Aktuální situace na Kubě Červenec 2024
Manželka je Kubánka, já na Kubu jezdil dřív pracovně.
S manželkou jsme byli na dovolený u její matky v domě ve městě Madruga, asi 60Km od Havany, který jsme jí před rokem koupili za 8500USD.
Aktuální cena 1USD na černém trhu je 320 CUP (Pesos). Výběr za bankomatu je stále v kurzu 1USD za 25 CUP. Tudíž pokud chcete jet na Kubu, vezměte si sebou hotovost nejlépe v USD, kterou Vám místní rádi smění v kurzu třeba 1 ku 300, což je stále 11x více než dostanete v bankomatu. Od doby zrušení konvertibilního pesos se výběr z bankomatu opravdu nevyplatí. Kurz k 8.10.2024 je 1USD za 322CUP
Tasa de Cambio hoy en Cuba: Dólar, Euro y MLC en Cuba hoy CUPhttps://www.cibercuba.com/tags/cambio-monedahttps://www.directoriocubano.info/cadeca/Platy na Kubě se pohybují kolem 10-20USD měsíčně. Tchýně jako učitelka brala 4300CUP což je asi 14USD což je cca 330Kč.
Důchod je cca 1750 CUP.
Potraviny
Lze nakupovat v "tuzexových" potravinách, která jsou z dovozu. Platba pouze kartou s devizami. Tudíž za CUP tam nakupovat nelze. Ceny jsou vyšší než u nás, nic méně se situace se zásobováním oproti roku 2021 značně zlepšila. Špagety 0,5kg 1,85USD, plechovka rajčat 1,65USD.
Ceny v ostatních obchodech.
Pivo Cristal nebo Bucanero 0,33ml - 250CUP, cukr 2kg -1750CUP, fazole 0,5kg-400CUP, rýže 0,5kg-250CUP, olej 1l-900CUP, hovězí maso kradené 0,5kg-500CUP, vepřové maso 0,5kg-720CUP.
Energetická situace
Jsou velice běžné výpadky elektřiny s tím, že elektřina zpravidla nejde 8 hodin denně. Je běžné, že jde jen 4 hodiny denně. V Havaně nejsou výpadky časté a zásobování elektřinou je relativně stabilní. Za elektřinu se platí.
Voda je zdarma a je běžné, že funkční napojení vody do domu není. U nás mají funkční napojení vody sousedi, takže nám plní tanky na střeše, nic méně spoustu sousedů vodu neměla. Děda s babičkou neměli v obci Picadura vodu 6 let, neboť se porouchalo čerpadlo pro celou obec.
Pohonné hmoty
Né všechny benzinky Vám prodají benzín a je možné, že jen omezené množství třeba15 litrů. Před benzinkami se občas tvoří dlouhé fronty i na hodinu. Cena benzínu u benzinky cca 1,4USD, na černém trhu 250CUP za litr.
Autopůjčovna
Auto jsme zaplatili asi 4 měsíce předem za 75USD za den. Dostali jsme zcela dorakvenou hyundai i10, kde spoustu věcí nefungovala a nakonec nám kleknul motor s tím, že to chtěli hodit na mě. Ještě na mě byli drzí, že jsem si měl vzít dražší auto za 100USD/den.
Bezpečností situace
Vzhledem k ekonomické situaci se bezpečnostní situace zhoršila, nic méně v porovnání se zbytkem latinské ameriky se stále jedná o nejbezpečnější zemi. Nebezpečné jsou nekteré okrajové části Havany, ale v centru je hodně policie a je tam bezpečno.
Pokud chcete jet na Kubu na dovolenou, jeďte určitě v zimě, kdy je tam cca 28°C. Buď můžete do turistické pasti typu Varadero, Jibacoa, Guanabo a nebo zvolit možnost ubytování v soukromém ubytování se stravování v některé restauraci.
Anglicky se domluvíte prakticky jen v hotelech, tudíž je dobré se naučit před cestou pár frází španělsky.
Zajímavosti
-Kubánci nesmí soukromě prodávat státem kontrolované produkty. Rybáři nesmí soukromě prodávat vlastnoručně ulovené ryby a mořské plody. Podobný zákaz platí také pro hovězí z vlastní krávy, ale nikoliv pro vepřové či drůbež.
-V roce 2021 byl nedostatek soli
-V roce 2018 a 2019 byla Kuba nucena dovážet cukr
-Aktuálně se vede kampaň „den v týdnu bez pečiva“ z důvodu nedostatku mouky
-Od roku 1969 byly v zemi zakázány vánoce, obnoveny byly až v roce 1998 po návštěvě papeže Jana Pavla II
-Státní zaměstnanci na Kubě (cca 7 miliónů lidí – 80%) neplatí daně ze mzdy.
-OSN dodává na Kubu sušené mléko pro děti mladší 7 let. Mléko je možné získat jen pro děti mladší 2 let.
-Na Kubě je přídělový systém – rýže, olej + nějaký čistící prostředek. Byly i zápalky (už se nevyrábí)
-Kuba dováží cca 70-80% potravin
-Na Kubě se používají 2 příjmení. Jedno po otci, druhé po matce. Při svatbě se jméno nemění a změna při svatbě v zahraničí není uznávána, takže manželka se jmenuje pořád stejně jako před tím.
-Na Kubě si doma nezouvají boty
-Alkohol v autě se nesmí nacházet v prostoru pro cestující a může být převážen pouze v kufru
-Od roku 1994 do roku 2020 byli na Kubě 2 měny. CUP (kubánské peso) a CUC (kubánské peso konvertibilní) především k platbě luxusního zboží a služeb, bylo využíváno hlavně turisty – Bony. Dnes USD nebo EUR
-V centru Havany jsou luxusní obchody typu Louis Vuitton, Gucci, Versace…
Pokud byste měli zájem, určitě Vám s přípravou na Kubu pomůžu.