• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    XCHAOSANSI C/C99 (specifikace), GNU C (gcc, glibc), Tiny C (tcc) a POSIX - ne nutně C++,g++,libstdc++ nebo Win32 API
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: a současně se třeba rozhodnu, že to nechci mít v paměti, ale v souboru ... a potom zase ne v souboru, ale v databázi... - eeehm. Btw, vis, ze tohle se typicky resi tema objektama a dedicnosti? Cili presne tim, co je pro tebe nezajimavy a udajne se od toho "hodne ustupuje"? 8)))
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: Ach jo. No tak postupne.

    mě se líbí, že v Pythonu můžu napsat prakticky všechno na jeden řádek... naučil jsem se to běhema cca 2 let praxe. Ale zjistil jsem, že pro nově příchozí je to podobně nesrozumitelné - dva roky na nauceni onelineru? Hmmm. Nemluve o tom, ze nadmerne pouzivani onelineru je zvrhlost, ktere je nesrozumitelna nejen pro "nove prichozi", ale pro vsechny.

    podobně nesrozumitelné, jako pro mě třeba styl programování v Perlu, kdy většina kódu je jen pár obludných regexpů - pitomost, zase mluvis o necem, cemu fakt nerozumis. Vzhledem k tomu, ze Perl nemumis, tak neni divu, ze je pro tebe nesrozumitelnej a neni divu, ze meles nesmysly o tom, jak vypada Perlovej kod.

    a v tom co jsem navrhoval, by programátoři museli používat v podstatě jen ty, které bych jim prefabrikoval. - a to je znovu to, na co jsem se ptal a co dusledne ignorujes: proc je podle tebe "zjednoduseni", kdyz v tvem jazyce necio nebude? V pythonu se ty custom iteratory ucit nemusim, muzu klidne pracovat bez nich a naucit se je, az kdyz je potrebuju. Proc by proboha melo bejt lepsi, kdyz tam vubec nebudou? Odpovis na tohle, nebo to budes zase ignorovat?

    pro mě osobně vždycky daleko důležitější než dědění vlastností bylo procházení nějakých seznamů, jejichž velikost předem neznám - /facepalm. To neni ani srovnavani jablek s hruskama, to jsou jabka a ryby.

    XCHAOS: námatkou plácnu, parametry připojování do databáze budou součást konfigurace celého prostředí a ne úkolem pro programátora (prostě jsou věci, které konfigurují admini a od těch bych programátory algoritmů asi úplně odfiltroval - stejně to, že to každá aplikace má jinak, jen přidělává práci..) - ach boze. Protoze konfigurace databaze je zasadni problem, kterej fakt neni uz davno vyresenej treba dvanacti faktorama a podobne. Jeste ze mame XChaose, kterej to vyresi! 8))

    XCHAOS: Hele, takovyhle povidani je off-topic nebo on-topic? A pokud to prvni, tak porad jsou za off-topic bananmy? 8)))
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JANFROG: díky že ses mi zastal... ale současně, nejde se celý život odvolávat na dva víceméně neúspěšné pokusy :-) na to, abych uvěřil, že si s tím vystačím, už příliš dlouho nepěstuju konopí :-)

    solární kolo, podobně jako browser, jsem nevymyslel, a podobně jako browser bylo pouze bídnou napodobeninou (fail přiznávám, akorát si myslím, že si nezasloužím být kvůli tomu urážen, když jsem to aspoň zkusil)

    fakt mě fascinuje, kde jsem mohl být, kdybych vyřešil fail, na který jsem s browserem dojel - tedy kdybych dokázal napsat interpreter javascriptu... to, jak masivně javascript ovládl za dalších cca 20 let pole, to jsme myslím v 90kách nečekali (když se poprvé objevil, tak ho všichni brali jako takové vteřinové lepidlo a nenáviděnou nouzovku.. jenže další generace programátorů z toho lepidla evidentně udělala laminát, ze kterého je dnes všechno....). a moje všechny pozdějí úvahy typu "jak to funguje vevnitř" byly motivované právě tím, že jsem tehdy zjistil, že na konstrukci interpreteru vyššího programovacího jazyka moje základní intuitivní programátorské dovednosti vůbec nestačily... (resp. myslím tím interpretr vyššího jazyka než je ten, ve kterém to programuju :-)

    z mých "úspěchů" bys mohl uvést ještě založení internetového poskytovatele, kterému se (víceméně díky náhodné teriotirální shodě) podařilo vysokorychlostně připojit mj. několik milionářů až miliardářů a spoluzaložení politické strany, která právě ovládla post primátora v hlavním městě :-)) jenže všechno je to bohužel právě o tom, že svoje výtvory buď nedokážu sám dál rozvíjet, nebo nad nima okamžitě ztratím kontrolu (u Pirátů je to tím paradoxnější, než na začátku jsem byl snad jeden ze 4 zakládajících členů z Prahy a snad jediný na Praze 6 :-))

    BTW, kdybys tušil, jak moc byly projekty jak browseru, kde to vzhledem k tomu jaké byl DOS bludiště nepřekvapí, tak i solárního kola závislé na dovednostech nějakých třetích stran, tak bys pochopil, proč se tak zoufale snažím ovládnout nějaké základy, na kterých všechno stojí... ať se pustím do čehokoliv, tak to dojede na podobných věcech. (což asi vysvětluje, proč se dnes snažím předpovídat, na čem se různé projekty asi zaseknou, ještě než je rozjedu...)

    V tomhle směra obdivuju Elona Muska, který tak nějak "hacknul kapitalismus" a povedlo se mu něco, co se devadesátkovým lidem kolem unixového/linuxového ekosystému nikdy nepovedlo: dokázal svoje vize rozvíjet ekonomicky životaschopně.

    (Počítám, že kdybych dneska rozjel třeba i úspěšný programátorský projekt, tak vzhledem k dnešním zvyklostem hodit všechno na github a tam to neomezeně forknout nad ním ztratím kontrolu rychleji, než nad čímkoliv, co jsem v životě zkusil předtím :-))
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KEJML: když jsme u toho, tak jedna zbývající flow control struktura je konstrukce nějakého kontainer objektu, jehož velikost předem neznáš. a syntaxe, kterou na tohle nabízí Python, je sice elegantní, ale právě že jen v případě, pokud se vejdeš na jeden řádek (pokud mi teda něco neuniklo)

    takže jedna konstrukce, která mi chybí i ve vyšších jazycích, je právě jakýsi "reverzní for" ... pro objekty umožňující serializaci (typicky soubor) je jednoduché použít nějakou obyčejnou smyčku... ale co když třeba chci, aby můj kód vypadal co nejvíc stejně pro konstrukci objektu v paměti (jehož velikost předem neznám, což třeba v C je složité), výstup do databázové tabulky i do souboru?

    představ si jen, že výstup konstrukce typu [x for x in ....] chci zaprvé rozepsat na víc řádek - s tím x dělám něco složitého, ale současně jen jednou v celém kódu, takže definování funkce někde úplně jinde ve zdrojovém kódu mě může brzdit. a současně se třeba rozhodnu, že to nechci mít v paměti, ale v souboru ... a potom zase ne v souboru, ale v databázi...

    vím, že PHP na tohle mělo nějaký "factory design pattern"... ale když si o tom něco začneš číst, tak je to skoro jako práce s Windows API v devadesátkách (a když se podíváš, o kolik více se od té doby zbastlilo webových aplikací, než aplikací využívajících nativní Windows API...)

    takže ano... otázka, co má být překládano navíc oproti prostému if a for je dobrá otázka. určitě by byla blbost to vymýšlet tak, aby kód na 10 řádek v "metajazyce" vyšel na 10 řádek v C výstupu a 1 řádek v Pythonu ... spíš je potřeba uvažovat tak, aby 1 řádek v metajazyce zastoupl 3 řádky v pythonu, 10 řádek v PHP a 100 řádek v C :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    REDGUY: aby bylo jasné, mě se líbí, že v Pythonu můžu napsat prakticky všechno na jeden řádek... naučil jsem se to během cca 2 let praxe před mnoha lety. Ale zjistil jsem, že pro nově příchozí je to podobně nesrozumitelné, jako pro mě třeba styl programování v Perlu, kdy většina kódu je jen pár obludných regexpů...

    na druhou stranu, zatím jsem se v Pythonu nedostal k tomu, že bych vyvíjel třeba vlastní iterovatelné objekty (přitom, když se zamyslíš nad tím, že většina kódu si vystačí s if, for a rekurzí, tak právě snadná výroba nových iterovatelných objektů, které přitom nemusí být celé v paměti, je asi poslední směr v programování,který jsem nevyzkoušel.. a je fakt, že skoro v jakémkoliv "dialektu C" by výroba takových objektů byla těžká.. a v tom co jsem navrhoval, by programátoři museli používat v podstatě jen ty, které bych jim prefabrikoval.

    moc nesleduju, kam se vyvíjí javascript, ale co jsem pochopil, tak se v tom dnes píše kdeco... a hodně se ustupuje od dědičnosti objektů (což je věc, která si mi nikdy nezískala). pro mě osobně vždycky daleko důležitější než dědění vlastností bylo procházení nějakých seznamů, jejichž velikost předem neznám (asi jsem poznamenaný tím, jak dlouho mi na různých školách šikanovali matematici s jejich operátory obrácené E "existuje alespoň jeden" a obrácené A "platí pro všechny", což se v programování tak trochu překládá jako if a for ... :-)

    ještě k tomu mám jednu věc, kterou odpovím ale id KEJML
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KEJML: ano, tak v podstatě... uvažuju o tom nějak takhle. pokud objekty, tak silně zjednodušené. ale spíš uvažuju o tom "jazyce" jako o runtime prostředí, kde třeba, námatkou plácnu, parametry připojování do databáze budou součást konfigurace celého prostředí a ne úkolem pro programátora (prostě jsou věci, které konfigurují admini a od těch bych programátory algoritmů asi úplně odfiltroval - stejně to, že to každá aplikace má jinak, jen přidělává práci..)

    jinak v klubu o C je to trochu offtopic.. frajeřina by byla ale napsat "compiler" v takové podmnožině Pythonu, aby jí pak (po doplnění silného typování, které by mohlo být rozeznané např.při použití double-commentářů ##) překladač sám dokázal přeložit do C - to už ontopic bude :-)

    jako je pravda, že některé dnešní tendence, typu že stejný fragment kódu na validaci nějakého vstupu může v javacriptu běžet na straně klienta i serveru tím asi nedoženu.. ale zajímá mi to teď už spíš jen jako čistě teoretický koncept... protože výkon při provozu řady vysloveně triviálních, učebnicových algoritmů, pracujících jen se stringy a paměťovými úložišťmi pak půjde srovnat v několika prostředích (a laděním "compileru" pak optimalizovat C verzi)
    WILD_A
    WILD_A --- ---
    XCHAOS: Kdybych se ja vrhal do takovyhle veci asi bych vzal LLVM a psal backendy pro cilovy jazyky, pricemz treba Javascript uz je "hotovy". LLVM bitcode je imho srozumitelny narozdil od gcc gimple :)
    DACAN
    DACAN --- ---
    popcorn++
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    JANFROG: Njn. Ja si zase myslim, ze kdyz vidim nekoho placat blbosti, tak bych mu to proste mel napsat, at uz dojel na kole do Ciny nebo ne. Kazdej mame neco.

    A btw, jestli si o me delas zavery na zaklade toho, co o me doslova nevis, tak nevim nevim. Rozumej, jestli si o me myslis, ze jsem curak, protoze jsem osklivej na XChaose, oukej, takovej nazor aspon vychazi z faktu. Ale jinak... no, delej, jak myslis 8)
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    REDGUY:
    No kazdopadne se tesim, az ten projekt v nejaky funkcni podobe predstavis. Kdy tak zhruba to bude? 8))

    At uz si o nekterych XCHAOSovych myslenkach myslim cokoliv, jedna vec se mu neda uprit: predstavil minimalne dva ambiciozni a realizovane projekty (web browser a solarni kolo). To je vic, nez jsi - alespon co me je znamo - ukazal Ty. Mohu se plest, samozrejme

    Ja osobne si respektuji vice lidi kteri neco delaji byt treba ne skvele nez lidi, co jen hospodsky kritizuji a navazeji se do jinych byt sami nic nepredvedli a sedi coma na prdeli.
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: dnes jsou jazyky dost složitý - Muzes to prosim nejak rozvest? Jak je "slozitej" treba python? Jako jasne, je hodne veci, ktery se MUZES o pythonu naucit. Ale abys mohl pouzivat "bindingy na mysql a cteni formularu", tak staci naucit se par veci a jedes. V cem je tohle slozity? A v cem bude tvuj zazrak jednodussi?

    Ostatne, kdyz se podivas na Arduino, tak zjistis, ze i z C++ se da udelat dost dobre pouzitelnel subset, kterej je velmi jednoduchej na nauceni.

    A mimochodem - podle toho, jak porad mavas tim "binarnim FastCGI", mam pocit, ze jsi krapet mimo, co se tyce soucasnejch webovejch technologii. Mozna si nejdriv neco nastudovat 8))

    cílem je přesně to,co jsem popsal: lidi mají někde PHPhosting a potřebujou to, co usmolej, hned deploynout - a k cemu jim pak bude to, ze maji ten "FastCGI C zdrojak"? V cem je vyhoda proti tomu to proste usmolit rovnou v PHP, ktery pouzivaj milion lidi, neni problem se s nekym poradit, rychly je v soucasny dobe vic nez dost, ma knihovny na cokoliv a hlavne, na rozdil od xZazraku, existuje? 8)))

    Jo, prosim, jak je to s tim lock-inem? Vysvetli mi to. Prece nebudes zase delat tu starou vec s ignorovanim nepohodlnejch otazek 8))
    KEJML
    KEJML --- ---
    XCHAOS: Samozřejmě ambicioznost záleží na komplexitě toho tvýho jazyka. Pokus skončí u podpory if a for, tak to zas taková věda nebude, ale zas nevím jak velký v tom někdo bude psát, aby bylo nějak potřeba řešit rychlost kompilace :)

    Ale pořád nechápu tu aplikaci. Proč bych měl začít psát začít psát aplikaci v tvým jazyku místo JS? Jen proto, že se bojím, že příští rok už JS nebude kde spustit? Nebo naopak, když mám zdroják v PHP, co mi přinese jeho převod do JS?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KEJML: tak zas tak ambiciózní to není, dnes jsou jazyky dost složitý, takže pořád jsou lidi, kteří jen primitivně skriptujou v shellu, což je overkill směrem na druhou stranu.

    spíš mám po letech chuť něco naprogramovat. podle kámoše co dělá v PHPse dnes všechno píše spíš v node.js... ale cílem je přesně to,co jsem popsal: lidi mají někde PHPhosting a potřebujou to, co usmolej, hned deploynout. nicméně, když se budou učit to moje prostředí, tak jim paralelně vyjede i zdroják v C pro FastCGI, nebo (snad) i ten node.js

    nebude to nic extra složitýho, spíš prostě webová platforma.. bindingy na mysql a čtení formulářů, apod...
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: jednak se vyhnu lock-inu na jedne platforme (coz je nakonec i gcc, jakkoliv svobodne) - poslechnete, Kefalin, co vy si predstavujete pod takym "Lock-in na jedne platforme"? Protoze GCC je schopny generovat kod pro procesory od AVR pres x86 az po treba IBM mainframy. Ja tam ten "lock-in" nejak nevidim, tak se tesim, az mi to vysvetlis 8)

    No kazdopadne se tesim, az ten projekt v nejaky funkcni podobe predstavis. Kdy tak zhruba to bude? 8))
    KEJML
    KEJML --- ---




    XCHAOS: Když máš v klubu právo mazat, vidíš všechny, včetně ignorovaných, jinak bys nemohl zodpovědně zastávat moderátorskou roli.

    XCHAOS: Jazyk, co se bude prodávat do několika jiných jazyků - velice ambiciózní projekt. Jakou si představuješ aplikaci v praxi? Takhle z fleku mne nenapadá situace, kdy bych si řekl, že přesně tohle bych potřeboval.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    REDGUY: chtel bych treba napsat i neco jinyho, nez generator iptables... ale pokud te to opravdu vzdava, tak snahu o nejake zjednoduseni C asi pomalu vzdam a uvazuju ted spis o generatoru kodu pro vice platform (tedy definovat si vlastni primitivni jazyk, napsat jeho parser, a generovat z nej kod pro C, PHP, Python, atakdal).

    Tahle cesta je zajimava z vice duvodu: jednak se vyhnu lock-inu na jedne platforme (coz je nakonec i gcc, jakkoliv svobodne), jednak umozni srovnat vykon ruznych platforem provadejicich fakticky to same, jednak jsou mozne budouci optimalizace dilcich targetu bez nutnosti prepisovat hromady zdrojaku... no a v neposledni rade, je jasne, ze treba nejake binarni fastcgi bude vzdycky provozovat jen par geeku, zatimco siroke masy si nainstalujou jen to, co jim bude chodit na PHP hostingu.

    Takovy code generator, i kdyz asi bude natruc napsany v C (rychlost se u compileru snad porad jeste ceni), ovsem asi v tomhle klubu kupodivu bude offtopic.
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: jak to že tě tady vidím, když tě už mám v ignore - Ja ti odpovim na tvoji otazku a tohohole se mi do dostane? No teda 8)) Ale hele, nevim proc. Mozna se ti i Nyx snazi naznacit, ze neni dobrej napad zase po x-letech rozvijet debatu na tema "XChaos vymejsli novej alokator pro C". Uz to tady parkrat bylo a nikdy to nedopadlo 8))

    Ostatne, i to co pises označit kus heapu jako asociovaný s aktuální hodotou stack pointeru je jen variace na to, co uz jsi psaval. Nic noveho a hlavne to neni reseni problemu s alokaci pameti v glorifikovanym assembleru. Jestli se neco jmenuje s podrzitkem nebo ne neni podstatny, hlavni problem je slozitost pouziti a nachylnost k chybam. Ona neni nahoda, ze prakticky vsechny moderni jazyky maji memory management automatickej. A jestli opravdu strasne nemas rad GC a opravdu nutne potrebujes pro svoje generatory konfiguraci iptables kazdej takt vykonu (lol), podivej se, jak to dela Rust. Akorat ze to samozrejme nejde udelat jen na urovni knihovem, ale proste kolem toho musi bejt postavenej celej jazyk.

    ale více nebudu psát v odpovědi pro tebe - ouch. To me ranilo 8))
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    tak jsem dospěl někam sem:
    c - Print out value of stack pointer - Stack Overflow
    https://stackoverflow.com/questions/20059673/print-out-value-of-stack-pointer

    napadlo mi, že kdyby alokátor seskupoval alokace podle hodnoty stack pointeru v momentě alokace, tak by při prvním volání po návratu z funkce mohl nějak vyhodnotit, které položky může už zahodit - bylo by to překvapivě bezpečné i pro nestandardní způsoby opuštění funkce (longjmp). takovýto "pseudo garbage collection" by šlo iniciovat i mimo volání alokátoru, kdyby bylo potřeba, ale alokátory by ho volaly minimálně pokaždé, když by jim došla pre-alokovaná paměť...

    v podstatě by šlo o to vždy označit kus heapu jako asociovaný s aktuální hodotou stack pointeru. přičemž odmazávat by se měla vždy především "poslední předchozí", dle logiky věci.. akorát mi tam hapruje, jak jí odlišit např. od předposlední, která ještě může být platná, pokud se v té poslední nealokovalo nic.

    alokátory paměti by pak v podstatě pro běžný život stačily dva, zhruba ekvivalentní prastarým Basicovským levelům "local" a "global" (což mimochodem velmi dobře odpovídá C světu do sebe nevnořovaných funkcí). lokální alokátor by pak podle nejlepších C zvyklostí pro označování privátních a lokálních hodnot mohl začínat podtržítkem...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam