• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    XCHAOSANSI C/C99 (specifikace), GNU C (gcc, glibc), Tiny C (tcc) a POSIX - ne nutně C++,g++,libstdc++ nebo Win32 API
    PIGSTER
    PIGSTER --- ---
    XCHAOS: je to v readme a v examplech - potrebuje to jenom minimalni drawing context - v prikladech to ma nad opengl ale imho to klidne pojede i uplne bez os
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VITEX: no hezké, a co je myšlené tou "multiplatformností"? že jsou tam bindingy na hotové toolkity jako třeba Gtk, místo aby to byl přímo jen další toolkit nad X11? nebo je to multiplatformní mezi Windows API/X11?
    VITEX
    VITEX --- ---
    Nuklear 1.0 – revoluční GUI knihovna - Root.cz
    http://www.root.cz/zpravicky/nuklear-1-0-revolucni-gui-knihovna/
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Taky uz jste zaregistrovali novy trend v programovacich jazycich?

    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    Nerad se hadam s autorem prispevku, ale ostatne, psal to bez kafe... ve vete
    Rekl bych ze tohle je rant proti "nepotrebuju kombinatioritu, protoze co je to Big-O?" matice
    se da cela ta zauvozovkovana cast interpretovat jako pridavne jmeno, a slovo "matice" jako zkratka slova "matematice". Cili zadne Big-O matice nikdy neexistovaly.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DAVIDOWITCH: super, tak aspoň jednou nejsem za vola :-)
    DAVIDOWITCH
    DAVIDOWITCH --- ---
    XCHAOS: Protoze sem to psal bez kafe, ve spechu a resil pri tom neco s maticema. Takze sem prehodil notace/matice, oboji konci na -ce. Elementarni, drahy Watsone. :-D
    ISTEVE
    ISTEVE --- ---
    Necekal jsem ze narazim na tento SAT problem: https://en.wikipedia.org/wiki/SAT#Critical_Reading
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DAVIDOWITCH: no znám, ale proč je to matice?
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    XCHAOS: Dobrej postreh! To me nenapadlo...
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    DAVIDOWITCH: Aha :Tak to jsem, myslim, uz nekde videl :-)
    DAVIDOWITCH
    DAVIDOWITCH --- ---
    JANFROG: To je kdyz pises narychlo "Big-O notace" :-D
    tj. O(N^2) nebo O(NlogN), takovy ty veci. :-D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JANFROG: nebude to souviset se složitostí algoritmu O(n)? :-) akorát mi nikdo nikdy neřekl, že je to matice :-))
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    KEYMASTER: No dobre, tak na tom, ze "neni potreba mit zadny semestr matematiky"...
    DAVIDOWITCH: No ja nemam tuseni, co je Big-O matice a zatim me to moc netrapilo :-)

    Neni to s tou matematikou nahodou jen takova tradice? Je psani web aplikaci v Ruby On Rails programovani? Pokud ano, tak treba me ani tech 6 semestru matematiky nepomohlo k tomu v Railsech
    udelat sebemensi upravu.
    Je opravdu nutne, aby psychiatr znal anatomii? Vzdyt je to prece doktor a leci lidi...


    WILD_A: Jo, je uzasny videt, jak strasne lidem pomuzou byt (z meho pohledu) trivialni veci.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    WILD_A: no ale tady jsme v klubu o Céčku... a dnes i každá lama může napsat v céčku program pro Arduino a taky je to v podstatě codeřina a to Arduino ti může ukázat nějakou legrácku na displeji, nebo tak (a ještě je to principiálně bezpečné, protože "bezkernelové", většinou oddělené air-gap a fakticky nevyhackovatelné...)

    takže jsme zpátky u debaty jestli je Céčko vhodné pro lamy, co nikdy nebudou příspívat do kernelu, a jestli Céčkový userspace má smysl... no a můj osobní názor je, že když těm lidem neřeknete, že existuje nějaké strcpy() a strcat(), tak by to v podstatě i trochu bezpečné být mohlo :-)
    WILD_A
    WILD_A --- ---
    Ja si naopak myslim, ze je super, ze nekdo dokaze neco naprogtamovat a nemusi bejt hard core programator, kterej zacinal na asssembleru a dopracoval se k Haskellu. Ukazovkej priklad jsou lidi co delaji vyzkum v humanitnich oborech, oni fakt nepotrebujou rozumet do hloubky disktretni matematice, nicmene potrebuji si udelat tu bussines logiku, jako nacvakat par veci v Rku narvat to do TeXu a nakonci maj pdfko a k tomu par veci bokem. Ono nakonec hodne veci ve vyzkumu je delany vedcema co umej nejak programovat ale matiku, grammatiky a pod v maliku nemaj, nepotrebujou, nasekaj to v pythonu s pouzitim numpy nebo v tom Rku a hotovo a nemyslim si, ze je to spatne naopak si myslim, ze je to fantasticky. A cim vic lidi bude umet tohle tim lip, treba se nakonec naplni ten Smalltalkovej sen ...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DAVIDOWITCH: Hmm, programátor by asi měl něco vědět o algoritmech a složitosti, s tím určitě kombinatorika, statistika, apod. trochu souvisí. Myslím, že je to trochu offtopic, permanentní debata ve stylu "jak byla informatikům v 90tých letech chybně přednášena matematika" bych směřoval spíš do [ college drop-outs (+práce při studiu, samouci, kolikrát jste nedokončili vysokou? jaký je rekord ? jaký to mělo důvod?) ]

    spíš mi asi šlo o absenci konkrétních aplikací a přihlédnutí k tomu, že některou tu matiku by nám byvali fakt mohli dát za úkol naprogramovat, místo onanie s tužkou a papírem. co já vím, takové násobení a jiné krkolomnosti s maticemi: to by bývala byla radost naprogramovat, ale místo toho jsem se nevyhnutelně během řady hodin posouval k nevyhnutelným numerickým chybám - v té době jsem už by byl jako programátor zvyklý debugovat kód, ale debugovat čísla na papíře jsem se prostě nikdy nenaučil.

    jde z mého hlediska o podobný přístup, kterým bylo v akademické scifi "Anatéma" od Neala Stephensona tzv. "uvalení knihy" :-) nerad bych se ale pouštěl na tenký led, protože Anatéma má několik rovin, "koncenty" jsou naopak vedeny archaicky a počítače mají zakázány... a tedy nejde jednoznačně rozhodnout, jestli je to společnost, kde je věda potlačována, +/- efektivně regulována nebo kde poznání a rozvoj možností lidského vědomí evolučně naopak dospělo někam dál - do podoby těžko odlišitelné od magie :-) navíc je vidět, že Stephenson (sám aktivní programátor a linuxák) má k matematice hodně odlišný vztah a pokládá ji nejen za základní jazyk přírody, ale spíš i za nějaký metajazyk propojující vědomí se světem okolo, najít se v té knize dá ledacos - no a vždy se může vymluvit, že mu šlo především o to, aby to bylo napínavé a zábavné :)

    KEYMASTER: ...ok, já říkám, že jsem to postoval jako odkaz na debatu. myslím, že řada mileniálů se nakonec dopracuje k titulu i při podstatně menší míře podstoupení šikany matematikou, resp. je to podle mě slepá uličky debaty: existuje procento lidí s přímým matematickým talentem, stejně jako procento lidí s absolutním sluchem, kteří naladí bez ladičky hudební nástroj, umí hrát na housle, v extrémním případě odposlouchají vícehlasou partituru. Respekt. my ostatní máme ladičky, kytary s pražceme, nástroje s klaviaturou. uznávám, že jsou to mechanické nahrážky.

    programování je podle mě možné vnímat podobně: i virtuozní klavírista by mohl být úplně v pytli, kdyby dostal za úkol hrát na nějaký bezpražcový strunný nástroj. navíc open source vývoj je dnes ve fázi, kdy se propagují zásadně sbory, vícečlené kutálky a dechovky a pochodové orchestry a sólový přístup je zatracován.

    existuje víc druhů programátorské intuice: pro někoho je přehledný oneliner zápis, protože se skládá výhradně z věcí, které člověk už zná a umí se rychle zorientovat v tom, co dělá. druhý si tam vymyslí 4 levely abstrakce, které každý mezikus nějak pojmenují - a sice chvíli potrvá, než do toho někdo pronikne, ale zase má potenciál to být blbuvzdorné.

    hezký příklad, jak mileniálové (či javascriptoví hispteři) uvažují, lze najít zde: kromě toho, že je to naprosto nepřehledné, je na tom hezky vidět, jak daleko dospěla zásada recyklace kódu a využití externích knihoven (tzn. i strach z copy+paste základních stavebních kamenů do vlastního kódu):
    New Attack Discovered On Node.js Package Manager npm - Slashdot
    https://developers.slashdot.org/...03/27/1258220/new-attack-discovered-on-nodejs-package-manager-npm

    KEYMASTER: po mě chtěli 4 + nějaké bonusy navíc.. .sice jsem to +/- prolezl, ale nikdy ne na jedné škole všechno, co chtěli :-) a jedna z věcí ze kterých jsem propadl, byly numerické metody (pravda jen proto, že jsem si to dal nakonec a už nebyl jiný termín), přijde mi to právě jako završení celé absurdity "informatických" oborů v 90tých letech: jakkoliv PC v té době zaostávala za dnešníma možnostma, tak nahradit několik iterací přepisování z papíru do kalkulačky a zpátky mohla - a byl by to myslím celkem i inspirativní úkol pro programátory.

    fakt je, že dnes už vím, že jsem zvolil špatný obor a že to co by mi doopravdy zajímalo a býval bych tím asi byl ochoten trávit čas, bylo něco jiného.

    JANFROG: je fakt, že "coding" je něco jiného než "programming"... představa, že HTML+věci okolo by se bralo vážně jako VŠ dovednost, může vypadat úsměvně, ale filmaři se na VŠ úrovni taky učí různé filmařské techniky....

    v zásadě námitky zde se podobají těm, co zazněly v té diskuzi na Slashdotu :-)
    KEYMASTER
    KEYMASTER --- ---
    +- co Davidowitch řekl, "6 semestrů matematiky" je, echm, ... straw man :D
    DAVIDOWITCH
    DAVIDOWITCH --- ---
    JANFROG: Rekl bych ze tohle je rant proti "nepotrebuju kombinatioritu, protoze co je to Big-O?" matice, nikoliv pro "nutne musis umet laplaceovku a alephy" matiku. :-)
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    KEYMASTER: Predpokladam, ze Tvuj prispevek je vyjadreni nesouhlasu. Pominme konkretni formu a fakt ze se mluvi o HTML jako o programovani.
    Co presne je spatne na te zakladni tezi, ze neni potreba mit 6 semestru matematiky aby clovek mohl programovat?
    Neni naopak schopnost pracovat s necim, cemu vubec nerozumim (a presto to vyuzit k memu prospechu) ta zasadni?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam