• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RIMRRLisabonská smlouva

    Hodně se o ní mluví, ale kdo z nás jí viděl? Víte o čem je? Někdo jí kvituje a druhý odmítá. Co nám přinese a co jejím přijetím případně ztratíme? Získala si Lisabonská smlouva Vaši pozornost? Klub o otázkách a odpovědích k tématu Lisabonská smlouvy.

    Stručné info a Lisabonská smlouva ke stažení | Plný text nálezu Ústavního soudu k Lisabonské smlouvě | Abstrakt rozhodnutí ve věci Lisabonské smlouvy

    HLASUJTE - Má prezident EU odpovídající pravomoce?

    Rozbor nálezu LS - část: -I- | -II- | -III-

    20.11.09 - Aktuální téma: Novým prezidentem EU se stal Belgický premiér Herman Van Rompuy
    4.11.09 - Předchozí téma: Prezident Václav Klaus v úterý 3.11.2009 v 15 hodin podepsal Lisabonskou smlouvu
    rozbalit záhlaví
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    BANSHEE: přesně tak... viz i celé schvalovámí LS parlamenty poté, co byla Ústava odmítnuta referendy...
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    AELDRYN: IMO stálo - už jen z principu. Bohužel to téma je dost nezáživné, politici o to zájem nemají, média rovněž ne...

    LONESTAR: Což je ovšem chyba - a ta arogance se jednou vymstí. A není to specificky český problém.
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    BANSHEE: by lidé pochopili, že v řadě věcí politici jen nevědomě plácají, ale na druhou stranu by možná řadu lidí překvapilo, co všechno schválili v přístupové smlouvě:) - pročež žádné obeznámení s detaily nebude :-D)
    AELDRYN
    AELDRYN --- ---
    mno a stalo by za to se o to postarat? poskytnout vice informaci skrze media nasim spoluobcanum.
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    AELDRYN: Hm, pro začátek by možná bylo vhodné obeznámit veřejnost nikoli s detaily, nýbrž se základy našeho členství v EU.

    A pokud budu rejpal - na (ne)podepsání smlouvy by to nic nezměnilo, ta smlouva je už podepsaná. Pokud jde o ratifikaci v parlamentu, věřím, že by přeci jen vznikl informovanější veřejný tlak - i když netuším, jakým směrem:) Snad by lidé pochopili, že v řadě věcí politici jen nevědomě plácají, ale na druhou stranu by možná řadu lidí překvapilo, co všechno schválili v přístupové smlouvě:)
    AELDRYN
    AELDRYN --- ---
    k te neinformovanosti verejnosti...mysli si nekdo ze by vetsi povedomi verejnosti o detailech mohlo na (ne)podepsání smlouvy neco zmenit?
    RIMRR
    RIMRR --- ---
    "Poslanci mají na programu Lisabonskou smlouvu, zřejmě ji odloží" :)
    -novinky.cz
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    BANSHEE: Jde samozřejmě o stav post-LS.
    ATOMOUSEK
    ATOMOUSEK --- ---
    LORD_SHAPER: To je otazka metriky, kterou zvolis, kdyz posuzujes, jestli je neco kvalitnejsi (lepsi, vetsi).
    Pravdou je, ze "seznamit se s dopady" je nesmysl.
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    LONESTAR: Kteří?

    Předseda Evropské rady je volen šéfy vlád na 2,5 roku.
    Členové Rady jsou samozřejmě ministry svých daných zemí, takže tam je to jasné.
    Poslanci EP jsou voleni na 5 let.
    Předseda Komise je volen EP, a to na základě návrhu předloženého Evropskou radou, který zohledňuje výsledky voleb do EP (tedy má-li v EP většinu levice, měl by také spíš být levicový). Zbytek komisařů je ustaven vzájemnou dohodou předsedy Komise a Rady, následně je celá Komise jako sbor schvalována EP (tedy buď všechno nebo nic) a konečně jmenována Evropskou radou. Funkční období 5 let.
    "Ministr zahraničí" je jmenován Evropskou radou se souhlasem předsedy Komise.
    Soudci ESD a generální advokáti jsou jmenováni vzájemnou dohodou vlád na 6 let.
    LORD_SHAPER
    LORD_SHAPER --- ---
    KENJIRO: Ale ona většina lidí ani nemá reálnou možnost se seznámit s dopady. Může se maximálně seznámit s názory odborníků a ty pak subjektivně vyhodnotit. V konečném důsledku si každý musí utvořit nějaký názor. Je jasné, že ten názor je kvalinější, čím je člověk více informovaný. A je zcela legitmní říci "nerozumím tomu, ale mám pocit že to je špatné/dobré/nevím". Je to jen průzkum veřejného mínění.
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    BANSHEE: tito funkcionáři jsou voleni, nebo jmenováni?
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    MARTINA: Jak jsem odpovídal BENNYmu, je to vcelku indiferentní podmínka. Těžko si představit kandidáta na komisaře, který ve své dosavadní kariéře dštil na EU síru. Možná ty trafiky...

    "Prezident EU" je správně předseda Evropské rady, který je jejími členy (tedy šéfy vlád jednotlivých států) volen na dva a půl roku. S Komisí nemá nic společného.

    Vysoký představitel Unie pro zahraniční a bezpečností politiku (strašidelný název navržený při sjednávání LS českou delegací, dříve "ministr zahraničních věci EU") je poměrně zajímavá funkce. Spojuje stávající funkce generálního tajemníka Rady/vysokého představitele pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku (Javier Solana) a komisaře pro zahraniční vztahy. Je zároveň místopředsedou Komise a coby součást sboru podléhá schválení EP. Nicméně jmenován a odvoláván je Evropskou radou - nemá tedy stanovené funkční období (stejně je tomu v případě pana Solany dnes).
    MARTINA
    MARTINA --- ---
    Jenze tu prece nejde o vykon jedne veci, se kterou se souhlasi/nesouhlasi.
    Jiste ze policistou neudelam nekoho kdo veri, ze co si ukradnes ti pravoplatne patri...
    Nicmene do vykonu vlady vyberu lidi schopne kteri rozumi problematice a jejich nazory - i opozicni - jsou prinosem celku, protoze je umi vysvetlit a obhajit.
    Takovahle podminka je vic nez podivna - zavadi to tam nefer (podle me velice subjektivni) kriterium pro vyber kandidata.
    Apropos nepodleha pouze EP ale i vysokemu ciniteli Unie (v originalnim zneni verim ze tam bylo slovo "presidentovi" ...)
    Sory za nesmysle - lovim to z pameti.. Jsem si k tomu i napsala nejaky poznamky vcera ale nemam to tu s sebou - ani ten dokument a ani poznamky...

    Cimz mi to pripomina - co je to ten vysoky cinitel Unie? Tam jsem nenasla nic - jak se voli, na jak dlouho (mozna jsem to z nepozornosti preskocila)
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    _BENNY: Souhlasím, taky mi to připadá zbytečné. Není to sice nic proti ničemu, ale zbytečně to dráždí... Bůhví, čí nápad to byl.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    BANSHEE: Pokud to přeženu, do čela třeba celního úřadu asi také nebudeš jmenovat lidi, kteří si myslí, že cla jsou hloupost a je třeba je odbourat.

    ale nebudu to prece davat do reguli, ze
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    MARTINA: To s tím přesouváním občana na druhé místo mi nesedí. Pokud vidím dobře, článek 1 ustavuje Unii, článek 2 hovoří o základních hodnotách (lidská důstojnost, svoboda, demokracie, rovnost, právní stát a dodržování lidskách práv). Čláenk 3 opět vyzdvihuje dopady na občany (blahobyt obyvatel, "...poskytuje svým občanům prostor svobody, bezpečnosti a práva bez vnitřních hranic...")...

    MARTINA: Jedná se o členy Komise, kteří mají být vybíráni podle své způsobilosti, nezávislosti a "evropanství" (European commitment). Má to svou logiku - Komise je jakási výkonná vláda, která má být naprosto nezávislá na členských státech a veškerou svou činnost má podřizovat jedinému cíli, kterým je zájem Unie jako celku. Komise nemá vliv na politické směřování EU - od toho je tu Rada a EP. Komise jako taková je odpovědná EP, který ji také schvaluje. Pokud to přeženu, do čela třeba celního úřadu asi také nebudeš jmenovat lidi, kteří si myslí, že cla jsou hloupost a je třeba je odbourat.

    Praktické použité onoho "evropanství" si umím obtížně představit. Snad se tím i dává argument do ruky EP, aby mohl odmítat kandidáty, kterým je funkce nabízena občas jako trafika. Nevím...
    ATOMOUSEK
    ATOMOUSEK --- ---
    BANSHEE: Coz nedokazuje, ze je to dobry projekt.
    Jde jen o to, jestli existuje dostatecne silna skupina lidi, kteri jsou pro. To, ze ti, co jsou proti, jsou rozdeleni, je naprosto normalni.
    Pripada mi, ze zase sklouzavame k tomu, ze teda jako to je uznatelne prave proto, ze je to kompromis - Ano, je to kompromis. Je to nalezeni "stredni cesty", atd.
    Pres to, je to spravne? A pokud se sezene pres polovinu hlasu pro, tak to oznacime za spravne.
    MARTINA
    MARTINA --- ---
    BANSHEE: Dalsi vec -> Clen tusim Kongresu ( ? K***a ted nemuzu najit odkaz na ten dokument) ma byt clovek kompetentni a ma byt vybiran podle jeho "Europismu" ?!? To je taky ok? Jakoze mezi "nama" chcem jen ty co s nama souhlasi? Tj. pokud mas namitky, tak se do vedeni EU nedostanes? to mi nepripada priliz ... demokraticke ...
    MARTINA
    MARTINA --- ---
    Banshee: jenze proti stavajicimu stavu se vyznam obcana unie presouva az na druhe misto.
    Ano - me se LS nelibi. Ja o ni nakonec ani rozhodovat nebudu a jediny co muzu je si o ni neco myslet a bavit se s lidma a ptat se... takze nic moc "podstatnyho" ... Kazdopadne si myslim, ze je to nejaka bouda a dokud nejsem schopna tomu rozumet (coz by mi zrejme trvalo nekolik let studia) tak si to holt uz myslet budu. To ze "politik" neco rika ma pro me vahu nulovou a nebo "zapornou" ... protoze tech politiku co mysli na "lidi" je mene nez malo...
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    MARTINA: :) Ale ne, žrát tě nebudu...:) Jenom se hezky ukazuje, jak neskutečný rozptyl je v lidském uvažování, jak odpůrci LS (pokud tě k nim tedy definitivně mohu počítat) nalézají problémy prakticky v celém spektru. Třeba ta lidská práva - většina odpůrců tvrdí, že lidská práva tam vůbec nemají co dělat, že se jedná čistě o spolek mezi státy. To byl důvod, proč z LS formálně zmizela listina základních práv. Někteří prominentní odpůrci (jako náš prezident) vidí rudě už v okamžiku, kdy se zmíní občanství EU a s ním související některá práva. Pro tebe je to tedy přesně naopak - ty bys považovala za důležité, aby byli občané akcentováni na prvním místě (což za stávajícího stavu přeci jen nejde).

    Nicméně přesto - LS právě vliv občanů oproti stávajícím smlouvám posiluje. Zvyšuje se váha EP (přímo voleného tělesa), zavádí se možnost občanské iniciativy, potvrzuje se závaznost oné listiny práv pro činnost a výstupy orgánů Unie atd.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam