Jak se správně saunovat
Než začnete:
Vyhraďte si na regeneraci svých sil dostatek času, přinejmenším 2 hodiny. Do sauny nechoďte s plným žaludkem, ale také ne hladoví. Doporučujeme chodit do sauny ve skupině se svými známými, je to vhodný čas na vzájemné pobavení se v dnešní uspěchané době. Ale nedoporučujeme řešit tímto způsobem obchodní schůzky. Poraďte se s lékařem, zda je pro Vás saunování vhodné s ohledem na Váš zdravotní stav.
Prohřívání:
Před samotným vstupem do prohřívárny by se měl každý návštěvník řádně osprchovat a především se osušit, aby do samotného prostoru potní místnosti nevnikalo mnoho vlhkosti. Relativní vlhkost v potní místnosti by se měla pohybovat kolem 15% a průměrná teplota kolem 90°C.
V sauně používejte ručník nebo prostěradlo, plavky jsou nevhodné, můžete se v nich snadno zapařit nebo si způsobit vyrážku.V potírně se pohodlně posaďte či ulehněte (ideální) a vyčkejte než se dokonale prohřejete a spotíte (cca 10-20 min, individuální). Klasický a často prováděný sed v podobné pozici jako bychom seděli na běžné židli není příliš vhodný. Může docházet k velkému rozdílu teplot mezi chodidly a hlavou saunujícího se člověka. Tento rozdíl teploty dosahuje i několika desítek °C. Takovýto rozdíl teploty není pro lidský organismus přirozený a dochází k velkému namáhání termoregulačních mechanismů. U některých jedinců se proto může tato nedostatečnost projevit závratěmi nebo bolestmi hlavy.
Chcete-li, polijte horké kameny aromatickou esencí. Zároveň si masírujte kůži končetin kartáčem nebo jinými k tomu uzpůsobenými pomůckami. Tato činnost pomáhá otevírat kožní póry a vyplavovat nečistoty z kůže a podkoží. Zároveň urychluje pocení a tím i zlepšení termoregulace.
Ochlazování:
Pod sprchou spláchněte pot pokaždé před i po vypocení. Schlazení je ideální v našem ochlazovacím bazénu. Do ochlazovací lázně vstupujeme s rozvahou a pozvolna. Není příliš vhodné do bazénku rovnou skočit. Toto platí především pro starší osoby, ale také pro některé sportovce. Dochází zde ke skokovému nárůstu krevního tlaku.
V ochlazovací lázni bychom měli projít třemi postupnými režimy. Ihned po vstupu nám začne být chladno. Cévní kapiláry v podkoží jsou roztažené a nastavené na režim co největšího odvodu tepla. Po vstupu do lázně se začnou rychle stahovat a doslova vtlačovat krev z podkoží do vnitřních orgánů. Dochází k "masáži" vnitřních orgánů a vyplavování různých možných usazenin do krevního řečiště.
Zde nastává druhá fáze kdy nám přestane být ve vodě chladno a cítíme se příjemně. Pocitu komfortu můžeme také napomoci tím, že se ve vodě nebudeme pohybovat. Vrstvička vody těsně kolem těla se ohřeje a únik tepla z organismu není tak razantní.
Po prvním prohřátí je možné saunování doplnit celkovou nebo cílenou masáží.