• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VASUCEKSaunování - [ sauny, parní, suché, infra...saunujete taky? ]



    Správné saunování je věda


    Tento klub by měl sloužit k získání různých informací, rad a tipů. Na nástěnce můžete najít pár odkazů věnovaných této proceduře. Cennější však mnohdy budou názory a rady jednotlivců tady v diskuzi. Saunu známe hlavně jako zařízení, které má blahodárné účinky na zdraví člověka, především výborný preventivní účinek. Pravidelné saunování posiluje obranné schopnosti lidského organismu a snižuje výskyt různých onemocnění. Dále se sauna využívá jako prostředek k postupnému otužování i jako prostředek ke zvyšování kondice.

    Byl bych rád, kdyby alespoň něco z toho posloužilo byť jen jedinému člověku, a na základě tohodle auditka by se rozhodl saunu zkusit. Zjistil jsem totiž, že je v mém okolí mnoho lidí, kteří nemají ani ponětí o tom, jak blahodárné účinky sauna má.

    Napadlo mě, že by nebylo od věci, kdybyste sem linkovali sauny, které navštěvujete, nebo ve kterých jste alespoň jednou byli a napsali, zda jste byli spokojeni, či ne (rozlišit, jestli se jedná o spokojenost s obsluhou, s prostředím nebo cenama, samozřejmě i negativní zkušenosti) časem bych to nějak vimplantoval na nástěnku aby v tom byl pro případné zájemce v daných lokalitách přehled. Časem by mohla vziknout nějaká tabulka, kde by byl výběr saun v určitém městě doplněný referencema spokojených/nespokojených uživatelů.

    Nevím však, jestli bych měl na to, to nějak přehledně a jednoduše udělat. Kdyby byl proto nějaký zájem o spolusprávcovství a případnou pomoc s tímhletím, ozvěte se mi pls do pošty.




    rozbalit záhlaví
    CYBERKOTLIK
    CYBERKOTLIK --- ---
    KALIBAN: ja behem sauny nepiju vubec, az pak pri odchodu v satne si davam proteinak po cviceni. ale ja se zas tolik nepotim

    IF_: v nemecku v tropical island je to obracene, tam je cela wellnes zona bez plavek a do virivek i bez prosteradel, takze tam nektery lidi chodej v zupanech, nektery nahy s rucnikem na hlave apod, je to tam obcas dost vtipny:) ale ty sauny tam za to stojej
    KVJETINKA
    KVJETINKA --- ---
    KALIBAN: nojo, to je asi fakt... :) ja mam znamyho, ten zvladnul za cely den skoro sedum kilo (byl v nemecku v nejakym saunasvete, ale dal si tam fakt nejakou osmihodinovku..).. jenze vecer dal par piv a mel to hned zpet.. :)
    Nevim teda jak moc je tohle zdravy..
    KALIBAN
    KALIBAN --- ---
    KVJETINKA: mno ja se zkousel vazit pred a po a na ty vaze jsem mel o kilo min a vypil jsem litr vody :) neni to nic exaktniho, jen jsem to tak strelil... ono se taky asi budes jinak potit kdyz mas dva metry a sto kilo, nez kdyz mas metr sede a padesat... (nebo dva metri a stopadesat ze :)
    KVJETINKA
    KVJETINKA --- ---
    KALIBAN: dva litry? za jak dlouho? :))
    KALIBAN
    KALIBAN --- ---
    Ja myslim, ze kdyz ze sebe vypotim treba dva litry vody, tak je jasny, ze pit fakt musim... v potirne primo asi ne, ale mezi pocenim 100% jinak si zadelavas na kolapsicek
    AAMALI16
    AAMALI16 --- ---
    WYMA: právě že já taky ne .)
    EM303
    EM303 --- ---
    WYMA: já také ne. Vždy o pauzách si dám pár loků. Jinak jsme k otmu našel tenhle text, který je celkem zajímavý

    Nezapomeňte dodržovat pitný režim
    S vodním a minerálním hospodařením organismu souvisí především nejen pocení, ale i náhradní příjem nápojů. I když za regulérního, tedy krátkého pobytu v saunové lázni nedochází v této oblasti k závažným změnám, je vhodné věnovat pozornost výběru nápojů, ale i jídla.

    Nejméně hodinu před saunováním se lze jen trochu najíst a napít vody (nikdy alkoholu, narušuje průběh termoregulace a navíc psychicky irituje). Saunovat se na lačno není dobré, ale příjem šálku či sklenice tekutiny usnadní pocení.

    V průběhu saunování nepijeme ani nejíme. Vypité tekutiny snižují schopnost krve vstřebávat nadbytečnou vodu, která se vyskytuje v mezitkáňových prostorách a často tvoří otoky vinou příjmu příliš solené stravy. Pojídání jakékoli stravy během pocení či ochlazování je pochopitelně nevhodné, odkládá se do odpočinkové fáze saunování.

    Po ukončení saunování je však potřeba vyrovnat některé změny vnitřního prostředí organismu. Jeho nerovnováha se projevuje především žízní a hladem. Dbá se proto o náhradu minerálů, zejména draslíku, vody, jakož i vitamínu C. Pijeme proto přírodní ovocné šťávy, mošty, minerálky, případně šípkový či jiný bylinný čaj, ochucený vitamíny, jakož i ostatní nealkoholické nápoje, ale i kompoty. Stejný význam však může mít i zeleninová, ovocná, houbová, sýrová či jiná polévka, která již má charakter stravy. Vyhýbáme se příliš slazeným nápojům.
    WYMA
    WYMA --- ---
    Názorů je spousta, ale osobně si neumím představit nepít během sauny (samozřejmě myšleno v pauze, ne v komoře). Neznám nikoho kdo by takhle 1,5 hodiny seděl na sucho.
    IF_
    IF_ --- ---
    AAMALI16: Chapu,ale myslim ze idealni ma byt fakt tak,ze vypotis to co v sobe mas a az pak to doplnis...
    AAMALI16
    AAMALI16 --- ---
    IF_: jj, já v mezi pauzičkách pit musim bez vody bych to nedala i v ramci meho boje proti migrene .) bez vody ani ranu!....
    .....jinak sprcha je na prd, clovek je pak moc opatrny .) kybel lepsi, bazenek nebo káď nejlepší a sníh=pro mě mazec :D ale už ted se těším na večer , až se v něm s manželem vyválíme :D
    KETHAMINA
    KETHAMINA --- ---
    IF_: my jsme šli dva, ti ostatní už tam byli :) cena příjemná.

    pobavila mě absence fenu, ten co mi na recepci půjčili držel silou vůle. příště si musím vzít vlastní.
    IF_
    IF_ --- ---
    KETHAMINA: Kybl je zaklad,mne sprcha nestaci:) Jinak odpocivarna je samozrejme vedle.Ja jsem psala ze to neni pro grupy.Zas je to pomerne lacine..
    IF_
    IF_ --- ---
    AAMALI16: Ja vidam lidi co piji vodu i v saune cozje blbost,nekdo pije i mezi.Ja si davam tri kola bez piti a pak se proleji teprve vodou...
    KETHAMINA
    KETHAMINA --- ---
    IF_: tak my to na začátku trochu nepochopili - odpočívat jsme byli v místnosti hned vedle sauny, což byla vypnutá pára :) ale oproti odpocivarne tam bylo chladněji a šero.

    Byli jsme od sedmi a jen na saunu se nás tam sešlo šest ...nebyli jsme sice na sobě jako sardinky, ale nic moc.

    zas super byl kýbl, co na sebe můžeš nalejt - to jsem si nakonec netroufla. Příště je asi záhodno se zeptat hned na recepci kolik lidí tam je :)
    AAMALI16
    AAMALI16 --- ---
    Přímo v průběhu saunování pít mi příjde fakt blbost, ale potom v pause pit musim a to fakt hodne, vodu pokojove teploty! Dám si 3kola po 15ti minutách a super .) Kdybych nepila tak bych tam nechala dusi :D
    TARGI
    TARGI --- ---
    DJFRACTAL: Co mas celou tu dobu potit, kdyz nepijes?? A hlavne ja nepit behem cyklu v saune, tak zkolabuju pri druhem. Ac sice piju jen obycejnou kohoutkovou, ale pit musim
    DJFRACTAL
    DJFRACTAL --- ---
    FRENNET: nevim no, možná během přestávek jo, ale v sauně ne... někde jsem to četl, že je prý špatně když se v sauně aktivuje žaludek neboco
    FRENNET
    FRENNET --- ---
    DJFRACTAL: fakt? nema se pít behem saunovani? hmmm. no s nama chodi jedna ženska a ta si pravidelne k saunovani dava pivko, pije ho venku u bazenku a ostatni tak nejak pijou během prestavek....
    DJFRACTAL
    DJFRACTAL --- ---
    WYMA: jako párkrát jsem šel do sauny 2X během jednoho dne ale... člověk musí i jíst, chodit do práce, školy a tak... chápeš :) většinou si dám tři čtyři pět sezení během jedné sauna session, odhadem ale jenom tak 5-10ti minutové, lijeme hektolitry vody, déle se to nedá vydržet, zatím největší dosažená teplota 115°C (ale to sem pak hodil radši šipku pod led, abys na mně nemohl smažit řízky), tak vysoká teplota se ale dá dosáhnout asi jenom v přírodní sauně vytápěné dřevem, ty elektrické dají max. 105°C ...pravidelně se mnou potkávám jednoho inda a jednoho kurda, finové chodí tak obden, ale dva postarší finové a jedne mlaďoch tam vlastně taky jsou "pečení - vaření" pořád...

    semtam du do sauny s pivem... teda ale nepiju ho přímo v sauně, mám pocit že tam rychle zteplá... vím že by se během saunování vůbec nemělo přijímat tekutiny, až potom... no ale když je žízeň tak je žízeň... (jinak jestli jsou finové v něčem fakt divní, tak v pití teplého piva)
    WYMA
    WYMA --- ---
    DJFRACTAL: jestli bydlíš ve finsku, tak by ses měl saunovat ne jednou, ale minimálně 3x denně, ne? :)
    OVECKA_MJ
    OVECKA_MJ --- ---
    dejte někdo, prosím, report na tu saunu na dvorcích. Fakt by mě to zajímalo.
    EM303
    EM303 --- ---
    já se zařek, že budu chodit max 2x týdně. Jedno období jsem chodil třeba 4x týdně a nějak mě to moc šťavilo.
    Několikrát jsem četl , že se sauna doporučuje 1 - 2x týdně, ale nemužu k otmu najít žádný relevantní text.
    myslím, že ty máš ve Finsku taky asi jiné "klima", takže to má trochu jiné efekty než u nás.
    Já bych asi taky chodil každý den mít to doma, třeba jen na jedno kolečko:)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam