• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOMATSUPravoslaví, ορθόδοξη Εκκλησία
    VOID
    VOID --- ---
    GOBERS: jo, to jsem videl, jak tam putin mluvil. ono pravoslavi bude asi hodne proruske, takze bude fandit pravdepodobne ruskemu panovnikovi, at je to car, prezident, nebo parlament. v kazdem pripade ze sebe ortodoxni cirkev nedela globalni mafii, jak vnimam rimskokatolickou cirkev.
    VOID
    VOID --- ---
    KOMATSU: podle toho, co jsem se docetl, duvodem je krizova vyprava (ted nevim, 4.??), kdy katolicti rytiri vypalovali pravoslavne klastery a vrazdili mnichy. pote doslo k oblehani byzance turky a katolici pravoslavnym nijak nepomohli. to byl takovy posledni hrebicek do rakve a doslo ke schizmatu.

    v nasledujicich nekolika stech let doslo k nekolika pokusum o znovusjednoceni, ale vzdy se cirkve zase rozpadly. navic pravoslavni neuznavaji jakoukoliv zmenu obsahu nabozenstvi, kterou katolici od te doby provedli - cim vice cirkevnich koncilu probehlo, tim jsou si cirkve vzdalenejsi a je mensi sance ke sjednoceni.

    navic pravoslavni odmitaji styk cirkve se svetskou moci a kritizuji papeze za svetsky vliv.

    existuje ale dialog, navic v katolicke cirkvi jsou vychodni rity povolene (pravoslavni zapadni rity ale slouzit nemohou), takze existuje realna sance, ze by se slouzila mse spolecne.
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    KOMATSU: Jojo, blažený Alexej.

    HAROLD: Ale už to není co bejvalo. :-D
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    GOBERS: kdo je ten bílej týpek? patriarcha? :)
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    GOBERS: No, ono i ta česká, co si budeme povídat... :-)
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    q
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    VOID: dal od politiky

    Ehm... třeba ruská pravoslavná církev je VŠECHNO jenom né dál od politiky...

    BOSSAK
    BOSSAK --- ---
    o
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    GOBERS: Ale pssst, je v resistenci! ;-))
    VOID
    VOID --- ---
    hlavne to ve me zanechalo dojem, ze je to proti katolicke cirkvi takove uprimnejsi, bliz lidem, dal od politiky. mozna je to tim, ze jsou pravoslavni mensi, kdo vi...
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    VOID: to neni špatnej seznam ;)
    v brně pravoslavnej kostel je, dokonce asi tak 50 metrů od mojí koleje. ale konkrétně to schizma by mě zajímalo - jakej byl vlastně důvod? určitou verzi už jsem slyšel, ale onen zdroj je možná trochu pofidérní :)
    VOID
    VOID --- ---
    KOMATSU: tak celkove. o vzniku, o velkem schizmatu, taky cim se lisi vychodni rity od zapadnich, ze se ted slouzi u pravoslavnych hlavne ritus jana zlatousteho a jak probiha, ze je v brne pravoslavny kostel, jak vubec vnima ortodoxni krestan viru, prijimani pane u ruznych cirkvi atd. katolik a pravoslavny, taky hodne veci z historie, neco o reckokatolicke cirkvi a vztahu s pravoslavnymi, taky jsem se dival na netu na nejaky dokument, navic jsem si precetl neco o pra- a staroslovanstine, dival jsem se na nejake pravoslavne umeni, je toho dost, v hlave to zustalo, kdyz tu bude nutne, nejak to vylovim. :)
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    VOID: a nechceš se o některé nabyté poznatky podělit? :)
    VIR_KENNY
    VIR_KENNY --- ---
    ja taky
    VOID
    VOID --- ---
    co jsem tohle auditko objevil, procitam cely internet a zjistuju o pravoslavi co se da. zajimave to je :))
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    GOBERS: takže praha jestli se nemýlím... no já su z brna, takže je to krapet z ruky :/
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    doc. Vopatrný působí na Husitské teologické fakultě na institutu pravoslavné teologie.
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    GOBERS: výborně. extrémní názory já rád :) máš velký štěstí, tohodle člověka bych docela rád poznal :) kde že to učí?
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    Je to jeho habilitační spis. Studoval jsem u něj (a možná u něj budu psát rigorozku) a znám jí horem dolem. Sice je dost ovlivněná jeho trochu extrémními názory, ale doporučeníhodná. Je to ostatně asi to jediné, co je v češtině.
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    GOBERS: jaká to čest :) na amazonu jsem na to koukal, neni to taková pálka, obzvlášť při současném kurzu dolaru...
    Mimochodem mistr Gorazd napsal knihu o hésychastické spiritualitě, nečetl jsi ji?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam