• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    XL1
    XL1 --- ---
    koupím vlašské ořech-nevyloupané ! pouze extra velké odrůdy. má někdo ?když tak do pošty pls děkuju
    SANCHA
    SANCHA --- ---
    NYA: uf, trochu mi ten jeden krok trval, ale nakonec jsem na to přišla:)
    NYA
    NYA --- ---
    je to taková blbůstka, ale pokud někdo prodáváte osivo, je tohle moc hezká skládačka, do které se dá zabalit

    DIY: How to Fold Origami Seed Packets | re-living
    https://re-living.uk/all/diy-how-to-fold-origami-seed-packets?
    QUIP
    QUIP --- ---
    PETUL_KA: To teda pekne dekuju. Ted abych si koupil od kazde odrudy pytlik seminek a k tomu koupil nekde zahradu, abych to mel kam vysadit :)
    PETUL_KA
    PETUL_KA --- ---
    QUIP: z letosni zlusenosti doporucuju peruanskou/ananasovou, je drobnejsi a dozravala uz od cervence na SZ balkonu.
    Mochyně peruánská, Ananasová | semena
    https://permaseminka.cz/mochyne/189-mochyne-peruanska-ananasova.html
    pristi rok dam i na zahon a zkusim i dalsi odrudy z permaseminek, deti to milujou
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    XL1: ta jádra jsou jedlá? to jsem nevěděla. A také jestli to stojí za tu námahu, na šperky se ta skořápka řezala pilkou na železo........
    LUSINDA: Kdouloň nemusí být nutně velký strom, mám Šampion nevzpomenu si na čem naroubovaná a je dvoumetrová na výšku, na šířku o maličko míň a letos z ní byly dva kýble plodů, největší se mi nevešel sevřít do obou dlaní....
    KASTA
    KASTA --- ---
    KUATO: tak dnes sklizena vetsina mispuli, polovina uz je uplne mekka a zrala, druha pulka doma dojde. jsou luxusni jako vzdy, behem vikendu je otrham vsechny, protoze se do nich pousteji ptaci
    KASTA
    KASTA --- ---
    syrovou mochyni dužnoplodou taky moc nemusím, ale omáčka z ní je skvělá (salsa verde)
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    BASTOCH: fialová mochyně nám vyrostla, vykvetla a hojně zaplodila a byla tak hnusná, že to nikdo nejedl. Žlutá mochyně, která chutná všem, naopak nevyrostla vůbec...
    IKA
    IKA --- ---
    QUIP: Minulý rok som mala jednu na záhone (tá nestihla dozrieť), a jednu na balkóne vo veľkom kvetináči, ktorý som na zimu dala na chodbu - tam toho postupne dozrelo celkom dosť.
    KASTA
    KASTA --- ---
    QUIP: konkrétně u těch mochyní jsem žádný pokus předpěstovaný x nepředpěstovaný nedělal, ale víceméně předpěstovávám ty teplomilný všechny a myslím že je to vždycky urychlí. někdy ale ty přezimovaný nebo v zimě doma piplaný moc nerostou - podle mě nejlepší vysít je až koncem března nebo klidně v dubnu a co nejdřív pak dát do foliovníku aby se v teple pořádně rozjely, mně tyhle rajčata nebo mochyně spolehlivě předhoní ty od února piplaný rostliny a i to zrání je rychlejší klidně i o měsíc.

    měl jsem předloni tuhle mochyni (lehce předpěstovanou), dozrálo jich spousta, jen teda oproti popisu byly rostliny o dost větší, tak asi jako já :) ale byly vzpřímený rostliny, asi jako rajčata, neplazily se
    JANTAR 0,2 G
    https://dobrasemena.cz/jantar_711491.htm
    QUIP
    QUIP --- ---
    KASTA: Ja mel letos i jednu prezimovanou z lonska (tu klasickou s oranzovymi plody), ale stejne to zaclo kvest az moc pozde. Prislo mi, ze to predpestovani melo vliv jen na velikost vzrustu toho kere. :(
    KASTA
    KASTA --- ---
    QUIP: mochyně ojíněná je ranější, ale má menší bobulky a mně teda nechutnala (ale mně nechutná žádná, kromě tomatilla na omáčku). a chce jí to předpěstovat jako rajčata
    QUIP
    QUIP --- ---
    Ja mel za to, ze mochyne zimu u nas nikdy neprezije, ze je to jak s feferonkama, co jsou venku jednolety, ale doma prezimujou :)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SITH: ale to nemáš tu jednoletou, co nepřežije zimu?
    SITH
    SITH --- ---
    nám teda mochyně taky plodí jako divá, koupil jsem malinký keřík a nyní je to 2x2m obří keř
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    Nám alespoň nějaká část vždy dozraje, tuším že to byla tahle https://permaseminka.cz/mochyne/42-mochyne-duznoploda-fialova.html letos jich bylo vcelku hodně
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    QUIP: myslím, že jí pomohl letošní dlouhý podzim. Loni už byla měsíc zmrzla.
    QUIP
    QUIP --- ---
    MAR_TINA: Ja se o mochyne pokousim asi tretim rokem, ale nikdy to nestihne dozrat. Nejlepe rostla ta na kompostu, ale taky nejpozdeji zacala plodit a z asi 20 plodu bylo zralych tak 5. Zkousel jsem to i za oknem v truhliku v Praze, kde je tepleji, ale stejny problem, proste to zacne kvest na konci leta a nedozraje. ;(
    Udajne existuje i nejaka ranejsi odruda, ale tu jsem nikde nevypatral.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    Z divnych věcí nám letos plodí mochyně vyrostlá z kompostu jak dívá

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam