SALVATOR: v zásadě se na tom ukazuje podmíněnost vnímání / kognice předchozí zkušeností a zaběhlými vzory myšlení. Tj. ukazuje to, že Tvé myšlení je "programovatelné". To je rozsáhlejší psychologický koncept a tohle je zrovna jedna z jeho nejprimitivnějších demonstrací. Trochu víc funny příklad ukazuje a navíc i vysvětluje Daniel Dennett třeba
tady (od odkázaného dalších cca 5 minut) a ukazuje to souvislost mezi např. jazykem a myšlením (existuje experiment, který ukázal, že u bilingvidních lidí dostaneš odlišné odpovědi na stejnou otázku podle toho, v jakém jazyce se jich zeptáš - protože jazyk s sebou nese koncepty kultury, k níž náleží...) V zásadě - vidíš to co hledáš a to co hledáš je dané tím, co si naučený vidět.
Jako mnoho věcí, i tato byla dezinterpretována masovou veřejností facebookové pavlače a hromada lidí co sou - haha - hrozně vtipní a kteří-si-vůbec-nepotřebují-dokazovat-že-inteligence-a-vzdělání-má-stinné-stránky (vyjma VŠŽ, samozřejmě, ta je ryze praktická) to pak začali šířit jako vtip s doprovodným sdělením "hele, tohle je [i]úloha[/i] a děti jí vyluštěj, zatimco dospělí ne a matematici sou na tom ze všech nejhůř - no nejsou ty chytrý lidi s titulama z univerzit vlastně úplně mimo?" To sice může být vtipné (pokus máš fakt špatněj smysl pro humor, teda), ale oproti původnímu užití to je zřejmá dezinterpretace. Zejména, když to tyhle jedinci kteří vlastně nechápou o co jde uvedou nikoliv jako "hádanku" nebo přinejhorším "úlohu k vyřešení", ale jako "příklad" nebo "rovnici" nebo "matematické zadání" atp. (v ten moment se samozřejmě celá konstrukce zhroutí z očividných důvodů).
HOWKINGova interpretace kdy to předkládá jako demonstraci toho, že "někdy jsou znalosti na překážku" je sice poněkud odklon od původního užití / původní pointy, ale v zásadě to je stále validní (implikovaná) interpretace. (Nejspíš, mám nějakej i nemalej formální trénink, ale ne doktorát z filozofický logiky...)