• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ANOUKEPSYCHOTERAPIE
    Prostor pro výměnu informací a zajímavých odkazů k tématu, sdílení zkušeností z vlastní praxe (v přísných mezích etiky a ochrany osobních dat), diskuzi o konkrétních otázkách, možnostech i omezeních jednotlivých terapeutických směrů, pření se mezi jejich představiteli i filozofování o podstatě a smyslu psychoterapie jako takové. A jako novinka i prostor pro prezentaci a propagaci vlastní práce - článků, praxe, akcí.
    rozbalit záhlaví
    KAMALA
    KAMALA --- ---
    VAN_DEN: Skutecnost je takova, ze on skutecne tim padem neni schopny se o sebe postarat a je zcela zavisly na svych rodicich. On studoval, ale studia nakonec nedokoncil i po placenem rocniku navic. Sam na sobe pracovat a zmobilizovat se neni schopny. Obavam se, ze ani rodice ho k tomu nedovedou, resp. tito zrovna ne. Vi, co ma delat, ale schopny to zrealizovat neni. Nevim, zda je to lenosti anebo jeste necim jinym. Bere take AD a ma unavovy syndrom (kdo vi, zda ho jeste ma..).

    KATIA: Vztah k nemu je urcite treba nejak obnovit...
    VAN_DEN
    VAN_DEN --- ---
    KAMALA: doplním trefnou odpověď KATIA: - ten kluk je z tohoto pohledu především závislý - a připomíná mi pacienty na AT oddělení, kteří často začínají nějakou změnu ve chvíli, kdy jim jejich rodina přestane jejich způsob života umožňovat - a nechá je spadnout na ulici. Je dobrý to vnímat jako systém - rodiče mu jeho způsob života umožňují, když mu v jeho 29 letech dávají peníze a asi bydlení, jídlo... tím mu vlastně (nevědomě) dávají najevo, že ho nevnímají jako nezávislého a schopného se o sebe postarat.
    VAN_DEN
    VAN_DEN --- ---
    SANTAL: V minulosti jsem s nimi spolupracoval, ten kurz bude myslím dobrý. Hlavně Šlepecký je hodně fajn, Kotianová taky, Novotný je trochu svůj, nicméně toho ví dost. Tonhajzerová se specializuje myslím na HRV. Novotný a Šlepecký už s tím dělají cca 13 let, hlavně Novotný se pravidelně účastní různých konferencí okolo neurofeedbacku apod. Líbí se mi, že to berou dost zodpovědně a hlavně jako jen jednu z metod psychoterapeuta - tedy nikoliv jen "připojit člověka k PC a jedem" - jak by mohl leckdo mít dojem z přednášek na VŠ od nezasvěcených...
    Až budu mít prachy a dodělanej jeden výcvik, tak bych do toho sám šel...
    KATIA
    KATIA --- ---
    KAMALA: nikdo. změnit jiného člověka není zakázka pro terapii, pokud on sám nebude chtít a k někomu nepůjde s cílem změnit se, tak s ním nikdo nic neudělá. lze doporučit vyhledání pomoc okolí - blízkým lidem - aby situaci zvládali a třeba proměnili svůj vztah k němu.
    KAMALA
    KAMALA --- ---
    Ahoj lidi, potrebovala bych doporuceni na opravdu velmi dobreho psychoterapeuta, ktery by dokazal poradit v tom, co se tyka "prevychovy" opravdu tvrdohlaveho jedince, ktery presto, ze je mu 29 let, nechce pracovat (nejak to nedokaze neb se stavi do role obeti systemu a okolnosti), bydli s rodici, pres den spi a vecer, potazmo noc travi se svymi kamarady. Zada penize od rodicu, kteri mu je ale uz skoro vubec nedavaji a jen doufaji, ze si brzy snad najde nejakou praci. Tento stav u nej vsak jeste nikdy nebyl aktualni, resp. nepracoval nikdy. Narazky na svoji osobu nese jen velice tezce a vetsinou reaguje velmi hnevive. Jinak je pomerne chytry a ma potencial, dokonce bych rekla, ze je citlivy.. zaroven vsak take manipulator a to prave tim, ze je vzdy ten, ktery je bezmocny chudak a pro ktereho je velmi tezke ucinit nejakou zmenu... Nikdo jiz nevi, co s nim. Pokud mate tip na nekoho, kdo by nam s nim dokazal poradit, sem s kontaktem. Jde predevsim o to, aby si uvedomil, ze kdyz chce neco dostat, musi take neco dat. Tim konkretne myslim najit si praci a zacit byt dospelej (vede zivot 18tileteho) Diky!!!
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    Ví někdo něco o tomhle?
    Vzdelávací kurz v biofeedbacku a neurofeedbacku ako psychoterapeutickej metóde
    http://www.kbt.sk/neurofeedback/vzdelavaci-kurz-v-biofeedbacku-a-neurofeedbacku.html

    Láká mě to - ty lidi ale vůbec neznám...
    BROZ1K
    BROZ1K --- ---
    KATIA: psychiatr po vystudování medicíny nezná ani jeden test co používají kliničtí psychologové, to ani nemají v popisu práce na žádné klinice, to je výhrada čistě psychologů, max. když se o to chtějí sami zajímat a vyzkoušet, jinak si myslím, že dnešní trend je bohužel více lékového typu alá práškovací letadlo na všechno a na všechny, farmaceutické firmy solí prachy jak o život a čím více krabiček psychiatr předepíše tím blíže je ke svému vysněnému Ferrari, ale jsou i vyjímky kteří jdou v psychoterapeutickém duchu a nejlépe v kombinaci obou dvou, ale jsou případy kdy pomohou jen prášky a psychoterapie je až volba číslo dvě po zaléčení :-) toť můj příspěvěk do diskuze
    LADYWAVE
    LADYWAVE --- ---
    DARJEEL: v to já také doufám...už jsem se ale dlouho nesetkala s nikým, kdo by raději papal léky...musím to ale rychle zaklepat na dřevo...:)
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    je to tak
    KATIA
    KATIA --- ---
    DARJEEL: tak minimálně v tom základním vzdělání podle mě mají psychologové psychodiagnostiku jako standard, u psychiatrů si tím nejsem jistá, osobně jsem žila v přesvědčení, že primárně testy spíš nepoužívají...
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    KATIA: jak který, to máš to podobný jako s terapeutickým výcvikem... ale je to v zásadě tak jak píšeš, psychiatr je hlavně lékový expert...
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    LADYWAVE: No já teda doufám, že se ten trend bude takhle posouvat a psychologové budou pracovat s pacienty, se kterými v současnosti pracují psychiatři. Že se to postupně nějak přeleje a lidi budou víc terapeuticky makat, než zobat klepky :)
    KATIA
    KATIA --- ---
    DARJEEL: tak hlavně pokud vím není psychiatr tak školen pro práci s testy
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    KATIA: tak on psychiatr i z danosti má na pacienta mnohem míň času, takže něketré diagnostiky by ani "nestihl" administrovat... nehledě na počet pacientů oproti psychologům...
    SEBIEN
    SEBIEN --- ---
    jj, při své (skoro roční) praxi na psychiatrickém oddělení jsem náhodou celkem oceňovala, že se psychiatr o takových věcech s psychologem radí, protože ten s těma lidma měl aspoň čas a příležitost mluvit, zažít je na skupinách, individuální rozhovorech atp., takže mi jeho zapojení nebo nějaká konzultace i do takových věcí jako medikace přišel smysluplný.
    VAN_DEN
    VAN_DEN --- ---
    psychiatr si může na základě psychologickýho vyšetření ujasnit, zda medikovat antidepresiva, antipsychotika nebo případně kognitiva. Nebo mu psychol. vyšetření vysvětlí, proč ty antidepresiva na toho člověka nezabíraj a bude překvapenej, že třeba nemá depresivní fázi, ale neurotickej nebo osobnostní dekomp :-)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LADYWAVE: no formálně dělá psychologické vyšetření, byť k tomu používá diagnostické nástroje. Ve zdravotnictví se diagnoza fakt rovná kódu z manuálu a to nelékaři nepřísluší, protože prostě zkoumá zbylé oblasti člověka.
    LADYWAVE
    LADYWAVE --- ---
    KATIA: no fajn, ale když se chodí ptát na to jaké má předepsat léky, tak to na místě není...:) sem to dostatečně nevysvětlila...spolupráce je samozřejmě na místě, jen mám někdy dojem, že klin.psych.dělá práci za psychiatry...
    KATIA
    KATIA --- ---
    LADYWAVE: já si naopak myslím, že psychiatr a klinický psycholog mají k dispozici jiné nástroje a měli by intenzivně spolupracovat. čili pokud se psychiatr chodí ptát klinického psychologa, tak je to zcela na místě.
    LADYWAVE
    LADYWAVE --- ---
    KATIA: je to pravda, klinický psycholog, musí udělat diagn.pokud je o to požádán, tedy pokud má doporučenku na vyšetření. Nakolik je v tom potom precizní, to je druhá věc. Ale každý klin. psycholog by měl mít i když o to není explic. požádán nějakou hypotézu o tom, s čím má tu čest, od toho se potom také vyvíjí další psychoterapetická práce...nebo tak to alespon bylo když jsem chvíli pracovala na klin.pracovišti. U psychiatrů nevím, ale z mé zkušenosti si s tím opravdu moc hlavu nelámou. Často se i chodí ptát psychologů...což mi přijde už docela trapné...
    KATIA
    KATIA --- ---
    SEBIEN: můj dojem teda je ten, že opravdu klinický psycholog běžně využívá těch diagnostických nástrojů více než psychiatr, který se častěji spoléhá pouze na rozhovor a na větších pracovištích na diagnostiku odesílá... v klinice nejsem, ale takhle to vím třeba od kamarádek, co kliniku dělaly v léčebnách
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam