• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PROMETHEACROSSING BORDERS - dvojjazyčné partnerství, aneb jak spolu mluvíte?
    LAURA
    LAURA --- ---
    Čirou náhodou, není tu někdo, kdo by měl povědomí o daňových povinnostech Američana v zahraničí?
    BAARKA
    BAARKA --- ---
    PROMETHEA: tai pro ty co ziji v Nemecku:
    Pokud jste pojištění u AOK, tak můžete chodit k doktorovi i na prevenci v ČR a bez problémů si to ta pojišťovna vyúčtuje s tou pojišťovnou, u které jste byli pojištěni ještě v ČR. Pokud máte třeba dobrého zubaře nebo alergologa v Česku, tak se to vyplatí. U TK tato možnost neexistuje, jen pokud se vám stane něco akutního
    BAARKA
    BAARKA --- ---
    PROMETHEA: no, chpau tu regulaci, ze se nesmi mit dvoji zdravotni pojisteni, ale obcas se to vazne nehodi..:)
    v cash cash bych se asi nedoplatila..proberu to v nemonic s doktorem - dam vam vedet, kdyby prisel dotor na nejakou hezkou klicku..
    PROMETHEA
    PROMETHEA --- ---
    BAARKA: pokud budes v nemecku pracovat (nebo tam bydlet dyl jak - tusim - 180 dni v roce), musis mit zdravotni pojisteni tam

    resila jsem podobnej problem se zubarem - a v podstate by to pojistovne bylo jedno, proplatili by mi ceskyho zubare, ale musela bych jim k tomu zaplatit nakej administrativni poplatek, a vubec..zdalo se mi to moc papirovani nakonec, takze jsem sla radsi k zubari v nemecku

    a nevim, jan by se k tomu staveli tvoji doktori v cechach - to nevim, jak to funguje..asi bys musela platit v cecach cash
    BAARKA
    BAARKA --- ---
    tak a jsem tu zas:) s dotazem..
    tak jsme se dohodli, ze se budu stehovat do Kolina..,,a ted resim jak to udelat s doktory.
    Mam nejaky relativne vaznejsi zdravotni problemy -jsem ted po operaci, ale melo by se to lepsit jen musim byt bedlive sledovana. Ja bych samozrejme radeji navsteovala doktory v CR nez v Nemecku - da se to nejak vyresit? byt zaregistrovan v Nemecku a dolecovat se v CR (chapu, ze se nebudu stehovat do rozvojovy zeme a pripadne muzu prejit k doktorum tam, ale s timhle konkretnim problemem mi to prijde lepsi ponechat si ceske doktory..)

    Mate s tím nekdo zkusenosti?
    BAARKA
    BAARKA --- ---
    NEMESISS: prosim te, na Kolin and rynem a ja se tam asi budu stehovat rychleji nez jsem si myslela.:)
    BAARKA
    BAARKA --- ---
    CMLKA: teoreticky...
    NEMESISS
    NEMESISS --- ---
    BAARKA: Miguel je tatér, možnosti tady nějaký jsou, ale ve Francii to pořád vychází líp a dost se mu tam i líbí (má tam kontakty díky hodně fajn lidem, určitě to má na jeho vnímání tý země taky vliv).. Skoro bych řekla, že to máme podobně jako pár Tvých kamarádů Německo/Honduras :)))

    Kde se chystáte žít Vy?
    PROMETHEA
    PROMETHEA --- ---
    na nastence je nase prvni anketa
    prosim hlasovat :)

    kdo zije zvlast, muze zatrhnout pravdepodobnejsi verzi (pokud se neco rysuje do budoucna :)
    a homo- a bi- orientovani prosim cist jako (mam partnera-ku cizince)

    jde mi hlavne o to, jestli jsou ochotni jit do jine zeme spis muzi nebo zeny

    podle vysledku tady zatim genderove deleni nehraje roli :)
    CROSS
    CROSS --- ---
    Ta hranice je mnohdy tenká a je věcí individuální interpretace. Mohlo by to být i tak, že my (u nich) jsme expati a oni (u nás) jsou imigranti (přistěhovalci, gastarbeiteři). Nejčastěji se to bere tak, že expat je ten, kdo je vyslán nebo najat na specifickou kvalifikovanou práci v zahraničí, nezřídka na dobu určitou, zatímco imigrant je ten, kdo prostě hledá práci mimo zemi svého původu. Nicméně z formálního hlediska jde vždycky o imigranty (povolení k pobytu a podobně). Taky se na to dá koukat z hlediska dočasnosti, případně vazby na konkrétní práci, pozici nebo úkol.

    No a pak je tu hledisko ekonomické vyspělosti - pokud přicházíš ze silnější ekonomiky do slabší, budeš za expatriota, pokud naopak, jseš prostě imigrant.

    Takže spíš bych to viděl tak, že za expatriota tě (možná) budou považovat, pokud řídíš zahraniční pobočku své firmy, za imigranta de facto vždycky, pokud nedáváš okatě najevo, že už stříháš metr. ;-]

    Konec off topic úvahy.
    ZZEMANKA
    ZZEMANKA --- ---
    CMLKA: já to chápu tak, že expat jsi, když tě firma někam vyšle a postará se o tebe.
    CMLKA
    CMLKA --- ---
    ZZEMANKA: tak expat muzes byt i kdyz jedes myt nadobi do UK ne?
    BAARKA
    BAARKA --- ---
    CROSS: zatim kazdy zvlast.:)
    ZZEMANKA
    ZZEMANKA --- ---
    BAARKA: mám vyzkoušeno obojí a být expatem je naprostá pohoda. Firma se o tebe komplet postará (teda aspoň většinou), zařídí celý přesun (hledání bydlení, stěhování, administrativu, atd), často zaplatí školy pro děti a tím, že máš práci, máš postaráno o sociální kontatky.
    Jako imigrant jsi na všechno sama a když tu práci zrovna nemáš, tak si i složitěji navazuješ kontakty.
    Teda aspoň já to tak měla. Jako expat bych byla ochotná jít celkem kamkoliv, jako imigrant už radši nikam, kde to neznám a nedejbože neumím jazyk.
    BAARKA
    BAARKA --- ---
    NEMESISS: kazdopadne drzim palce Miguelovi, at se mu tady libi, verim tomu, ze to nemuze byt pro peruance jednoduchy..zvlast ta zima..brrr..Mame kamaradku z Hondurasu, co si vzala kamarada Nemce a ta je od jara do podzimu vesely nergeticky clovicek a kazdou zimu upadne do hluboke deprese - je to takova zkouska jejich vztahu myslim:) ale zvladaji to..

    Ma tady nejakou moznost pracovat? Jaky je jeho obor?
    BAARKA
    BAARKA --- ---
    NEMESISS: no pokud se prestehujete do nejakeho rozumneho mesta, tak by to melo byt ok, ale ja bych asi radsi sla do Svajcu..Lausanne asi nelepe, pak Zeneva..v Zeneve jsem zatim nenarazila na praveho svycara, oproti treba UK tam pristehovalci ziji v daleko pohodovejsi symbioze..
    CROSS
    CROSS --- ---
    NEMESISS: tipnul bych si, že u Francouzů je opravdu velmi podstatné umět jazyk. Zvlášť někde na venkově.
    NEMESISS
    NEMESISS --- ---
    BAARKA: děkuju ,)
    Miguel si tady zvyká na něco velmi rychle a bezbolestně (např. pivo :), jídlo, moje rodina a přátelé) a na něco o dost hůř (např. dopravní předpisy, byrokracie, jazyk)... Ono je samo o sobě docela hustý sžívat se s novou rolí rodiče, natož v cizí zemi, v tomhle to má on nepochybně o dost těžší, než já (jinak on to moje rozhodnutí jet do ČR vzal jako hotovu věc, ani chvíli jsme se tenkrát nebavili o možnosti zůstat v Peru, to padlo až tady - "co by kdyby" jako následek komplikací s jeho povolením k pobytu, k práci atp.).

    Francouzi mezi sebe tetu nepřijali? My teď aktuálně řešíme, zda se tam přestěhujem (za Miguelovou prací), mám z toho takový neurčitý pocity...

    Ano, jak píšeš, ono taky dost záleží na individuálních charakteristikách rodin (u Vás, jak píšeš, je to určitě jinak než u nás, kde se nanejvýš cestuje v rámci Evropy) a lidí jako takovejch - kdo jak to chce a jakej je - zdaleka ne všechny problémy a rozdíly jsou dané kulturou ,)
    BAARKA
    BAARKA --- ---
    NEMESISS: mam bratrance frencouzo-cechy. Teta se legalne vystehovala (na zaklade manzelstvi s cizincem dostala povoleni k vystehovani, takze se na viza jendou do roka mohla vracet) v roce 69 do Francie, hned se ji narodilo dite. Ona neumela jazyk a na misto prace zdravotni sestricky pracovala v tovarne a motala kabely. Myslim, ze nekolikrat tzv. balila kufr, prvni bydleli v takovym starousedlem lazenskem meste a pak se strejda rozhodl prestehovat do Zenevy, kde zije vice cizincu a je to vice multikulti, protoze tetu mezi sebe Francouzi moc neprijali. Nakonec si to vsechno sedlo, teta priznava, ze kdyby byvali zustali ve Francii tak to nedala a vratila se do komunistickeho ceska. V Zeneve pak dostala i praci zdravotni sestricky.

    Bratranci mluvi cesky, z Francie jezdili na prave letni socialisticke tabory, aby se naucili a nasli si kamarady - coz se povedlo, do dnesniho dne jim tam taborova bandicka drzi (bratrancum je ted 40 let).

    Na druhou stranu tam je do dnesniho dne videt, ze teta poradne nevi, kde je doma. Od rana ji v kuchyni vyhrava ceske radio. Vedle vlajky EU na aute je vlajka ceska a teta se vraci velmi casto a dba na to, aby udrzovala s ceskymi kamarady kontakty. Zije tam 45 let a dari se ji to. Mluvi cesky bez prizvuku a pokazdy, kdyz tam za ni jedu (coz je dost casto), tak sjizdime stary cesky filmy. Nejhorsi to asi bylo, kdyz tragicky zemrela jeji nejlepsi kamaradka z Prahy (znaly se od deviti let a byly celou dobu v neprezitem kontaktu, byly spise sestry). Tak to na tetu dolehlo a ted jsem jezdi daleko casteji a porada porad nejake srazy, rodiny ci kamaradu - ja to mam rada, takze to vitam:)

    Ohledne usazeni s partnerem ci zalozit rodinu. Myslim, ze to vychazi i zo toho jak to ty vlastne chces. My oba deti chceme, vlastne uz ted - jen zatim nezijeme ve stejne zemi. Zili jsme, ale posledni tri mesice, co jsme zpatky z Karibiku uz nezijeme. Ja tam ted byla pres mesic, ted on prijede na mesic a myslim, ze diskuze na toto tema (stehovani) zacne prave ted.

    Dalsi muj stryc zije v Peru, puvodne zil v Nigerii, kde rozjizdel nejaky byznys, kdyz emigroval, pak se odstehoval do Peru, nasel si krasnou peruanku (deti nema bohuzel a je mu ted tak 70 let) a je tam nesmirne spokojeny. Ale nikdy nebyl moc rodinne zalozeny, takze asi taky proto:).


    Je to takovy zvlastni, protoze u nas v rodine je zivot v zahranici celkem normalni (mama vyrustala na Kube) a pod. Tak i presto, ze ja uz nejakou takovou zkusenosti mam, celkem jsem byla asi 4 roky pryc, tak me porad udivuje, ze to je zaprah:) Ale opravdu je zajimavy jak jednoduchy je byt expatem a jak tezky je byt imigrantem:) Pritom to ma jedno spolecny, zijes v cizi zemi a musis se nejak zapojit.
    BAARKA
    BAARKA --- ---
    NEMESISS: a jam se tady manzelovi dari??? gratuluji k mimcu..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam