• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MURHAAYAInfračervená fotografie
    MOTASH
    MOTASH --- ---
    MOTASH
    MOTASH --- ---
    MOTASH
    MOTASH --- ---
    KRYGLIK: Jo, ty hratky s false color me fakt bavi. Dal jsem na radu KRYSTOFK a filtr mam na objektivu, takze je muzu menit. Ted fotim 720 nm, ale casem urcite pudu nahoru i dolu.

    KRYGLIK
    KRYGLIK --- ---
    MOTASH: je to pekne... obcas lituji, ze jsme si delal konverzi na deep IR (v podstate vidi jen velice uzke spektrum kolem 840nm). Ty barvicky maj sve kouzlo i v te IR.

    pro ukazku (D70s + lifepixel deep bw IR + photoshop super hires z RAW): https://photos.app.goo.gl/T7oEmZrPDJfKEcX58

    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    MOTASH: za me, jako admina dobry :) jsem rad, ze nekdo nese pochoden :)
    MOTASH
    MOTASH --- ---
    Docela me to chytlo a asi budu ted trochu davat fotky- prosim kritizujte a radte.
    Kdybych prilis tapetoval tak me zarazte:)

    MOTASH
    MOTASH --- ---
    Prvni pokus se zminenou E-M10 Mk II

    KRYSTOFK
    KRYSTOFK --- ---
    tak jsme si s ID MOTASH zazili male martyrium :) pro ty kdo by planovali konverzi Olympus E-P5, nedelejte to :) u E-P1 je jeden pajeny spoj na zakladni desce, ten celkem jde, E-P5 ma 3 pajene spoje blizko ribbonu, rozborka je peklo, nerikam ze to nejde, ale bez rizika rozhodne ne. Zato E-M10 Mk II je pohoda, sice trochu slozitejsi nez E-P2 a 3, nebo E-PL1 az 5, ale da se.
    KRYSTOFK
    KRYSTOFK --- ---
    MOTASH: suprcajk!
    jsou tam 2 krycí skla, jedno tam zůstane ve předu (součást protiprachové ochrany)
    druhé je nalepené přímo na senzoru a neda se sundat (zkousel jsem :D )
    MOTASH
    MOTASH --- ---
    KRYSTOFK: už ho mám, je fakt super. ještě si ho chvilku užiju normálně.
    otázka: pokud odstraním IR cut filtr před snímačem a ničím ho nenahradím, to pak bude snímač při výměnách objektivů nechráněnej? Nemá ten filtr i ochranou funkci proti prachu?
    GIF_242
    GIF_242 --- ---
    letos jedna z prvních

    KRYSTOFK
    KRYSTOFK --- ---
    MOTASH: dobřes udělals, to je super foťák
    MOTASH
    MOTASH --- ---
    Nakonec asi vezmu inzeratovej EP 5 - typek se mi ozval asi po tejdnu, tak uz jsem s tim ani nepocital. Jestli to klapne, tak se ozvu.
    KRYSTOFK
    KRYSTOFK --- ---
    7 a 8 jsem jeste nedelal, ale mezi 1 a 5 nebyl prakticky zadny rozdil, tady to konstrukcne taky nebude problem.
    Jen ber na vedomi ze tim zanika zaruka, takze kupovat funglovku znamena prijit o to jedine kvuli cemu kupujes funglovku :)

    A jo, zkusim to rad, nepokazil jsem zadny a nejhorsi co se stane je, ze narazim na nejaky moment, kdy si nebudu vedet rady a nepujdu dal - lepsi to nedodelat nez to pokazit. Coz rikam vzdycky, ale jeste se to nestalo. (krome toho, kdyz jsem se u sveho fotaku rozhodl seskrabat ze senzoru bayerovu matici)

    ...jen bych fakt zvazil novy EPL versus stary EP. A moc si s tim hlavu nelam, foti vsechny stejne :) ten generacni rozdil neni tak obrovsky. a 20MPX snimac na IR nema az takovy smysl, na urovni pixelu je to mene ostre nez standardni verze s hotglassem na snimaci
    MOTASH
    MOTASH --- ---
    KRYSTOFK: Tak jsem po dlouhejch hodinách na bazarech došel k závěru, že si asi pořídim tuhle funglovku:
    https://www.fotolab.cz/produkty/olympus-e-pl8-cerny-14-42mm-ez-pancake-zoom
    narozdíl od bazaru si umim odečíst DPH a to už jsem na hodně podobnejch penězích.
    Myslíš že to je dobrej kandidát? Přeci jen je to proti penum dost zmenšený a vevnitř asi víc nahuštěný.
    Byl bys schopnej a ochotnej mi to konvertovat? Na pivo tě asi hned tak nepozvu, tak za nějakou dobrou flašku?
    KRYSTOFK
    KRYSTOFK --- ---
    MOTASH: PL mají víc ovládání, pokud nechceš kvůli cloně a času mačkat 10 tlačítek, tak určo PL
    Eventuelně, starý E-P modely mají super interface, ty se ovládaj krásně
    MOTASH
    MOTASH --- ---
    KRYSTOFK: No paráda, já se totiž rozhodl pro Olympus micro 4/3. Hlaně teda kvůli možnostem dostupnejch objektivů v tomhle formátu, kdyby mě to chytlo.
    Teď mám v merku něco takovýho- https://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=619117
    Nebo myslíš, že by byl lepší klasickej PEN bez "L" ?

    S tou variabilitou nasazovacích filtrů máš pravdu - asi půjdu touhle cestou.
    KRYSTOFK
    KRYSTOFK --- ---
    MOTASH: Ahoj, mirrorless vs zrdcadlo jsi oddušil správně
    obecně, Sony se modifikují blbě (rozborka) - dělal jsem a už nikdy nebudu, Panasonicy špatně ostří (adjustace snímače po rozborce neservisně málem nemožná) - dělal jsem, Canon Nikon mirrorless jsem nikdy nedělal :) a mým osobním vítězem je Olympus, rekord rozborky, odstranění filtru a sborky jsou 2 piva na baru :) - dělal jsem hodně
    Nikon A, Sigma DP, Ricoh GR maj problém s ostřením - vyzkoušeno (Sigma DP nejmíň)

    filtry nahrazovat nemusíš, prostě je vyhodíš, Olympusy Ti zaostří i tak. Díky tomu můžeš experimentovat s různými vlnovými délkami, nebo třeba zkusit UV pass filtr. Což taky doporučuju, nechápu proč se tak málo používá, je s ním taky prdel.

    Takže podtrženo sečteno, Olympusy za mě nej na tenhle účel. Dělal jsem Peny od 1 po 5, s OM-D nevím, ale nebude to tolik jiné předpokládám.

    A vzhledem k tomu, že nemám co dělat, tak to klidně udělám, jen na baru během 2 piv to teď asi nepujde :(((
    MOTASH
    MOTASH --- ---
    Hodlám si pořídit IR fotoaparát, ale protože jsem dost lama i v normální fotografii, dovolím si pár otázek.

    Mám v plánu pořídit nějakou bazarovou bezzrcadlovku (micro 4/3 nabo APS-C), odstranit anti IR filtr a nahradit ho IR filtrem.

    Pochopil jsem správně, že problémy s AF mají zrcadlovky - bezzrcadlovky ostří ze senzoru, kam dopadá už jen IR a mělo by to být OK?
    Existujou nějaký obzvlášť vhodný modely, po kterejch bych se měl koukat přednostně?
    Kde sehnat filtr? - jediný co mě napadlo je koupit normální kulatej a vyříznout z něj obdélníček.
    Případně, provádí tady někdo tyhle konverze? Dočet jsem se akorát o někom na slovensku.

    Díky
    DPMAN
    DPMAN --- ---
    GIF_242: já bych měl
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam