AQUALOCO:
GECKO: Podrobnosti přesně nevím. jak je psáno, tak zkouška proběhla dle platných evropských norem. stojí zatím Aleš Brotánek, architekt, který se dlouho zabývá stavbami pasivních domů i s použitím slaměných balíků, ovšem díky absenci tohoto testu byly vždy využity nosné dřevěné konstrukce. Předpokládám, že využili nosnou stěnu o tl. 60cm. Zkusím zjistit podrobnosti.
Je jasné, že odřezky hořejí jinak, než stlačený balík, kde je obtížný přístup kyslíku a navíc je chráněn omítkou. U dřeva je taky veliký rozdíl, pokud je profil hoblovaný anebo jen syrový... odolnosti při požáru jsou pak rozdílné.
Jinak existuje x staveb tohoto konstrukčního řešení v Dánsku i jiných zemí (tuším Skotsko taky). Dokonce i u nás jsou nějaké postaveny (znám člověka, který se výstavby účastnil a je založena na okurkových lahvích). Základní vtip je v ochraně slámy pomocí vhodných omítek a řešení soklu stavby (nejvhodnější řešení je na patkách s provětrávaným prostorem pod stavbou). balíky jsou dány na vazby, v rohách pak zpevněny buď dubovými kolíky či kramlemi. Patro slouží jako ztužení v horizontální rovině (dřevěná rámová konstrukce s jakýmsi dřevěným věncem), která zajišťuje rovnoměrné sedání stavby (s tím je třeba počítat). Okna a dveře třeba řešit osazením do dřevěných rámů.
Při vhodném řešení detailů a ochrany zdiva vůči vlhkosti není důvod pochybovat, že by nevydržela potřebnou životnost 60-80let.
ZATAMOKO: Pokavad dodržíš přesnou skladbu a budeš mít k dispozici certifikát, tak se tím ohánět můžeš. Nevím, jak to bude s licencí. každopádně do spalné zkoušky nasypeš třeba 0.5mil Kč, takže je otázkou, zda know how bude volně přístupné.