• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOC256Windows - (Windows 7, 8, 10, 11, ...)
    TAJSO
    TAJSO --- ---
    BAT: To co píšeš jsou strašný nesmysly, a hlavně podle toho jak to píšeš tak moc nerozumíš tomu o čem mluvíš. Za 20let praxe v IT mám za sebou tisíce instalací a počítačů ve správě, od W98 všechny následující verze. Ty používáš W7 což je už celkem dlouho nepodporovaný systém a s tím by sis v IT už neškrtnul. A jestli ano tak je to typický příklad špatné služby a spalování peněz zákazníků na vymýšleí zbytečných, nestabilních a ve výsledku drahých řešení. Rozhodně ani po těch dvaceti letech a hromadě certifikací nemohu říct, že systému rozumím víc než vývojáři z MS. Bohužel. Proto taky tak jak píše Koc jsem vyléčený z "chytrých" kustomizací, protože prostě způsobují nečekané potíže. Valná většina těch kteří tu na widle nadávají jsou právě no potoričtí úpravci. A potom se diví že jim nejdou aktualizace (protože vývojář ten jejich ohejbák nevzal v potaz), ovladače (protože to samé), software (a opět to samé).
    V podstatě nehejtuju ty úpravy jako takové, každý může svůj čas spalovat jak chce, ale prostě pak nemluv o nějaké stabilitě, kvalitě systému a podobně. Protože ten systém neznáš a první co děláš je že ho rozbiješ a dál se to pak už jen nabaluje.
    Uvažoval jsi o tom, že bys otestoval systém tak jak je než ho začneš ohýbat?
    BAT
    BAT --- ---
    KOC256: Chapu, a neni to nic spatnyho. Tim lip, kdyz se s tim nemusis zaobirat.
    Ale ani pro me to neni zadna tragedie, kdyz to udelam jednou za ~10 let.

    A ty ruzny zpravy a povery o tom jak Windows 11 smirujou a posilaji soukroma data uzivatelu do MS, kterej je pak prodava dalsim stranam co si je jeste nestihli koupit od Google, v tom je nejaky zrnko pravdy, nebo to zas lidi prehanej?
    KOC256
    KOC256 --- ---
    BAT: Ja bych si dal 11, pokud nemas duvod si to nedavat. Zminene nekompatibility SW nebo ovladacu.

    Jinak k te zivotni fylozofii… ja chci travit u PC minimum casu, tedy sam sobe si nehazu klacky pod nohy.
    BAT
    BAT --- ---
    JINX: Pro me, jediny "WM" co na Windows potrebuju, je Total Commander :)
    BAT
    BAT --- ---
    KOC256: To uz je takova moje zivotni filozofie. Na mem systemu zkratka nesmi bezet nic, co neni opravdu nutne pro dalsi SW, nebo pro me vlastni pohodli.
    Zakladni pravidlo 1 zni: cim min kodu, tim min chyb.
    To plati obecne, pro kod co se nacita do pameti, pro kod co jen existuje na disku, a samozrejme kdyz se kod pise.
    Toto pravidlo se dovoluje porusit jen pokud by melo za nasledek kod spatne srozumitelny (coz v teto situaci neplati) :)
    A neladim to "porad", tohle udelam jednou po instalaci OS, a pak na to leta neni duvod sahnout (s vyjmkou obcasneho promazani nove objevivsiho se balastu jak se ten system pouziva).

    Ale tohle tema nemusime resit - hlavne ze to je porad i u 10/11 mozny do nejake znacne miry.

    Spis bych chtel slyset duvody, proc bych si mel vybrat 10 nebo 11, a naopak proc bych si nemel vybrat 10 nebo 11.
    To by mi fakt pomohlo ted pri rozhodovani.
    KOC256
    KOC256 --- ---
    JINX: A realny prinos? 0
    JINX
    JINX --- ---
    KOC256: Mě je 30 a ladim si OS neustále. Když mi bylo 16 tak byly moderní patche do kernelu pro Gentoo pro zlepšení performance desktopu. A pak různé window managery a jejich nekonečna konfigurace. Na win byl kdysi nějaký alternativní WM který vypadal jako FluxBox akorát mi to moc dobre nefungovalo. Díky WSL se windows daji zase pekne konfigurovat :-)
    KOC256
    KOC256 --- ---
    To bylo modni kdyz mi bylo tak 16 roku. A chtel jsem se citit strasne IN, ze si ladim wokna. Pak me to preslo a jsem mnohem stastnejsi :-)
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    Ne není... To je i advanced users naprosto zbytečný vrtání se do věcí které většinou způsobí další navazujici problémy... Zvlášť proto že hromada lidí neví dost na to aby věděla co všechno a jak spolu "mluví"...

    A přínos většinou žádnej...

    Reálné stačí odinstalovat trochu bloatwaru (na to je hromada pre-made skriptu) a možná přenastavit update...

    Větší vrtání do W10 a asi i W11 je spíš na škodu
    PES
    PES --- ---
    KOC256: To nejsou žádné "kejkle", ale velmi civilizované doladění výchozích nastavení ;-)
    KOC256
    KOC256 --- ---
    BAT: Ale proc bys to delal? Vsechno funguje a pak jen na to navalujes retezici se problemy. To neni zadny Linix, abys tam porad musel neco ladit. Jako nikdo ti to nezakaze, ale je to mysleni minuleho stoleti. Ja proste jen nainstaluji a funguji. Nechci travit cas nejakym nesmyslnym hrabanim se v kdo vi cem…
    BAT
    BAT --- ---
    KOC256: Pockej, jak to myslis s tim "Jakekoliv upravy jsou cesta do pekla…"?
    Ja si nedokazu predstavit, ze bych jakykoliv Windowsy pouzival treba bez zakazani vetsiny sluzeb, vykuchani co nejvetsiho mnozstvi zbytecnosti, mnoha hodin hrabani se v registrech, atp.
    To snad prece porad jde ne?
    BAT
    BAT --- ---
    PES: Pises na "nekolik malo let minimalne do rijna 2025"
    - to je dva a pul roku, a pak se stane co?
    Pokud je jen MS prestane "podporovat", tak na tom mi nezalezi, ale jestli by to prestali podporovat i vyrobci ostatniho SW a her - to by bylo zle.

    Zmrseny GUI by me MOZNA asi moc netrapilo, ani u Win 7 ho nepouzivam s vyjmkou kdyz lezu nekam do nastaveni, tak to bych mozna i tady prezil.
    Spis mi prijde dulezitejsi, jak je to s tou spolehlivosti a funkcnosti OS samotnyho. Jestli tam neni neco domrveny?
    KOC256
    KOC256 --- ---
    BTW: vzdycky je vice kriklounu na nove, protoze chteji to stare i kdyz v tom neni zadne racio.

    Ta vetsina, ktere to vyhovuje slyset nejde, bo nemaji duvod nekde hulakat.
    KOC256
    KOC256 --- ---
    BAT: Win 11. Rovnou si zvykni na 11 a hlavne zadne kejkle co doporucuje PES.

    Prechazim na aktualnim PC z 2012 postupne hned jak to jde a nikdy nebyl problem. Jen u 11 jsem obchazel TPM.

    Jakekoliv upravy jsou cesta do pekla…
    PES
    PES --- ---
    BAT: Win10P x64... na několik málo let (minimálně do října 2025, což není zase až tak daleko), upravit a "přiohnout" si to lze (třeba tímhle https://github.com/Disassembler0/Win10-Initial-Setup-Script ) poměrně slušně, i to StartMenu se dá vrátit ( https://github.com/Open-Shell/Open-Shell-Menu )...

    Ty Win11 jsou především z hlediska GUI hodně domrvené (viz. různé debaty ve vývoji)...

    Ovladače speciálních zařízení si nutno projít a prohledat na netu zkušenosti...
    BAT
    BAT --- ---
    Bohuzel, prisel cas prejit z Windows 7 na neco novejsiho, takze asi Windows 10 nebo 11.
    (Linux bohuzel nepripada v uvahu, protoze urcite hry, nebo SW co potrebuju, pod nim proste nelze rozchodit)

    Poradite prosim, ktery si vybrat a proc?

    Co se tyka kompatibility se starym SW, ze by neco slo jen pod Win 7 nebo DOS, tak nic takoveho nepouzivam (kdyby nahodou, to snadno resi virtual, v nejhorsim dualboot).
    Komp je na vsechno - hrani her, skladani hudby, a prgani.
    Kvuli praci je asi nutny equivalent nejake "Pro" verze, kdybych nekdy potreboval neco co u "Home" chybi.

    Co se tyka kompatibility s novym SW/hrami, nevim jestli je neco co chodi jen pod 11 a cemu uz ani 10 nestaci,
    ale mozna pro jistotu by byly lepsi rovnou ty 11? (ale mohlo by to byt i opacne)

    Dalsi otazka jsou ovladace...
    Mrzelo by, kdyby muj stary dobry Saitek X52 Pro pod novym OS nechodil, ale protoze Saitek uz davno ani neexistuje, jsem na to asi uz mentalne pripraven.
    Jsem pred koupi novyho kompu, takze novy HW muzu jeste vybrat podle OS (novejsi veci asi vesmes chodi pod 10 i 11, ale vime jak to nekdy nebyva tak uplne pravda).
    Kde se da cekat vyssi spolehlivost, stabilita, a sirsi podpora?

    Prakticky nic o Win 10/11 nevim, ale ziskal jsem dojem, ze vic lidi nadava na 11 nez na 10 (zda se ze hlavne co se tyka nejakyho "soukromi").
    Stary Win 7 jsem si priohnul a vyladil jak to slo, a totez BUDU MUSET udelat i s novym systemem, ale z duvodu me dlouhodobe ignorance ohledne Win 10/11 mam obavy,
    aby tam MS nenutil nejaky hnusy, reklamy, cokoliv co nechci, nebo nepotrebuju a ceho se nelze zbavit.
    Tak bych prosil, abyste pokud mozno napsali i jak na tom jsou ty ktere Windows v tomto ohledu.
    PISTA1
    PISTA1 --- ---
    EVILMIND: Tak to taky nepomohlo.
    EVILMIND
    EVILMIND --- ---
    PISTA1: to tady resim od pondeli, a rovnak na ohejbak nepotrebujes. Staci v systemu prejmenovat vsechny tiskarny, ktere maji v nazvu diakritiku (nebo libovolne jine "nestandardni" znaky). Plus jsem diky tomu navic zjistil, ze kdyz tiskarnu jen prejmenuju W10 dialogem, tak smaze nastaveni secure connectu. Microsoft te nuti porad se ucit nove veci! :-)
    PES
    PES --- ---
    PISTA1: Tak je fakt, že systémový Print dialog je lepší (moc nechápu důvod, proč se prohlížeč sere do věci, kterou má řešit systém)
    PISTA1
    PISTA1 --- ---
    PES: Zamrzne všude, rozšíření žádný není. Nepomohlo vůbec nic co jsem kde na netu našel že by mělo pomoct. Oprava nic, zkoušel jsem i sfc to taky nezabralo.

    Už se ví o dalších PC kde to nejde, z vrchu přišel super rovnák na ohejbák. Změna v registrech, která vynutí použití systémového print dialogu. S tím že se uvidí jestli se to po aktualizaci zas nesrovná zpátky.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam