibule a mrkve jsou tam taky moc spokojený, tak zase o to nechci přijít.
    Nechám to ještě dokud "nese"
    A jak píšeš zaměřím se i na ty jedlý plevely třeba by vytlačili trochu ty traviny atd..
    Pak je teda ještě otázka jestli by pomohlo víc udržovat okolí.
    Závidím těm vyštajlovaným cestičkám mezi záhony co mají v časácích (na internetu :) což už vůbec nechápu jak udržovat. Všechno proroste přeci, písek, drť z větví ...
    Ale to už se od toho perma vzdaluju
    SITH
    SITH --- ---
    SITH: jen v návodu není ta síťovina proti hlodavcům, tu tam musíš vždy dát :)
    SITH
    SITH --- ---
    FINSON: ne, nopovku jen z boku, aby chránila dřevo. Dolů dej síť proti myším a nech to zespoda dýchat. Dřevo ošetřit můžeš, ale nemusíš. Záleží na tvém názoru na chemii/lak dřeva do tvé permakultura zahrádky
    FINSON
    FINSON --- ---
    SVAN: Ahoj, inspirovala jsi nás pro naši pomalu vznikající užitkovou zahradu. Chci se zeptat na tu nopovku, je i zespodu pod hlínou? Dřevo je nějak ošetřené proti hnilobě a škůdcům?
    KASTA
    KASTA --- ---
    SVAN: ja jsem vykonnosti tech vyvysenych zahonu s kompostem tak nadsenej, ze jinak uz ani nepestuju, nestoji to za to. ale my u nas nemame skoro zadnou rovnou plochu, takze hezky jako v Nepalu, teraska, nanosit hlinu a udelat zahonek :) a ten zahon pak at je radsi dzungle, misto plevelu pleju (a rovnou pouzivam) tu dorustajici zeleninu. Na plochu toho ale mam mnohem min nez ty, jde fakt hlavne o to, kde sehnat dost dobry pudy. Na posledni velky normalni zahon ted seju takovy ty jedly plevely co si to tam samy poresi: brutnak, lebedu ap...
    SVAN
    SVAN --- ---
    KASTA: to jo to se poddá mě v bylinkách jedou ostružiny a s těma teda fakt nevím co
    SVAN
    SVAN --- ---
    KASTA: Možná se naštvu a jak tu z jara bude bagr kvůli budoucí větší chatě, tak ty v zemi nechám vybrat a udělám z nich další vyvýšený a bude klid.
    KASTA
    KASTA --- ---
    SVAN: ne vazne, ty vyvyseny se mi plejou hrozne pohodlne, ja si pak vzdycky rikam, jak je super mit ty zahony jako terasy. Problemy mivam s cerstvym kompostem, asi na nej specham, takze tech seminek je tam vzdycky vic, ale druhej rok uz pohoda. A ten kompost, co jsem dostal od sousedu! dal jsem ho do skalky a zasadil tam tymiany. Po 14 dnech prijedu a misto skalky houstina z kopriv a vlastovicniku! ale to se podda
    SVAN
    SVAN --- ---
    KASTA: :)) se mi směj. Ale ty vyvýšený se fakt plejou skvěle oproti těm v zemi. Hlavně v těch vyvýšených máme kapustičky, brokolice, květák jsme zkusili a ředkve, saláty, okurky, to všechno vypleju jednou z jara než to zaroste a pak už je klid jak píšeš.

    SVAN
    SVAN --- ---
    Já Vám to příští rok vyfotím a popovídáme si o relaxaci :) Všude kolem je louka, divočina, kanci a všechno bujně roste, vedle toho jsou ty záhonky a velice rychle se to tam přesune, slamu použiju příští rok znova, bylo to rozhodně lepší a cibule stejně spokojená jako roky předtím, ale stejně tu skladbu rostlin budu muset přeházet
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    porek mulčuju slámou. Má rád vysoké přihrnutí. Čím je víc schovaný, tím má větší bílou část rostliny. Nechávám ho i v zimě v záhoně a tak ho to možná i před mrazem chrání. Cibuli jsem zatím pěstovala jen naťovou a tu jsem nasela řídce a postupně protrhávala. Byla fajn. Na jaře chceme zkusit i klasickou, tak pak poreferuju :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam