• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    THE_MIRACLEPolitické alternativy a jejich příznivci
    GENERALLZ
    GENERALLZ --- ---
    XCHAOS: byl bych k tomu ostražitý.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GENERALLZ: ...takže se mu nedá věřit ani definice základních ekonomických pojmů ?
    GENERALLZ
    GENERALLZ --- ---
    XCHAOS: Samuelson je neokeynesiánec.. čímž je řečeno vše.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    _BENNY: prosímtě, 90% té učebnice je především o definici těch ekonomických pojmů - co přesně znamenají. ta učebnice hlásá minimum "neomylných pravd", jako že něco je nějak a ne jinak - spíše se tam definovaly pojmy, a mluvilo se tam o tom, že ohledně toho jak to a to funguje existují ty a ty teorie.

    ale já už si to moc nepamatuju... každopádně moc "levicová" mi fakt nepřišla....
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    XCHAOS: v te ucebnici se jasne uvadi, ze moderni ekonomiky jsou smisene, protoze je to tak spravne a vyvoj to ukazal (samozrejme s odkazem na dalsi autory). coz je lez. dost neomalene tam popisuje laissez-faire. kdyz mi bylo 16, taky jsem ho hltal, protoze jsem nemel pristup k validnejsim informacim.
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    _BENNY: uplny kulovy nevim, mam svuj nazor, ale priznavam, ze odbornik nejsem. Ale tvy poznamky jsou zcestny. A byly vzdycky.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    _BENNY: ano - několik stran v 1000stránkové knize ! a ona to "zajímavá alternativa" samozřejmě byla - už to, že se to zcela nezhroutilo, a naopak to léta dokázalo relativně efektivně zbrojit, je pozoruhodné.

    jinak je to pochopitelně učebnice diskutující dění na volném trhu, nijak zvlášť dobrá, ale základní pojmy si člověk ujasní.

    _BENNY
    _BENNY --- ---
    THE_MIRACLE: zatimco ty vis uplny kulovy a jenom pricmrndavas
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    XCHAOS: je to tak zde neprezentuji, bylo tomu venovane nekolik stran a dost si tim udelal ostudu. prezentuje tam ekonomiku SSSR jako "zajimavou" alternativu trznich ekonomik.
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    XCHAOS: On je _Benny tak trochu demagog a jeste vice Klaus (mysleno jako prirovnani). Proste si upravuje vsechno tak, aby to sedelo na jeho nazory. Takhle pusobi na me. Na cloveka, ktery o ekonomice vi jen sem tam neco.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    XCHAOS: ono si dneska staci precist jen blbe PDF a zabit tim jedno destive odpoledne, ale toho ty nejsi schopny. ty radeji fantasirujes a argumentujes wikipedii. chapu.

    zejména hospodářský cyklus je věc, kterou může ovlivnit cokoliv (třeba preference obyvatel a jejich životní styl), že to podle mě ekonomickými definicemi jednoznačně popsat nejde. ekonomie počítá s racionálním spotřebitelem - ale subjekty vstupující na trh se nechovají racionálně, často.

    sorry, ale kecas z hladu. nectes, nevis.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    _BENNY: tomu je tam věnovaná tak max. půlka nějaké kapitoly o ekonomických alternativách a souvisejících teoriích. a ty to tu prezentuješ, jako by to byla jen učebnice pro komunistické plánovače...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    _BENNY: houby trapas. min. si člověk může udělat obrázek o tom, čím se zabývaly.

    podívej já si nepůjdu kupovat něčí učebnici ekonomie, jakmile o něm padne zmínka v diskuzi... kromě toho, dnešní ekonomika je natolik jiná, než třeba před 50 lety - protože se zásadně změnil stát, společnost, technologie, vzdělanost, všechno - že prostě ekonomické teorie z doby před 50 lety neplatí.

    koneckonců i ta studená válka a bipolarita stabilizovala západní svět... západ měl jasně dané priority tím, že východní blok ho nesměl předhonit, to ospravedlňovalo některé politické kroky, které dnes už demokraticky obhájit nelze. vše se mění, a to dost rychle.

    zejména hospodářský cyklus je věc, kterou může ovlivnit cokoliv (třeba preference obyvatel a jejich životní styl), že to podle mě ekonomickými definicemi jednoznačně popsat nejde. ekonomie počítá s racionálním spotřebitelem - ale subjekty vstupující na trh se nechovají racionálně, často.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    XCHAOS: ne, je to starej "dobrej" Samuelson.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    XCHAOS: makroekonomové často pracují s účelově zkreslenými statistickými daty (ať už je účelově zkreslil kdokoliv, na jakémkoliv levelu, individuálně nebo kolektivně), a ekonomika celkově má tendenci chovat se jako nelineární, chaotický systém.

    a presne takto pracuje pan Svejnar. pracuje jen se statistickymi daty. wake up.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    _BENNY: Samuelson a výhody plánovaného hospodářsví ?! to si fakt nepamatuju. není to nějaké jiné vydání nebo jiná učebnice ?
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    XCHAOS: aha, takze zase wiki a nic vic. trapas.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    XCHAOS: jasne, tu velice spatnou ucebnici ekonomie mam doma taky. popisuje tam vyhody planovaneho hospodarstvi SSSR a marxisticke teorie prace, pekne se tim ztrapnil. pokud vychazis jen ze Samuelsona, potom je mi vse jasne.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    _BENNY: kromě toho tohle není "jinej názor na něco" - já tím chtěl říct, že věřím spíš mikroekonomickým teoriím (tzn. "kupeckým počtům"), ale nevěřím moc makroekonomickým teoriím.

    makroekonomové často pracují s účelově zkreslenými statistickými daty (ať už je účelově zkreslil kdokoliv, na jakémkoliv levelu, individuálně nebo kolektivně), a ekonomika celkově má tendenci chovat se jako nelineární, chaotický systém.

    budiž - ale přijde mi, že v době ve které nejspíš publikoval klíčová díla ještě museli o nelineárních systémech vědět celkem houby:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Rothbard
    a tohle už mi vůbec prijde jako trochu úlet, když si o něm přečtete (o cyklech tam není žádná zmínka...)
    http://en.wikipedia.org/wiki/George_Reisman
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    _BENNY: víš co, měl jsem doma učebnici Samuelsona a učil se podle ní (kde je jí konec, to nevím). to je víc, než většina zde přítomných diskutujících. (můžu takhle aspoň posoudit, zda ty informace na wiki odpovídají něčemu jinému, co jsem už dřív četl)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam