• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ASHRAKЧешско-русское и русско-чешское лингвистическое сопоставление. Česko-ruská a rusko-česká lingvistická konfrontace
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    KINGFISHER: Password for all / Пароль ко всем архивам: aristaf
    KINGFISHER
    KINGFISHER --- ---
    plz, potřebuju help.. tady: http://cache.phazemp3.com/c1/198944/ jsou alba a k otevření těch souborů je potřeba heslo.. a to já nevim.. celý je to rusky, a to já neumim.. neni třeba něco dole v komentářích? díky..
    JORERU
    JORERU --- ---
    ASHRAK: já vím ;o) ale ruštinu mám rád a i když jsem laik, tak stejně bych byl rád, kdybych tuto sbírku mohl vydat i v ruské verzi. na druhou stranu, jsem dost trpělivý a hodně vytrvalý člověk.
    ASHRAK
    ASHRAK --- ---
    JORERU: ojojoj... překlad je jedna věc, ale umělecký překlad je věc druhá...
    JORERU
    JORERU --- ---
    Zvládnul by mi někdo přeložit na úrovni 17 haiku z češtiny do ruštiny (i s notací 17 slabik v duchu mého pojetí, tj. v, s, vz a pod. nevnímám jako slabiku)?

    Dám příklad:

    do chladné cely
    dopadly bílé květy
    nespoutaný vítr


    nebo

    vytrvalý déšť
    oprostil moji duši
    od zbytečnosti


    či

    na závěr knihy
    o životě a smrti
    jen obsah zbývá


    Jedná se ucelenou sbírku s několika kontextovými rovinami. Za opravdu kvalitní překlad rád zaplatím.
    ASHRAK
    ASHRAK --- ---
    REEFER: :)

    díkes ;)
    REEFER
    REEFER --- ---
    tak ja myslim ze klub "ucime se rusky" snad nema s rustinou / prekladanim nic spolecnyho, ne? no nic, preju hodne stesti!
    ASHRAK
    ASHRAK --- ---
    a co se týče překládání, tak doufám, že mi klapne překládání pro gordic.cz...
    ASHRAK
    ASHRAK --- ---
    ASHRAK: * si řekl
    ASHRAK
    ASHRAK --- ---
    REEFER: nevím, zda tě chápu, ale jsem zapálenej rusista a bohemista, tak jsem řekl, že založím akademičtější diskuzi než je Učíme se rusky; jednak pomáhat ostatním a jednak se sám učit ;)
    REEFER
    REEFER --- ---
    no tak rikam si, ze tenhle klub kvuli necemu vznikl, ze nechal sis ho zalozit ty, tak se te ptam na cem delas. jestli sis jenom rekl, ze se ti to bude hodit jednou do skoly, tak zapomen na moji otazku...
    ASHRAK
    ASHRAK --- ---
    REEFER: jak to myslíš?
    REEFER
    REEFER --- ---
    a co prekladas ashraku?
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    :))
    ASHRAK
    ASHRAK --- ---
    XMEDA: myslíš "pápu"? :D v tom případě doporučuju spíše tenhle klub: [ Učíme se rusky ]
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    ASHRAK: my tehdá došli asi na uroveň kak pápa zavut :)
    ASHRAK
    ASHRAK --- ---
    ARFEA: jj, je to dost vzácné, a nejen základní číslovky, ale základní slovní zásoba vůbec, řekl bych
    ARFEA
    ARFEA --- ---
    ASHRAK: Aha, tak to je poměrně vzácný případ převzetí základní číslovky z jiného jazyka.
    ASHRAK
    ASHRAK --- ---
    ARFEA: etymologové to podnes věrohodně nevysvětlili, ale předpokládá se, že to prapůvodně pochází z řeckého (tes)sarakonta. jisté je, že původně "сорок" označoval 40 sobolích kůží a poté tento název zaměnil původní slovanskou číslovku

    http://ru.wiktionary.org/wiki/%D1%81%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%BA
    ARFEA
    ARFEA --- ---
    Sice to nesouvisí moc s češtinou, ale nevíte někdo, odkud se v ruštině vzal ten podivný tvar číslovky 40, "sorok"?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam