• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BULKA1PŘED A PO
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    GLOBALISTA: 2001: Vesmírná odysea - to do této debaty nepatří:)


    ono to vychází z Clarkovi povídky Hlídka, kterou pak tak nějak Kubrick zfilmoval a Sir A.C. mu fušoval do scénáře a zároveň napsal román 2001: Vesmírná odysea.
    Takže film a roman 2001 vznikaly spolecne, A.C. o tom píše v nějakých předmluvach, jaká to byla místy bžunda, když si Kubrick natočil nějakou vizuální monstrozitu a Clarke to pak potřeboval dostat do knihy.
    A ještě jedna zajímavost kniha 2010: Druhá vesmírná odysea navazuje na filmovou Vesmírnou odysea, ne na románovou.

    Cpt. "A.C.Clarke fan" out.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    XMEDA: A tos klidně mohl vzít i Cate Blanchett. Jsou tam obě.
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ZCR: měla jsem na mysli Germanův Trudno byt' bogom, černobílý.
    Sehnal mi jen v ruskou verzi, ale stejně se tam skoro nemluví a tu trochu zvládnu :)
    ZCR
    ZCR --- ---
    MAR_TINA: jsou mimochodem dva filmy Je těžké být bohem - ten novější, Germanův, a pak ještě jeden starší od Petera Fleischmanna.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Kecy jedou dál, tak si dáme tematicky To. Obrázky nemůžu takhle narychlo najít... filmy nesrovnám, ten novější si schovávám na "někdy potom".

    IT Movie Cast 1990 vs 2017: Then and Now
    https://www.youtube.com/watch?v=q9zwrEvRxlc
    MUZA
    MUZA --- ---
    EFFILA: pro me i Misery... Jako neveslo se tam vsechno... Ale Katy Bates je proste uzasna...
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Tak jo, dáme si před a po...
    Filmové zpracování super, ale lepší než knížky to prostě není.¨
    Pán prstenů.








    Zbytek zde: https://www.insider.com/lord-of-the-rings-what-they-look-like-now-photos
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SALVATOR: s takovou předlohou nic jinyho než natočit něco jiného nelze.ha,musom si pustit je těžké být Bohem, muž mi to někde sehnal a někam dal.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MAR_TINA: Tady mám stejnou připomínku, jako v případě Starship troopers. Srovnávat filmy od Tarkovskýho a knížky od Strugackejch podle mě při nejlepší vůli nejde. Obojí je skvělý, ale příliš rozdílný.
    EFFILA
    EFFILA --- ---
    Za me Zelena mile
    NIKDAS
    NIKDAS --- ---
    NJAL: Já se u něj zasek a už to nikdy nedočetl...
    NJAL
    NJAL --- ---
    TRISSIE: A totalni vynechani Toma Bombadila. Toho jsem preskocil i v knizce.
    BURKHAR
    BURKHAR --- ---
    GLOBALISTA: Mechanický Pomeranč je velmi přesná adaptace. Ale tak je to novela, to je celkem v pohodě. Dostat do filmu román je prostě velmi těžké.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    GLOBALISTA: 2001: Vesmírná odysea, Mechanický pomeranč vynikající, určitě bych dala stejně vysoko knihu i film.

    Obdobně Tarkovskij: Solaris (předloha Stanislaw lem) a Stalker (předloha Piknik u cesty, bratři Strugačtí)
    GLOBALISTA
    GLOBALISTA --- ---
    za mě Mlčení jehňátek. A 2001: Vesmírná odysea film mi přišel, že tu atmosféru knihy dobře vystihuje. A když už jsme u toho Kubricka, co takový Mechanický pomeranč?
    ZCR
    ZCR --- ---
    HERR_FLICK: Lynchova Duna je fascinující film (k němuž lze mít různé výhrady), mám pro ni slabost, ale klidně ji mohl/měl natočit (i) Jodorowsky - neprohloupili bychom.
    Imho je škoda, že se tolik knih adaptuje, místo aby vznikaly originální scénáře - je s tím většinou hlavně mrzení, protože všechny ty změny vynucené přesunem k vizuálnímu médiu a dalším tvůrcem s osobitou představou prostě nemůžou naplnit očekávání (o technických aspektech ani nemluvě).
    KEL
    KEL --- ---
    Broučci se taky povedli
    HERR_FLICK
    HERR_FLICK --- ---
    MAR_TINA: 1984 Duna je snad vůbec nejhorší filmový zpracování dobrý knihy ever, ten rozdíl je fakt propastnej

    naopak třeba Blade Runner (natočenej 2 roky před tím, co ten tragéd Lynch tak dojebal Dunu jak příběhově, tak efekty speciálními) je kvalitou nad celkem dost průměrnou knihou

    Hodně velká škoda, že v 80s Ridley Scott nenatočil i Dunu
    AMANT
    AMANT --- ---
    Švejk s Hrusinskym taky ujde
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam