• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BULKA1PŘED A PO
    PŘED A PO


    DISKUZE URČENÁ POUZE PRO PŘÍSPĚVKY U KTERÝCH JE SKUTEČNĚ VIDĚT PŘED A PO
    (fotky, videa, gify, odkazy atd...)
    PRAVIDLA KLUBU:
    Komentáře k fotkám jsou povolený, ale jen v určité míře. Poznámky typu, super, skvělý, hnusný atd. vyjadřujte prosím jen svými palci. V případě, že chcete rozvinout debatu k danému příspěvku, okopírujte ho a využijte této spřízněné DISKUZE: [ PŘED A PO - debata a komentáře ]
    Vyřizování osobních účtu, nadávky a jiné podobné příspěvky jsou v klubu přísně zakázaný, budou okamžitě smazaný!
    rozbalit záhlaví
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    CAROLIAN: mandlove mleko a avokada jsou naprosta marginalie v celkovych poctech jak z hlediska klimatu, tak z hlediska vody. Ale lidi radi pouzivaji tyhle argumenty, aby nemuseli zmenit svuj zivotni styl. Skvela nahrada mleka je treba... voda. 40 milionu lidi je nic, podivej se na Pakistan a jake populacni vyhlidky ma. Jen proste nejsou rozezrani, nepotrebujou kazdy den hovezi burger a lattecko.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CAROLIAN: nad Kalifornií toužící po potravinový soběstačnosti se fakt nerozpláču. Nad řekou a ekosystémy jo.

    Zavlažování pouště zkoušeli už soudruzi v SSSR a posrali klima obrovské oblastni na staletí dopředu. A ekonomika tam stejně krachla a kdo může, stěhuje se pryč.
    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    OMNIHASH: ta tráva a druhý sklizně se tam nepěstují z rozmařilosti, ale proto, že to v nějaké formě končí na stolech těch čtyřiceti milionů lidí.... to je to, proč mluvím o tom, že ta krajina tolik lidí neuživí.
    Do toho různé dobroserské aktivity typu, že se nebudou mučit kravičky a bude se pít mandlové mléko a jíst avokádový toast - to jsou plodiny, které spotřebují NEUVĚŘITELNÉ množství vody.

    A rozdíl mezi vyschlou a vypitou řekou vidím v tom, že vyschlá řeka vyschla nějakým přírodním jevem - kdežto vypitá řeka je prostě spotřebovaná.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    CAROLIAN: jak jenom vypitá? Efekt je stejnej, prostě řeka došla. Řešení zas tak komplikovaný není, akorát se do něj nikomu nechce, protože to je politická sebevražda. 60% vody jde na žrádlo pro dobytek, od sena po alfalafu. Značná část je toho v Imperial valley, resp v celý tý oblasti Coachella-Mexikali-Yuma a přilehlejch údolích okolo. Já chápu, že je super tam rozject sklizeň ovoce na druhou sezónu v zimě, ale přece jenom pěstovat trávu uprostřed pouště je trošičku rozmařilost. I když posledních pár let se snažej to puštět aspoň párkrát do roka na základě novýho ammedmentu tý přeshraniční smlouvy/ Minute 332.



    See How the Colorado River Water Gets Used Up - The New York Times
    https://www.nytimes.com/interactive/2023/05/22/climate/colorado-river-water.html


    CAROLIAN: tak ono se sluší říct, že toho tam nasněží celkem dost. Až k Santa Barbaře/ Sequia NP jsou na horách srážky, že by se za ně nemuselo stydět Irsko, a ty horský údolí se správnou orientací maj 3.000mm/ročně plus. Afaik jediná větší oblast, kde se bere pitná voda z Colorada v CA je L.A./Colorado river aquaduct. Ten žere nějakejch 1,5km3, a naprosto chápu proč. Co ale nechápu jsou tři kiláky krychlový přes all-american canal doprostřed pouště, kde se nikdo ani neobtěžuje stavět skleníky, aby mu nějaká ta voda zbyla. Salton sea pomalu dochází, a je čím dál tím víc toxický, jsem celkem zvědavej, co s ním podniknete, až vyschne dostatečně na to, aby se začly dělat prachový bouře, už teď je to podle fotek lahůdka.



    To centrální údolí až na jižní část kolem Fresna nemá důvod noc vysychat při rozumným hospodaření s vodou, mákli si tam na tom moc pěkně, a nějakej akvadukt, přehrada, nebo kanál je na každým rohu. Tam zaplesá srdce každýho vodního inženýra, když vidí, jak se na tom vyřádili kluci opálený, a až na pár přešlapů typu Tulare lake to funguje na jedničku a neznám moc jinejch míst na světě, kde by takhle někdo řádil a překopával řeky, aby tekly obráceně, snad kromě Austrálie a jejich Snowy Mountains Hydro-Electric Scheme.

    TROJKA
    TROJKA --- ---
    ALENNAI: taak 15. je dnes. .
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    HRAFNAIN: nejen rovnoběžka, značná podobnost jsou i ty hory. Atlas v Maroku a Alžírsku vytváří taky srážkový stín. V USA máš Death Valley, v Maroku a Alžírsku zase stavějí domy z nepálené hlíny, protože je celkem jistota, že další dva roky nebude pršet.
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    CAROLIAN: ok, stejná rovnoběžka, seems legit
    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    HRAFNAIN: Kalifornie je na stejné rovnoběžce jako Alžír a potažmo Sahara. Podnebné pásy jsou univerzální, platí po celém globu. Délka dne, postavení Slunce - a i proudění vzduchu je ve stejných rovnoběžkách stejné - to se učívalo v páté třídě...



    Kalifornie je od Evropy/Afriky odlišná v tom, že zatímco kolem Evropy / Afriky teče teplý Golfský proud, tak kolem Kalifornie teče studený Kalifornský proud od Aljašky - takže ty teploty jsou trochu nižší, než na stejné zeměpisné šířce Evropy / Asie (Tichý oceán je na té 37. rovnoběžce - střed Kalifornie - studený tak, že se do něj nedá vlézt - v deseti metrech má deset stupňů, na povrchu obvykle tak patnáct - pokud se teplota zvýší ke dvaceti, tak místní flóra a fauna chcípá vedrem).

    Rozdíl mezi vnitrozemím, kde je třeba čtyřicet a pobřežím, které je ochlazované Tichým oceánem na těch deset, maximálně patnáct stupňů tvoří pobřežní inverze - kolem oceánu je mlha a kosa - jako že skutečně vyrazíš ve čtyřicítkách a než sjedeš deset kiláků k pobřeží, tak jsi v deseti, dvanácti stupních.

    Ale jinak Kalifornie zhruba v tom středu má suché léto, kdy neprší od dubna do října - a vlhkou zimu. To, co naprší a nasněží v těch pár zimních měsících je vše, s čím se dá počítat.
    V Kalifornii máš prosinec nejzelenější měsíc, vyroste travička atd. - v lednu kvetou magnólie a tak...

    Pro hnidopichy - Kalifornie je dlouhá, jih jsou vysloveně pouště, sever se zase přibližuje Evropskému podnebí (čtyři roční období). Navíc od severu k jihu se táhne Sierra Nevada - nejvyšší hory jsou čtyřtisícovky - takže ta ještě dělí to podnebí na západní část, která má víc srážek a východní část, která je ve srážkovém stínu. Takže to podnebí v Kalifornii se mění každých pár kilometrů :-)) ale v zásadě platí to, že je dlouhé, suché, horké (s vyjímkou asi dvoukilometrového pásu kolem pobřeží, viz. výše) léto a krátká zima s (jedinými) srážkami - které - abych se teda opakovala - nestačí na to, aby z toho žilo čtyřicet milionů lidí.
    MATT
    MATT --- ---
    MAWERICK: nebo Carolinu ci Virginii..
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    MAWERICK: No že nejde o srovnání ekonomické nebo politické ale čistě geografické. Tzn kde ty státy leží na podobné zeměpisné šířce. Jako příklad něčeho co máme blíž a dost pravděpodobně bude mít podobné teploty např...

    Aspon Tak bych to chápal. Stejně tak mohl být použit egypt nebo tak...
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    MAWERICK: aha. a čím se to liší?
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    HRAFNAIN: To není srovnání států ale jen geografické porovnání
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    CAROLIAN: Nesrovnavej Kalifornii s Alžírskem, pls, to je argumentacni faul
    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    OMNIHASH: jinak teda Salton Sea a podobné oblasti jsou součástí Great Basin - což je obrovská oblast táhnoucí se od Kalifornie před Nevadu, Utah a Idaho až do WYomingu - odkud řeky netečou nikam - buď se vsáknou, vypaří, nebo skončí v jezerech (slaných)
    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    OMNIHASH: ehm, řeka nevyschla, jenom je vypitá - teče přes spoustu států, kde si každej odebírá. Řešení jsou komplikovaná, jsou mezinárodní smlouvy s Mexikem a jsou i smlouvy mezi státy, kterých se to týká, kolik může kdo odebírat.

    LA tahá vodu ze Sierry, díky tomu vyschlo Mono Lake, teď mají jiné zdroje. Silicon Valley má většinu vody - opět ze Sierry (Hetch Hetchy). Malé množství ze Santa Cruz Mountains, sle tam je to taky bída - lidi se rvou a hádají o studně. Do toho zastaralé přehrady, které se různě odstavují nebo nemůžou fungovat na plnou kapacitu - Oroville je asi nejznámější, ale jsou i další (Anderson Lake).
    To nic nemění na faktu, že tohle je podnebné pásmo, které neuživí desítky milionů lidí. Na druhé straně zeměkoule, je v téhle oblasti cca Alžírsko - jen pro srovnání...
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    CAROLIAN: Colorado(řeka) je ten průser, Kalifornie z toho zatím utekla, i když jih tam pomalu ale jistě směřuje taky. Celá oblast od Salton sea po deltu je zralá na vyhlášení stavu katastrofy už léta, naposled tekla do moře před deseti rokama, a dostáva mě, že to tam nikdo moc neřeší, že vyschla největší řeka na západním pobřeží.
    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    MAR_TINA: Nevada a Nebraska mají skoro stejnou hustotu osídlení...
    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    MAR_TINA: není, Nebraska je celá rozparcelovaná
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CAROLIAN: je tam hodně místa :D
    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    MAR_TINA: proboha proč do Nebrasky???? :-)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CAROLIAN: zrovna jsem chtěla navrhnout stěhování do Nebrasky :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam