• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    XCHAOSANSI C/C99 (specifikace), GNU C (gcc, glibc), Tiny C (tcc) a POSIX - ne nutně C++,g++,libstdc++ nebo Win32 API
    DAVIDOWITCH
    DAVIDOWITCH --- ---
    _BENNY: tj ten mul(sub(a,b),c); zpusob?
    A 2 followup questions:
    1) asi je lepsi udelat tu fci delsi a mit min vnoreni, nez kratkou a nacpat vsechno do 2 radek?
    2) ma nejakej realnej vliv deklarovat mezivysledky jako const, nebo je to tomu prekladaci burta? (tj. const tmp1 = mul(a,b); return sub(tmp1, d);)
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: začátečník, kterého budeš učit céčko ty, každopádně nabude dojmu, že z C funkce je možné kdykoliv bez rozmyšlení utéct - nikolvek. Zacatecnik, ktereho budu ucit programovat, se nauci tohle:

    * Pamet se alokuje pomoci malloc
    * Kazdou alokovanou pamet musis uvolnit pomoci free

    Co se musi naucit zacatecnik pouzivajici tvuj alokator?

    * V nekterych pripadech se pamet alokuje pomoci xchaos_alloc, v ostatnich pripadech pomoci malloc. Pravidlo pro rozliseni techto pripadu je "..." (zhruba odstavec textu).
    * Pamet alokovana pomoci malloc se musi uvolnit pomoci free.
    * Pamet alokovana pomoci xchaos_alloc se uvolnovat nemusi.
    * Pred tim nez pouzijes xchaos_alloc musis spravne clenit kod na forget/remember bloky
    * Pokud jsi cetl nejakou knihu o C, tak zapomen na prikaz return jinde nez na konci funkce.
    * Pokud jsi cetl nejakou knihu o normalnim C, nezapomen ze break/continue se v nekterych pripadech chovaji jinak nez bys cekal.
    * goto a setjmp/longjmp is right out.

    Zapomel jsem na neco? Co ti prijde jednodussi?


    Ohlede toho prikladu, btw, proc jsi se jeste nenaucil formatovat kod na nyxu? Kdo to po tobe ma cist... 8(
    #define foo_CLEANUP if (ptr) free(ptr);if (f) fclose(f);
    
    void foo(void) {
      char *ptr=malloc(LEN)
      FILE *f=fopen(...)
      /* spousta řádků kódu */
      if(redguy) {
        foo_CLEANUP;
        return -1; 
      }
      /* spousta řádků kódu */
      foo_CLEANUP;
      return vysledek;
    }
    

    Takze, kde je dalsi z tech milionu prikladu?
    DAVIDOWITCH
    DAVIDOWITCH --- ---
    XCHAOS: Hele, ja si drze myslim, ze vsichni kdo se tu s tebou bavi napsali pres milion radek C/C++ kodu (v obou se musi uklizet stejne) a tak nejak mame poneti o tom jak se da a neda vyskakovat z funkci. Vzdycky mame moznost po sobe cilene uklidit bordel nejakym explicitnim free (pokud udelas chybu a neudelas to, leakujes, ale mas moznost tu chybu neudelat). Tvoje navrhovany automatovatko to neumi automaticky a neumoznuje manualne. Bad design.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    DAVIDOWITCH: osobne preferuju prefix funkce/makra. jsem trochu staromodni :)
    DAVIDOWITCH
    DAVIDOWITCH --- ---
    Ja mam vlastni problem na kterej bych znal nazor (neni sice uplne primo vztazenej k Ccku jako takovymu, ale je to problem kterej by se stejne vyskytl v Ccku jako v ty Jave kde mne zajima).

    Delam grafiku, to znamena spoustu prace s maticema a vektorama. Typickej priklad, Vec3f, vector 3 floatu (neplest s vectorem jako natahovacim polem, tohle je matematickej vektor).
    A ted, kdyz mam C++, pretizim si operator (a pokud sem prase jako muj kolega tak z ~ udelam normalizaci a z ^ udelam cross product a z % udelam dot product). A vesele pocitam. Ccko neumi pretezovat operatory. Jak to co nejcitelneji poresit?

    Kluk z Cornellu kterymu sem koukal do Java kodu to ma poreseny tak, ze proste na 3 po sobe jdoucich radkach pouzije normalni float operatory na slozky x, y, a z, tj.:
    a.x = (b.x-c.x)*d.x;
    a.y = (b.y-c.y)*d.y;
    a.z = (b.z-c.z)*d.z;
    Dalsi moznost je mit prefixovy funkce tj. a = mul(sub(b, c), d);
    a dalsi moznost (a tady to prave odbocuje od toho co nabizi Ccko) je mit infixovy fce:
    a = (c.sub(d)).mul(d); Coz je sice infixovy jako obyc operatory, ale nevim nevim jestli je to citelnejsi.

    Nejaky nazory?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ISTEVE: no ve vyšších programovacích jazycích asi skutečně máš ten luxus, že soubory se ti pozavírají, když zmizí reference na objekty, které je otevřely, apod. budiž.

    ale v C to fakt nejsou jenom moje vymyšlenosti, kvůli kterým nemůžeš kdekoliv svévolně vyskočit z funkce. fakt na některém místě můžeš a na jiném ne, a stejně o tom musíš přemýšlet (a to zvlášť když to je funkce volaná z nějaké smyčky, kde neuvolnění zdrojů fakt způsobí průser...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DAVIDOWITCH: ne, ale pracuje u nás týpek, co napsal http://wiki.kyberia.cz/doku.php/skripta/jazyk_c/start "učebnici C pro SSPŠ" :-)) což mi přijde zábavné.

    skutečně nevím, z jakého konce bych to vzal, kdybych někoho učil céčko, netuším. a ani mě ho tedy nikdo nějak podrobněji neučil.
    ISTEVE
    ISTEVE --- ---
    "a (složitější) funkce by opravdu mohly mít jeden validní return - a ostatní případy by měly být spíš (odchytitelné) exceptions" .. nemam tuhle zkusenost. Zminujes, ze "je to opravdu trend" -- citace / statistiky / ...?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DAVIDOWITCH: spíš se na to podívej jinak - jak bych já napsáním nějakým maker navíc mohl něco zakázat ? :-)

    opravdu - v C není možné jednoduše udělat return zprostředka, pokud rozehraješ nějakou složitější hru: a složitější hra je všechno, než odkládání nějakých čísílek na stack. REDGUY v tomto opravdu "objevil Ameriku", ale co se dá dělat.
    DAVIDOWITCH
    DAVIDOWITCH --- ---
    XCHAOS: Pro zajimavost, ucils nekdy nekoho Ccko?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    REDGUY: začátečník, kterého budeš učit céčko ty, každopádně nabude dojmu, že z C funkce je možné kdykoliv bez rozmyšlení utéct, a že jen já jsem tak zlý, že navrhuju správu paměti, která to zkomplikuje. ale ZNOVU:

    {
    char *ptr=malloc(LEN)
    FILE *f=fopen(...)
    /* spousta řádků kódu */
    if(redguy)
    return -1;
    /* spousta řádků kódu */
    free(ptr);
    fclose(f);
    return vysledek;
    }

    a další problém je, že se NESMÍ vracet pointery na lokální proměnné - ale některé libc funkce přímo vyzývají, aby se jim předaly pointery na menší struktury (např. různé časové funkce) , takže pokud si někdo dá generování timestamp do funkce a přitom opíše ukázkový kód kdy ta struktura je lokální na stacku, a zkusí třeba vrátit pointer - tak taky nazdar. je to prostě už teď plné zádrhelů a rituálních zyvklostí co se smí a nesmí...

    a (složitější) funkce by opravdu mohly mít jeden validní return - a ostatní případy by měly být spíš (odchytitelné) exceptions. je to opravdu trend, který vidíš všude kolem sebe - jenže ne, když to říkám já, tak je to špatně.

    (a v jednodušší funkci která jen počítá něco s nějakými čísli či něco takového zase asi nebudeš alokovat paměť - takže celá zásada "jediného návratu z funkce" se vlastně točí kolem toho, jestli ta funkce nějak interaguje nebo neinteraguje se svým okolím, což je PODSTATNÝ detail - ale to prostě někomu nejde od palice, tak se radši povede flejmwar až do zblbnutí)
    ISTEVE
    ISTEVE --- ---
    XCHAOS: Mam neprijemnej dojem, ze nechapes muj argument. Vyskakovani z funkce neni nejaka exotika ala setjmp() (jehoz nepodporovani bych byl jeste schopnej zkousnout).

    To co nabizis je zjednoduseni prace s pameti. Je ocividny, ze k problemum s praci s pametim bude dochazet vic v komplexnejsim kodu nez v trivialnich funkcich. Soucasne s tim zjednodusenim zaroven rikas, ze v pripade pouziti nastroje naprosto beznyho pri psani komplexniho kodu (tzn. return pred koncem funkce).

    Ja neargumentuju, ze si myslim, ze to neni vhodny pro mne. Ja argumentuju, ze jsem bytostne presvedcenej, ze tak ja je to navrhnuty je to na hovno univerzalne -- nenajdes jedinyho uzivatele (resp. programatora) kterej by byl ochotnej tohle akceptovat, s vyjimkou sebe jakozto autora.
    DAVIDOWITCH
    DAVIDOWITCH --- ---
    XCHAOS: Tyjo, ja nevim kolik si videl Cckovyho kodu, mozna vic nez ja, mozna ne, ale.. nemuzes alespon dovolit to co dela bezny Ccko, tj. nejakej manualni handling?

    V Ccku kdyz chci vyskocit driv ciste, tak muzu ale musim si to posetrit sam, bo samo se to neudela. To tvoje rika ze to udela vsechno samo a explicitne to zakaze manualni osetreni.. a timpadem to zabrani vsem Cckovejm konstrukcim ktery to vyzadujou, vcetne neceho tak zakladniho jako return z prostredka funkce.

    A vubec nechci videt jak by ten kod reagoval na nejakou slozitejsi variantu na duff's device, treba.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    XCHAOS: takze bych asi vzdal prehnane ambice o vytvoreni nejake nove kultury okolo rozsirujici knihovny a resil bych jen ty makra, ktere mi prijdou uzitecne na konkretnich mistech... ne?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    _BENNY: vlastně mi jde skutečně hlavně o to, abych mohl pohodlně psát stylem, který mi bude připadat srozumitelný a měl pocit, že má vše pod kontrolou. a dost možná jestli to někdy dodělám a realeasnu, tak mě to přestane bavit. (takhle to bylo zatím ze vším, co jsem kdy udělal)
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: tohle je otázka implementace, jak to dopadne. - jo, jiste, kazdou namitku muzes odmitnout timhle. Extrapolujic z toho jak dopadla Maruska, myslim ze to je velmi bezpecna vymluva 8)

    A porad bych rad videl jeden z tech milionu prikladu. Dekuji 8)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ISTEVE: tak to prostě nepoužívej, no. co ti na to mám říct ?

    zaznělo tady už pár dobrých argumentů - ale ten argument o nemožnosti vyskočit z funkce kdykoliv je prostě hloupý, sorry. toto je obecný problém jazyka, který při opuštění scope nedělá nic extra a tedy ani neošetřuje co udělat s rušenými objekty. mít možnost nakopírovat kód předcházející return na nějaká další místa není žádná "svoboda", ale je to stejně svazující, jako mnou navrhovaný mechanismus. a co víc, je to fakt hádka o suché z nosu, protože z C funkce která dělá nějakou složitější věc tak jako tak nemůžeš vyskočit kdekoliv, bez "uklizení" po sobě: programátor, který to neví, nakonec udělá chybu v mém stylu i v klasickém stylu.

    problém vidím spíš v tom, že vyšší jazyky dnes dělají automaticky za lidi tolik věcí, že si ani nebudou uvědomovat, co vše za ně C nedělá: je jedno, kterým stylem by se kdo naučil programovat. je fakt, že když někdo uvidí kód, ve kterém je vymezený můj paměťový kontext, tak klidně doprostřed toho kontextu prskne return a nebude nad tím přemýšlet: tu samou věc může udělat ale i programátor, který neví, jak funguje free().

    takže se stejně nakonec nedobereš k ničemu jinému, než "tak jak jsme zvyklí to dělat, je to dobře, protože jsme to zvyklí tak dělat". ale zřejmě si odmítáš připustit, že někdy existovala doba, kdy si to třeba ještě neuměl a teprve se to učil a odkoukával z jiných fragementů kódu...
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    XCHAOS: jo, oseres to assertem nebo odkazem na neexistujici promennou, ale bavis se porad o projektu, ktery by mel byt uzitecny i jinym lidem nez jses ty?
    DAVIDOWITCH
    DAVIDOWITCH --- ---
    XCHAOS: huh? protoze neni mozny udelat bool globalni promennou ktera bude o ty "hlavni" rikat jestli je set/unset? Ostatne, muzes si udelat globalni stack.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    REDGUY: tohle je otázka implementace, jak to dopadne.

    co kdyby lokální kontext vždy overridnul globální - ale globální by se bral v úvahu, jen když lokální neexistuje ? (trochu jsme dospěli k menší "singularitě" v C, hmm... není možné checknout, jestli existuje nebo neexistuje nějaká globální proměnná). nebo by taky všechno v každé nové funkci mohlo být automaticky ekvivalentní remember { } - pokud výslovně neuvedeš, že forget { } (jinými slovy - mohla by tam neovveridovaná globální proměnná říkající "remember", a tu by volitelně přepsala její lokální kopie deklarovaná až uvnitř těch upřesňujících maker... bylo by to více nehierarchicky Céčkové v tom smyslu, že v C nejde např. deklarovat lokální funkce uvnitř jiných funkcí, apod.)

    každopádně trvám na tom, že protipříklad na "špatné" použití se dá najít určitě minimálně na polovinu "tradičních" konstrukcí Céčka: samozřejmě by mě překvapilo, kdybych vymyslel něco, co bude hned od začátku bezchybné - ostatně proč myslíš, že se s tím seru tak dlouho... co třeba rozhodování, jestli alokující for_each() má nebo nemá zahazovat nově alokovaný prvek po každé iteraci, apod...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam