• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOC256Windows - (Windows 7, 8, 10, 11, ...)
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    LOPIK: Jak souvisi antivir a zasifrovani disku? Pro sifrovani disku jsem byl v dobe, kdyz to nebylo in, protoze realne neni zadna alternativa ke kradeci / ztrate PC (az snad na nejaky guardy ktery nadalku nejak zablokujou stroj priprvni propojeni Wifi / LTE coz stejne neni uplne spolehlivy ), a nutil jsem to dotoh i svy lidi. Ve firmach se to ten je dela pres bitlocker. Jinak pokud je komp na nastartovany, tak jsou ty data stejne rozsifrovany, tak antivir ma smysl resit nezavisle na tom.

    MAWERICK: Prave, ze az moc a zazil jsem oba pristupy. Dokonce jsem to mel moznost aplikovat i na vlastni reativni lidi - ne nejaky call centrum, lidi u stolku na poboce v bance, tam bych skoro rek, ze jsou lidi, ktery skoro chteji, aby za ne myslel nekdo jinej. U vlastniho businessu si clovek na to musi podivat na to ze vsech stran, z pohledu skvele pozice - toho vola co to plati.

    OVERWATCH: Na "poradnou: praci by vas muselo byt vic, tenhle pristup logicky vyzaduje vic casu.. ale pak je to fakt, ze IT je support pro ostatni a ne nejaky paskvil sluzby. Stejne pak neni mozny tolik veci resit, jednoduse sablonovite pomoci nejakyho neprostrulnyho step by step postupu, ktery udelal nekdo pres vasim nastupem do prace.. kde ma support predem urceny kolik minut mu to ma trvat, ale nutny vic premyslet, vetsi stress a tak. Aby tohle cely fungovalo, tak taky neni mozny aplikovat jednoduchy trivialni metriky, ktery maj tupy manageri radi, ze kterych se jednoduse report pocitat to jak brambory, kolik pozadavku support denne odbavi a mkrnout jestli nema spatny hvezdicky hodnoceni.. ale vsechno musi byt vsechno zalozeny jen na clientskem hodnoceni.

    A ano takova prace se vic podoba tomu, ze kdy jste v nejaky startupu s 10,20 lidma, jedinej ITtak nebo 2, co musi resit naprosto vsechno, nadruhou stranu ve vetsi firme, se da aplikovat specializace, tak ze se udela nejake seznam kdo je v cem dobrej, koho co bavi a podle problemu se kterym client prijde, to pak prislusnej clovek resi, takze se specializace kona taky.

    V neposledni rade bych rek, mnou obhajovana varianta, vede k daleko zabavnejsi pracovnejsi naplni, nez kdyz nekdo dela do blbnuti to samy, ja nevim treba nastavuje jen pravidla na firewallu, pomaha lidem rozjed Outoolok/Office, nebo meni baterky, nebo refreshuje image na notebookcich a pousti diagnostiku na 3 modelech nb.. ale jo jsou lidi, ktery preferujou mit jasne danou pracovni napln a proste si to odsedet, ala vykopat si svych normovanych 10 metru vykopu.

    PC nastaveny podle svyho mi prijde stejny jako ja nevim auto, zahrada, byt podle svyho.. proste predstava, to lidi nezvladnou a nejsou se schopni o to postradat, tak musi byt ditkatura, je podle me zpatecnicka temnota.
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    PRAASHEK: To nikdy neukazovalo.. Ja se jim ani nedivim, ze to maji schovany - oni by si to lidi pak zakazovali stylem "co je to ten svhost, to nechci"
    Jednou jsem videl pocitac, kde nekdo (asi nejaky dite kvuli hram presne z tech duvodu jak je to urcite zbytecny) zakazalo uplne vsechny sluzby, co ho to nechalo. Ze pak neslo vubec nic asi nema cenu psat, ale zaroven u takovy veci dost trva nez, na to clovek prijde.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    Me na desitkach hlavne sere ze se jakakoliv narocne vydrena konfigurace po dalsi vetsi aktualizace rozesere, nebo ze prestanou fungovat drivery a neni sila to opravit.
    Napriklad posledni update z podzima odstrelil bluetooth a konecna. Nejde nic, proste bluetooth off.
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    JOPS: zrovna tohle mě na desítkách sere, protože to prostě neukazuje všechno, co po startu spouští
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    PETER_PAN:
    Myslim:
    Autoruns for Windows - Windows Sysinternals | Microsoft Docs
    https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/autoruns
    Obecne na vetsinu problemu:
    Sysinternals - Windows Sysinternals | Microsoft Docs
    https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    PETER_PAN: Jeste ze sedmicek je ten Hijackthis - je to stary, ale ukaze to fakt vsechno mozny - bylo to delany hlavne na spyware..
    V Po spusteni neni zdaleka vsechno - jen Start menu a po spusteni je na dvou dalsich mistech, nejsou tam ani sluzby..
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    JOPS: Nevim jak ted, ale pres par lety tam nebylo vsechno a nektere veci slo vynutit jen pres registry. Pokud si pamatuju, tak prave ze Adobe spoustel radu procesu a na neco pak pomohl az firewall ven (ze to nic neposilalo), ale neco slo zabanovat pres registry.
    JOPS
    JOPS --- ---
    PETER_PAN: spustit Spravce uloh a kouknout na zalozku Po spusteni? :)
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    Ja se zeptam take. Jaky jednoduchy SW na kontrolu treba programu po spusteni atp., nebo treba trvalou blokaci nekterych programu po spusteni (Adobe ma treba tendenci to tam introdukovat zas a znovu). Nebo na hromadne prirazeni asociaci (tj. vyresit asociace pred 1. spustenim kompletne = nikdy neprijde dotaz cim otevrit dany soubor).

    Kdyz zacinal WIN10 tak jsem si lecos nasil i pres powershell, ale vsechny ty veci se tolikrat menili ze ted uz bych to nedal dohromady.
    JIMX
    JIMX --- ---
    PRAASHEK: zbytecnosti v cache, tempu a registrech ...
    OVERWATCH: no jak rikam, to se mi ještě nestalo ... a to to pouzivam imho od sedmicek
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    Ja to delam taky rucne - s CCcleanerem mam podobny zkusenosti jako Overwatch - smazal neco co nemel.
    Zalezi taky, co chci vycistit - jestli jde o misto, tak jsou uplne bozi programy jako windirstat - tam vidis hned kde je problem a odhalis takovy ty veci jako, ze tam je X giga v nejakym tempu nebo logach.
    Jestli jde o SW a "zpomalenej" pocitac, tak sledovat procesy nebo hihackthis nebo tak neco co vypise, co se nahrava pri startu.
    Registry imo mema smysl cistit vubec - to, ze je tam navic pet zbytecnych klicu z milionu to nevytrhne.
    To ze se uz je nakoplej system to stejne nevyresi. Na to jsou SFC nebo DISM (u kterych doted marne cekam na tu chvili, az to na neco zabere), ale aspon je to k tomu urceny.
    OVERWATCH
    OVERWATCH --- ---
    JIMX: Ja nepouzivam nic a system mam uz 5 let stale stabilni - W10 Pro 64 bit. Mam zkusenost, ze Ccleaner vymazal systemovy soubory a pak sel laptop pravidelne do BSOD a neslo to opravit. Ale to se stalo znamymu, kterej tomu nerozumi a nejak to tam naklikal, jak to netusim.
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    JIMX: a co tím čistíš?
    JIMX
    JIMX --- ---
    OVERWATCH: proc neni ccleaner dobrej sw a co pouzit na cisteni tedy misto toho? ... pouzivam ho uz hromadu let a nikdy jsem s nim nemel problem ...
    OVERWATCH
    OVERWATCH --- ---
    LOPIK: Ja jsem i prestal radit kamaradum ohledne jejich laptopu a PC. Vzdycky jim rikam, ze nejsem vseved, a ani servisak a ze home verze neznam. Protoze pokazdy nekomu odinstalovavat CCleaner, a vysvetlovat mu ze to neni dobrej software, kdyz mu pak zas nekdo vyhodne poradi ze je, me fakt nebavi. ;o)
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    OVERWATCH: Presne - navic uzivatele jednoduse ani nevi co potrebuji a bohuzel cim vic si mysli, ze tomu rozumeji, o to je horsi. Verte mi, ze neni pro spravce horsi uzivatel nez pouceny lajk - ten to totiz narozdil od zensky co se boji tuknout na "ok" fakt dokaze rozjebat a nikdy se neprizna, protoze vi, ze v tom ma prsty.
    OVERWATCH
    OVERWATCH --- ---
    RUTHAN: Ja myslim, ze to se svobodou nesouvisi. Spis se spravou. Delam IT ve firme, kde mame na starosti cca 130 laptopu. Predstava BYOD je desiva. Lide by si instalovali co chteji a ja bych pak nedelal nic jinyho, nez jejich system opravoval. Takhle mame jednotnej system pro vsechny a ten je otestovan, takze drzi. A pripadne problemy se systemem se opakuji, takze neni problem je resit rychle a efektivne. V pripade BYOD, kde ma kazdy svuj/jiny system a jinak nastaveny, si to nedovedu predstavit.
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    RUTHAN: hmmm... ty jsi asi nikdy zadne IT vetsi firmy nevidel ze ano?
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    RUTHAN: Dat na vyber firewall nebo antivir, tak to ti uplne nevim jak bys pak vysvetloval, proc jsou treba v celym podniku zasifrovany disky, kdyz si to nekdo jen svobodne nastavoval, ze uz prece nezijem v komunismu.
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    LOPIK: Papir, aby tohle fungovalo se da udelat vzdycky, on se stejne dela kvuli tem externistum..
    Logistika - Tvoje odpoved, logisticky to mozny je, ale kdyz lidi nemaj vyber.. to neni reseni, cili to logisticky mozny neni, musel byt ve firme otevrit vlastni eBay, Alzu a Amazon.

    Cely proc by to nemelo bejt mozny mi prijde jako obhajoba komunismu, diktatury - ze lidi jsou moc blby, nez aby meli svobodu.

    Koncepce bezpecnosti a IT - jsou 2 pohledy:
    1) Hloupy zakazat, uplne vsechno, co neni povoleny a vsechno sesnerovat, nastavit schvalovaci procesy na kazdou blbost a hrat si na dulezity..
    2) Resit bezpecnost internich aplikaci a serveru a tak, tady svobodne. Nic nezakazovat, nabidnout lidem zdarma nejaky antiviry, antispywary, firewally etc.. ale nevynucovat to, kdyz lidi maj problem, tak se jim snazit pomoct, s tim, ze jelikoz nekdo muze mit neco jinak neni nic garantovany (ale zaroven to neni odpoved jak nekoho odpalkovat), ale kdyz to drhne / nepovede se vec vyresit, tak mi pro vsechny predpripravenej firemni virtual image, kde je vsechno vyzkouseny a garantovy, ktery se da pouzit jako failover, aby nekomu nestala prace.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam