• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RIMRRLisabonská smlouva
    FEMUR
    FEMUR --- ---
    BANSHEE: diky:-) mel jsme pocit ze se mi to bud zda , nebo je nekdo zamerne dement:-)
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    FEMUR: Ne, nezdá se ti to. Máš pravdu - a "právník Britských listů" by se nad sebou mohl zamyslet...
    FEMUR
    FEMUR --- ---
    zdroj blisty.
    FEMUR
    FEMUR --- ---
    31.10.2009
    PRÁVNÍ PASKVIL:
    Klaus podepíše smlouvu, kterou parlament neschválil

    Nechci vypadat jako panikář, ale obávám se, že pokud EU vyjde prezidentu Klausovi vstříc, bude otevřena Pandořina skřínka. Problém spočívá v tom, že pozměněná smlouva nebude již znovu schvalována parlamentem. Ten tak dal souhlas jen s původním zněním, Klaus dá navrh souhlas se zněním novým. I když se může jednat pouze o formalitu (což dle mého názoru není, protože to povede k omezení sociální práv pro občany ČR) Klaus vlastně podepíše dokument, který parlament neschválil, píše Petr Pravda a pokračuje:.

    To se může stát zdrojem dalšího zpochybňování smlouvy a to nejen u nás, ale také jinde v Evropě.

    Vím, že z povrchního pohledu se jedná pouze o malichernost, ale právo a zákonnost musí být neprůstřelné a musí dodržovat všechny zákonné náležitosti a postupy (zejména s ohledem na neustálé zatahování ÚS do politického rozhodování).

    P.S. Mělo by se to samozřejmě zase znovu schvalovat v každém státě, nejen u nás, byť asi už jen ten dodatek. V každém případě je to změna celé smlouvy, která se týká všech členů, poznamenává právník Britských listů.





    -------------------------------------------
    co je to za picovinu? vzdyt bude (za idelanich podminek) ratifikovana lisabonska smlouva schvalena obema komorama parlamentu a ten dodatek vejde v platnost pri vstupu chorvatska napr ci islandu za 2- 3 roky s cimz bue muset souhlasit kazdej clneksje stat ne? nebo se mi to zda snad??

    ATOMOUSEK
    ATOMOUSEK --- ---
    JOSEF_K: Jiste. Jeste ze dokazes posoudit pravdivost a objektivitu. Nebyt tebe, malem jsem si tu citaci a clanek z DF precetl... Diky!
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    JOSEF_K: jídlu rozumí - protože žil s jednou z nejlepších kuchařek v této zemi.
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    LONESTAR: Dát link, to by tě asi ubylo, co?

    Takže ne přímo Macek, lae nějaký znepokojený čtenář, jehož Macek cituje. Hlavně tomu moc nerozumím... Evropská rada kvalifikovanou většinou prakticky nerozhoduje - myslel asi Radu ministrů. Pravidla pro rozhodování kvalifikovanou většinou jsou v čl. 16 odst. 4 SEU. Tam je blokační menšina stanovena jako nejméně 4 členové Rady. Zmiňovaný článek 238 stanoví zvláštní pravidla pro případy, kdy nerozhodují všichni členové Rady (tedy napříkald v případech posílené spolupráce). Takže pan čtenář (a pan Macek) spíš moc nevědí, o čem mluví. Navíc moc nerozumím tomu, proč zmiňují, že 20 malých států nemůže dosáhnout blokační menšiny - nebylo by tomhle případě na místě položit si otázku, kdo tvoří tu většinu?:))
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    JESSIEATREIDES: Jsem ochoten mu věřit tak leda ohledně jídla. Tím to končí:).
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    ad rem, přátelé... ad rem :-D
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    JOSEF_K: se zubařem s nepříliš hezkými zuby a bez zubařské praxe... víc snad už ani není nutno dodat, že...
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    LONESTAR: Nemůžeš už s tím zubařem dát pokoj:)))?
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    BANSHEE: z Macka :-P
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    MARIPOSA: Hele, fakt nevím:) Respektive jsou asi tak dvě možnosti - EU s právní subjektivitou se buď přihlásí k úmluvě nějakým jednostranným aktem, nebo by Rada Evropy musela umožnit členství i pro mezinárodní organizace regionální spolupráce. Takový problém by to být neměl...

    EU sama uplatňuje standardy úmluvy poměrně dlouho a často se na ně při své činnosti odvolává. ESD ostatně bere v úvahu judikaturu štrasburského soudu pro lidská práva taky celkem extenzivně. Jak zmiňuješ, ta snaha o přistoupení k úmluvě tu byla již dlouho (a to i ze symbolických důvodů). Listina EU se tu nějak plácá už tak deset let, tedy ještě několik let před ústavní smlouvou a tedy první snahou o právní subjektivitu EU. Právní působnost té úmluvy by samozřejmě byla právě na EU, pokud jde o její veškerou činnost. Ostatně bylo celkem problematické, aby členské státy EU, pro které je všechny úmluva závazná, neměly možnost ochránit své občany proti zásahům do jejich práv způsobeným akty EU, která tyto práva de lege respektovat nemusí. Nicméně je jasné, že to je spíše teoretická komplikace - v praxi se něco takového čekat nedá. Bude ovšem docela zajímavá práce sjednocovat judikaturu obou evropských soudů. Což je koneckonců další argument proti kauze Benešových dekretů - judikatura Evropského soudu pro lidská práva bude platit o pro EU a ESD ji bude ctít...
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    LONESTAR: Z čeho to cituješ, prosím tě?
    MARIPOSA
    MARIPOSA --- ---
    Já bych měla otázku, zřejmě asi na Bansheeho, pokud se mu bude chtít odpovědět :)

    V revidované SEU se píše o přistoupení EU k Evropské úmluvě o ochraně lidských práv a svobod a mně není tak úplně jasné, jak by to s ohledem na to, že (1.) přistoupit k Úmluvě mohou jen členové Rady Evropy, (2.) členy Rady Evropy se mohou stát jen státy, chtěla provést? Počítá se se změnou těch dvou dokumentů nebo je tam nějaká jiná právní klička?

    Taky se přiznám, že moc nechápu, proč ta dvojí ochrana (Listina, Úmluva)? Pokud vím, tak impulsem/záminkou ke vzniku Listiny byl posudek ESD, podle kterého přistoupení k Úmluvě není možné, takže když už jsme vytvořili modernější a předpokladám, že i širší katalog v podobě Listiny, proč ještě přistupovat k Úmluvě? Jaká by vůbec byla její působnost, taky jen pro orgány Unie a státy, pokud budou aplikovat právo Unie?
    FEMUR
    FEMUR --- ---
    tak a mame vyjimku...
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    Je nepochopitelné, že jsem za dva roky, kdy se o smlouvě diskutuje a píše, nikde nečetl nebo neslyšel vysvětlení článku 238. Zcela diskriminující jsou ustanovení o kvalifikované většině a blokační mešině při rozhodování Evropské rady. Blokační menšina, tj. zástupci 35 % obyvatelstva, jsou např. pouze tři velké státy - Německo, Francie a Itálie. Nebo Německo, Francie a Španělsko. Naproti tomu ani 20 malých států tuto blokační menšinu nemá.

    tak jak je to, Banshee? zase nesmysl a demagogie, případně nepochopení? :-P)
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    JOSEF_K: Jo, já vím, co je DF zač. Jen si nemůžu pomoct, ale tohle je i pod jeho běžnou úrovní.
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    LONESTAR: Já mám hlavně pocit, že ten chlapec, co to napsal, má nějaký problém. Dobře, chce se prostě k problematice vyjádřit, i když jí moc nerozumí a psát taky neumí - budiž. Ale co ho vede k tomu, aby si svůj ostrovtip brousil na nějakém nešťastném novinářském výtvoru, který byl vytvořen stylem "shrneme tam jako argumenty Klause a zastánců LS, abychom byli jako úplně objektivní", to nepochopím. A už vůbec nepochopím, co zrovna tobě na tom připadá tak kvalitní, že to musíš nalinkovat sem...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam