• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MEDVIDEKEnneagram aneb nástroj sebepoznání, který se s člověkem nepáře...
    MEDVIDEK
    MEDVIDEK --- ---
    Tak jsem si myslela, že téhle diskuzi dám vale a ukončím to. Jenže...
    Jelikož tento rok 2010 má být rokem silným a zaměřeným na vztahy a nové počátky.
    Kouknem se na enneagram z jiného úhlu a to z hlediska partnerství. To je koneckonců aktuální furt.

    Už jsem začala s překladem textů.
    MEDVIDEK
    MEDVIDEK --- ---
    SHEEN
    SHEEN --- ---
    Nechť Vás světlo provází v roce 2010

    NEKDO_CIZI
    NEKDO_CIZI --- ---
    DRAGEL
    DRAGEL --- ---
    KIM13
    KIM13 --- ---
    MEDVIDEK
    MEDVIDEK --- ---
    BAGHICEK: amen
    BAGHICEK
    BAGHICEK --- ---
    ehm, jasne, ze clovek si na to dojde sam.. nikdo to nedela za nej nejakou zazracnou formulkou nebo tak..
    BAGHICEK
    BAGHICEK --- ---
    TRUCE: taky mi to skatulkovani prijde neprijemny :)
    ted se mi i zdalo o nejake typologii, ve ktere mi vysel typ tajnustkar, ale pak jsem prestala byt i tajnustkarem..

    kdyz se ohlidnu po enneagramu, zacinala jsem na devitce, tam je to, ze si clovek radsi neuvedomuje sam sebe, sva prani, pocity a pritom je to takovy ten rebel proti autoritam a natlaku, a je nastvany, kdyz se citi obtezovan.. pak jsem se hodne preloupla do jednicky, chtela jsem byt nejlepsi (Ferda je nejlepsi a na nej nemam :) ) a v tomo jsem byla nejak hrozne precitlivela a furt jsem musela resit, co je lepsi nez tamto a co delam spatne.. na to, ze jednicka je perfekcionista, tak to byl peknej chaos.. dnes jak uz jsem napsala, se mi nechce skatulkovat, ale vnimam, ze resim problemy ve dvojce, treba otazku vymezeni sama sebe bez potreby ohodnoceni vysledku druhym clovekem.. dvojka by mela mit hodne vlastni cenu odvozenou od hodnoceni druhymi lidmi. No ale kdyz si udelam test, tak nemam moc bodu ani v devitce, ani v jednicce a ani ve dvojce. Vychazi mi osum (dobre tedy, kdyz resim tu dvojku, tak je fakt, ze to az tak neprozivam, jen si prerovnavam, takze proc ne osum) a vychazi mi hodne bodu ve trojce a ctyrce, sedmicce, coz jsem taky necekala.
    Takze mi enneagram prijde dobry jako voditko v tom, kde se clovek zrovna pohybuje a jestli a jak se mu meni ty vnitrni struktury. Jako nastroj sebepoznani, ale muze fungovat teprv az s prozitim aspektu tech typu, az kdyz ty typy nabydou subjektivni hodnotu v prozivani.
    Usmevna mi prijde ta douska - nastroj sebepoznani, co se s clovekem nepare. Proti tomu, co na sobe clovek dokaze napachat sam je enneagram uplna jehla v sene.
    DRAGEL
    DRAGEL --- ---
    SKATEMURAI: Tahle diskuse má přes 2500 příspěvků, pokud si je přečteš, je tam typologie podle enneagramu rozebraná mnoha lidmi s různými dotazy ...
    Otázkou je co svému poznání chceš opravdu dát, co si sám necháš pohodlně naservírovat, nebo zda se v tom budeš plácat, protože jsi se vždycky jen plácal a nikdy jsi z toho neuměl nic "dostat" ...

    Tohle je jen tvoje cesta ... ;-)
    DRAGEL
    DRAGEL --- ---
    SKATEMURAI: jasně, Castanedu :-))) ale toho už asi nezastihneš v tomhle světě :-)))


    SKATEMURAI: šamani halucinogeny používaly pro rozšíření vědomí, pracovali s tím. Zle jít podobnou cestou, ale bez umělých látek, jen to chce víc času a sebekázně. Ono to pak přinese sebou daleko více věcí :-)
    TRUCE
    TRUCE --- ---
    SKATEMURAI: druhy extrem je, ze se jima neustale zabyvaji,
    a misto aby se na to vysrali, tak stale chteji resit proc jsou zrovna oni jedinecni takovym zpusobem jakym jsou
    pritom nase jedinecnost byva z vetsi casti prave zpusobena tim, ze se vyporadavame s ruznymi mutacemi a deviacemi...

    a btw ta trava, o ni je znamo, ze se cloveku diva do oci..
    (prej slehne:)) to bylo drsny:))
    TRUCE
    TRUCE --- ---
    SKATEMURAI: no uplne jak jsem te cetla, tak jsi mi mluvil z duse
    souhlasim

    premyslim jak vyuzit typologii E. pro spontanni zivot - vyskrtla bych se totiz uz z te ztopicove tabulky, myslim, ze nejdem zadna 5tka nebo kera maria ;)

    mozna ze pomoci tech popisu lze dojit ke smireni se sebou

    znalost slabych stranek je vyzvou k jejich prijeti a naprave,
    ne k jejich omluve a naslednem ustrnuti
    z tohoto pohledu bych - byt dobrym spisovatelem, pouzila enneagram jako inspiraci pro psychologicky roman...

    ja si pamatuju jak jsem zde zacala na 5tce, ale i 3ka a 1ka mi byla blizka ... ale 5ka tam ma tu analyzu do ktere jsem se uzavirala vetsinu zivota, takovy az schizofrenicky rys je to nekdy,
    6tcin strach znam, 7cciny masky a zabavu taky, 8cku a touhu po veleni - oj je, 9tka je jako nedelni odpoledne...zname ji vsichni?
    4ky jsme vsichni zastydli pubertaci, a 2ky...kdyz se citime slabe a chceme se zalibit, nebo osefovat vsechno zezdola protoze na dobyvani neni sila.

    takze 9 tvari jedne duse.
    vystoupit po zebriku a dal ho nepotrebovat?
    nebo totu utichlo z jinych duvodu?
    tipla bych si ze maji vsichni typologie pokrk a proste ziji ;))))
    BLACKDRAGON
    BLACKDRAGON --- ---
    ked zmenite v kratkom casovom rozmezi zivot od zakladov a zacnete sa na inom mieste, v inych pomeroch a okolnostiach na vsetko divat, je to viac ako nejaky umely vylet, v malom je to s hudbou, s dobrou knihou ci kvalitnym filmom
    ked nasajes viac nez inspiraciou, pre mna je zvlastne, ze ludia, ktori akceptuju a veria v rozne ezotericke, to beru tak technicky akoze si toto znamenie tak si toto a pod, ako potrebuju vylucnost a vobec malo pracuju so suvislostami, akokeby ich zavery zaujimali viac ako vnimat, vediet slobodne a prirodzene usudit
    ako ta zmienena POKORA, ja sa casto spravam namyslene, arogantne, cynicky ked mam chut, nie kvoli povyseniu, skor ma zaujima ci to dotycny rozozna, kolki su pokorni a nevedia proti vlastnej fantazii prijat fakticky nevyvratitelny argument, to je pokora? nie to je iba jej pretvarka, pokora nie je k systemu, k hierarchi, k velkosti niekoho niecoho, pokora je iba k pravda, a taka nakolko si schopni ju vnimat, nakolko ti vzisla z pochybnostia nebola len plodom introjekcii
    A mat svojho ucitela? to ma byt nejaky stary guru z vychodu? je dobre citat vela roznych knih, nechat sa inspirovat roznymi ludmi, niekedy hlupak ukaze viac ako genius, ked sa vidime v hlupakovi zmenime viac ako ked sa ukajame nasledovanim geniov
    za svoj celkom kratky zivot som zazil vela zmanipulovanych, zmagorenych ludi prave vierou, najviac si vazim osobitej viery i ked je trosku blazniva ci fantasy, horsie je ak sa to stava v nejakej skupine ci kolektive, ked ide viera pod spolocnym symbolom, to "vzajomne pochopenie" casto prerastie v utvrdzovanie sa vo veciach, ktore su uplne blbiny
    aky je rozdiel pred clovekom antiky, ktory sa bal boha bleskov a nami dnes, ktory si rozne role pasujeme do abstraktnejsich verzii nevysvetlitelna? pokora je aj uspokojenie s tou malickostou a jednoduchostou zivota, ked nam staci prirodzene :) tak ako to mame v sebe, nie tak ako hovori iny ze to vraj mame prirodzene mat
    vraj su ateisti smiesni so svojim odporom k viere, ale nie su smiesnejsi veriaci po roznych sposoboch? oni sa este menej vedia zmierit s tym nevysvetlitelnym ako ateisti a vnimanie cloveka bude vecne take, ze nebude nieco poznat, lebo mu to jeho vnimanie nedovoli, tak ako nevidime infra a ultrafialove svetlo a nepocujeme urcity kmitocet, sme schopni ponimat urcite suvislosti? ak nie, preco si navravame, ze hej? mne dava zivot zmysel, ale nikdy to nebolo sformulovane v slovach a predsa tolky nasleduju prave kvoli roznym slovam :) ktore bud poculi ci citali
    aj normalny svet je dost zazracny, nie je potreba si vymyslat vlastne zazraky kvoli ktorym sa iba zbytocne utopime v nejakej somarine
    DRAGEL
    DRAGEL --- ---
    SKATEMURAI: a máš někoho, kdo by tě vedl? Máš mistra "šamana", který Tě provede Tvým vědomým? Nebo si prostě šlehneš a budeš čekat co z toho vyleze?
    Pokud nemáš nikoho, kdo by Tě vedl, tak je tahle zkušenost asi jen na údiv s otevřenou pusou. Na to co za to zaplatíš, docela nepoměr.
    HABANA
    HABANA --- ---
    No, ale nesouhlasila bych úplně.....ne každý to potřebuje.
    A - KDYŽ - UŽ - se TI/mi podaří se dostat do "objektivizujícího" stavu (třeba na ...něčem, co ti vyhovuje), je podle mne úplně nejdůležitější právě POKORA, aby si to člověk nevzal osobně, nemyslel si, že je najednou někde dál, než jsou všichni ostatní (pořád pamatovat na ty sračky, když seš high). A snaha si potom navodit ten stav znovu a znovu....(takže naopak....navodit si příjemný pocity ze sebe sama, když jsi down)....prostě ta rovnováha.)
    HABANA
    HABANA --- ---
    Jasne, drogovy vylet ti muze poskytnout jakysi "objektivnejsi" vhled do sebe sama....ale jak to poznáš???
    :D
    Stejně se nakonec musíme podrobit konfrontaci s okolím...
    BAGHICEK
    BAGHICEK --- ---
    DRAGEL: me by zas zajimalo, jestli islam byl skutecne tak netolerantni, ze by se k nemu musel nekdo priklonit.. to jen tak, ze jsem si vzpomnela treba na janicare, kteri si na islamskem uzemi pestovali odnoz budhismu.. ale jsem OT
    ALBERTO
    ALBERTO --- ---
    "Řád tančících dervišů založili následovníci slavného Mevlany. Mevlana (Celaleddin Rumi, 1207 - 1273) pocházel z Balchu v dnešním Afghánistánu. Jeho rodina odtud musela po vpádu Mongolů emigrovat a po pouti do Mekky se nakonec usadila ve střední Anatolii ve městě Konya, toho času hlavním městě Seldžucké říše (asi 1150 - 1300)."

    http://www.hedvabnastezka.cz/cestopisy/tancici-dervisove-lukas-synek
    DRAGEL
    DRAGEL --- ---
    YMLADRIS: Já k tomu nic nemám, jen jsem viděl nějaký dokument v TV. Bylo tam řečeno, že sufiové byly svatí muži hovoříci s džiny. Aby sufiové přežili ve světě islámu, tak se k islámu přiklonili a islám je uznal za svou zvláštní kastu svatých mužů. Víc jsem z toho dokumentu nezaznamenal.
    Teď, když tak o tom přemýšlím, tak jsem si to možná spletl s derviši. Tedy s kněžími, kteří několik hodin tančí dokola, aby se uvedli do stavu extáze a rozmlouvali s džiny.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam