• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ASHRAKЧешско-русское и русско-чешское лингвистическое сопоставление. Česko-ruská a rusko-česká lingvistická konfrontace
    ALINEARTODE
    ALINEARTODE --- ---
    SALVATOR: tak máš dvě možnosti, buď si koupit pro přípravu tu Ledu, ale v průběhu studia ji používat nejspíš nebudeš, moc se na ní na katedře netváří, a nebo jít do něčeho serióznějšího, ale to už v češtině neseženeš. doporučuju ti zavolat na ta Východoevropská studia, resp. přímo Lendelové nebo Chaňové a nechat si doporučit od nich. Za a. pomůžeš si tím při přijímačkách, a za b. budeš mít přesně to, co si oni přejou, což je během studia zrovna na týhle katedře výhoda ,)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    ALINEARTODE: Sory. Druhej jazyk čeština, může bejt angličtina, přinejhorším ruština. Zatim vládnu velmi málo, ale chystám se na ukrajinistiku na FFUK, takže spíš něco k přípravě na studium shánim.
    ALINEARTODE
    ALINEARTODE --- ---
    SALVATOR: specifikuj druhej jazyk, ale doporučovala bych spíš ukrajinskej výkladovej, pokud teda vládneš ukrajinštině aspoň trochu :)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Nezabývá se tady někdo i ukrajinštinou? potřeboval bych doporučit nějakej kvalitní slovník.
    ZMYJKA
    ZMYJKA --- ---
    ALINEARTODE: Já bych to, samozřejmě v závislosti na kontextu, asi přeložila jako "vadnej" (odpovídá to celkem jak původnímu významu - někdo, kdo nemá v pořádku pánské nádobíčko - tedy konkrétně koule, tak tomu současnému širokému využití).

    Třeba v tomhle kontextu :)

    http://dematom.com/images/2008/10/28/249-net_ty_ne_tupoi_mudak_ty_mnogogrannaia_tvorcheskaia_lichnosti_kotoruiu_nikto_ne_ponimaet.jpg
    ALINEARTODE
    ALINEARTODE --- ---
    SALVATOR: prakticky žádnej, synonyma
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    ALINEARTODE: Já si pak všim, že to mám blbě, ale byl sem moc línej. Sémantickej rozdíl, pěkně prosím :)
    ALINEARTODE
    ALINEARTODE --- ---
    SALVATOR: самый большой, kdyžtak. na jaký konkrétně rozdíl se ptáš, sématický nebo gramatický?
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    trochu spamu, ale třeba to místní bude zajímat:)

    Legenda ruského undergroundu Anna Gerasimova vystoupí unplugged v Propaganda Pub.

    Básnířka, hudebnice, zpěvačka zahraje pro všechny, kdo budou mít chuť poslouchat.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Anna_Gerasimova

    http://umka.ru/

    http://www.facebook.com/event.php?eid=186831474667996#!/event.php?eid=186831474667996
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Je nějaký rozdíl mezi самый больший a наибольший?
    GONDAR
    GONDAR --- ---
    zdravim, shanim nejakou ucebnici rustiny pro zacatecniky ve forme ebooku, nema nekdo (cz nebo en) ? diky
    ALINEARTODE
    ALINEARTODE --- ---
    máme v češtině ekvivalent pro "termín" мудак?
    RADISHES
    RADISHES --- ---
    prosim, jak se preklada, да нет??? verim, ze uz o tom panuje alespon nejaka shoda.))
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    ANT_39: Díky moc. Snad se tim prolouskám. Moje ruština přece jen zatim neni bůhví jaká :)
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    SALVATOR: neco je napsane dole tady a pokracuje to tady. Je to zajimave, zda se, ze past husy ve skutecnosti znamenalo hlidat husy.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Zdravím. Chtěl bych se zeptat na etymologii slova опасность. Vždycky mě totiž překvapovalo, že je v protikladu k češtině co se týče záporu. опасность - nebezpečí, безопасность - bezpečí.
    CROSS
    CROSS --- ---
    ALINEARTODE: jasny. Jak o tom tak premyslim, prijde mi, ze to bude idiom pro rozhodovani o osudu (nekoho nebo neceho). Fakt je, ze si moc nevybavuju, ze bych to nekde slysel nebo cetl.
    ALINEARTODE
    ALINEARTODE --- ---
    CROSS: intuitivně jsem to do zprávy už nějak přeložila, šlo mi spíš o přesnou definici toho slovesa. Ne že bych ho viděla poprvý v životě, ale je fakt, že jsem nikdy neřešila, co přesně znamená, a dneska mi to docela hodně chybělo ,)
    CROSS
    CROSS --- ---
    ALINEARTODE: co tak muzes delat s osudem, (spolu)vytvaret, formovat; myslim, ze se to v cestine i v tomhle kontextu pouziva; dovedu si predstavit i "politici (primo?) ovlivnuji nase osudy" (zalezi na zbytku ty vety). Ve vychodnich risich ten osud mozna i primo tvori. :-]

    Ale to je jen tak common sense, aby rec nestala.
    ALINEARTODE
    ALINEARTODE --- ---
    nepomůže mi někdo s překladem? "политики вершат нашу судьбу" zajímá mě přirozeně sloveso
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam