• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ANOUKEPSYCHOTERAPIE
    Prostor pro výměnu informací a zajímavých odkazů k tématu, sdílení zkušeností z vlastní praxe (v přísných mezích etiky a ochrany osobních dat), diskuzi o konkrétních otázkách, možnostech i omezeních jednotlivých terapeutických směrů, pření se mezi jejich představiteli i filozofování o podstatě a smyslu psychoterapie jako takové. A jako novinka i prostor pro prezentaci a propagaci vlastní práce - článků, praxe, akcí.
    rozbalit záhlaví
    LADYWAVE
    LADYWAVE --- ---
    DAW: Jung rozhodně nemyslel toho chlapíka, co sedí na obláčku...Jung to myslela tak, že efekt, který ti droga způsobuje, tzn. oceanické pocity, právě propojení se vším, extatické zážitky, komunikace s bytostmi a podobně, tak to je opravdu na nevědomé rovině touha po Bohu, protože proč berou lidé drogy? (úleva, rozplynutí, extáze apod.) Ale samozřejmě, že je to velmi hrubohmotný prostředek dosáhnout těchto pocitů a nefunguje to tak....
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    DAW: seš s tím ňák rychle hotovej...
    DAW
    DAW --- ---
    LADYWAVE: no jestli pro Junga byl Bůh tim chlapíkem o kterym se vypráví v bibli, tak to chápu.. ;)
    ale jinak mi to přijde jako naprostej protiklad..
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    LADYWAVE: Jung... a výborně tuhle myšlenku rozvíjí Christina Grofová v knize Žízeň po celistvosti
    LADYWAVE
    LADYWAVE --- ---
    Touha po droze je ve skutečnosti velmi nevědomá touha po Bohu...Nevím už přesně kdo to řekl, ale zdá se mi to tak :)
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    SANTAL: vždyť to píšu, léčí se u nás v rukavičkách, ale zase lopatou přes kule, to mi příjde na Evropu trochu hardkor... no však uvidíme, až se k nám svorně přidají Turci, to bude teprve Evropa :)))

    Ale proti gustu žádný dišputát, to o čem píšeš, je fakt... já když dělal v komunitě, tak jsem klientům cpal do hlavy, že jim pomůže buď spiritualita, umění nebo sportování, nic jinýho imho nemá dostatečný kalibr na to přetřískat závislost. Ona víra hory přenáší, o tom žádná, ale taky se na to musí s citem...

    Ono taky když si uvědomíš, že abůzus drog je spíše systémová záležitost spojená s zhusta s urbánním prostorem, existenciálními tématy atd. tak pak dává velký smysl nabídnout místo fetování víru, mnohem víc než dokola omýlat něco o "doživotní abstinenci" apod.
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    DARJEEL: K "náboženským fanatikům" mám docela úctu, co se týče léčení závislostí, zejména od té doby, co náš přední ústav zahlásil 1% dlohodobou úspěšnost léčby závislostí - např. Cenacolo (italské, založeno na modli se a pracuj, žádný volný čas když jsi sám, žádná technická zábava) udáva 65% - samozřejmě, taky jde o to, že tam ti lidi pobývají min. 3-5 let. Viděla jsem, co tady u nás dovedli adventisté s osadou (původně stejně bídnou, jako jakákoli námatkou zvolená), kde pak lidi zhusta nechlastali, ale fyzicky pracovali (stavěli kaplnku, pečovali o okolí, žili víc duchovně...) Jo, mimo jakýkoli státní grant, podotýkám. Ze státních grantů jsem takové něco nikdy nepotkala. Četla jsem (geniální knížku) Palomy y Blasco o rozdílu mezi "evangelizovanými a neevangelizovanými" Gitanos... ti první mimo jiné nechlastají, nesmí brát drogy a ženu smí mlátit nanejvýše rukou .-)

    Tedy, ať už s lopatou, nebo bez, a takřka bez ohledu na konkrétní vyznání, maj vyšší účinnost než cokoli, o čem mě učili a co se platí ze zdravotního pojištění...
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    SANTAL: dobrým slovem myslíš to, že to byly náboženští fanatici? To video, jak berou frajera lopatou přes orgány zajišťující budoucnost jeho rodu jsem viděl, no nic moc... Osobně bych si takovouhle terapii rozmazlenců představil spíš něco jako když Rocky trénoval ve 3 díle na toho ruského boxera: zatápět v kamnech, štípat dříví, nosit kýble s vodou na záhony atd. Prostě trochu romantiku, která přetaktuje z iPhonů a facebooků do trochu přirozenějšího způsobu fungování (ve spojení s poctivou dřinou a spánkem na čerstvém vzduchu).


    KAMALA: čéče je to krásně udělaná knížka, kterou redigoval jistý Václav Cílek: http://www.kosmas.cz/knihy/176087/tri-svice-za-budoucnost/
    ovocem jsem myslel onoho přezrálého chlapce, mám dnes nějakou metaforicko básnickou náladu

    Je tam článek o tom, kterak rodiče svého třicetiletého mazánka zjistí, že na jeho údržbu utratí více než dost peněz za měsíc a tak se rozhodnou, že levněji jim vychází mu pronajmout garsonku s pouze základním vybavením, na jeho účet dají trvalý příkaz 100,- na den, koupí popcorn a připraví se na pořádné kino života... Ale nevím, jestli by to fungovalo reálně, ale asi lepší jak nic...

    V podstatě je důležité si uvědomit to, co Ti napsala Katia, mobilizovat se musí buď onen zmiňovaný (k čemuž mu může být nápomocné nějaké záhořovské lože nebo osina do jeho řiti za tímto účelem vložená, aby jej to trochu motivovalo) a věz že to bude bolet v psychickém slova smyslu, odvyknout komfortu a uvědomit si cenu peněz poměřovanou vlastní hodinovou sazbou, to je těžké téma na zpracování, něco jako vyhnání z ráje....
    Ale třeba to půjde namotat na to, že když mu není dobře, tak se rád pohne ze svého místečka...
    KAMALA
    KAMALA --- ---
    DARJEEL: Tri svice za budoucnost? To nejak neznam cece :) To je nejaka psycho literatura? Celkem by me ten clanek zajimal. Ovoce je tam ve forme lidi anebo jidla?
    KATIA
    KATIA --- ---
    KAMALA: já naprosto chápu, že ta situace může být pro celou rodinu zničující. ale co se týče jeho, musí začít on sám, když se vydá na cestu, tak ho podpořit. jinak je prostě možné "pouze" pracovat s okolím - opečovat je, aby to zvládali a případně se učili mu stanovovat hranice ....
    EPHEMERUM
    EPHEMERUM --- ---
    Ahoj, ruším rozsáhlou psychologickou knihovnu, kterou jsem zdědila po příbuzném.
    Všechny knížky jsou v perfektním stavu, jako nové, některé dokonce ani neotevřené, nabízím slevu 30-40 % z původní ceny.

    Pokud by to někoho zajímalo, jejich seznam je zde:
    [ OFFERINGNABÍZÍM: Rozprodej odborné psychologické knihovny (knížky ve výborném stavu - 30-40 % sleva) / Praha ]

    díky, a odpusťte mi neodborný příspěvek .)
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    DARJEEL: Kdysi jsem četla o terapii pro závislé pomocí fyzického násilí kombinovaného s "dobrým slovem" (Srbsko), prý i měli výsledky (předpokládám že jo, u části minimálně ve stylu "cokoli než se tam vrátit .-) ), jenomže když utekla nahrávka jak kohosi třískaj lopatou, tak jim to zavřeli...
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    VAN_DEN: OK, tak jsem poslala peníze a jdu do toho, dík :-)
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    KAMALA: Jestli to tedy nemá potenciál spíše rodinné terapie...

    Jinak bohužel s tvrdými výchovnými metodami pro dospělé chlapečky a holčičky je to obtížné... věděl bych o jedné hromadě dřeva na štípání a mnoha kyblících vody na nošení, ale bohužel nic takového "oficiálně" neseženeš, všechno se dnes dělá v rukavičkách :-(

    Ve třech svících za budoucnost je jeden hezký návodný článek o tom, co s takovými přezrálými plody dělat, dokonce je tam spočítáno, že to jeho maminku výjde levněji :)
    SEBIEN
    SEBIEN --- ---
    KAMALA: tak ať jde někam maminka řešit "svůj" problém se synem a vůbec...
    KAMALA
    KAMALA --- ---
    DARJEEL: Tezko rict, zda je spokojeny ve svem hotelovem pokoji, on je dost sebeletostivy a ma deprese, i kdyz dost chodi do spolecnosti a mezi kamarady - tim padem ma dost obraceny denni rezim a vstava vetsinou kolem 3 odpoledne. Vstane jen na chvili a pak jde zase spat. Ma pravdepodobne jeste stale ten unavovy syndrom... Ale tezko rict, zda to neni jen deprese a nejaka jeho pohodlnost, podvedoma obrana vuci svetu. On neni zkratka schopen se aktivovat a je vlastne dost rozmazleny. Spise jde o to nalezt nejakou tvrdou vychovnou metodu, aby mu doslo, ze prachy proste kazdy clovek k zivotu potrebuje a ze je normalni vydelavat si na sebe v tomto veku uz. Nevim, jak penize shani, kdyz furt nekam chodi, ale asi si pujcuje od kamaradu.. ze mu to neni trapne, inteligennimu klukovi... Asi neni schopen svoji inteligenci nejak spravne nasmerovat. Opravdu teto situaci nerozumim. Resim to za nej neb o to neudela a situace jeho rodinu jiz velmi muci, ale predevsim situace jeho maminky, ktera i kvuli nemu vazne onemocnela (kvuli strastem s nim spojenym)...... Nastesti tohle mu dochazi a pomaha ji..
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    KAMALA: Takový dotaz, který kladeš, není v tomhle auditku první a jistě ani poslední.

    Problém "zakázky" typu "psychoterapie pro druhého" je problém motivace a obecně nastavení daného člověka. Psychoterapie funguje jen u lidí, kteří sami chtějí s sebou něco dělat a jsou si vědomi toho, že to za ně nikdo neoddře a neudělá.

    Synáček přesluhující v mamahotelu je docela běžným motivem naší doby, ovšem jak z toho ven vůbec snadné není... Prvním nezbytným krokem je to, aby ve vědomí daného muže nazrála myšlenky, že sám chce s sebou něco dělat a změnit se...

    Mimochodem to, že sem nepíše on, ale někdo to zařizuje za něj ukazuje spíše na to, že je stále spokojený ve svém hotelovém pokoji.... (ale nevím, to mi tak jen příjde).
    KAMALA
    KAMALA --- ---
    VAN_DEN: Skutecnost je takova, ze on skutecne tim padem neni schopny se o sebe postarat a je zcela zavisly na svych rodicich. On studoval, ale studia nakonec nedokoncil i po placenem rocniku navic. Sam na sobe pracovat a zmobilizovat se neni schopny. Obavam se, ze ani rodice ho k tomu nedovedou, resp. tito zrovna ne. Vi, co ma delat, ale schopny to zrealizovat neni. Nevim, zda je to lenosti anebo jeste necim jinym. Bere take AD a ma unavovy syndrom (kdo vi, zda ho jeste ma..).

    KATIA: Vztah k nemu je urcite treba nejak obnovit...
    VAN_DEN
    VAN_DEN --- ---
    KAMALA: doplním trefnou odpověď KATIA: - ten kluk je z tohoto pohledu především závislý - a připomíná mi pacienty na AT oddělení, kteří často začínají nějakou změnu ve chvíli, kdy jim jejich rodina přestane jejich způsob života umožňovat - a nechá je spadnout na ulici. Je dobrý to vnímat jako systém - rodiče mu jeho způsob života umožňují, když mu v jeho 29 letech dávají peníze a asi bydlení, jídlo... tím mu vlastně (nevědomě) dávají najevo, že ho nevnímají jako nezávislého a schopného se o sebe postarat.
    VAN_DEN
    VAN_DEN --- ---
    SANTAL: V minulosti jsem s nimi spolupracoval, ten kurz bude myslím dobrý. Hlavně Šlepecký je hodně fajn, Kotianová taky, Novotný je trochu svůj, nicméně toho ví dost. Tonhajzerová se specializuje myslím na HRV. Novotný a Šlepecký už s tím dělají cca 13 let, hlavně Novotný se pravidelně účastní různých konferencí okolo neurofeedbacku apod. Líbí se mi, že to berou dost zodpovědně a hlavně jako jen jednu z metod psychoterapeuta - tedy nikoliv jen "připojit člověka k PC a jedem" - jak by mohl leckdo mít dojem z přednášek na VŠ od nezasvěcených...
    Až budu mít prachy a dodělanej jeden výcvik, tak bych do toho sám šel...
    KATIA
    KATIA --- ---
    KAMALA: nikdo. změnit jiného člověka není zakázka pro terapii, pokud on sám nebude chtít a k někomu nepůjde s cílem změnit se, tak s ním nikdo nic neudělá. lze doporučit vyhledání pomoc okolí - blízkým lidem - aby situaci zvládali a třeba proměnili svůj vztah k němu.
    KAMALA
    KAMALA --- ---
    Ahoj lidi, potrebovala bych doporuceni na opravdu velmi dobreho psychoterapeuta, ktery by dokazal poradit v tom, co se tyka "prevychovy" opravdu tvrdohlaveho jedince, ktery presto, ze je mu 29 let, nechce pracovat (nejak to nedokaze neb se stavi do role obeti systemu a okolnosti), bydli s rodici, pres den spi a vecer, potazmo noc travi se svymi kamarady. Zada penize od rodicu, kteri mu je ale uz skoro vubec nedavaji a jen doufaji, ze si brzy snad najde nejakou praci. Tento stav u nej vsak jeste nikdy nebyl aktualni, resp. nepracoval nikdy. Narazky na svoji osobu nese jen velice tezce a vetsinou reaguje velmi hnevive. Jinak je pomerne chytry a ma potencial, dokonce bych rekla, ze je citlivy.. zaroven vsak take manipulator a to prave tim, ze je vzdy ten, ktery je bezmocny chudak a pro ktereho je velmi tezke ucinit nejakou zmenu... Nikdo jiz nevi, co s nim. Pokud mate tip na nekoho, kdo by nam s nim dokazal poradit, sem s kontaktem. Jde predevsim o to, aby si uvedomil, ze kdyz chce neco dostat, musi take neco dat. Tim konkretne myslim najit si praci a zacit byt dospelej (vede zivot 18tileteho) Diky!!!
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam