• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOMATSUPravoslaví, ορθόδοξη Εκκλησία
    AACHEN
    AACHEN --- ---
    Starsiho data, ale presto..
    Ecumenical Patriarch Bartholomew Issues Message on Gulf of Mexico Oil Spill

    But as the first bishop of the world's second-largest Christian Church, we also have a responsibility not only to pray, but also to declare that to mistreat the natural environment is to sin against humanity, against all living things, and against our creator God. All of us -- individuals, institutions, and industries alike -- bear responsibility; all of us are accountable for ignoring the global consequences of environmental exploitation.
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    POLICKA: Podle juliánskho kalendáře je půst do 11. července a další azčíná 14. srpna. Podle gregoriánského končí 28. června (2. den je svátek Pettra a POavla, to už půst není) a další azčíná 1. srpna.
    POLICKA
    POLICKA --- ---
    ahoj mam zas podobnej dotaz co minule, takze ten půst co ted bezi je az do 12.7 a pak 9.8 zacina hned dalsi?? diky...
    MALAMUT
    MALAMUT --- ---
    EVACEK: doporučil bych dotaz na o. Evžena Freimanna v Teplicích ...
    IQFREE
    IQFREE --- ---
    EVACEK: sorry, já jsem jen obyčejný pravoslavný hříšník ...
    EVACEK
    EVACEK --- ---
    jo a taky prameny pravoslavné dogmatiky:)
    EVACEK
    EVACEK --- ---
    ahoj mám pár dotazů ke státnicím z dogmatiky, nemůžete mi prosím někdo znalý napsat v heslech co patří k těmhle otázkám? prosím prosím:)

    - theopaschistické spory
    - učení o podstatě a energiích v Bohu - Trojici
    - eklesiologie
    - triadologické hereze

    Stačí jen hesla, já už si to najdu, děkuju moc předem
    BUKIN
    BUKIN --- ---
    Na Veliký čtvrtek se samozřejmě i v Pravoslaví připomíná Tajemná (Poslední) večeře Páně...koná se svatá liturgie sv. Basila spojená s večerní bohoslužbou... z praktických důvodů (půst a obřady večer) se koná ráno...
    Mnohde v katedrálních Chrámech se (dle potřeby) světí myro (obdoba křážma)...
    Nevím jak letos, ale před dvěma lety jsem byl na této bohoslužbě v pražské katedrále... i s knězem jsme tam byli asi 4 ;-)
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    Jo, to nevím. Snad na jihlavských stránkách orthodoxie.cz (nebo orthodoxia.cz)
    POLICKA
    POLICKA --- ---
    CHOMI: diky, je to nekde na netu tak abych nemusela stahovat nic v pdf ani zaroven cist seznamy jmen svetcu?
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    POLICKA: Ve středu:o)
    Jinak z velkých půstů začíná petropavlovskej 1. června a končí 29. června.
    POLICKA
    POLICKA --- ---
    prosimvas, kdy je dalsi pust? hledam na netu uz pul hodiny a nemuzu to najit diky
    AACHEN
    AACHEN --- ---
    Pár blogů:

    Bulgarian Orthodox Leader Affirms Desire for Unity

    Bishop Tichon, head of the diocese for Central and Western Europe of the Patriarchate of Bulgaria, stated to the Pope, “We must find unity as soon as possible and finally celebrate together,” L’Osservatore Romano reported.

    “People don’t understand our divisions and our discussions,” the bishop stated. He affirmed that he will “not spare any efforts” to work for the quick restoration of “communion between Catholics and Orthodox.”

    Is Catholic-Orthodox Unity in Sight?

    Sám bych byl spíš skeptický...Ale dokážu si představit, že zapsat se do historie jako papež resp. patriarcha, kteří přispěl ik jednotě obou církví je lákavá představa:-)
    AACHEN
    AACHEN --- ---
    Tak tohle jsem prošvihnul, ještě zítra jde zajít na přednášky...

    P O Z V Á N K A

    Dovolujeme si pozvat Vás na výstavu ikon současných českých a moravských ikonopisců.
    Výstavy se zúčastní mnich Paisij ze skitu „Proměnění Páně“ v Těšově, mnišky Kateřina a Feličitás z monastýru „Zesnutí přesvaté Bohorodice“ ve Vilémově, Jana Baudišová, Jana Dorka Drdová, Ludmila Juzová, Iveta Kadlecová, Sylva Novotná a Lenka Vlková.

    Výstava se uskuteční v pravoslavném chrámu „Zvěstování přesvaté Bohorodice“ v Praze 2, Na Slupi 4a (z Karlova nám. tram. č. 18 či 24 do stanice "Albertov"). Výstava potrvá od 7. 4. do 13. 4. 2010 a bude otevřena denně vždy od 10.00 do 17.00 hod. Výstava bude zahájena dne 7. 4. v 11.30 hod. po sv. liturgii, která začíná v 10.00 hod.

    Doprovodný program:
    sobota 17. 4. 2010: přednáškový den v prostorách Národního památníku hrdinů heydrichiády při pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ul. 9a
    14.00 – 15.00 hod. „Dějiny pravoslavné ikonografie v 1. tisíciletí“ přednáška s obrazovým doprovodem, Mgr. Jana Baudišová
    15.15 – 16.15 hod. „Ruská ikona“ – přednáška s obrazovým doprovodem, Mgr. Jana Baudišová
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    Paďouk je věčný!
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    JEZINKA: On někdy žil?? ;)
    JEZINKA
    JEZINKA --- ---
    HAROLD: paďouk pořád žije? to by ovšem mohlo být dobré...
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    GOBERS: Samozřejmě. A dobré to bývá. Ozkoušeno.
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    HAROLD: Předpokládá se, že tam dovezou otce Pachomije? To by mohlo být dobré...
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    Zvažuju, že bych se stavil na jitřní v Táboře...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam