• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VASUCEKSaunování - [ sauny, parní, suché, infra...saunujete taky? ]
    SH_PANDA
    SH_PANDA --- ---
    KALIBAN: Druhy a po ochlazeni zi dam este striedavu sprchu horka/ledova na nohy a zakoncim horkou - neni mi pak tak vedro v saune. Idealny je ale hmmm "bazenik ?" s horkou a ledovou vodou do pulky lytok. Ale netusim kde inde ho maju ako na Brumlovke.
    EM303
    EM303 --- ---
    CYBERKOTLIK: jako musím říct, že vliv to na imunitu má. Byl jsem co si pamatuju nachlazenej za tu dobu jen jednou.
    DOUPLE
    DOUPLE --- ---
    KALIBAN: presne z tohohle duvodu marne hledam(e) min narvanej ekvivalent Axy. Tam jsem v bazenku schopnej vydrzet skoro stejne dlouho jako v saune
    KALIBAN
    KALIBAN --- ---
    LISTIKUS: tak to je jasny, ze se musis v tom bazenku schladit...
    ne jako 98% lidi ktery vidim, jump do bazenku 10sekund max a ven... kdyz se tam rochnim tri minuty tak si pripadam jak kokot... proto mam radsi min studeny bazenky, protoze v tech fakt ledovejch to proste nevydrizm pres ten uvodni naval a bolej me prsty u nohou :)
    LISTIKUS
    LISTIKUS --- ---
    KALIBAN: Mě tak napadlo, že by to taky šlo a už jsem to u někoho viděl. Ale dle toho co jsem včera četl tak si troufám říct, že by jsi měl vydržet o to déle v bazenku aby jsi se dostatečně schladil. Protože když jsi rozehřáty tak se ti krev dostává směrem k pokožce a když se schladíš, tak se ti to nahrne vše do vnitřních orgánů a tím se ti vyplavujou ty nečistoty. Proto si myslím, že by to trochu mohlo ztrácet na hodnotě, kdyby jsi vlezl do sanuny znovu a nebyl pořadně promrzlej.

    Ja jsem asi špatněj saunař protože tu rýmu mam, tak diky že tolerujete ty šíleny gramaticky chyby

    KALIBAN
    KALIBAN --- ---
    EM303: tak jasny, ja jsem stejneho nazoru jako ty, nicmene doporucuju to zkusit orotovat bez ty odpocivarny, ma to neco do sebe...


    CYBERKOTLIK: me prijde, ze jsem nemocnej taky min... plus teda posledni dobou hlavne kvuli bolavejm namahanejm svalum
    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    CYBERKOTLIK: Z mého pohledu jo. Nemocná su mnohem míň a rychle se toho zbavuju, když už na mě někdo flusne virus zákeřný.
    CYBERKOTLIK
    CYBERKOTLIK --- ---
    EM303: a ma to nejakej vysledek, v podobe typu "za ty tri roky sem nebyl ani jednou nemocnej a nachlazenej"?
    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    KALIBAN: Já taky. ;)
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    tak to ja to jeste obcas prokladam parou. nez se poradne prohreju a kvuli sliznicim
    EM303
    EM303 --- ---
    KALIBAN: vlastně o prceduře 3x sauna a ochlaz a až pak odpočívárna jsem nikdy neslyšel...
    EM303
    EM303 --- ---
    KALIBAN: je to pouze muj nazor. Saunuji se teprve 3 roky každý týden.
    Jinak k té proceduře jsem se dostal několik způsoby. jedním bylo to že tento spostup je doporučován ve většině saune kde jsem zatím byl. Taky tento postup zmiňoval jeden doktor (popularizátor saunování v ČR) přímo v televizi.

    osobně si myslím, že je to takový standard té procedury.
    netvdím však, že se to nedělá nebo nemá dělat i jinak.
    tohle je prostě nejčastější způsob saunování s kterým se setkávám.
    KALIBAN
    KALIBAN --- ---
    EM303: spravna procedura podle ceho? nebo proc? co kdyz reknu takhle stejne jako ty, ze spravna procedura by mela byt tri opakovani sauna<>chlazeni a az pak 15min odpocivarna?


    KOCHANSKA_CH: zajimavy, to toceni hlavy kdyz rovnou vlezes zpatky eliminujes, ale ja ho na saunovani mam uplne nejradsi ;)
    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    KALIBAN: U bazénku posedím, (pokud není fakt krutý mráz) dochladím se a počkám, až se mi přestane motat hlava. :-) Po třech cyklech pak delší dobu sedíme ve vnitřní odpočívárně. už mimo časový limit.
    EM303
    EM303 --- ---
    KALIBAN: správná procedura by měl být sauna - sprcha - bazenek - odpočívárna (cca15min) a další kolo....takhle tak 3x
    SITH
    SITH --- ---
    ja odpocivam po kazdy saune/bazenku
    KALIBAN
    KALIBAN --- ---
    Hele a saunujete se zpusobem sauna > bazenek > odpocivarna > sauna
    a nebo sauna > bazenek > sauna > bazenek > sauna > bazenek > odpocivarna ?

    protoze ja cetl nejakou knizku v bratislave v saune, ktera doporucovala ten druhej zpusob a musim rict, ze to ma neco do sebe
    NICOLE
    NICOLE --- ---
    LISTIKUS: Dík, to s tím dýcháním jsem nevěděla. Ale dcera sedí vždycky dole a jen chvilku, tak snad to tak nevadí.
    LISTIKUS
    LISTIKUS --- ---
    Bože to je jak u idiotu. Nikdo tady plavky neobhajuje, jen se chtěl vědět duvod.
    A to co píšeš, tak to by se museli vyhozovat i lidi s mokrým prostěradlem, nemluvě o tom že ve finské sauně se kameny občas polevají vodou pro zvýšení teploty a toto polevání vodou vytvoří mnohem větší zvyšení teploty a pary než mokré plavky.

    NICOLE: Jinak jsem včera lustroval google a zjistil jsem, že dětem v sauně rychleji vysichá sliznice a pro zabránění je dobré dýchat přes "dlaně". Jsem vubec netušil, že jsou děti tak citlivé.

    Taky jsem se dočetl, že není dobré během cyklů v sauně pít tekutiny, ale až potom co se člověk dosaunovává.

    Jo i s tím oblečením, tak to trochu má souvislost i s kulturou. Prý v Americe nebo v Asii je naprosto bežné že se nosí v sauně plavky, také proto jsou tyto sauny méně horké, naopak severní státy mají často oddělené sauny pro ženy a pro může, vyjímkou jsou klubové nebo rodině, kde je povolené to míchat.

    Také se doporučuje si během saunování otírat pot do ručníku, aby se ti potem nechladila kůže a když se člověk ochlazuje tak to vzít od nohou směrem nahoru. A nejduležitější po vystupu ze sauny je chvilku zustat na čerstvém vzudu a poté se jít schladit, protože tělo potřebuje načerpat kyslík, proto není dobře hned pod sprchu nebo do bazenku.

    To ja jen sem se chtěl podělit
    AUSSIE
    AUSSIE --- ---
    Do finské suché sauny má člověk chodit suchý a bez plavek, zejména bez mokrých, protože s přibývající vlhkostí tam při těch 90-110 st. C se tam prostě nedá vydržet, člověk se spálí nebo opaří podle toho, kolik tam té páry (vlhkosti) je. Taková mokrá sauna potom je, jako byste na ruku při vaření otevřeli horký papiňák. Doufám, že to tady někteří prudiči, kteří obhajují plavky v sauně, dokážou pochopit.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam