• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SYLVAENRPG a překlady
    CLAVEN
    CLAVEN --- ---
    SYLVAEN: tiež mám ten pocit
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    SAREVOK: "Titánův pásek žraločí kůže", ne? :)
    SAREVOK
    SAREVOK --- ---
    A což teprve takový "opasek ze žraločí kůže titána" (sharkskin belt of titan), slavný to kousek z Diabla II? :) Křiklavý obouručák se může jít zahrabat... a to ten opasek ještě (naštěstí) neměl adjektivum před...
    VANEK
    VANEK --- ---
    FIN: Fuckt ScepEtre?
    FIN
    FIN --- ---
    ano, o tom přesně mluvím.
    AIAX
    AIAX --- ---
    FIN: No nemyslel jsem hraní jako takové, hraní pro zábavu, ale zkrátka procházení té hry, třeba s návodem nebo cheaty, aby zkrátka člověk mohl ověřit kontext toho kterého dialogu nebo žblebtu.
    FIN
    FIN --- ---
    AIAX: hm, ehm... jak bych to... no, řekněme, že na hraní her není čas. tak teď třeba se chystá třetí díl jedné dlouho očekávané a známé pecky a texty jdou do tisíců ns. a já nevím, kdo by platil ty testery (u nás v malých čechách), kteří by týdny hráli, aby všechny verze všech dialogů prošli a ověřili. některé hry se, samozřejmě, hrají, třeba taková sybérie, tu jsem došel několikrát, leč... nejde to vždy. u wizardry VIII jsem svého času strávil tři týdny, během nichž jsem ji musel dodělat několikrát. bez cheatů. po nějaké době překládání her zjištíš, že hraní her nenávidíš :-)
    AIAX
    AIAX --- ---
    FIN: A máš u adventury aspoň možnost ověřit si kontext? Tzn. dostaneš třeba nějakou advance verzi, abys to mohl při překládání hrát? Když jsem svého času překládal titulky, tak jsem se bez příslušného filmu nikdy neobešel.
    FIN
    FIN --- ---
    když v ní nebudou předměty, moře předmětů... ale většinou asi nebývají :-)
    AIAX
    AIAX --- ---
    FIN: To je potom robota na hovno, jak říkáme u nás na Ostravsku. To musí mít šílený poměr čas/NS. Ale nějakou dobrou adventuru bych si určitě zkusil, předpokládám, že tam žádné podobné problémy nejsou?
    FIN
    FIN --- ---
    FOSSY: bál jsem se toho...
    FIN
    FIN --- ---
    tak třeba tohle je část lokalizačního kitu z jedné hry:

    Money
    Potion
    CTF flag
    Wand
    Wand
    Wand
    Scepetre
    Scepetre
    Scepetre
    Staff
    Staff
    Staff
    Stiletto
    Stiletto
    Stiletto
    Knife
    Knife
    Knife
    Dagger
    Dagger
    Dagger
    Training sword
    Training sword
    Training sword
    One handed sword
    One handed sword
    One handed sword
    Long sword
    Long sword
    Long sword

    tomuto odstavci odpovídá tenhle (odstavec kódů)

    isc_money
    isc_potion
    isc_ctf_flag
    isc_staff_wand_1
    isc_staff_wand_3
    isc_staff_wand_5
    isc_staff_sceptre_1
    isc_staff_sceptre_3
    isc_staff_sceptre_5
    isc_staff_1
    isc_staff_3
    isc_staff_5
    isc_knife_light_1
    isc_knife_light_3
    isc_knife_light_5
    isc_knife_medium_1
    isc_knife_medium_3
    isc_knife_medium_5
    isc_knife_heavy_1
    isc_knife_heavy_3
    isc_knife_heavy_5
    isc_sword_1h_light_1
    isc_sword_1h_light_3
    isc_sword_1h_light_5
    isc_sword_1h_medium_1
    isc_sword_1h_medium_3
    isc_sword_1h_medium_5
    isc_sword_1h_heavy_1
    isc_sword_1h_heavy_3
    isc_sword_1h_heavy_5

    takže který ze tří mečů, štítů a palcátů bude kdy použit, to jeden neví. to vlastně neví nikdo.

    pak někde dál plavou takovéhle věci

    «Marine Story»
    «Soul Gem»
    «Talisman»
    «Ivory»
    «Sacred Land»
    «Path of Shadows»
    «Majesty»
    «Veil of Death»
    «Wisdom of Dragon»
    «Friendship»
    «Infinity»
    «Fire Sphere»
    «Safety»
    «Crystal Tear»
    «Lifeless»
    «Black Mark»
    «Vitality»
    «Wine of Dreams»
    «Restoration»
    «Legendary Hero»
    «Wild Rose»
    «Poison»
    «Relic»
    «Idolater»
    «Rage of Boar»
    «Ship»
    «Iron Fall»
    «Moonlight»
    «Volcano»
    «Parade of Planets»
    «Blind Guardian»

    a teď bude docházet ke kombinacím :-) generovaným :-)
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    FIN: BTW, tuším že podobná dýka tam fakt někde běhá...
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    FIN: Ano, dosavadní příspěvky tak opravdu vyzněly...:-D No, myslím že nepatřím k nepoučitelným. Omlouvám se překladatelům...
    Výsledkem tedy je, že CZ verze hry je opravdový textový zážite bez přičinění překladatelů (spíš že oni za to nemohou).

    Mám jeden další laický dotaz: Výraz Ironbrakers, tuším, použitý jako jméno vojenské jednotky (mám z doslechu) je přeložen jako Lamači železo, namísto (myslím si) vhodnějšího pěkného výrazu Lamželezo...
    FIN
    FIN --- ---
    FOSSY: když se objevíš ve světě například takového sacredu, možná tě čeká boj svatou zlatou žebrákovou dýkou velkoleposti :-)
    FIN
    FIN --- ---
    FOSSY: "náhodné generování jmen může zbrani přisoudit přívlastky jako křiklavý, hnijící apod." - a přesně tak to je :-)
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    CLAVEN: K Fimfáru: omlouvám se, že moje poznámka vyzněla jako prosazování nedostatečnosti jiných jazyků - mým cílem bylo spíš poukázat na to, že pokud si někdo zmíněnou knihu přečte a stejně budepřát češtině zánik, je to...zvláštní. Dále potom jsem chtěl poukázat na to, že pokud bych vzal srovnatelné dílo v cizím jazyce, nemohl bych v žádném případě prohlásit, že je jednoduchý. Pravdou je, že jsem se vyjádřil špatně.

    K žebrákovu obouručáku: Nikdy jsem netvrdil, že stejný název v angličtině by mi zněl lépe. Jen jsem si ho vybral jako jeden z Křiklavých příkladů, kdy je BUĎ chyba v překladu (z čehož jsem, přiznávám, až dosud vycházel) NEBO přímo v tom, že náhodné generování jmen může zbrani přisoudit přívlastky jako křiklavý, hnijící apod.
    Ano, o překladech her nevím nic, není to můj šálek čaje...Celé to byla pouze má osobní, neodborná, konzumní reakce na zjevný nesmysl, který ještě navíc i příšerně zní. Poučen zasvěcenými odcházím Mrštnou veteránovou mušketou střílet zlouny.
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    No, anebo to všechno převést do středního rodu a místo "meč" psát "šťouchadlo", místo "palcát" "švácadlo", místo "dýka" "píchadlo"... :D (just kidding)
    FIN
    FIN --- ---
    FJERTIL: guess what :-)
    FJERTIL
    FJERTIL --- ---
    ... a nebo napises namisto "mec" "cepel", ale beda, jestli v te hre budou jeste tesaky, bijaky aj.
    (jen tak plkam)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam