• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ANOUKEPSYCHOTERAPIE
    Prostor pro výměnu informací a zajímavých odkazů k tématu, sdílení zkušeností z vlastní praxe (v přísných mezích etiky a ochrany osobních dat), diskuzi o konkrétních otázkách, možnostech i omezeních jednotlivých terapeutických směrů, pření se mezi jejich představiteli i filozofování o podstatě a smyslu psychoterapie jako takové. A jako novinka i prostor pro prezentaci a propagaci vlastní práce - článků, praxe, akcí.
    rozbalit záhlaví
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    PETJULE: to je ale výborná sestava. Jen potřebujou ještě nějakého it-mana.
    PETJULE
    PETJULE --- ---
    ZUZKAOU: jsou dost netransparentní, taky jsem je nemohla najít: Milan Stibůrek, Zdeněk Macek, Jan Roubal, Pavel Zach
    Psychoterapie - Co je Informační server české psychoterapie?
    http://www.iscp.cz/9-informace/2-informacni-server-ceske-psychoterapie
    NARVAH
    NARVAH --- ---
    Mantinely poskytování psychoterapie
    Stanovisko předsedy ČPS PhDr.Karla Koblice ze dne 29.5.2012

    Mantinely poskytování psychoterapie
    (náčrt pro členy výboru ČPS ČLS JEP)

    Psychoterapie je účinná, tedy i potenciálně nebezpečná.

    Kvalifikace a podmínky jejího poskytování by měly být stanoveny.

    Profese psychoterapeut není v ČR právně vymezena (proklamativně ji vymezuje např. EAP a její vymezení může být inspirativní, ale právní váhu v jednotlivých zemích nemá).

    Faktické vymezení vlastního vzdělávání v psychoterapii (teorie, sebezkušenost, supervize) je snad v ČR konsenzuálně postupně upřesňováno a pro zdravotnictví jsou dvěma odbornými společnostmi a profesní organizací klinických psychologů schvalovány úplné výcvikové programy v psychoterapii.

    Absolvování schváleného (dříve tzv. akreditovaného) úplného psychoterapeutického výcviku formálně ani ve zdravotnictví neopravňuje samo o sobě k ničemu (kromě přístupu k dále zmíněnému kurzu a zkoušce).

    Zdravotnictví má pro absolventy úplného schváleného výcvikového programu vymezenu formalizaci psychoterapeutického vzdělávání (dříve absolvováním zkoušky z funkční specializace v systematické psychoterapie v IPVZ, nyní absolvováním obsahově shodného certifikovaného kurzu ČPS ČLS JEP Specializace v sytematické psychoterapii zakončeného zkouškou), která je respektována MZ ČR a zdravotními pojišťovnami (kvalifikace v psychoterapii pro poskytování zdravotní péče podle seznamu zdravotních výkonů). Tedy nikoliv výcvik, ale teprve tato zkouška otevírá formální cestu k samostatnému poskytování psychoterapie.

    Ve zdravotnictví může samostatně provádět psychoterapii v ČR pouze příslušně vzdělaný (atestovaný) klinický psycholog nebo lékař (většinou psychiatr) – oba se „specializovanou způsobilostí“ a to za shodných podmínek, ale v rámci své původní profese jako součást poskytování zdravotní péče (ať hrazené či nehrazené ze zdravotního pojištění). V tomto kontextu jsou vymezeny povinnosti, odpovědnost atd.

    Zatím se daří naplňovat záměr, aby podmínky pro poskytování psychoterapie byly pro klinické psychology a lékaře shodné. Cílem je tyto podmínky ve zdravotnické legislativě pevněji ukotvit.

    Pod praporem pseudojednotné psychoterapie nebylo dosud mimo zdravotnictví vymezováno téměř nic.

    Neudržitelný je v českém legislativním prostředí názor, že absolvuji-li adekvátní (viz výše) kvalifikaci ve zdravotnictví a ze zdravotnictví odejdu, jsem oprávněn poskytovat totožnou psychoterapeutickou péči i mimo rámec zdravotnictví. Jsem nepochybně povinen řídit se zákony a normami onoho prostoru, v němž se pohybuji (školského, manželsko-poradenského, živnostenského atd.). .). Navíc, poskytuje-li zdravotnický pracovník psychoterapii ve smyslu zdravotní péče mimo prostor zdravotnictví, je dle nově platného zákona o zdravotních službách vystaven riziku poměrně vysokých sankcí.

    Tyto mimozdravotnické prostory většinou nemají vymezenu ani vlastní psychoterapeutickou kvalifikaci, ani podmínky, povinnosti a odpovědnosti, které by se poskytování případné psychoterapie týkaly.

    Do výcvikových programů v psychoterapii (i schválených pro zdravotnictví) jsou přijímání kandidáti i jiných než zdravotnických profesí a uplatnění psychoterapeutického vzdělání v jejich profesích lze jistě pouze podpořit (např. psychoterapeuticky vzdělaný pedagog atd. bude pravděpodobně kvalitnějším pedagogem), jejich případná vlastní psychoterapeutická práce však většinou postrádá adekvátní zákonnou oporu.

    Odborná společnost nemůže legitimizovat „psychoterapii“ a výraz (případně profesi) „psychoterapeut“ pouze s ohledem na absolvování (byť úplného a pro zdravotnictví schváleného) psychoterapeutického výcviku. Jednak by tak rezignovala na profesně zásadní vymezení pregraduálního vzdělání pro psychoterapeuta nezbytného, jednak by svěřovala rozhodování o vstupu do oboru (byť zatím v ČR neformalizovaného) vzdělávacím institutům, jejichž praxe může být vzájemně velmi odlišná. Navíc v ČR (a nejen u nás) je vstup do vykonávání libovolné kvalifikované praxe v oboru většinou vymezován podmínkami stanovenými zákony a nebo státem.

    V současné době se nechráněným označením psychoterapeut může nazvat kdokoliv.

    Jasné ohraničení má toto označení však pouze ve zdravotnictví.

    Mimo zdravotnictví chybí jednak vymezení adekvátního vzdělání pregraduálního, jednak formalizace vlastního vzdělání psychoterapeutického a jeho završení, vymezení kompetencí a činností tak, aby nebyly zaměnitelné s poskytováním zdravotní péče, chybí i vymezení odpovědnosti a povinností, ale samozřejmě i práv.

    Pro ty, kdo se chtějí hlásit k psychoterapii a nabízet kvalifikovanou práci (a odlišit se od toho, kdo vzdělán není), je zde velký prostor.

    Karel Koblic

    29.5.2012

    Text byl 5.6.2012 většinovým hlasováním výborem České psychoterapeutické společnosti ČLS JEP přijat jako podklad k další diskusi.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Chybí tam základní informace - totiž kdo je provozovatelem.
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    SHAMANICO: dobrý, jen 2 překlepy hned v prvních pár větách jsou takový.... zbytečně srážející či jak to říct.
    SHAMANICO
    SHAMANICO --- ---
    ještě ke sporu o psychoterapii: vzniká web, který si klade za cíl rozeběhnout diskuzi o poskytování terapie a pokud možno zabránit uzurpování PST pouze pro zdravotnickou oblast.
    Psychoterapie - Domů
    http://www.iscp.cz/
    NARVAH
    NARVAH --- ---
    DARJEEL: no, myslím, že i pro práci sám se sebou je to dobrý ;)
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    NARVAH: jj, máš recht, u klinické je jen doporučené "zařazení do některého psychoterapeutického vzdělávacího programu akreditovaného pro zdravotnictví", ale on to stejně zaměstnavatel nebo vedoucí oddělení nebo někdo nadřízený chce, kolikrát i jako vstupní podmínku... navíc obecně pro práci s lidmi je dobré výcvikem projít
    NARVAH
    NARVAH --- ---
    výcvik v současnosti není podmínkou k atrstaci z klinické psychologie.. u druhé atestace - z psychoterapie, už předpokládám, že ano
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    ZUZKAOU: no a nebo si na dveře nenapíšou psychoterapeut, ale třeba jen psycholog nebo terapeut... :))))

    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    DARJEEL: imho dokončený. Ale podstatná je ta skupina frekventatnů výcviku, které atestace nechce a podle toho nápadu psychoterapie zůstává ve zdravotnictví by pro ně pak byl jen velmi zbytným luxusem.
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    ZUZKAOU: se v tom trochu ztrácím, ale předpokládám, že myslíme to samé... pro atestaci ve zdravotnictví ale stejně musíš mít terapeutický výcvik akreditovaný pro mz. Možná jen započatý, ale každopádně je součástí požadavků na atestaci.
    NARVAH
    NARVAH --- ---
    třeba tahleta inženýrka: http://www.radkaloja.cz by mohla dostat s fleku pokutu..
    a myslím, že by to bylo zcela místné.. se divím, že ji do olmika na katedru přijali

    vybíral má docela dobrej článek v poslední čísle psychoterapii stran nabízení psychoterapie na netu..
    KATIA
    KATIA --- ---
    ZUZKAOU: jsou dvě atestace, k té druhé výcvik podle mě potřebuješ.
    otázka je, proč to omezení na zdravotnictví - souhlasím s tím, že je to "střelba do vlastních řad", šarlataní a pseudoparapsychologie bují, ale tady se bude někdo strefovat do lidí, kteří dělají práci poctivě, mají vzdělání i výcvik. trapný.
    nemluvě o tom, kolik atestačních míst je, a za jakých (!!) podmínek - lidsky, platově. kolik lidí ze svého atestačního místa uteče jakmile může...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    DARJEEL: ano. A pokud budou moci psychoterapii provádět jen atestovaní ve zdravotnictví, tak proč by někdo proboha platil za výcvik? Respektive množství frekventantů se výrazně sníží. V tuhle chvíli je to pro jednoltivé organizace a matadory, kteří výcviky vedou velmi pěkný zdroj příjmů.
    DREDRE
    DREDRE --- ---
    Mate tu nekdo zkusenosti s lecbou dysmorfofobie?
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    Tak já vám poreferuju, jak to dopadne konkrétně se mnou, žádám si o zařazení do předatestační přípravy a jsem z fss :)

    A mimochodem, kolegyně je z fss a do té předatestačky jí před nějakou dobou vzali...

    ZUZKAOU: výcvik je podmínkou pro splnění atestace a nikoliv atestace podmínkou pro přijeti do výcviku... nakonec spousta terapeutů do zdravotnictví nikdy nevstoupí... (nebo jsem nepochopil správně co píšeš?)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Hele a je nějakej racionální důvod, proč by měli akreditovaný výcvik abslovovat jen ti, co jsou v astestacích? Dyť to pořadatelům výcviků musí velmi rychle dojít, že s takovým přístupem přijdou na buben, protože kolik je atestačních míst, že...

    A proč by proboha poradenští, adiktologičtí a nebo etologičtí specialisté neměli mít možnost absolvovat výcvik a posléze se svými klienty pracovat psychoterapeuticky?

    Nebylo to původně proti pojmenovávání psychoterapií něčeho, co je mimo akreditované výcviku (tedy vytvoření vázané živnosti a zbytek bude osobnostní rozvoj)? Kde se v tom najednou vzalo omezení na atestaci a zdravotnictví?
    KATIA
    KATIA --- ---
    NARVAH: propojené to je samozřejmě, ale má to docela jiné dopady - zatímco první jde vyloženě proti FSS, případně pedagogickým fakultám, druhé jde i po části jednooborových studujících, po lidech s léty praxe atp., navíc směřuje k obrovskému omezení služeb pro veřejnost, nebo resp. ty služby se budou poskytovat dále, ale pod jiným názvem. celé to poukazuje na to, že česká psychologie/psychoterapie dávno neví, co se sebou, kam chce směřovat, postavení je jaksi povšechné, uzurpování výlučně pro zdravotnictví (kde ale hraje dost sekundární roli) silné...
    NARVAH
    NARVAH --- ---
    KATIA: no.. ono je to propojený těma osobama.. nevím jestli je to zrovna AKP či něco jinýho, kde se ty osoby koncem roku promíchaly.. myslím to má přímou souvislost.. vybíral alespoň figuruje v obou.. řekl bych, že je v tom i jednoduše boj o moc.. boj o to, kdo v čr určí směr, kterým se psychoterapie a vzdělávání v ní bude ubírat.. je to především hra jednotlivých osob a jejich vztahů..
    SHAMANICO
    SHAMANICO --- ---
    KATIA: taky mi přijde.
    Ale i ta druhá debata o psychoterapii je zajímavá a tušil bych, že v ní důležité role hrajou podobní aktéři.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam