• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GIOZOO & VET PORADNA - stůňou vaši mazlíčci? Přijďte se poradit...

    Lámete si hlavu, co schází nebo přebývá vašemu zvířátku?

    ŘEŠÍTE ZDRAVOTNÍ PROBLEMY VAŠICH MAZLÍČKŮ?

    Pátráte po chovatelských tricích, nebo jen řešíte drobné poranění či zdravotní neduh?
    Ptejte se místních "zkušených" na co jen chcete, od výběru vhodného steliva pro suchozemskou želvu přes plusy a minusy psích oblečků až po rozměry voliery pro kakadua..
    ... pole působnosti sahá tam, kde končí bohaté zkušenosti všech ostatních zúčastněných, tedy, kdo chce dnes poradit, zítra třeba sám přijde s dobrou radou někomu dalšímu..a rozhodně nezůstane jen u obligátních mazlíčků typu kočka či pes..



    koukněte sem...

    rozbalit záhlaví
    ZMYJKA
    ZMYJKA --- ---
    VAMPY: přesně.
    VAMPY
    VAMPY --- ---
    CORNELA: Jako ze asi misto nich napsal nejaky drazsi...takhle jsem to pochopila ja
    ZMYJKA
    ZMYJKA --- ---
    CORNELA: nenarážím na obvoďáky ale na pár kamarádů doktorů (psychiatr a chirurg konkrétně - oba soukromé ordinace) kteří na to dost nadávají - jeden třeba teď vyfásl od pojišťovny pokutu, protože nehodlal psát pacientům léky, které sice zaberou, ale je jim po nich blbě.
    ZMYJKA
    ZMYJKA --- ---
    TAPINA: aehm, v humánní medicíně často děláš to, co zaplatí pojišťovna. Kdyby se dělalo vždycky to, co je lege artis nejvhodnější postup, bylo by to moc hezký, ale ne každej doktor stojí o hádky s pojišťovnou a o pokuty za množství předepsaných léků/drahé předepsané léky a úkony a pod.
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    CORNELA: to by byli, i kdyby se platil kazdej ukon v humanni
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    CORNELA: V humánní medicíně můžeš dělat, co je správný, ve veterinární jen to, co klient zaplatí.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    CORNELA: Možná jo, já jsem se ale ještě nesetkala ani s tím, že by někdo chtěl tu serologii. Občas o tom byly akademické debaty, ale vždycky je ukončilo vyřčení ceny :o)
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    Jinak teda serologické vyšetření na boreliózu stojí včetně odběru zhruba 900,-.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    CORNELA: Já mluvím o úkonu, o těch penězích, které zůstanou veterináři a mohly by ho motivovat k tomu, aby dělal radši to než ono. Ty snad nebudeš patřit mezi ty lidi, co si myslí, že když vakcinace stojí pěťo, tak má veterinář pěťo do kapsy, ne?
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    CORNELA: No jasně, to je ten důvod. Kolik si tak zhruba myslíš, že stojí ten odběr na testy a kolik úkon při vakcinaci? ;o)
    VAMPY
    VAMPY --- ---
    CORNELA: Nam psa ockovali na boreliozu a ani se neptali.zjistila jsem to az ted kdyz jsem prohlizela samolepky v ockovaku. Vakcina stala kolem 400(a ja si rikala ze platime nejak hodne ). Asi to tedy nebude zas takova vzacnost
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    CORNELA: Tak ono se to v praxi dělá tak, že se protilátky před očkováním nezkoumají, protože by to stálo prachy navíc. Kdo chce mít JISTOTU, ten si psa nechá naočkovat, neublíží mu to. Protože je možné, že většina psů protilátky má, ale zase na druhou stranu ne všichni a nebo ne dost, klinická borelióza existuje a tu a tam se objeví.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    CORNELA: Počkej, proti borelióze je očkování normálně i tady, výběr z několika vakcín a dávka stojí tak pětistovku.

    Jinak u psů se hlavně zdaleka pokaždé neprojeví nemoc klinicky, ona jich to většina asi někdy prodělala, při tom množství klíšťat, ale jen málokterý má typické příznaky - horečka, apatie, nechutenství, kulhání, bolesti kloubů.
    A myslím si, že tohle je možné i u lidí - mám kamaráda, který má každý rok desítky až stovky klíšťat, jde to na něj úplně nepochopitelným způsobem. Je skoro až statisticky nemožné, aby nepřišel do kontaktu s infekcí, ale nemocný nikdy nebyl. Možná dostal opakovaně podprahovou dávku infekčního agensa vybudoval si protilátky, bylo by zajímavé mu udělat odběry :o)
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    SRUBKA: U psů obvykle zarudnutí při borelióze nebývá, naopak vnitřní strana stehna je náchylná na svědění, rozlízání a dermatitidu z tohohle důvodu, takže tam možná klíště i bylo, ale zarudnutí rozhodně neznamená boreliózu. Preventivní přeléčení se nedělá, řeší se to, až když se dají udělat odběry, a na světě je mnohem méně psí boreliózy, než kolik jí bylo kde bez odběrů léčeno.
    Ohledně očkování, ono se zkoušelo i pro lidi, ale bylo moc nežádoucích účinků, tak se nikdy neuvedlo na trh. Tohle je typický příklad, kdy různé druhy různě snášejí stejnou látku.
    XAJA
    XAJA --- ---
    TAPINA: dík. asi je najvyšší čas začať to riešiť, takže skočíme na veterinu. doteraz sa vždy v lete pekne spravil, predsa len má viac pohybu, ale toho roku to nejako nechce ísť dolu. minulý týždeň som odčervovala, takže prebehlo hromadné váženie, no a miláčik od marca schudol pol kila, takže takmer nič:)
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    XAJA: Veterinární, ona je poměrně hodně nízkokalorická, takže by zvíře mělo být sledované.
    XAJA
    XAJA --- ---
    TAPINA: tá rc obesity je veterinárna rada, alebo voľne dostupná? on rišo tento rok tiež akosi zimnú váhu nechce stratiť, kurník. takže asi budeme musieť niečo nasadiť.
    ZMYJKA
    ZMYJKA --- ---
    CORNELA: vetka říkala, že by to nemělo jít přes určitou hranici - a čuba sice nebyla nad, ale zvýšená hodnota už to prej byla.
    ZMYJKA
    ZMYJKA --- ---
    TAPINA: tak v přírodě zrovna redukční dietu asi ani nepotřebujou :) šlo mi spíš o ty ledviny. Já si říkala, že asi prostě nejsou původně stavěné na věk, se kterým u domácích koček počítáme. Ono neopečovávané venkovky se ho obvykle nedožijou.

    Jak je to u koček s "prošlechtěností"? Přijde mi, že na rozdíl od psů, kde je většina výsledkem šlechtění (většina kříženců žijících v Evropě jsou potomci křížení čistokrevných psů max pár generací zpátky i se všemi problémy, které to s sebou nese) a jenom v určitých oblastech (Indie třeba) žijí psi kteří jsou produktem přirozeného výběru (jakkoli žijí ve stejné nice jako člověk), je většina koček evropských je spíš produktem přirozeného výběru a jen menší procento je "šlechtěné" a to mnohem míň než psi. Je to tak?

    Jinak co se příjmu tekutin týče, přijde mi, že tohle je asi hlavní úskalí granulí - že jsou suché a zvířata musí všechnu potřebnou tekutinu "dopít" a když nejsou zrovna lemtací, tak jí prostě nevypijou dost, zatímco když ji do sebe dostanou v potravě, to ji do sebe prostě dostanou. Čubě se třeba na barfu ledvinové testy srovnaly (nebylo to nic vážného teda, to zas ne, ale náběh na potíže tam prý byl a ona je právě spíš nepicí pes) a i když při jednom rozboru měla víc bílkovin v krvi, tak ledviny pracovaly v pohodě a po přidání většího podílu zeleniny a ovoce se jí prakticky okamžitě srovnala i ta krev.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    ZMYJKA: V přírodě redukční dietu rozhodně nedrží :o) A mimo to ano, v přírodě umírají na ledviny. Kočka je původně stepní zvíře z prostředí, kde nebylo k dispozici moc vody. Proto i když vodu k dispozici mají, zpravidla málo pijou, mín, než by bylo potřeba. V přírodě žily někde v podmínkách, které vytvářely predispozici pro nějaký problém, a žily prostě tak dlouho, než vliv toho problému převážil kompenzační schopnosti. Já vždycky říkám, že život je neustálý přísun vlivů, které poškozujou organismus, a proto není nikdo nesmrtelný. Ono to není tak, že co je pro zvíře přirozené, to mu zajistí dlouhověkost a zdraví. Zvířata z extrémních prostředí jsou jim přizpůsobená, ale aby tam přežila, ne aby tam žila ve zdraví do sta let. Stačí, když přežijou do rozmnožovacího věku.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ZMYJKA: nemaj nadváhu a hynou ve věku, který už ten kocour překročil a problémů s ledvinama se ani nedožijou.

    To není nic proti barfu, jen že volně žijící kočky bych do toho netahala.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam