• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DIOJANDREVOSTAVBY
    AQUALOCO
    AQUALOCO --- ---
    GECKO: doděláváme dům se sendvičovou konstrukcí. Obalená je Hofatexem Kombi tl. 100mm, "pro lepší pocit" a záměr použít v interiéru hliněné omítky jsme zevnitř přidali ještě 40mm omítatelných dřevovláknitých desek taky od Hofatexu. Počítám s cca 2 cm hliněných omítek, které zatím nejsou.
    Zkušenosti jsou zatim hodně pozitivní co se setrvačnosti udržení tepla (zimy) týče. Přijedu např. po 5 dnech kdy je venku 7 stupnu v noci a v domě je z víkendu, kdy se dům větral 26! Funguje to i opačně. V zimě, když nebylo topení mrzlo ty 3 tejdny asi, jezdil jsem tam denně topit na 2-3, spálil 20-25 dub. parket vytáh to na 21 st., druhej den tam bylo 17 při -23 přes noc a slunečných klidných dnech. Když se zatáhlo a začlo foukat bylo druhej den 13 stupňů.

    ad ta zeď, vzít to střední cestou - přihodit 1 trám do podlahy a vyzdít zeď za kamnama a nazdar.... ozkoušel jsem si i to, že při topení v krbovkách (máme Pevex 2-6 kW s minimálním výkonem co jsme sehnali) nevzniká nijak zvl. komínovej efekt, ikdyž kamna stojí pod dírou pro schodiště, až po ohřátí většího množství vzduchu se to "nakoplo" a šlo to nahoru..
    GECKO
    GECKO --- ---
    KIKIMURA: Ad zed... no ano i ne...

    Obecne samozrejme nejaka centralni zed, uprostred domu, treba jen pres prizemi dum svym zpusobem zpevni a zajisti nejakou dalsi akumulaci tepla do materialu. Jenze... musus mit betonovou desku a tedy klasicky zaklady (ja mam dum na patkach), zed sice zpevni dum ve smeru zdi, ale jak ji postavit, aby se sama nemela tendenci kacet do stran... celozdeny dum ma rohy a zavetrovava sam sebe, ale jedna zed... musi tedy byt relativne tlusta a spis nizka. Aby mela akumualce smysl, musis ji postavit z plnych cihel, cihly sice koupis skoro zadarmo z bouracky, ale zase je velka spotreba malty a je to drbacka.... z velkejch dutejch bloku je zed hned, ale i tak to chce trochu sikovnosti a grifu aby byla rovne... ale z plnejch cihel to je opruz...

    Drevenou konstrukci neni problem zavetrovat. Tesarskou skeletovou konastrukci z masivnich tramu pomoci pasku, vzper a ruznych diagonalne nebo do krize vlozenych tramu... Fosnovou konstrukci zase vetsinou vetrujou OSB desky, ktery sjou alespon na jedny strane jako pobiti.

    Akumulace... kdyz das dovnitr sadros, tak to bude par tun hmoty, kdyz nejaky jny desky, tak taky, kdyz das stramit a tenkovrstvy omitky tak jen ty omitky maj v mim pripade asi dve tuny a stramit dalsich asi 10. U dobre izolovany drevostavby IMHO neni potreba akumulce nejak zvlast velka... Je to filozoficka otazka, neexistuje na ni ejdnoznacne spravna kladna nebo zaporna odpoved. Treba v nejaky typu interieru by mohla byt zed z plnejch cihel, neomitnuta pekny doplnek a interierovy prvek... pokud nahodit, tak bych ji radsi udelal betonovou ze ztracenyho bedneni...
    KIKIMURA
    KIKIMURA --- ---
    GECKO: He stodola - úplně jsi mi připoměl jak první co mi Klanc na brák řekl, že je to taková stodola. Že aby se tomu dalo říkat rodinný dům by to muselo mít tak o 200m2 víc.
    Na téma zeď bych očekával debatu právě. Je to zpevňující prvek, akumulační prek a přijde mi to i z logiky jako dobrá varianta pro využití obou materiálů. Ale já nejsem stavitel, ani architekt. Tak nevím jaké jsou s tím zkušenosti. ALe už jsem pár staveb takhle viděl..
    GECKO
    GECKO --- ---
    KIKIMURA: Hmm.. jojo Klanc je trochu rozevlatej a obcas bylo potreba z nej nejaky slibeny podklady trochu pacit... nevim ale, kolik jinejch je dost spolehlivejch...

    Jinak ty zdeny prvky mozna zvaz... ona ta akumulace neni zace kdovico a lze dosahnout i jinak.. masivni drevo treba v podobne drevenych stropu a konstrukcnich prvku taky neco naakumuluje, ja na vnitrek pouzival Stramit, ten taky neco podrzi, kdyz pouzijes sadros, tak nakonec zjistis, ze ho taky je par tun... nevim, jestli je nutny si to kompliovat zdi....

    KIKIMURA: Pekna stodola :)... myslim to vazne, taky semi takovyhle stavby docela libej...
    KIKIMURA
    KIKIMURA --- ---
    Líbí se mi třeba tohle:
    Rodinné domy - Stempel & Tesar
    http://www.stempel.cz/Portfolio/Realizace/Rodinne-domy/Rodinny-dum-75/
    KIKIMURA
    KIKIMURA --- ---
    No je to celkem jednoduchý, peněz je málo. Dobrý přítel se živí dřevostavbama, takže pomůže stavět.
    Sendvič, se zděnými prvky uvnitř (akumulace). Rekuperace podle toho jak se vejdu s pěnězma. Z venku pravděpodobně peření. Hliněný omítky opět záleží na ceně. Líbí se mi.
    Obecně chci využít toho co moderní znalosti nabízí. Mám rád jednoduchost a funkčnost.
    Ale zas na druhou stranu se rád nechám ovlivnit architektem. Očekávám že on má daleko víc vědomostí a zkušeností, aby na základě povídání s mnou byl schopen navrhnou i to o čem já nemám představu.
    S Klancem to byl zajímavý rozhovor, i cena mi přišla únosná. Jenže za prvé jsme se dohodli, na kalkulaci, kterou už mi nikdy neposlal a navíc (můj názor) si byl až moc sebejistý tím jak je skvělej. A to já moc nemusím. Ale přijde mi to škoda, protože si myslím, že by se nám nemuselo spolupracovat špatně..
    GECKO
    GECKO --- ---
    AQUALOCO: V zasade souhlas, ale zase bych to nebral tak, ze neoslovim architekta, co me pripada zajimavej a dobrej jen proto, ze je daleko.... Ja treba s Klancem realizoval stavbu u Liberce. Pravda, kazdy tyden tam byt nemohl no... a taky od ty doby se asi stal znamejsi a tim padem asi moje platby byly pratelstejsi, nez budou ted :)
    AQUALOCO
    AQUALOCO --- ---
    KIKIMURA: a přemýšlíš o sendvičové dřevostavbě, roubenici, slámě, rekuperacích, hliněnejch omítkách vevnitř/venku? Podle těchto vašich představ bych pak asi vybíral architekta s užší specializací jakkoli zastávám názor, že by architekt měl fungovat spíš jako usměrňovatel představ investora..
    pak teda záleží budete-li chtít i aurorskej dozor architekta, jestli jo, nemá cenu tahat architekta přes půl republiky, páč to nezaplatíte.. hledal bych taky podle stránek a už realizovanejch staveb či studií, trochu to prozradí, zda si s a. sednete..
    KIKIMURA
    KIKIMURA --- ---
    Praha, teda vlastně cca 15 km severně od prahy..
    AQUALOCO
    AQUALOCO --- ---
    KIKIMURA: hledal bych možná dle lokality, jakej je to kraj?
    KIKIMURA
    KIKIMURA --- ---
    Tak před rokem jsem se tu ptal na architekta, doporučen mi byl atelier Klanc. Nemáte někdo od té doby nové zkušenosti, doporučení?
    MARTIK
    MARTIK --- ---
    GECKO: jo ta základní deska je asi blbost, nějaký můj myšlenkový přežitek z doby, kdy jsem přemýšlel nad roubenkou jako RD.
    Stodola může být jednoduchá, co nejjednodušší. Jen aby nespadla :) Předpokládám, že si to tam zvířata zaprdí, ale neměli by prostě zmrznout, tak nějaká izolace je zapotřebí. Půdu nechceme, určitě raději prostor nad hlavou pro cirkulaci vzduchu. Okna určitě, ať maj sluneční paprsky, ale zase - vše nejjednodušší, nejlevnější.
    Furt tak nějak počítám s částkou 300K, takže i kdybys přestřelil, tak bych se furt vešel.
    GECKO
    GECKO --- ---
    MARTIK: Hele, updelal jsem jen extremne rychlej vypocet mel jsem minimum casu...

    ONo zalezi, jak si to presne predstavujes.. predpokladal jsem obdelnik 6x15m, vyska v pozednici 3m, sedlova strecha s relativne malym sklonem, uvnitr zcela otevreny..... S nejakyma nastrelenyma cenama za drevo, zhruba spocitana potreba dreva na stjky, podeznice, krokve... +prkna na pobiti sten, cca kubiklati (tech by ale mozna bylo vic) a 120 m2 ty vlnity krytiny po asi 100 Kc/m2.

    Slo by to rozvijet, udelat treba podhled ve vysce pozednic, trochu zostrit strechu a tim ziskat pudu.... neresil jsem, jestli okna a jaky, dvere/vrata a tak... ale to jde vsechno vysochat z toho dreva. Steny oblozeny prostyma prknama bez upravy a hoblovani na pereni (idealni by byl modrin).

    Desku kvuli izolaci ceho a proti cemu? To nechapu... nebyla by lepsi proste jen udusana hlina a v tom udelat nejaky ohrady co vim ja co a zpevnovat jen co je potreba treba jen nejakou co nejlevnejsi dlazbou? A cel;y to zalozit na nejakych patkach nebo zemnich vrutech?

    Kazdopadne bych rekl, ze pokud mas k dispozici cca 250 kKc, tak by neco takovyho melo jit realizovat ale bude to hodne jednoducha stavba...

    Vyzdit.. nejlevnejsi je asi stavba ze skorepinovych betonovych tvarnit (BST) metr ctverecni zdi vyjde na nejakych tusim 300 Kc.... to je za zdi cca 40 kKc, ale potrebujes urcite zaklady, pak venec a pak stejne strechu... jestli to vyjde levnejc nebo draz tezko rict...
    MARTIK
    MARTIK --- ---
    GECKO: desku z důvodu izolace.. jsem myslel. Jinak díky za názor.
    GECKO
    GECKO --- ---
    MARTIK: Predpokaldejme jednoduchou drevenou konsrukci, zaklop prknama, strechu z vlnityho bitumenu. Material na vrchni stavbu bez spojovaciho materialu cca 80 kKc z pily + krytina

    Prace tezko rict, zalezi na cene tesare, tak mesic prace pro dva lidi, mozna ani ne...

    Zaklady a deska tezko rict... 5000 zemni prace, 30 kKc beton.... musi to mit desku? IMHO do 200k by ses mel vejit...
    MARTIK
    MARTIK --- ---
    můžete někdo střelit cenu za kolik lze ze dřeva postavit stodolu pro chov koz? cca 90 m2, jen přízemí, nějaká izolovaná betonová deska, prostě stodola - co nejjednodušší a nejlevnější. Myslíte, že to může vyjít cenově líp než zděná stavba?
    GECKO
    GECKO --- ---
    JUCAKE: No otazka je, co je cilem akce, jak se ma dal chalupa vyuzivat, na jak dlouho to ma cely vydrzet atd...

    V jakym stavu je to roubeni? V jakym stavu je zbytek chalupy? IMHO udelat fasadu neresi nic, jen to bude vypadat o neco lepe, ale na uzitne vlastnosti chalupy to bude mit minimalni vliv... osobne se obavam, ze roubeni je pod tim celkove v haji a natrit to nic neresi.
    JUCAKE
    JUCAKE --- ---
    Posílám fotku...roubení není vidět, je pobité, jak už jsem psala, heraklitem. Na levé straně je cihlový přístavek, který teď omítáme. Spolu s tím chceme omítnout a zateplit i roubenou pravou část.

    P1011296.JPG (807393 B)
    AQUALOCO
    AQUALOCO --- ---
    JUCAKE: jak píšeš, tak na polystyren zapomeň. na Ukrajině např. pokrokově oplechovali starý dřevěný kostely, přičemž jim to za pár asi desítek let zevnitř shnilo.
    myslim, že by stálo zato chalupu nafotit a popsat trochu víc. roubenku zateplovat mi teda přijde trochu nevhodný - co třeba přetěsnit spáry spíš?
    JUCAKE
    JUCAKE --- ---
    Ráda bych se vás zeptala na zateplení roubenky. Snad jsem ve správném fóru :-) Máme starou roubenou chalupu, kterou kdysi za komunistů obložili heraklitem. Děláme teď na celé chalupě novou omítku a rádi bychom ji něčím zateplili. Trochu neuváženě už máme koupený fasádní polystyren. Mám ale pocit, že by takováto stavba (ještě postavená v blízkosti vlhké louky) měla "dýchat", což v případě polystyrenu asi moc fakčit nebude :-(. Jaké je nejlepší řešení? Vata a polysytren prodat/vyhodit? díky za všechny rady a nápady
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam