• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MURHAAYAInfračervená fotografie
    Fotografování v infračerveném spektru.

    Jak na to, rady, technika, galerie vlastních fotografíí. Analogové i digitální fotky vítány.

    Pokud máte nějaké dobré zdroje, odkazy, návody, datasheety tak to sem házejte a já to dám na nástěnku.

    postupně vybavím nástěnku doprovodnými fotografiemi.

    P.S. Uvítám, když mi někdo napíše něco o fotografování na infra citlivý film.
    rozbalit záhlaví
    HUGGI
    HUGGI --- ---
    MURHAAYA: Urcite bych zminil ty priklady expozic..aby si nekdo nemylsle ze je to ako fotit s polarizakem..;)
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    TOPAS: neco jako jsem mel ve skole na nastence u fotek, ale trochu vic polopatictejsi. uvidim kolik mi daji prostoru.

    ad motivacni fotky, premyslel jsem, ze bych tam dal fotky jeste od nekoho, aby to nevypadalo ze si jeden magor foti nejaky svoje veci, jesli mate hodte link, zatim casu dost asi, ale nekdy na jare to ma jit do tisku. jinak napisu jednomu ostravakovi :)
    TOPAS
    TOPAS --- ---
    MURHAAYA: Asi bych tam napsal, co je vsechno potreba - ze musis mit ten filtr, kolik to stoji. Ze to musi bejt na stativu a pak mozna ty zajimave triky s prohazovanim RGB kanalu, aby fotka dostala zajimavy nadech - proste tak neco, jak tady obcas pises normalne. :) A hlavne by tam melo bejt dostatek motivacnich fotek.
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    pisu do jednoho casopisu kratsi clanek o infracervene fotografii, lehky uvod a navod pro zacatecniky, nejake navrhy co bych mel zminit, kdyz byste vy meli ten clanek cist a diky nemu s tim zacit experimentovat? dik
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    http://varial-artworks.com/fotky/?&dir=/IR%20-%20vyber&img=0 ten den foukal slabsi vetricek a takhle to dopadlo (i kdyz u tyhle fotky to celkem jeste jde). U infra se snazim dosahnout efektu kdyz je vsecko ostry, nerozmazany a jako by zmrazeny
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    HUGGI: no 10s je uz silenej cas, v lete se ti rozmazou mraky a i malej vetricek ti to rozhejbe. Uz jsem celkem rozhodnutej, ze si predelam S9600 a casem bud poridim 350ku nebo az povysim na XXD radu tak si predelam 450ku na infra abych mohl fotit z ruky
    HUGGI
    HUGGI --- ---
    MURHAAYA: s IR zkusenosti nemam..ale proc ISO800 a 2s cas? stejne to mas na stativu tak proc ne ISO100 a 10s?..pokud nefouka tak je to sumafuk ne?
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    MURHAAYA: teda barvu ir blokujiciho filtru na cipu
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    ELHO_CID: no uvidim, jak se mi bude fotit s tim zenitarem, mela by tenle tyden prijit redukce a budu si tam muset udelat ten zadni filtr ale, takze to asi vyzkousim nejdriv na nejakym Pentaconu 50/1.8.

    nejaka 17 - 18 s pravouhlou projekci v M42 se svetelnosti 2.8 a lepsi by bodla (a nebo si upravit fotak na infra :))
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    http://varial-artworks.com/misc/?dir=/IR%20450D%20test tady jsou jeste nejaky jpg z rawu. Iso 800 - 1600. clovek musi trochu nakotlit iso a pak mu casy pri pocasi jako dneska jdou na 2 sekundy pri clone 3.5. Dost to pak sumi, ale da se to ukocirovat celkem. V lete ty casy asi pujdou dolu trochu, protoze bude vic svetla.

    jinak ty modry fleky bych tipnul na light leak z hledacku. fotil jsem zady ke slunci a to cim to muze byt zpusobeny me napadlo az doma a barva pripomina barvu IR blokujiciho filtru na zrcatku :)
    ELHO_CID
    ELHO_CID --- ---
    MURHAAYA: Nevim jestli nejaky flektogon bude takova vyhra, Canon 20/2.8 neni az tak drahy.
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    tenhle tyden mi prisla 450D, dneska se vyjasnilo, tak sem ji popadl spolecne s R72kou a vyrazil ven.


    fotka sama o sobe nestoji za zlamanou gresli, ale hlavni je, ze je celkem pouzitelna na infra. Clovek musi okotlit iso na 800 aspon a ma expozice kolem 2,5 - 3 sekund. Vyvazeni bily je fajn, jen Camera Raw nema takovy rozsah a je nutno si s rawem pohrat v canonackym editoru (nebo v jinym co to zvladne).

    Nevyhoda je silenej sum pri 100% cropu, ale neat image to dokaze trochu uregulovat. Ono taky az bude leto a bude slunce svitit silneji, tak se casy zkrati.

    a budu si muset udelat zadni infra filtr pro Zenitar nebo sehnat nejakej svetelnej sirokac neco jako 20/2.8 v M42.
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    ELHO_CID: no to asi jo no :) ale tak treba do leta nejakej sezenes
    ELHO_CID
    ELHO_CID --- ---
    MURHAAYA: Bohužel nemám žádný slušný MF foťák. Strkat to do Lubitěla mi přijde jako plejtvání materiálem.
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    neměl by někdo zájem vyzkoušet Kodak EIR Aerochrome (barevný infračervený diapozitivní materiál). Přemýšlím, že ho objednám z Německa (http://www.tarquinius.de/). Poštovné má uvedeno za 4 kusy (a předpokládám, že po menších neposílá). Jeden film vyjde asi na 470,-, Co vy na to?
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    ELHO_CID: vubec, tak jak sem ji vytahl z krabice. Je takhle citliva uz od vyroby. ale premyslim ze ji bud casem modnu nebo si poridim nejaky 300D telo a to necham modnout
    ELHO_CID
    ELHO_CID --- ---
    MURHAAYA: Ta tvoje fuji 9500 je nejak modla?
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    ELHO_CID: pokud chces zacit s infra, tak doporucuju sehnat bazarovej kompakt co ma manualni expozici a aspon raw (canon G3 je pomerne oblibenej), tam staci pak i bez modifikaci fotit s infra filtrem a nektery tyhle kompakty se daji modifikovat a diky ostreni pres cip neni treba opravovat ostreni, vidis fotku na LCD a ty megapixly na to staci, abys mel peknou fotku.
    ELHO_CID
    ELHO_CID --- ---
    MURHAAYA:
    Tak jsem na to koukal a EOS 30d se pro IR taky musi modifikovat. Mozna na tom neni stejne spatne jako K10d, ale asi myslenky na IR necham jeste spat.
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    tjn, jenze unmodded ma casy kolem 30 sekund pri stejnych ostatnich hodnotach...

    v tom se mi libi ta sigma SD14.
    ELHO_CID
    ELHO_CID --- ---
    HERO: Tak Pentax přestavbu nabízí jako placenou službu, výsledky pěkné:
    http://www.jr-worldwi.de/photo/index.html?pentax_ist_DSIR.html

    Takhle to vypadá, když si to někdo udělá doma:
    http://2k8.ch/xdeltax-alt/tutirmodding/index.html
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam