• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DAWEARTHSHIP - recyklované domy ^*^ energeticky soběstačné a ekologicky harmonické stavby
    MYKO
    MYKO --- ---
    Dáváme na vědomost, že dva pracovně-seminární víkendy proběhnou 21. až
    23.5.2010, 4. až 6.6.2010 a 25. až 27.6.2010. Tématem obou budou dle
    počasí vnitřní omítky z
    místního jílu a písku, dále zateplení vstupní předsíně rákosem a
    nanesení vnější omítky. Provedení omítek povede Patrik Fojt z firmy
    Claygar. Dalším iniciativám se meze nekladou - loupání dubových kmenů na
    podlahu, terénní úpravy, rozmanitých prací je dost. Prosíme případné
    zájemce, kteří chtějí přiložit ruku k dílu, aby nám dali zprávu o svém
    záměru, neboť bychom rádi znali přibližný počet účastníků. Ať se vše
    ladí!

    Jaroslav, Ondra a Patrik

    http://www.superadobe.cz
    KITIARA
    KITIARA --- ---
    Soběstačný to je, ale trochu jinak:) Každopádně aspoň hezké na pohled. http://www.greendiary.com/entry/green-school-exhibits-architectural-excellence-with-sustainability/

    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Vyšla nová kniha o stavění ze slámy. - http://www.stavbyzeslamy.cz/
    LURA
    LURA --- ---
    LURA: Na ty jednoduchý věci totiž tady nikdo Pepu ani Vencu nepotřebuje - to si děláme sami, případně s výpomocí sousedů a kamarádů. Ale na složitější věci jsou tu pak ty fachmani, kteří opravdu umí.
    LURA
    LURA --- ---
    MAGGI_ON1: Ale jo, protože toho Vencu a Pepu všichni znají, takže vědí, jak dobře něco udělal/neudělal u sousedů a podle toho si ho pak pozveš taky a nebo si škrtne tak leda na kurníku... A je to mnohem lepší, než když si najdeš nějakou firmu jen podle její prezentace.
    MAGGI_ON1
    MAGGI_ON1 --- ---
    DRUDRIGER2: Ale v každé vesnici máš přeci toho Pepu zedníka, kterej ti ty cihly poskládá, toho Vencu tesaře co ti zbouchá tu střechu, Vaška co se motá kolem vody a plynu.... alespoň taká je moje zkušenost :-) tradice žije :-) ale kvalitu nepohledáš.
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Dokumentární film německé režisérky Heidi Snel nazvaný Domy ze slámy v následující době vyjde na DVD a bude vybaven titulky v 15 jazycích včetně češtiny.

    http://www.oekofilm.de/index.php?id=20,33,0,0,1,0
    DRUDRIGER2
    DRUDRIGER2 --- ---
    ja se nvyhibam cihlam, zvlast kdyz se vsude valeji, priklad u nas spadl dalsi barak a na prodej to uz prodavaji jako parcelu a ne jako barak.... vsechno na baraku, nove sklepy zed do koupelny sou delane s cihel s bouracek.treba proste pouzivat material kterej je po blizku.
    KUATO
    KUATO --- ---
    DRUDRIGER2: jenze domy z kameni spajene hlinou delali, protoze nic jineho neumeli. dneska mame rozvody elektriny, vody, odpadu (coz drive nebylo), takze neni vetsi slasti, nez sekat v sutrove zdi drazky na ne. stejne tak jsem slysel, jaka je radostna prace, kdyz se v sutrove zdi meni okna treba za vetsi - to musis prakticky tu zed rozebrat a pak zase jinak poskladat (a kamenne zdi se delaly v tloustce 0,7-1m!). ja mam kameni rad - mame z neho vetsinu piliru ve stodole, pouzivalo se ve chlevach, mame kamenne sklepy.. ale na druhou stranu jsem rad, ze zdi na domech (grunt+vymenek) jsou cihlove, protoze kdyz jsem predelaval barak, tak jsem si to udelal cele sam a najebal jsem se s tim i tak dost, pri predstave, ze bych to mel vsecko mit v kameni me mori.

    za skromny peniz to mozna bylo, protoze meli pozemek zalevno nebo zadarmo, dum bez poradnych zakladu a cele to bylo male - moc nepestovali a moc nechovali. proste chudina. kdyz se podivas na to, jak vypadaly grunty sedlaku, kteri meli aspon 10 hektaru, tak ty zadne male nebyly. vsechny byly podsklepene (jeden sklep kobzole, druhy jabka), velke chlevy, kulny, velka stodola (protoze v male bys pri mlaceni z toho prachu zdechnul). a to uz jsme zase v jinych dimenzich.
    DRUDRIGER2
    DRUDRIGER2 --- ---
    jedna vec sou snilkove ktery sjizdeji vselicos na netu,a libi se jim casto grafickej disajn respektive architektura(oblibene sou domecky pro trpasliky).Jina vec je prakticka realizace,ktera se da zisdkat jedine praxy,a souziti v takovihdle domech.na ceskem trhu je uz par knizek ale sou drahe,a a jejich kvalitu proto nemuzu posoudit.Mne se libi myslenka aby si jako kdysy mohl kdokoliv za malej peniz postavit skromne bydleni.kdyz si to vemu jak to bylo kdysy, ze v kazde vesinci byl clovek co vedel delat dosky atd,a staveli se baraky se dreva kamenu a cihel spajene hlinou...jasn ebylo spoustu chorob atd, ale tydle evci se uz snad daji vyresit ze jo.....
    MR_FUNNYSHOES
    MR_FUNNYSHOES --- ---
    TADEAS: dobreee, tak takhle nejak by rozvaha o stavbe domu mela vypadat :)
    a zacit pekne od Podlahy, ubrouskama :)
    jeste by mozna bylo dobre zvazit jak dlouho v tom dome budeme bydlet a jestli to tak dlouho vydrzi...mozna pripadna dalsi udrzba, treba drevo je nutne jednou za cas natrit nebo ne?
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SOUTHGOER
    SOUTHGOER --- ---
    COLOMAN: Nojo. Kopirovala jsem to ze stranek mestsky knihovny, ted tam ten seminar nemuzu najit.. tak nevim:-(
    MR_FUNNYSHOES
    MR_FUNNYSHOES --- ---
    INSTINKKT: zřejmě by to bylo právě kvůli obsahu vápna/snížení kyselosti půdu; případně jak tu někdo psal na odlehčení půdy, a to kvůli obsahu písku

    množství se v této diskuzi zřejmě nedozvíš; navíc bude dost specifické pro každou plodinu/rostlinu, kterou bys na té půdě chtěl pěstovat; závisí na požadavcích rostliny, pH pudy a pudnim druhu
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    SOUTHGOER: 25.4. není v sobotu... preklep??
    INSTINKKT
    INSTINKKT --- ---
    prosim vas, ztratil sem se tu ve vasi debate. Nekdo tu psal, ze je prospesny pridavat starou omitku do zahonu. Nenapsali byste i proc a jak, atd? Dik, moc me to zajima
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    KITIARA: Patrně bude k užitku, když si nejprve ujasníme pojmy a kritéria, o něž se tu každý z nás po různu opírá. Předně z toho, co jste zde někteří psali, vyšlo najevo, že maltou myslíte tu a tam maltu starou, která neobsahovala cement. Já maltu znám především jako směs písku, vody, vápna a cementu. Beton se od malty liší pouze, že obsahuje větší množství (v poměru) cementu a že neobsahuje vápno (popřípadě se do něj přidává kamenina, příměsy a přísady).
    Označení "eko" je v zásadě nicneříkající, respektive nicmocneříkající. Když budu vozit echt přírodní bambus přes půlku světa, tak je veškerá "přírodnost" pochopitelně ten tam. Stejně tak nezáleží u staveb pouze na "ekologičnosti" materiálů, že si můžete dát starou maltu do záhonku je sice moc pěkné, nic to však nemění na tom, že výroba cementu je vůči životnímu prostředí ve srovnání s jinými materiály značně nešetrná a dlouhodobě neudržitelná. Cement je totiž prefabrikát, i proto o něm kupříkladu není v Chybíkově knize samostatná kapitola. Důležitý je právě celý proces výroby daného materiálu jaké materiálové a energetické vstupy jsou zapotřebí na výrobu toho kterého konkrétního materiálu. Jinými slovy je třeba uvážit tzv. externality. V tomto ohledu pak kupříkladu i mnoho pasivních domů vychází jako vůči životnímu prostředí nešetrných, ony jsou sice velmi nenáročné na spotřebu energie, ovšem běh rekuperační jednotky si žádá své pravidelné dávky energie, a stejně tak samotná stavba jakož i likvidace domu vyžaduje mnohdy enormní energetický vklad (v rámci celého 50 let dlouhého životního cyklu domu). Tzn. je potřeba vzít v potaz i tzv. vázanou energii (embodied energy), tj. energie vloženou a spotřebovanou v průběhu stavby a rozebrání a likvidace té které stavby.
    DRUDRIGER2
    DRUDRIGER2 --- ---
    sou dva druhy zedniku bych rekl.vetsina funguje tak ze prides na stavbu a zamstnavatel nebo zadavtel ti jasne rekne tady bude zed , tamhle mas vapno tamdle cement pisek a postav zed a staveji a nezjima je to.pak sou ty vetsinou na vesnicich a podobne ze si bud delaj neco sami pro sebe od navrhu az po stavbu to ua ale neni zednik ale stavitel.a nebo dela nekomu ten zednik barak ci opravuje a pak vysvetli ajitovi-zadavateli-platci ze lepsi je nehasene.Sam osobne a to uz zednicim 12 let sem se s nehasenim setkal na posledy ve skole.vapno jakko takovy skodlivi neni to uz sme psali, ale jeho vyroba, tezba vapence a pak paleni.pro to jelpsi jil.je velikej rozdil mezi zednikem a zednikem.vetsinou co sem potkal sou to jednoduchi lidi bez fantazie a tvorivosti,sou nauceni delat a ne planovat.nas ve skole ucili i hlinene onitky ale o tvorivosti nas nikdy nic neucili.ucili nas plany,proste zednik je ten kteremu das plany a on ti to postavi, zajimaho vydelek a ne jestli tam je takove vapno ci takove.dalsi vec je ze budes li lidem moc kecat do toho co je prirodni co ne, a zacnes navrhovat jine reseni stavby ty jako zednik, tak vetsinou te s prace vyhodi,takhle se uz flakam par let.ze zednika ktery ma vlastni nazor potvrzeny skusesenosti nemuze inzenirovy do toho kecat.a inzenir je vysokoskolak ktery prakticky vi strasne malo.vse se vlastne toci o penezic.harmonicke stavby sou o harmonii o tom ze ten clovek ktery chce v baraku bydlet si ho sam navrhne, te objekt je obrazem jeho duse, jeho potreb a tuzeb a proto se v nem citi dobre.lidi kteri si to dokazi jak navrhnout i postavit je strasne malo,boji se chyb atd, ale chybama se ucime.a nebo dame se dokopy jako particka zednik tesar majitel a zharmonizujeme se s predstavama zadavatele a pak to postavit jde.
    LURA
    LURA --- ---
    LURA: A ještě jsem chtěla říct, že na rozdíl tam od toho vašeho kraje (aspoň podle tvých informací), tak u nás zedníci a stavebníci normálně vápno hasí, protože ho považují za kvalitnější, než hašené kupované, které používají jen v nouzi...
    LURA
    LURA --- ---
    DRUDRIGER2: Já bydlím na malé vesnici v pohůří a tady mají nehašené vápno ve všech okolních stavebninách...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam