• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DAWEARTHSHIP - recyklované domy ^*^ energeticky soběstačné a ekologicky harmonické stavby
    rozbalit záhlaví
    MATT
    MATT --- ---
    TWORBO: KUATO: jednak izolace NEmuze chladit, maximalne zamezovat pristupu tepla skrz zdi...

    problem muze bejt prave u tech domu, ktery maj velky proskleny steny k ziskavani tepla.. v lete se musi asi hodne zatemnovat...
    -----
    s tou vodou me napadlo, ze by se dala destovka zasakovat do nakyho piskovyho tanku, cimz by se mohla i trochu mineralizovat a procistit, protoze pit v nasich podminkach destovku mi prijde jako kruta prasarna (od NOx-u z vejvuku, pres prachovy castice ze vseho (plasty, tezky kovy, polilky, ....)
    ---
    dal teda nechapu ten princip "odstrihnuti" se od systemu... ano, v patnacti se mi taky libil, ale kde mam vzit milion na pozemek? a na dalsi material? dejmetomu zdi si uplacam, ale co kabely, trubky, dalsi vybaveni, pezemkova dan? ... ;]

    FATALLUBA: ehmm... tvuj kamarad je frajer, jen pochybuju, ze by to tvoje cislo moh cerpat nak trvale, pravdepodobne by mel brzo nekolik zalob ve schrance..


    COMODOR_FALKON: tak jsem se to pokusil spocitat, doufam, ze to mam dobre... jakej to ma ponecial, asi necham uz na zhodnoceni ostatnich..
    voda ma kapacitu 4183 J/kg/, tj, pokud chces ohrat litr vody o 40°C potrebujes cca nakejch 160 000 J, 1 joule je 1 Ws, v zime ze slunce ziskas za den tak 1 kWh/m2 tj. 3600 kWs = 3600 kJ/m2 za den, tj za den z 1m2 jses sochopnej ohrat nakejch 22litru o 40°C ..


    BUBLINATOR: ciste orientacne, v cr spadne tak 700mm rocne, z toho se zasakne do PV cca 1/3, tj. 230l/m2/rok = 0,6l/m2/den, denne bys moh na hektaru vycerpat nakejch 6000 l, tj necelou decku sekundovou z hektaru ... asi 7 l/s na kilometr... ale v praxi je to tak mezi 1 a 6 l/s/km2
    KUATO
    KUATO --- ---
    TWORBO: presne tak, nejvic tepla jde v lete do domu zvenku ohrevem zdi a pres okna.
    TWORBO
    TWORBO --- ---
    LINKOS: ja se prave domnivam ze dobra izolace znamena znacnou redukci vnejsich vlivu na prostredi uvnitr. tj v lete chladi, v zime hreje.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    INK_FLO: tak ono ty čórky sou i u normálních baráků, u nás vykradli dům, kde rodina spala v druhým patře, mě třeba zas vykradli auto před barákem.

    Ještě by mě zajímala jedna věc, když se stavěj ty domy dřevo, hlína sláma, jak tam je přes léto, když to tak dobře izoluje, není tam pak na padnutí??
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    DEMONOFANARCHY: jj, to s těma čorkama mě to napadlo třeba i u jurty, kde stačí přijít a říznout. V blízkosti měst je to sebevražda, protože cikáni, bezďáci, drogově závislí atd. (zbytečnou debatu o předsudcích není třeba rozvíjet, protože mám přímou zkušenost s tím, že to tak je, a hodně těch lidí i znám) mají přehled o všem v okruhu pár kilometrů kolem města, protože prostě mají spoustu volného času :-)
    a i v blízkosti vesnic to může být problém. Známej má kousek za malou vesnicí menší dřevěnej dvoupatrovej barák a vykradli je už několikrát, stačilo odjet na víkend pryč.
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    TADEAS: tak studna/pramen je IMHO na pitnou vodu nejlepsi reseni ... ale lokalit kde neni voda prenitratovana dneska neni mnoho, takze musi mit clovek sakra stesti na pozemek :)
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    LINKOS: Čaje a minerály? To žádná výhra nebude. Tak možná ještě zelenina. Krom toho, potíž je, že dneska trpí nedostatkem hořčíků poměrně dost významné procento populace, projevuje se to únavou, křečemi ve svalech, atp. Léčba? Pravidelné magnesiové injekce, pití magnesie, konzumace listové zeleniny a semen. Důležitá je vazba na vápník (a vice versa) a fosfor.

    Ještě z wikipedie: "V kombinaci s vápníkem působí hořčík jako přirozený uklidňující prostředek. Jeho nedostatek často pociťují sportovci, diabetici a lidé, kteří pijí příliš alkoholu. Projevuje se podrážděností, nespavostí, náladovostí, špatným trávením, bušením srdce nebo arytmiemi. Může vyvolat také deprese, případně záchvat astmatu.
    Přirozenými zdroji hořčíku jsou banány, mandle, ořechy, tmavá listová zelenina, obilí a celozrnné pečivo. Uvádí se, že průměrný příjem hořčíku v potravě by měl činit asi 300 mg denně."

    Tady je to nejpodrobněji:

    Hořčík v potravinách - ořechy | Magnesium.cz
    http://www.magnesium.cz/horcik-v-potravinach/orechy/
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    DEMONOFANARCHY: No to teda cool vůbec není. Původně jsem na tuhle pitominu na entou nechtěl vůbec reagovat, ale předpokládám, že tady bude kopec horlivých obdivovatelů, takže mi dejte čas a já to mezitím nějak sesumíruju.
    DEMONOFANARCHY
    DEMONOFANARCHY --- ---
    Lehka modifikace predchoziho:
    Ono tech praktickejch otazek je povicero, me mrzi ze jsem se o te besede dozvedel az kdyz bylo pozde. Protoze jak v tom filmu tak v te besede se mluvilo jen o to jak je cool srat na svet a delat si vsechno sam, coz je samozreme pristup kterej se mi libi. Ale zajimala by me nejaka realna reseni ....coz je mozna jejich know how tezko rict...

    1/Treba jen jednoduse, chapu ze pada dest ten se chyta do okapu a pak tece do nejakych tanku odkud ho cerpam....

    Ale co v cesku kde je x mesicu v roce pod nulou a voda pada z nebe zmrzla?
    Kdyz mam zaveje na strese tak mi do tanku nic necete... to ten snih nejako rozmrazujou?

    2/Reynolds v tom filmu rika ze staci zit jinak pri zachovani naseho komfortu,chapu ze solar utahne sviceni nejakema Ledkama dejme tomu telku a notebooky... ale jak resi zrouty energie jako lednicku, sporak, pracku? To ji jenom certve veci co si utrhne ve skleniku a nevari a nepere?

    3/ V cesku klasicka otazka ochrany proti corkam, v Praze se to casto resi zamrizovanim oken, ale tendle barak je z pulky ze skla, to si neumim moc predstavit. A co na to pojistovny?
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    LINKOS: hele nevim, mozna :) ... T6MA jak psal nize s tou australii. bydlel u nejakejch lidi, ktery zijou na permakulturni zahrade prakticky uplne sobestacne a 12 let pijou jenom destovku a prej nevypadali jako mrtvoly ;) ja bych to asi resil pumpovanim pitny vody ze studne. v cechach osvedceny reseni ne? :)

    DEMONOFANARCHY: jako earthship je primarne vize. detaily viz ty reynoldsovy knizky, ktery jsou docela hodne podrobny, samozrejme to neni okamzite aplikovatelny na mistni podminky :) .. navic kdyby bylo, tak bys prisel o tu zabavu s vymejslenim :)

    tanky muzes napriklad zakopat pod zem. ad snih, myslim ze maj na strese nejakej spesl material, na kterym to hodne snadno taje, ale muzu se mylit :)

    jinak trosku pohledej po netu, i tam se daj najit ruzny detaily, pokud te zajima, co se kde postavilo. napr: http://www.chromasomatic.com/blog/?p=738 ... pravej sloupecek, spousta podrobnosti a obrazku :)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    DEMONOFANARCHY: ehm, sme se o tom bavili s týpkem co žije v austrálii, kde není jaksi zas tolik vody a pije tu dešťovou, spíše z donucení. Už si to přesně nepamatuju, je to už docela dlouho

    Spíš by mě zajímali ty čaje
    DEMONOFANARCHY
    DEMONOFANARCHY --- ---
    LINKOS: promin, ale pit destovku a dojidat se tabletama jenom proto abych nebyl zavislej na rozvodu vody mi prijde perverzni..
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    TADEAS: mě tak napadá, že by se určitě dali dohnat nějaký látky z čajů a podobně, ne?? Jinak se prej prodávaj mineralizační tablety, ale to sem jen slyšen, nikdy sem po tom nepátral.

    Na nějakejch stránkách sem vyděl "návod" jak si udělat větrnou přečerpávající stanici. Princip byl v tom, že když foukal vítr voda se čerpala ze studně mechanicky do zásobníku umístěnýho někde nahoře. Pak zas tekla samospádem dolů když bylo potřeba.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    tak jako od pohledu nejjednodussi reseni by mi prislo sbirat si uzitkovou vodu a ze studne cerpat pitnou. revolucni pristup ;))
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS: napiste nekdo reynoldsovi nebo na earthship.org forum, zda se tim zabyvali :)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    DEMONOFANARCHY: hm, nevim. celkem zajimavy tema :)

    trosku jsem hledal a vypada to, ze mineralu urcite dost destovka nema :)

    nasel jsem nekde rozbor vody, kterej porovnaval destovku z nadrze myslim u nejakyho earthshipu a nebyla nijak zavadna, ale u vapniku a horciku byly ty hodnoty dost nizky, link ted nemam.

    nasel jsem dokument World Health Organization: Nutrients In Drinking Water (2005). nejaky pan kozisek tam myslim na stranach 150-158 pise o vlivu demineralizovany vody. uvadi tam jednu zkusenost i z cech, kdy zacali pouzivat nejak system cisteni pomoci reverzni osmozy a do nekolik mesicu se objevil u nekterejch lidi deficit horciku. dal pise, ze je to taky mozna dano nasim casto nedostatecnym stravovanim, kdy jsou pro nas zdrojem i mineraly prave z vody. dalsi nevyhoda nizkyho obsahu mineralu ve vode je pri vareni, kdy se i mineraly z jidla do takovy vody snaze uvolnujou.

    takze by to chtelo zjistit, jestli je nejakej jednoduchej zpusob jak tu vodu remineralizovat, coz se dela ve velkym, kdyz se ziskava voda desalinaci z more, ale nevim jak u tech mensich systemu... pripadne zjistit zkusenosti lidi, ktery dlouhodobe pijou jenom destovku a dobre se stravujou :)

    otazka je jestli v cechach nepouzit i normalni studnu nebo vrt. nemam predstavu, jak je to energeticky narocny na kazdodenni pouzivani, kdyz by clovek nebyl pripojenej k sitim, tj. elektrina z panelu nebo vetru.
    DEMONOFANARCHY
    DEMONOFANARCHY --- ---
    T6MA: presne tak, destovna nema mineraly coz chvilku nevadi ale casem imho skapes na ledviny
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    T6MA: no, už sem se tu taky o tom s někym bavil, že ta nemá minerály
    T6MA
    T6MA --- ---
    DEMONOFANARCHY: a pit destovou vodu je nejak dlouhodobe neudrzitelny? byl sem v australii a na zelandu a prakticky na kazdy farme pili jenom destovou vodu.
    DEMONOFANARCHY
    DEMONOFANARCHY --- ---
    TADEAS: ja jsem moc neporozumel tomu kdyz se ho ptali jestli opravdu jedinej zdroj vody je dest. Ale nikoho tam nenapadlo se zeptat co teda pije? Lide v tedlech domech pijou upravenou destovku bez mineralu? Nebo kupujou petky?
    KITIARA
    KITIARA --- ---
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam