• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MEDVIDEKEnneagram aneb nástroj sebepoznání, který se s člověkem nepáře...
    -
    CO JE ENNEAGRAM?
    ¨
    - nástroj sebepoznání - vycházející ze starého súfijského učení
    - nachází a popisuje 9 různých osobnostních typů, jejich schémata, hlavní rysy, vášně, ctnosti, temné stránky a "finty ega a následné šlapaní do těchto kuřích ok:-)"
    -
    ZÁKLADNÍ STRUKTURA ENNEAGRAMU.
    Devíticipá hvězda - chápaná jako mapa. Zachycuje a určuje 3 základní CENTRA INTELIGENCE (Podrobnosti k ní naleznete, na nástěnce (až to udělám:-)...
    popisuje 9 typů osobností a jejich souvstažnost v těchto centrech
    CENTRUM BŘICHA (orientace na jednání) - typy 1,9,8
    CENTRUM SRDCE (orientace na emoce a cítění) - typy 2,3,4
    CENTRUM HLAVY (orientAce na myšlení) - typy 5,6,7
    ¨
    MÍSTO, KDE VÁM ENNEAGRAM A NEJEN UKÁŽOU, NAUČÍ A VYMÁCHAJÍ VÁS V TOM
    ¨
    ZDE JE DIPLOMOVÁ PRÁCE MOC DOBŘE NAPSANÁ O ENNEAGRAMU (autor Michal Petr)
    Prohlašuji, že autor diplomové práce, souhlasí s publikací své práce v této diskuzi.

    Enneagramový typ IDčko
    1 BAGHICEK (INTP),DADULKA (INFJ)
    2 GEDI, FREYA, SHASHA_KRASTY
    3 -
    4 MIKAEL, YERSINIA, RUTHAN, BROKEN_ARROW, PETRONELA,_JOAN_ (ENFJ)
    5 ANTIHERO, TRUCE, YMLADRIS (ENFJ) , SHEEN(INTJ)
    6 KILIAN, NEKDO_CIZI (kontrafobická), LEXONE, CHIMERA, CHAMPAGNE
    7 JOGINKA, DOGGY, OFFINKAA, ALBERTO, CAMAEL (ENFJ), OVERDRIVE
    8 MONICARDIO (INFJ), DARUMA, DRAGEL (ENTJ), KIM13 (ENTJ)
    9 MEDVIDEK (ES(N)FP), BANSHEE, QUANTI
    INFORMACE , TABULKY, GRAFY A TAKOVÉ TY VĚCI V NÁSTĚNCE
    -
    -
    NOVÝ ENNEAGRAMOVÝ TEST ZDE !!!
    -
    INFORMACE O TYPOLOGII MBTI.
    -
    rozbalit záhlaví
    ALBERTO
    ALBERTO --- ---
    MEDVIDEK: trefa
    MEDVIDEK
    MEDVIDEK --- ---
    don Quijote de la Mancha + Sancho
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    ALBERTO: mmch bobik a pinda by to dokazovali i jmeny ;)
    ALBERTO
    ALBERTO --- ---
    Mimochodem prasatko lze vnimat jako metaforu analniho stadia, Pua jako oralniho stadia a tygrika jako falickeho. Dohromady tvori velkou metaforu detstvi a sexualni infantility.

    Vzdycky je 1) velkej hubenej = falicke + 2) malej tlustej s velkou pusou = oralne/analni. S timto napadem prisel Jan Stern.

    Priklady:
    Křemílek a Vochomůrka
    Bob a Bobek
    Potkali se u Kolína (Falickej si dela srandu z oralniho, mladsiho stadia)
    Bolek a Lolek
    Jů a Hele (+Muf jako agresivni cast oralniho stadia)
    Voskovec a Werich
    Laurel a Hardy
    Otík a Labuda (Vesničko má středisková)
    Bobík a Pinďa (Fifinka a Myšpulín = rodičové)
    Dlouhej a Širokej (a bystrozrakej?)
    Vávra a Šteindler
    ....
    Napadnou vás další dvojičky? :-)




    ALBERTO
    ALBERTO --- ---
    ale japonci třeba geneticky nemaj žádnou vlastní identitu, skládaj se z 5 jinejch "ras" ktery postupne osidlovali ostrov. mentalita je spis dana kulturni tradici. kdyz mluvime o nemcich jako narodu 6tek, nebo o japoncich jako 1ckach, neznamena to, ze vsichn nemci sou 6tky, ale mentali klima jejich zeme je nejak 6tkove. jestli nejsme 9tky stridave zijici v bodu stresu - 6tky a pak se dem uvolnit k pulitrum a citime se jako kingove (3jky) :-))
    NEKDO_CIZI
    NEKDO_CIZI --- ---
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    MEDVIDEK: :)))
    NEKDO_CIZI
    NEKDO_CIZI --- ---
    KILIAN: a lze to usuzovat ze seminářů??? to je tak malý a málo reprezentativní vzorek populace .... myslela jsem tím spíše to jak se jednostlivé národy samy prezentují vůči ostatním - jak Alberto řekl - převládající "náladu" ve společnosti. Z pohledu vývoje by mělo být všech typů na světě zhruba stejně.

    ALBERTO: hlavní rozdíl vnímá ve fóbii a kontrafóbii - to dělá hodně

    jen tak teoreticky představme si kontrafobické prasátko z medvídka Pú. Pokud by bylo jako já - nesnášelo by růžovou :-). Hlavně by více lpělo na pravidlech a mnohem více by vyžadovalo jejich plnění. Taky by jen málokdy bylo odstrčeno ze skupiny a nenechalo by se medvídkem tak snadno manipulovat...... prostě by to bylo prasátko co se bojí, že se bude bát víc než hefaluntů (slonisek)
    MEDVIDEK
    MEDVIDEK --- ---
    KILIAN: takovej "voříšek" je přeci mnohdy lepší než bůhvíjaká rasa.:-))) "že Pajdo a už sedni. "
    KILIAN
    KILIAN --- ---
    ALBERTO: :-)... voříšci Evropy. To je nejvystižnější. Prostě se tady všechny ty kultury střetávaly a míchaly hodně dlouho.
    Prý se o nás traduje "kam vítr, tam plášť", ono jim asi nic jiného nezbylo, než se přizpůsobovat. Což naznačuje velký díl 9. Švejk má hodně z 9 a tak se se nedívím, že o nás říkají, že jsme národ Švejků. :-D
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    ALBERTO: jo, jo. Ono mne k zajmu o enneagram privedlo vlastne jenom to, ze jsem na to narazila, zkusila se s tim porovnat a znechucene to odlozila, ze se na me nic nehodi :) a po nekolika letech znovu :) to jsem si rikala "to je ultrapitomej system, ja proste nejsem ani jedno", ale prave to cloveka na tom tak drazdi, ze se za nejakej cas zkusi zase vratit :) a je to urcity pozitivum to zjistit, takovy sklicko do mozaiky, ale ze bych to brala jako nalezeny smysl zivota, to zas ne :)

    Haf! :) normalne je mi skoro lito, ze kam az vidim (z maminy strany nejakych 5 generaci zpatky) jsme vsichni Cesi jak poleno :) teda samozrejme jak s tou keltskou krvi, to nemuzu posoudit...
    ALBERTO
    ALBERTO --- ---
    "ono castecne je to fuk; jako vsechny typologie," na to bysme neměli zapomínat! :-)

    Ymladris: mas pravdu. A ve svete hipíků bych se zbožně modlil k 6ce.

    Kilian: samozrejme jsem mel na mysli jakoukoli fixaci na nejaky enneagramovy typ = automatismus. Podle mě čím víc si člověkem, tím víc žongluješ se všemi čísly jako kouzelník. Kterou kartu vynesu na stůl teď? (1-9)

    Nemám problém věřit tomu, že jsme rovnoměrně zast. národ. I vzhledem jsou češi velmi rozmanití. Jsme voříšci Evropy. Keltové, Germáni, Slované + trocha švédích spermií a něco z balkánu... :-)


    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    MONICARDIO: 5 svet nepotrebuje. ja svet (lidi) bolestne potrebuju ale jsem presvedcena ze to nebude jen tak - ze sama za sebe tak jak jsem nejsem v poradku - budou problemy ...

    tak to mne zas odklani od 5.

    5 i 7 jsem pouzivala jako techniku jak necitit strach. i ta 7 - zdrhnout do 'high' stavu je mi hodne blizka. toz nevim ;)

    ono castecne je to fuk; jako vsechny typologie, ale ted si proste nejvic pripadam jako 6.
    KILIAN
    KILIAN --- ---
    ALBERTO: Souhlasim, když říkáš ...co odsuzujeme u druhých, tím se nakonec sami stáváme... Ale ktomu bych dodal, že sotva budeš odsuzovat něco co v tobě už nějaký způsobem nedřímalo. Staneš se tím, protože to probudíš.
    Ke strachu. Když jsem se setkal s Helen Palmer (sama je 6), když byla v Praze, tak povídala, že jsou dva strachový typy v Enneagramu a to 6 a 7 (!). Hodně nás to překvapilo. Každý ale se strachem bojuje jinak 7 útěkem (7 jsou mistry útěků) a 6 předcházením (projekce).
    To co píšeš k fixaci 6 platí pro všechny typy. Jinými slovy, každý typ ve své fixaci nemá na výběr a jede ten svůj automat. A pokud je to v nezralé (nevědomé) podobě tak je to vždycky špatně.
    Naši společnost vidím ale úplně jinak... Rozhodně nemám pocit, že by jsme byli národ 6. Samotného by mě ale zajímaly statistiky pro ČR, ale to asi nikde nebude. Hodně se mi libí názor NEKDO_CIZI:. Když si promítnu všechny lidi na všech seminářích, které jsem potkal, tak se mně zdá, že jsme poměrně rovnoměrně zastoupený národ ve všech typech.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ALBERTO: ad klima hippies - toz si predstav treba ze vypuknou povodne. nebo zacne do politiky kecat nejaky radikalni pravicak/levicak.

    hippies budou proti tomu kreslit kyticky maximalne, protoze si nehodlaji spinit ruce opravodou realitou.

    kazdy extrem je blby, neni lepsi a horsi, IMO.

    ja postupuju tak, ze 1) objevim touhu zit sedmicku 2) snazim se ji zit 3) tim se automaticky snizi tlak "proti sestce" 4) muzu klidne sestce odpustit jeji sestkovitost pripadne ji nejak vtipne zakomponovat

    jako ze obecne je imo lepsi rozvijet alternativu (delat si, co chces), nez energii smerovat _proti_ necemu (vycitat otci ze buzeroval matku)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    MEDVIDEK: ta poznamka v tvem novem testu, ze by clovek mel zkoumat to, jak se zil v te puberte. tam si myslim ze totalne prevladaly ty pochybnosti pripadne lehka kontrafobie - snaha se tomu strachu postavit, "neposlouchat".

    hodne uz jsem s tim pohla (relativne), takze takhle v hospode vystupuji na povrch asi spis ty analyzy, stejne tak i na nyxu... nevim no
    MEDVIDEK
    MEDVIDEK --- ---
    NEKDO_CIZI: takhle mě nenapadlo se na to dívat.

    KILIAN: :-)))) když jsi mi to vyprávěl nedávno, šulala jsem smíchy po sedačce.
    MEDVIDEK
    MEDVIDEK --- ---
    YMLADRIS: A jsi schopná říci, co Tě vedlo k posunutí?
    MEDVIDEK
    MEDVIDEK --- ---
    Myslím, že tu narážíme na subjektivní vnímání jednotlivých typů.
    Až sjedem celý enneagram možná by bylo zajímavé vznést dotaz:


    Který typ mám rád(a) a proč?
    Který typ nemám rád(a) a proč?
    MEDVIDEK
    MEDVIDEK --- ---
    ALBERTO: švejk je 9 jak vyšitá...Nedávno jse četla jakýsi článek o pohledu zahraničí na naše občany.

    Vyplynulo z toho, že jsme národ celkem milých lidí, kteří jsou kutilové. Snažíme se s každým vyjít, avšak je z nás cítit jakási zatvrzelost ve stylu, "pindej si co chceš, já si stejně myslím svoje"...
    ALBERTO
    ALBERTO --- ---
    6ka s kř. do 7čky, přítel do nepohody, je mi naopak velmi sympatický. vlastně je mi pak 6tek spíše líto, protože vidím, jak jsou zajati ve své úzkosti, že se velmi limitují ve svém životě, - i když totéž jim umožňuje naopak být velmi úspěšní, např. v práci.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam